Obrzęk w czasie ciąży: jak być?

Dzisiaj, prawie jeden na dwóch kobiet w czasie ciąży ma do czynienia z problemem obrzęku. Jednocześnie wielu z nich są widoczne gołym okiem. Podczas gdy inni uważają, że tylko wtedy, gdy nie można usunąć pierścień z palca lub opuchniętą zaczyna czerpać ulubioną parę butów, który jest jeszcze całkiem niedawno w czasie.

load...

Obrzęk w czasie ciąży – to jest jeszcze normą lub patologia?

Przede wszystkim starać się zrozumieć, co się opuchlizna?

Obrzęk jest podzielona na dwa typy: fizjologicznych i patologicznych. Pierwszy z nich znajduje się w niemal każdej kobiety znajduje się w „ciekawej sytuacji”. Najczęściej tego typu obrzęk występuje pod pewnymi warunkami, na przykład, gdy zbyt gorąca pogoda, przeciążenie fizyczne lub błędy w diecie. Co do zasady, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia oraz nie wymaga leczenia, gdyż wyeliminowanie czynników, które spowodowały lub w spoczynku, znikają na własną rękę.

Jak wspomniano powyżej, obrzęk może być zarówno jawne i niejawne. O ile ten pierwszy może być łatwo zidentyfikowane przez znaki na ciele, które wyłoniły się z dziąseł skarpet, po naciśnięciu palcem na podudziu, a także obrzęk twarzy, ramion i przedniej ściany brzucha. Objawy obrzęku ukryte jako nadwagi i wielowodzia.

Uważa się normą, jeśli w czasie ciąży kobieta zyskuje średnio 10 kg. Jednakże, w zależności od wagi i wysokości przed ciążą, zmiany mogą być odpowiednio plus lub minus 2 kg.

load...

Począwszy od 20. Tygodnia ciąży stopy zysku – 50 gramów dziennie lub 700 gramów w ciągu 2 tygodni. Ale przestrzegać tych zasad, niestety, okazuje się wcale. Nawet niewielkie odchylenie masy jest powodem do poszukiwania pomocy medycznej, ponieważ jest to nie tylko możliwe, waga kobiety w ciąży, ale ryzyko wystąpienia poważnych powikłań.

Przyczyny obrzęku

Pojawienie się obrzęków w pierwszej połowie ciąży jest wyraźną oznaką choroby (nerki, serca lub objawów cukrzycy).

Obrzęk występujący w drugiej połowie ciąży są uważane za przejaw różnych stopniach nasilenia stanu przedrzucawkowego, który jest dość powszechne w nowoczesnych położnictwie.

Główne objawy stanu przedrzucawkowego, co komplikuje około 20-25% ciąż: białko w moczu, obrzęk, zwiększone ciśnienie krwi. A kobieta w ciąży może jednocześnie występować jako jeden lub dwa, lub nawet trzy z tych objawów.
Obrzęk (obrzęk) jest uważana za wczesnym objawem stanu przedrzucawkowego u kobiet w ciąży. Gdy nudności, wymioty, białko w moczu, bóle głowy i uporczywego wzrostu ciśnienia krwi można mówić o przedrzucawkowego. Gdy oprócz powyższych dolegliwości pojawiają się skurcze mięśni szkieletowych, jest to najpoważniejszy etap stan przedrzucawkowy – rzucawka.

diagnoza obrzęk

Jak ustalić, czy istnieje obrzęk? Przede wszystkim, należy:

  • Regularnie monitorować dynamikę przyrostu masy ciała. Jeśli przyrost masy ciała tygodniowo więcej niż 350-400 gramów – jest to oznaka obrzęku.
  • Dzienne porównanie wydatków na ilość spożywanego i wyciek cieczy. Normalnie to pod uwagę, jeśli kobieta w ciąży przeznaczyć ¾ pijany cieczy. Szybkość wydalniczy funkcja nerek jest możliwe za pomocą próbek Zimnitskiy.
  • Regularnie mierzyć obwód nóg. Co stanowi wzrost o 1 cm, a obwód kostki w ciągu tygodnia jest znakiem zatrzymania płynów w organizmie.
  • Aby odsłonić ukryte obrzęk konieczność wykonania testu ICE (McClure-Aldrich). Przy podawaniu podskórnie 0,2 mM roztwór soli dokładnie określić czas, w którym rozpuszcza się pęcherz od iniekcji. Jeśli znika bardzo szybko (do 1 godziny), to zazwyczaj wskazuje na ukryte obrzęków.

Jak radzić sobie z obrzękiem?

Uniknąć obrzęk zbilansowaną dietę. Dieta kobiety w ciąży powinna być bogata w składniki odżywcze. Powinna ona zawierać mięso, jajka, ryby, chleba, tłuszczu z różnego pochodzenia, ziemniaki, makarony i, oczywiście, bogate w magnez, potas i wapń rodzynki i suszonych moreli. Doskonałe gastronomicznych – Split posiłki (jedzenie co najmniej 5-6 razy dziennie w małych porcjach).

Jest to konieczne, aby ograniczyć zużycie marynowanych, ostry, wędzonych produktów, jak również rozmaite sosy i fast food. Wolę na parze lub gotowane pokarmy.

  • Ograniczyć spożycie soli.
  • Staraj się unikać długotrwałego pobytu w jednej pozycji.
  • Odrzucić ciasne i niewygodne ubrania i buty.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci poradzić sobie z obrzękiem. Jeżeli środki były nieskuteczne, należy skonsultować się z lekarzem.

load...