Jak komunikować się z dzieckiem prawidłowo: pracujemy na kulturę komunikacji

Prędzej czy później, syn będzie podążać za przykładem, a nie swoją radą. Więc mówię jakiś mądry człowiek, a on był z pewnością rację. Charakter dziecka jest pod wpływem ich rodzice nie są słowa, ale raczej ich osobisty przykład. Jednakże, w celu komunikowania się z dzieckiem wciąż potrzebne. Ale niestety, nie wszyscy rodzice są w stanie to zrobić. Podczas rozmowy z synem lub córką ograniczonych kazań i wykładów na temat moralności, nieuzasadnionych zakazów i niezrozumiałych cavils, korzyści z takiej edukacji nie jest po prostu równa zeru, i zobowiązuje się do wartości ujemnej. Nie wszyscy rodzice są w stanie właściwie rozmawiać z dziećmi i pozostawia dużo błędów w komunikacji, nie wiedząc o tym. Jak prawidłowo komunikować się z dzieckiem?

load...

Zawartość:

Zasady i tajemnice komunikacji z dzieci

Dziecko od niemowlęctwa czuje potrzebę komunikowania się. Mały człowiek, słuchając rozmowy w domu, pamięta słowa, przejmuje intonacji, sposobu wyrażania uczuć. Która jest utworzona mowy. Dziecko w przyszłości mówić dokładnie tak, jak nauczał przez rodziców. Szkolony przez przykład. Drugi aspekt komunikacji z dzieckiem – w komunikatywny i edukacyjnych. Rodzice dzieci przekazać ważne informacje, starają się nauczyć ich czegoś, ustalenie kontaktu emocjonalnego. Dwa aspekty komunikacji nie można oddzielić od siebie.

Nie zapominaj, że wraz ze słowa i wyrażenia, że ​​rodzice używają w mowie są ważne tonu i intonacja. Konieczne jest, aby wziąć pod uwagę indywidualne cechy i wieku dziecka, od specyfiki konkretnej rozmowy.

load...

Zrozumienie – celem rozmowy z dzieckiem

Oczywiście, twoim celem – nie ślepe posłuszeństwo i zrozumienia. Aby nawiązać emocjonalny kontakt z dzieckiem, weź do użytku dwie proste zasady komunikacji.

  • Dyskusja „na równych warunkach”

W żadnym wypadku nie rób dziecka bezwzględnego wykonawcę wszystkich wymagań. Pamiętaj, że rozmowy powinny odbywać się na równi. Nawet noworodek – jest to osoba, ale trzy-cztery więcej niż malucha! Ty, jako osoba dorosła i bardziej doświadczone osoby, oczywiście, będzie musiał prowadzić dialog na właściwe tory. Uwaga: tylko dialog. Dziecko powinno odpowiedzieć na ciebie, aby wyrazić swoje poglądy i niekoniecznie są zbieżne z naszą. Wielu rodziców nie dać dziecku wypowiedzieć słowo przeciwko. „Nie można rozmawiać z dorosłymi!” – Oni upomniał. Ale tylko z poszanowaniem dziecko można spodziewać się do przestrzegania jego strony. Miej oko na to, jak dziecko reaguje na swoje słowa, zmienić swoje przemówienie w zależności od sytuacji. Jeśli nie mówić do dziecka na równi, podejmowania ryzyka nieskutecznego rozmowę, powoduje frustrację i gniew na dziecko w sobie.

  • Potwierdzając słowa przez przykład

Dzieci nadrobić różnicę między słowem i czynem bardzo szybko. Gdyby moja matka powiedzieć, dzwoni z pracy i pyta babcia powiedzieć, że nie było w domu, jakie wnioski będzie miało dziecko? To prawda, że ​​oszustwo nie jest dobra, ale czasami jest to możliwe. A jeśli rodzice mówią, że kochają dzieci, ale to ciągle krzyczy na niego? Gdy dorosły słowa z czynami, dziecko może znaleźć tej instrukcji do swoich dalszych działań. Z żadnego z tych dwóch opcji, że nie zdecyduje się poprawne, ale ten, który uzna za korzystne dla siebie. Dysharmonia może prowadzić do konfliktu psychicznego.

Dlatego wszystko, co można powiedzieć, potwierdzają tę sprawę. A jeśli złożyć obietnicę dla dziecka, dotrzymasz słowa, co będzie za wszelką cenę.

Emocje w komunikacji z młodszego pokolenia

Miłość rodziców jest niezbędne dla każdego dziecka. Słowa wypowiadane bez miłości, oczywiście, spowoduje, że dziecko do posłuszeństwa, ale może złożyć na zawsze w duszy jego alienacji, wrogość wobec swego ojca lub matki, pragnienie za wszelką cenę, aby oprzeć swoje zakazy. Jeśli nie chcesz zniszczyć relacje między Tobą i Twoim dzieckiem, nigdy nie zacząć rozmowę, gdy jesteś zły, nawet jeśli przyczyną podrażnień i Twojego dziecka odegrał poważną rolę w tym procesie. Uniknąć i obojętnym tonem. Dziecko może postrzegać ją jako obojętność wobec jego życzeń, potrzeb i uczuć. Dziecko może pomyśleć, że to nie jest potrzebne. Więc weź się w dłoni i rozpocząć rozmowę z pieszczota. „Zrobię cię teraz!” – To zdanie często można usłyszeć od niezadowolonych rodziców, a ona jest w błędzie.

Niewerbalne elementy komunikacji

Pozytywne emocje w pomocy komunikacji nawiązać dobre relacje z dzieckiem. Dotykowe odczucia są nie mniej ważne. Wielu rodziców młodzieży nie wiem, jak komunikować się z dzieckiem, mówią, że nie znaleźliśmy wspólny język z niego. Na początek ustanowienia kontaktu z oczami i wzruszające. Dotknij dłonie dziecka, a jego twarz Daj spokój ekspresję i starają się uśmiechać, nawet jeśli jesteś zły. Ale to wszystko musi pochodzić z serca. Dzieci czują się dobrze affectedness i fałszu. Jeśli masz poważne i długie rozmowy z dzieckiem, najpierw trzeba usunąć wszystko, co może cię rozpraszać. Zakończyć wszystkie prace domowe, wyłączyć telewizor lub komputer. Więc oboje będą mogli skoncentrować się na temacie rozmowy, a dialog będzie produktywne. Nie ma potrzeby mówić o poważnych rzeczach jak „po drodze”. Widząc swoją kuchnię, nastolatek będzie jak Twój nastrój i odpowiedzialnie reagować na nadchodzące rozmowy.

Wnioski i zamówienia w rozmowie z

Dziecka. Mając do czynienia z osobą, nie zawsze jest korzystne Zamówienia i zapytania, a jeśli chodzi o rozmowy z dzieckiem, nawet jeszcze bardziej. Zamówienia podkreślić nierówność obu rozmówców, a my wciąż pamiętają Zasada numer jeden: Porozmawiaj ze swoim dzieckiem na równi. Dodatkowo, zlecenia implikują bezwzględnego posłuszeństwa. Głównym celem edukacji jest nie to, czy dziecko posłuszny swojej woli, i że zrozumiał i zrozumiał konieczność środka, wziął odpowiedzialność za wykonanie zadania.

Porady dla rodziców: wniosków i zamówień są sformułowane w sposób pozytywny, staraj się nie używać cząstki nie są. Często można usłyszeć: „jeszcze nie zrobić korepetycje / nie czyste pomieszczenia / NIE umyć naczynia, nie pójdzie na spacer.” Jest o wiele lepiej powiedzieć: „. Tak szybko, jak zrobić lekcje, można pójść na spacer” Wymagać to konieczne, aby dziecko poczucie odpowiedzialności.

Co naprawdę pomaga przekonać

  • Dzieci, zwłaszcza przedszkolaków i młodszych uczniów, nie jest postrzegana nudnych nawoływań. Jednak w niektórych sytuacjach nie bez nich. Jak będzie? Musimy starać się przedstawić „nudny” argumentu w bardziej „na żywo” formie. Staraj się być interesujące, aby wyrazić swoje myśli. Zapraszamy do pomocy w grze, lub przypowieść, być może, historię swojego dzieciństwa, kiedy wziął podobną sytuację.
  • Zawsze szczerze mówiąc podczas komunikowania się z dzieckiem. Musi czuć, że to, co mówisz, jest ważne dla was obu.
  • Spróbuj być zwięzłe. Uwaga dziecko przełącza się innymi po kilku minutach.
  • Mów jasno i wyraźnie, bez podtekstów i aluzji. Nie stosować w swoim wystąpieniu znaczenie słów, których dziecko nie może wiedzieć. Abstrakcyjne myślenie jest wciąż niedostatecznie rozwinięta u dzieci, a jeśli tak, dajesz dziecku wszelkie abstrakcyjne idee, przedstawiają je z konkretnymi przykładami.

Zalecenia i odpowiedzi na pytania

Wielu rodziców uważa, że ​​ich obowiązkiem jest poinformowanie niczego dzieci. Po tym wszystkim, że są starsi, bardziej doświadczeni, bardziej inteligentne i ogólnie, wskazówki są podane wyłącznie dla dobrej wierze. Chcemy chronić dzieci przed ewentualnymi błędami, którzy sami zrobili w dzieciństwie i młodości. Psychologowie doradzają, aby nie spieszyć się z radą na każdą okazję, a nawet bardziej, bez powodu. W tym przypadku, wskazówki mogą się zgubić w masie moralności. Powinno być ograniczone znaczenie tylko na poradę chwili. To proste wskazówki i rozwiązania, niech nie. Doskonała rada – gdy dziecko przyjdzie do prawidłowego wniosku, zbiórkach z twoich słów.

W odniesieniu do, w każdym razie, nie ignoruj ​​ich, bez względu na to jak śmieszne i niepotrzebne, mogą wydawać się do was. Jeśli dziecko zadaje pytanie, to ważne dla niego. Nawet jeśli dzieci „dlaczego”, ale „jak” irytujące zmęczeni rodzice wymówek w sprawach dzieci jest niemożliwe. Nie milcz i nie odpowiedzieć na pytanie z pytaniem, a jeszcze bardziej w podróży nie wymyślać historie. Odpowiedź wyraźnie i jednoznacznie, bez podpowiedzi.

Upokorzyć nie możesz – to lepiej chwalić

Niektórzy rodzice niestety umieścić przecinek po wyrazie upokarzany. Dla każdego sukcesu, nawet małe dziecko potrzebuje pochwały. Należy jednak pamiętać, że jest to zasłużone pochwały. Nie jest konieczne, aby chwalić dziecko, jeśli nie zasługują. Jeśli chodzi o kary, bez nich w procesie edukacyjnym, niestety, nie. Ale nie powiem brutalnie ostrzeżeń i gróźb, robić notatki krępowane, nawet dźwięk, starają się tłumić gniew i irytację.

Przedstawiając swój ładunek na dziecko, a nie stwierdzenie faktu, a szczegółowo wyjaśnić dziecku, dlaczego on jest winny. Ważne jest, aby dzieci zrozumiały, że przekonanie, odnosi się do jego działań, a nie do siebie. Musi wiedzieć, że pomimo niezadowolenia, nadal kochają i cenią go. Tylko w tym przypadku kara będzie edukacyjnych zamiast środka karnego. I karać dziecko lepiej, robi to źle, ale zaprzeczyć coś dobrego. Na przykład podwyżka w kawiarni z rodziną w weekendy. Lub ograniczyć oglądanie bajki i grać na komputerze w określonym czasie.

Kultura sporu i kulturę słowa w rozmowie z dzieckiem

Zarodniki są znane różne. Jeśli jest to wspólne poszukiwanie optymalnych rozwiązań, takie spory są mile widziane. Ale jeśli sporu – maniakalny pożądania któregokolwiek z uczestników, że cokolwiek miało własną rękę, należy unikać. Zdarza się, że dla dorosłych „utrwalony” w dowolnym momencie, bez podania przyczyny. To, co do zasady, nakazy: „Ty nie idź tam!” lub „Nie zrobię tego, bo tak powiedział!”. I żadnego wyjaśnienia. Ten despotyczny kaprys lub dorosłych. A dzieci wiedzą, że nie można oddawać kaprysy (nie po ich zachcianki!), Ale dlatego, że jeszcze zrobić, jak uważają za stosowne. Czy to jest celem edukacji?

Mowa Kultura – kolejny ważny punkt. Po dziecka, gdy na tyle stary, będzie mówił w taki sam sposób, jak pan powiedział do niego. Oczywiście, jego przemówienie zostanie wzbogacona o nowe słowa, ale fundacja nie ulegnie zmianie. Jest to rozmowa z dzieciństwa. Oczywiście, chcesz zrobić to syn lub córka była literat, wyraziste, pomysłowe. Dlatego upewnij się, że mowy i zrobić wszystko, aby odizolować dziecko przed niekorzystnym środowisku językowym. Oczywiście, pełna izolacja nie jest możliwe w naszym społeczeństwie, więc musimy rozwijać w dziecku rodzaj odporności: Tak, te słowa można usłyszeć, ale to nie znaczy, że powinny one być powtarzane, jak to jest źle, uncultured mowy.

Książki – niezastąpionym sojusznikiem w rozwoju swojej kultury mowy dziecka. Czytaj swoje dziecko od najmłodszych lat, korzyści z dobrej literatury dziecięcej mamy mnóstwo. I, oczywiście, czytać wypowiedzi. Nawet jeśli jesteś zmęczony. Niech odczyt będzie nocny rytuał dla Ciebie. Nie poddawaj się, jeśli dziecko prosi, aby sprawdzić, spróbuj znaleźć czas. Po tym wszystkim, będzie rosnąć. Raze piżamę dzieciństwa i buty na ulicę. I jako osoba dorosła, z pewnością nie prosił, aby przeczytać lub śpiewać. Dziecko – wakacje, że jest z tobą. Powodzenia w kontaktach z synem lub córką.

Porady Wideo: jak przekazać wiadomość dla dziecka świadomość

Elena Kaspirkevich

load...