Znieczulenie zewnątrzoponowe. „Za” i „przeciw”

Prawie wszystkie kobiety, które wkrótce staną się matkami przeżywa jakiś strach i lęk przed bólem, który niemal nieuchronnie towarzyszy proces narodzin okruchów. I, oczywiście, wszystkie kobiety w ciąży, bez wyjątku, są zaniepokojeni, jak złagodzić tę sytuację i zmniejszyć intensywność bólu.

load...

Do tej pory medycyna oferuje sporo najróżniejszych sposobów łagodzenia bólu w pracy. Jednak nie wszystkie z nich są równie dobre i popularne – coś lekarze stosują najczęściej coś – mniej. I coraz częściej stosowane znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu. To o niej i zostaną omówione w dzisiejszym artykule – w rzeczywistości, jak każda procedury medycznej, to nie tylko pozytywne aspekty, ale również negatywne skutki uboczne i przeciwwskazania. A to oznacza, że ​​jej stosowanie nie jest właściwe we wszystkich przypadkach.

Zasada działania tej metody

Więc co jest znieczulenie zewnątrzoponowe? Spróbujmy zrozumieć mechanizm, dzięki któremu działania znieczulenia zewnątrzoponowego. Istotą tej metody znieczulenia jest wprowadzenie do przestrzeni zewnątrzoponowej z silnymi lekami przeciwbólowymi. Znieczulenie miejsca – jest szczelina, która znajduje się bezpośrednio pod zwartą powłoką rdzenia, rdzeń kanał wykładziny wewnątrz.

Jest w tym różnica jest ogromna ilość mózgowo – czaszkowy nerwów, które są odpowiedzialne za dostarczanie impulsów o różnych narządów wewnętrznych na ośrodkowy układ nerwowy – mózg i rdzeń kręgowy do mózgu. To samo dzieje się na odwrót – to pozwala optymalnie koordynować pracę wszystkich narządów i układów.

Lekarz wykonuje nakłucie błony rdzenia kręgowego i wprowadza specjalny znieczulające leku. Przebicie jest w dolnej części kręgosłupa, na poziomie kręgów lędźwiowych. Jest to obszar kończy samego rdzenia kręgowego oraz w przestrzeni zewnątrzoponowej znajduje się tylko kręcić – korzeni mózgu. To właśnie te korzenie i przenoszona na ból ośrodkowego układu nerwowego impulsów nie tylko z cięcia macicy, ale również na wszystkich organów, które są zlokalizowane w miednicy.

load...

Jak wspomniano powyżej, znieczulenie zewnątrzoponowe niedawno w położnictwie zajmuje coraz silną pozycję, dzięki jego wielu zalet. Na przykład:

 • Kobieta cały czas przytomny, w stanie odpowiednio reagować na to, co dzieje się wokół, w celu wdrożenia zaleceń lekarzy – Położnicy.
 • W razie potrzeby, stopień nasilenia znieczulenia może być regulowana, umożliwiając przez kobiety w pełni poruszać.
 • Lek jest dostępny w bardzo małych dawkach, więc czas, aby przełamać wątroba jest prawie pełny. Oznacza to, że lek nie ma negatywnego wpływu na organizm dziecka.
 • Brak odzyskania od znieczulenia, co jest poważnym problemem dla wielu kobiet.

Wskazania do znieczulenia zewnątrzoponowego

Jednakże, pomimo wszystkich pozytywnych aspektów znieczulenia zewnątrzoponowego, nie wydać wszystkie kobiety, bez wyjątku, ponieważ naturalnie występujące pracy nie wymaga aktywnej interwencji z zewnątrz. Dlatego też, w celu zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu, nie powinno być ścisłe przeciwwskazania. Należą do nich:

 • Poronienie

W tym przypadku, jeśli dziecko urodziło się przedwcześnie, lekarz może zdecydować o konieczności stosowania znieczulenia zewnątrzoponowego. Może to być konieczne, aby rozluźnić mięśnie dna miednicy jak najwięcej. Pozwoli to zmniejszyć do minimum opór, który w procesie przechodzenia przez kanał rodny spotka szef okruchów. Ta promocja będzie miękki i stopniowe, tak wiele razy zmniejszy prawdopodobieństwo urazów urodzenia dziecka.

 • Dostawa z chirurgii

Czasami proces narodzin wymaga interwencji chirurgicznej, takich jak pośladkowych prezentacji lub w ciąż mnogich. I w tym przypadku, oczywiście, najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego jest.

 • Choroby przewlekłe matki

Istnieje szereg chorób przewlekłych matek, które obniżają odporność na ból. Ponadto, ponieważ z nich staje się niemożliwe do przeprowadzenia inne metody znieczulenia. Na przykład, niektóre choroby układu oddechowego wyklucza znieczuleniem inhalacyjnym i skłonności do reakcji alergicznych – stosowanie leków do znieczulenia dożylnego.

 • Naruszenie pracy

Czasami zdarza się, że kobieta rodząc wystąpić silny ból i walczy bardzo nieproduktywne – szyjka macicy nie została ujawniona. Z reguły jest to spowodowane faktem, że praca mięśni macicy diskoordinirovana – tną zsynchronizowany i niespójności. Znieczulenie zewnątrzoponowe w 98% wszystkich przypadków bardzo szybko prowadzi ten proces do normy, i pozwala kobiecie na przerwę z niezwykle bolesnych skurczów w takich przypadkach.

Jak jest znieczulenie zewnątrzoponowe?

Pomimo faktu, że prawie wszystkie kobiety słyszeliście o zaletach znieczulenia zewnątrzoponowego, wiele z nich jest chorobliwie boi samej procedury. I najczęściej występuje z powodu banalnych brak informacji o tym, jak procedura jest w toku. Najlepiej, przed przeprowadzeniem się do lekarza – anestezjologa must szczegółów i prostym językiem wytłumaczyć kobiety rodzącej, że zamierza zrobić i co powoduje, że spodziewa się osiągnąć.

Nawiasem mówiąc, znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu mogą być wykonywane wyłącznie za zgodą najbardziej robotniczej kobiet. Ona musi podpisać dokument, w którym wyraża zgodę na procedury znieczulenia.

Po zakończeniu wszystkich formalności są rozliczane, lekarz będzie przejść bezpośrednio do znieczulenia zewnątrzoponowego. Aby to zrobić, albo kobieta powinna siedzieć na krześle, stojące z tyłu, lub położyć na boku, tak blisko, jak to możliwe ciągnięcie nóg do żołądka. Zatem lekarz otrzyma niezbędną dostęp do obszaru, w którym będą podawać lek i środek znieczulający.

Położenie przeznaczone nakłucie ostrożnie potraktowano roztworem antyseptycznym, taki jak jod lub alkoholu. Po tym odbywa się w znieczuleniu miejscowym – znieczulający zostanie wprowadzony pod skórę, dzięki czemu nerwów skóry i tkanki podskórnej traci swoją czułość. I dopiero po tym, że lekarz będzie przystąpić do wprowadzenia igły do ​​opon mózgowych. W ten sposób kobieta nie odczuwa bólu – i to jest właśnie ten strach i wiele nowych matek.

Po igła wchodzi Mater, lekarz czuje się dość znaczny opór. Lekarz podawanie ogranicznik igły, a na niej, przez co drut wchodzi cewnik – miękką rurkę silikonową, która nie uszkodzić opon mózgowych. Według niej, zostanie przedstawiony ból leku, jak to jest potrzebne. Znieczulenie zacznie działać wystarczająco szybko – około 15 – 20 minut.

Jako ogólną zasadę należy zastosować znieczulenie zewnątrzoponowe do znieczulenia jest to najdłuższa i najbardziej bolesny poród – pierwszy okres rozszerzania szyjki macicy. Z reguły przeprowadzenia znieczulenia zewnątrzoponowego przed otwarciem szyjki macicy do czterech centymetrów, jest niewłaściwe. Jednakże, jeśli nie ma mowy i brak koordynacji ruchów porodu, lekarz może zrobić to wcześniej, aby znormalizować proces i zmniejszyć cierpienie kobiety porodzie.

Jak tylko znieczulający lek zaczyna działać na rdzeń korzeni, skurcze stają się praktycznie bezużyteczne. Oraz, dodatkowo, w prawie wszystkich przypadkach, lekarze podkreślają, że pod wpływem znieczulenia zewnątrzoponowego szyjka macicy zaczyna otwierać się znacznie bardziej intensywna. Tak więc, po raz pierwszy zajmie znacznie mniej czasu. Ale jednak, niemal zawsze staje się już drugi etap pracy – łożyska w dół. Dlatego najczęściej około pół godziny przed rozpoczęciem domniemanych zamachów lekarzy – anestezjolog lub całkowicie zatrzymać wprowadzenie środków przeciwbólowych, albo zmniejszając jego dawkę do minimum.

W tej samej sprawie, jeśli podczas porodu u kobiet tworzą żadnych przerw lub przecina krocze, po pojawieniu się na okruchy światła dawce leku zostanie ponownie wzrosła, a lekarze mogą bezpiecznie umieścić na przerwach stawów. Jednakże, w niektórych przypadkach, przerwanie podawania leku nie jest wykonana na wszystkich – na przykład podczas cesarskiego cięcia, lub jeśli jest to konieczne, aby całkowicie wykluczyć okres łożysko dół – na przykład w leczeniu choroby serca u matki, krótkowzroczność, zastosowanie kleszczy.

Przeciwwskazania do stosowania znieczulenia zewnątrzoponowego

Bez względu na pozytywne efekty nie miała znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu, ona, jak każdy inny lek, ma szereg przeciwwskazań – czynniki, dla których prowadzenie tej metody uśmierzania bólu niedopuszczalne. Przeciwwskazania obejmują:

 • Utrata przytomności urodzeniu rozpoczęciem znieczulenia zewnątrzoponowego.
 • Znacznie obniżone ciśnienie krwi – 100 mm Hg. Art. I poniżej.
 • Znacznych deformacji kręgosłupa.
 • Problemy z układu krążenia – zaburzenia krwawienia, dużej krwawienia, zakażenia krwi.
 • Indywidualna nietolerancja na lek, który jest stosowany do znieczulenia zewnątrzoponowego.
 • Lub zaostrzenie ciężkim przebiegu chorób neurologicznych i psychiatrycznych.
 • Odmowa pacjenta – wspomniany powyżej, jest to warunkiem koniecznym.

Znieczulenie zewnątrzoponowe podczas cięcia cesarskiego

Nie tak dawno temu, w przypadku, gdy dziecko rodzi się przez cesarskie cięcie, mama nie mogła zobaczyć go w pierwszych chwilach życia, gdy jest pod wpływem znieczulenia ogólnego. W ostatnich latach coraz więcej operacji wykonuje się w znieczuleniu zewnątrzoponowym. I jest to bardzo dobry sposób na znieczulenie, więc moja matka mogła zobaczyć jej okruchy w pierwszych sekundach po urodzeniu, a na klatce piersiowej mogą również.

Niestety, wiele kobiet odmówić cięcia cesarskiego w znieczuleniu zewnątrzoponowym, ponieważ boją się, że doświadczenie silny ból. Jednak to nie jest tak – stężenie leku w tym przypadku będzie znacznie wyższa i będzie sto procent ulgę w bólu, kobieta nic nie czuć.

Efekty uboczne i powikłania znieczulenia zewnątrzoponowego

W niektórych przypadkach, na szczęście, jest na tyle rzadkie, znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu może powodować pewne skutki uboczne. Jednym z najczęstszych – znaczna redukcja poziomu ciśnienia krwi. W wyniku silnego zmniejszenia ciśnienia obniża jakość przepływu krwi przez łożysko i w rezultacie, niedotlenienie. Aby tego uniknąć, lekarze dożylnie roztwór soli.

Innym zagrożeniem, które może czyhają na kobiety – to reakcja alergiczna na lek stosowany w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Aby uniknąć niepożądanych reakcji lekarza – anestezjologa przed znieczulenie wprowadzi się niewielką ilość leków. Potem przez jakiś czas lekarz będzie uważnie obserwować, nie następuje tam przez organizm ciężarnej kobiety niepożądanych skutków ubocznych.

W niektórych przypadkach, pewna liczba powikłań związanych bezpośrednio z złożoności manipulacji. W takim przypadku, jeśli element wewnętrzny twardy shell przypadkowo przebita, aw konsekwencji, lek dostanie się do kanału kręgowego i może drastycznie zmniejszyć krytyczne ciśnienie krwi, oddychanie proces trudności.

Bardzo często kobiety, które będą miały znieczulenie zewnątrzoponowe, obawia się, że igła lekarz uraz rdzenia kręgowego. W rzeczywistości nie jest to możliwe, ponieważ jest znacznie powyżej miejsca nakłucia. Jedyne, co można złapać ze znieczulenia zewnątrzoponowego – a korzenie nerwowe. W takim przypadku, jeśli cewnik dotyka korzeni nerwów, kobieta będzie czuć ostry ból fotografowania w jednej nodze. Ona powinna natychmiast poinformować lekarza o tym, co natychmiast zmienić położenie cewnika.

W bardzo rzadkich przypadkach zdarza się, że mikroflora chorobotwórczy dostaje się do miejsca, gdzie przebicie została wykonana. Czasami prowadzi to do rozwoju procesu zapalnego lokalnej, a czasami – na zapalenie opon mózgowych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Na szczęście zdarza się to rzadko – i skutecznie podatne na leczenie.

Omawiając tak delikatnej kwestii, jak zewnątrzoponowego plusy i minusy, to jest niemożliwe, aby wspomnieć o zjawisku głowy. Rzeczywiście, wiele kobiet zrobić w drugi – trzeci dzień po porodzie można rozpocząć ból głowy. Wynika to z faktu, że płyn mózgowo wchodzi do przestrzeni zewnątrzoponowej. Zazwyczaj ból zniknie na własną rękę, bez ingerencji z zewnątrz, około dwóch – trzech tygodni.

W rzeczywistości wszystkie te skutki uboczne są bardzo rzadkie, więc nie bój się z nich. Jednocześnie, decyzja o możliwości i celowości zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego w każdym przypadku powinny być podejmowane tylko przez lekarza – anestezjologa. On będzie wybrać najbardziej optymalny wariant łagodzenia bólu podczas porodu, odpowiedni dla Ciebie.

load...