Znaczenie wody w życiu człowieka – „bo bez wody …”

Zawartość:

„Woda – źródło wszystkiego we wszechświecie.” Tak twierdzi Heraclides. A to jest prawie niemożliwe, aby kłócić. Przypomnijmy, że w pierwszej kolejności, naukowcy badają, jeśli chodzi o poszukiwanie „braci na rozumie”? Zgadza się – obecność wody na naszej planecie. Ponieważ, jeśli jest – w każdym – ciało stałe, gazowym lub ciekłym – stąd mogą być różne formy życia.

load...

Być może wszyscy z programu szkolnego, to wiadomo, że 2/3 powierzchni naszej planety jest pokryta wodą. Woda, w większym lub mniejszym kwota zawiera wszystko, co nas otacza – nawet wulkanicznej magmy i kamienie. Co możemy powiedzieć o ludziach! Znaczenie wody w życiu człowieka jest nie do przecenienia. Nic dziwnego, że nawet Dubois dał apt definicję: „żywym organizmie – jest animowana przez wodę.” Rzeczywiście, nasze ciało jest tylko 3/4 tej substancji. To ciekawe, że nawet taka woda zawiera jego „szczegóły” jak kości.

A woda jest nie tylko obecny w naszym organizmie i odgrywa bardzo ważną rolę w niemal wszystkich procesach życiowych. Jest to część krwi, bierze udział w pracy układu krążenia, dostarczając składników odżywczych organów i tlenu. Bez wody nie byłoby w stanie trawić jedzenie. Rozkłada nawet trucizny, nikotyna, cukru i nadmiaru soli. To chroni przed przegrzaniem i wyjścia odpadów. A jeśli osoba bez jedzenia mogą wciąż „wiszą” na miesiąc lub dwa, a potem umiera bez wody przez tydzień. Dlaczego tak się dzieje? Spójrzmy bardziej szczegółowo.

Fizjologiczne funkcje wody

Być może, w pierwszej kolejności należy zauważyć, że woda odgrywa rolę „wypełniacz” dla naszego organizmu. Nasz wygląd zależy właśnie od niego. Rzeczywiście, dzięki jej narządów zachować pewien kształt i „praca” w trybie normalnym. Ten człowiek jest bardzo wrażliwy na zmiany bilansu wodnego:

 • Zmniejszenie ilości wody w organizmie, przez tylko jeden procent powoduje silne pragnienie;
 • Jeśli zawartość wilgoci był mniejszy niż pięć procent istnieje poczucie suchości w ustach, skóra zaczyna się kurczyć, to zmętnienie przytomności, a nawet możliwe halucynacje;
 • Jeśli organizm traci dziesięć procent wody, prowadzi do zaburzeń psychicznych, odruch połykania znika;
 • Z utratą 14 do 15 procent wilgoci może być śmiertelna.

Inną nie mniej ważną cechą wody – jest jedzenie. Rozpuszcza i składników odżywczych z nich przenikać do komórek, przestrzeni międzykomórkowej i najdrobniejszych naczyń włosowatych, zapewniając im wszystkie potrzeby. Również woda bierze udział w trawieniu i oczyszcza nasz organizm z produktów przemiany materii. Opuszczania ciała przez skórę i nerki, woda po prostu „zabiera ze sobą” wszystkich szkodliwych substancji, które nagromadziły się w organizmie. Ponadto, woda – jest to główny płyn biologiczny. Po tym wszystkim, jest to nośnik, na którym metabolizmu i ciągły proces odzyskiwania i niszczenia żywych tkanek.

load...

Nie mniej ważną rolę, a regulacja temperatury od tej substancji. Co jest termoregulacja? Jest to zdolność organizmu do utrzymania określonej temperatury ciała. Pamiętaj, co lekarz mówi ci, kiedy jesteś chory. „Pij dużo płynów” – right? Woda paruje z powierzchni ciała, pomaga „obniżyć” temperaturę.


Ile wody jest potrzebne?

Zapotrzebowanie na wodę u wszystkich ludzi różnych. A to zależy od wielu czynników – od klimatu, wiek, zdrowie, zatrudnienie, żywność, itd. Dlatego, aby mówić o dokładnych liczbach jest problematyczne. Wszystkie takie same, będą „średnie”. So. Szacuje się, że zdrowy dorosły człowiek, który mieszka w środku pasa, codziennie stracił około 3 litrów wody. I pamiętaj, aby zrekompensować zgubionych. Jeśli sama myśl o tym, co będzie musiał pić tyle, ile 3 litrów, czujesz straszny, nie panikuj! Duża ilość wody możemy uzyskać z owoców, warzyw i innych produktów spożywczych.

W związku z tym zapotrzebowanie na wodę „czysta” jest około 1,5-2 litrów dziennie. To jest osiem do dziesięciu szklanek. Niestety, większość ludzi, którzy piją tylko niewielką część wymaganej kwoty. I to pomimo faktu, że wielu naukowców do wniosku, że większość „choroby wieku” jest związany tylko z naruszeniem reżimu picia i, w rezultacie, odwodnienie. Według wielu badań, ludzie, którzy piją dużo wody, bardziej tolerancyjny, powściągliwy i bardziej podatne na różnego rodzaju kreatywności.

Nawiasem mówiąc, nasz system „inteligentny” jest bardzo wyraźnie wskazuje na brak wody. Ale często nie słyszą te sygnały i nie zwracał uwagi na nich. I na próżno! Objawy odwodnienia są oczywiste i zapewne znane wielu. Jeśli:

 • Skóra zaczęła się łuszczyć i suche;
 • Pojawiła się trądziku i wyprysków;
 • Zatkane pory;
 • Konieczności „worki” pod oczami;
 • Zaczęłam mieć bóle stawów i pleców;
 • Często zawroty głowy;
 • Jesteś ciągle przeżywa ospałość i zmęczenie;
 • Pojawił się suchy kaszel;
 • Start „skoki” ciśnienia;
 • Wydajność zmniejszyła się, a stężenie

… nadszedł czas, aby zastanowić się, czy wystarczająca ilość wody użyć.

Uważa się, że pierwsza szklanka wody trzeba pić jak najszybciej obudzić, na pusty żołądek. Więc prawo w porannym „run” w procesie oczyszczającym organizm. Następnego dnia norma „akceptowane” małe porcje. Należy pić małymi łykami, i, oczywiście, tylko „na żywo” – nie gotuje – wodę. Kawa, herbata, sok – nie liczą. Mówimy o wodzie pitnej.

Jakie inne środki mogą być podjęte w celu uniknięcia odwodnienia? Oto kilka prostych wskazówek:

 • Jeśli wybierasz się na wycieczkę i wiesz, że przez dłuższy czas nie będzie w stanie do picia – drink „w rezerwie”, dzień wcześniej;
 • W samolocie, spróbuj wypić przynajmniej jedną szklankę wody co godzinę. Wynika to z faktu, że bardzo „przesuszone” powietrze w samolotach;
 • Lato, przed wyjściem z domu, należy pić jedną lub dwie szklanki wody. W tym samym czasie, staram się nie pić bezpośrednio na ulicy, ponieważ może to prowadzić do zwiększonej potliwości. W rezultacie, można stracić nawet więcej wilgoci;
 • Jeśli jesteś chory i masz gorączkę, powinien pić tak często, jak to możliwe, nawet „przez nie chcę”;
 • Pamiętać, że alkohol, kawa i prowadzenie palenia dla odwodnienia. Dla każdego napoju alkoholowego lub filiżance kawy powinna stanowić jedną szklanką czystej wody pitnej;
 • W czasie ciąży i laktacji nie ma potrzeby stosowania dodatkowych ilości cieczy.

Trochę „wieczne” …

Oraz – co jest szczególnie ważne dla kobiet, które oglądają swoje dane – uważa się, że woda pomaga poradzić sobie z dodatkowym ciężarem. Szklanka wody przed posiłkiem wypić, uczucie głodu i zmniejsza apetyt. W rezultacie, jeść mniej niż zwykle. Jest to szczególnie ważne, jeśli „siedzi” na diecie – jest coś, co chcesz przez cały czas! Ale podczas jedzenia lepiej powstrzymać się od picia – woda rozpuszcza jedzenie i usuwa je z organizmu, co oznacza, że ​​już wkrótce będziemy chcieli, aby ponownie mieć. Powszechnie uważa się, że napój powinien tylko suchy pokarm – ciastka, krakersy, kanapki.

Wszelkie gospodyni wie, jak często nie zamiatanie podłogi – bez mokro jest wciąż za mało. Bez wody jest po prostu niemożliwe, aby przynieść czystość. Nasze ciała też muszą „umyć”. I nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz. Że woda wymywa wszystkie toksyny i pozwala, tak niezbędne dla zdrowia, czystość ciała.

Ale nie zapominajcie, że należy zbliżyć żadnego problemu z „inteligencją”. Wszystkie niezbędne środki. Nadmierna ilość płynu w ciele ludzkim nie może doprowadzić do mniej uszkodzeń niż jego wadę. Duże porcje picia wzrost pot, co utrudnia transport tlenu we krwi i zwiększyć obciążenie narządów wewnętrznych.

W trakcie użytkowania, ostre i słono, pragnienie występuje, ale nadmiar płynów może prowadzić do zaburzeń metabolicznych. Nie zaleca się również pić zimne pokarmy tłuszczowe woda – przepełnienia żołądka może prowadzić do frustracji – to lepiej ograniczyć filiżankę gorącej herbaty. Słodki sok na czczo zwiększa perystaltykę żołądka również i mieć efekt przeczyszczający.

Zwyczajny cud

Niemniej jednak, wyrażenie „Nie daj się uschnąć” – to nie tylko slogan, ale prawdziwa prawda. Przez całe życie, ilość płynu zmniejsza się stopniowo w organizmie człowieka: noworodek składa się z wody o 86 procent, a starszy mężczyzna – tylko 50! Starzenie się – dosłownie wysycha. Pamiętam, jak kurczy się i więdnie jabłko, jeśli przez długi czas jest na stole – to samo dzieje się z nami. Musisz walczyć!

Życie zaczęło się w wodzie. „Wykonujemy w ich żyłach oceanu” – powiedział poeta. I uratować życie pełnoprawnym pomóc nam trochę, zwykłego i prawie niedostrzegalna cud – kilka szklanek czystej wody dziennie. Oni pomogą pozbyć się nadwagi, poprawiają skórę, włosy i ogólny stan zdrowia. I, co najważniejsze, za to wszystko nie musi biec do sklepu drogerii lub dział i wydać „wściekły” pieniądze. Cud – to wszystko, bardzo blisko. Wystarczy wyciągnąć rękę.

load...