Zęby u dzieci. Leczenie higieny jamy ustnej

Wyszliśmy za miesiącach oczekiwania długo oczekiwane narodziny dziecka. W pierwszych chwilach życia noworodka już udało się przetrwać więcej niż jedną bezsenną noc, przyczyną które często „mityczny” kolka. Przed wami mają nowy etap – ząbkowanie. Już począwszy od 3 miesiąca życia, występowanie śliny, zimno, temperatura i złym nastroju u dzieci pediatrów winę na zębach.

load...

Niestety, nie wszyscy wiedzą, że w ciąży mleczne i stałe zęby zaczynają być wprowadzane u dziecka jeszcze przed jego urodzeniem. Na przykład, jama ustna jest położony na trzecim tygodniu ciąży, kiedy coraz częściej nawet nie wie o dziecku. Początki zębów mlecznych zawarte są w siódmym tygodniu, a pierwsze stałe zęby – piątym miesiącu ciąży. Najczęściej w ciąży nie są nawet świadomi tego, co dzieje się z nimi w czasie ciąży (zatrucia, różnych chorób, a także z braku witamin) w przyszłości muszą być odzwierciedlone w zęby swoich dzieci.

Ząbkowanie – jak pomóc dziecku?

Ząbkowanie – jak pomóc dziecku? Ząbkowanie powoduje wiele dolegliwości, łzy i bezsenne noce. Ząbkowania dziąsła czerwone i pęcznieje, obrzęk guz pojawia się biały, ale po pewnym czasie, a sam ząb, który podczas ruchu wewnątrz kości powoduje świąd i ból. Objawy te niemal przestają przeszkadzać dziecku dopóki ząb nie przyszedł do powierzchni dziąseł. Między 5 i 7 miesięcy wzmocnionej ślinienie, które zwykle dostarcza wiele dyskomfort niemowlęcia. W tym okresie dzieci stają się bardziej nastrojowy, rozdrażniony i niespokojny, zostały one zaburzenia snu i utrata apetytu. Dziecko zaczyna się przeciągać w ustach i trudno żuć i gryźć obrzęk dziąseł zabawki i różne przedmioty. Dlatego też, często z powodu infekcji dołączył stan dziecka się pogarsza: jest biegunka i gorączka, etc. Choć wielu rodziców, że te objawy są normalne ząbkowanie, nie zostawiaj ich bez opieki.

Dzisiaj, w celu ułatwienia stan dzieci, istnieje wiele różnych środków, w tym żele, gumy, które obejmują znieczulenia lidokoin.

Timing Ząbkowanie

Zęby mleczne u dzieci poniżej jednego roku:

 • 6-7 miesięcy zaczynają wybuchać dolne siekacze centralne
 • 8-9 miesięcy – górne siekacze centralne
 • 10 miesięcy – górnych bocznych siekaczy
 • 12 miesięcy – boczne dolnych siekaczy

Zęby mleczne u dzieci po pierwszym roku:

load...
 • 12-16 miesięcy – pierwsze trzonowce
 • 16-20 miesięcy – kły
 • 20-30 miesięcy – drugie trzonowce

Zębów stałych u dzieci:

 • W 5-6 lata – pierwszych zębów trzonowych
 • W 6-8 lata – centralnych siekaczy
 • W 8-9 lata – siekaczy bocznych
 • 9-10 lat – pierwsze zęby przedtrzonowe
 • 10-11 lat – kły
 • 11-12 lat – drugi przedtrzonowych
 • 12-13 lat, drugie trzonowce

Jednak terminy te są raczej konwencjonalne. Ząbkowanie jest zależna od wielu czynników, a jeśli dziecko jest zdrowe, nie martw się o tym, jak z powodu zbyt wczesnego erupcji, a ze względu na opóźnienia.

Higiena jamy ustnej dla dzieci

Jak tylko BabyFirstTV zęby wybuchł, są one narażone na działanie agresywnych czynników środowiskowych. Na zęby natychmiast zaczynają osiedlać mikrobów, które przyczyniają się do powstawania płytki nazębnej. Tabliczka z kolei jest korzystne pożywką dla bakterii i wytwarzają kwasy czynne. Pod wpływem tych kwasów szkliwa zębów mlecznych szybko i łatwo rozpada, tworząc wnękę. Dlatego ważne jest higiena jamy ustnej u dzieci od najmłodszych lat. Higiena jamy ustnej jest zalecane przed pierwszymi zębami, delikatnie pocierając błony śluzowej dziąsła i policzek na mokro podpasek.

Szczotkowanie zębów dzieci (pierwsze siekacze wybuchł) początkowo podąża tą samą metodę. I dopiero w drugim roku życia mogą używać szczotki do czyszczenia zębów i pasta do zębów zawierającej fluor. Jednakże, do 6 lat, dzieci mają tendencję do połykania pasty do zębów, dlatego zaleca się stosowanie pasty do zębów dla dzieci, które obejmują zmniejszony poziom fluoru. Do tego czasu zaleca się mycia zębów wilgotną miękką szczoteczką bez pasty do zębów. Dla pojedynczego środka do czyszczenia zębów dla dzieci w wieku poniżej 6 lat zaleca się stosowanie niewielkiej ilości pasty zawierającej fluor, nie większą niż groch.

Zęby u dzieci: leczenie i usuwanie

W swoim wczesnym dzieciństwie u dzieci w wieku 2-3 lat wykazały wysoki wskaźnik próchnicy. Jednak w tym wieku, w celu zapewnienia skutecznej opieki medycznej jest bardzo trudne, dlatego często konieczne jest przeprowadzenie leczenia w znieczuleniu ogólnym.

Higiena jamy ustnej po ekstrakcji:

Po usunięciu zęba lekarza dziecko musi dać Ci informacje o kolejnym okresie pooperacyjnym, które z reguły są ściśle indywidualne.

Przyzwyczaić swojego dziecka od najmłodszych lat do regularnej i właściwej higieny jamy ustnej, można mu pomóc, aby utrzymać zęby piękne i zdrowe.

load...