Zbiorniki w ogrodzie z własnymi rękami, czy wszystkie zasady

Zawartość:

Coraz więcej obszarów podmiejskich ogrodów przekształcony wspaniałych sztucznych krajobrazów. Jest to zrozumiałe. Pilna potrzeba nasi współobywatele nie czuć na plantacjach warzyw, ale spróbuj się jako projektant krajobrazu, wielu nie przeszkadza. Dlatego, aby zastąpić łóżka ogrodowe pochodzą kwietniki, trawniki, ogrody skalne i oczywiście wszelkiego rodzaju vodoyemchiki i fontanny. Jednakże, jeśli z kwietniki i trawniki, wciąż jakoś uporać, układ sztucznych stawach w ogrodzie często powoduje pewne trudności.

load...

Najczęstsze awarie przyczyna jest wystarczająco mały obszar uchylenie tych wód. Po tym wszystkim, dla czystej sztuczny staw potrzebuje bardzo imponujące rozmiary działki – tylko stanowi autonomiczną ekosystem w stawie. A małe stawy wymagają stałej opieki. Ponadto, na tyle dziwnie, ale to było trochę trudno wejść do stawu w krajobraz terenu kraju. Tutaj ważne jest nie tylko jego wielkość, ale kształt, jak również dekoracyjne ramy.

Niestety, nie wszyscy wczasowicze mają wrodzone poczucie smaku i nie każdy homegrown budowniczy i projektant umie zastosować w praktyce wiedza zbierana. Więc jak można zbudować w ogrodzie sztuczny zbiornik? Jakie błędy należy unikać? Jak dbać o sztucznym stawie w kraju? Spróbujmy zrozumieć.

Konstrukcja zbiornika

Jeśli obszaru pozwala, to najlepiej zrobić duży staw, który ostatecznie przekształcić się w pełnym staw z zamkniętym ekosystemie. Jednak taka konstrukcja będzie musiał korzystać z usług specjalistów. Po tym wszystkim, trzeba będzie wykopać duży dół, aby wzmocnić swoje dno i ściany żelbetowe, a następnie o wytwarzaniu materiałów hydroizolacyjnych. Jednakże, w razie potrzeby, czas i wysiłek akcji i dostępność funduszy w oczku wodnym, a może zbudować swój własny.

load...

Ale jest prostszy sposób – użycie specjalnych zbiornikach dla stawów. Takie pojemniki można kupić w sklepach ogrodniczych, a różnorodność kształtów i rozmiarów przełoży swoje najśmielsze fantazje. Oto sposób aranżacji stawu mamy ze sobą i spojrzeć bardziej szczegółowo.

Cały proces tworzenia takiego staw w ogrodzie jest położony w prostym schemacie:

  • Pit wykopali w formie gotowego pojemnika;
  • Jest to ustawione poprzez poziomu pojemności stawu;
  • Piasek wypełnia przestrzeń między ścianami wykopu a pojemnikiem;
  • Plaża urządzone i posadzone rośliny;
  • Staw wypełniony wodą.

W praktyce system ten jest realizowany tak. Wybór i zakup kontenera staw i dostarczyć go do serwisu. Następnie należy wybrać miejsce w stawie. Ważne jest, że w pobliżu nie było żadnych dużych drzew, ponieważ korzenie uniemożliwi kopanie dołu, a spadające z liści korony i owoce są następnie zatkać staw. Tak, umieścić pojemnik w wybranym obszarze, a następnie za pomocą kołków i liny „kontury” kontur przyszłego stawu na kształt zbiornika.

Teraz zaczynamy wykopać dół, wychodząc z dziesięciu centymetrów od wyznaczonego toru. Nawiasem mówiąc, głębokość wykopu powinno być również dziesięć do dwudziestu centymetrów więcej niż wysokość zbiornika. Bardzo często, ścianki pojemnika ma kształt schodkowy. Dokładnie taki sam kształt i ściany powinny mieć pit. Gdy wgłębienie jest gotowa na dnie należy wlać desyatisantimetrovyh warstwa piasku, co ułatwi zbiornika skurczu napełniony wodą.

A teraz ustalamy kształt otworu wykopane i wyrównać je za pomocą poziomnicy. Mając idealne położenie zbiornika, napełnić go z trzecią objętością wody. Wszystkie puste przestrzenie między ściankami pojemnika i wypełniać otwór z wilgotnym piaskiem, który jest ostrożnie zagęszcza. Równolegle do tych prac stopniowo napełnić zbiornik wodą. Po zakończeniu instalacji, dekoracji z kamienia i ziemi naszej nabrzeża i obsadzone roślinami.

Najpierw musimy wysiąść ozdobnych roślin wodnych, które będą znajdować się w najgłębszej powierzchni stawu. Następnie przeniósł się do banków, sadzenie innych roślin, aw ostatnim ozdobić się na brzeg.

To wszystko, prosty proces tworzenia sztuczny staw z jego rąk. Ale nie jest tak proste jak się wydaje. Często, nawet wykonane z miłością i wszystkie zasady stawu nie wygląda idealnie, aż w końcu zamienia się w ogólnie nieatrakcyjne głębokiej kałuży błotnistej wody. I zdarza się z powodu błędów popełnionych w trakcie budowy.

Możliwe błędy w konstrukcji zbiornika

Błędy, które dopuszczają do budowy stawu w ogrodzie z własnymi rękami, też mogą być sklasyfikowane jako:

  • Zły wybór lokalizacji dla zbiornika;
  • Wybór właściwego rozmiaru i kształtu stawu;
  • Błędy w doborze roślin;
  • Brak opieki lub otsustvie;
  • Niepotrzebne ozdobą.

Wybór lokalizacji

Jeśli letni domek położony jest pod kątem, czy wzgórza lub nizinne, a następnie rozważyć mu ulgę przy wyborze miejsca pod stawie. W przypadku umieszczenia zbiornika w górnej części strony ogrodu, to będzie trudne do zauważenia. Staw, położone na wzgórzu, jak również otoczony ziemnym nasypem, będzie wyglądać bardzo nienaturalnie.

Jeśli zbudować staw w dolinie, to może spuścić płynięcia wody i dokładnie to samo ziemia Soaked lub wodą podczas podlewania. A razem z wodą w stawie można wprowadzić wszystkie rodzaje substancji chemicznych i nawozów ogrodniczych. Dlatego też, dla stawu musi wybrać gładką, bardzo widoczne miejsce, zabezpieczony przed deszczem i wodą topić. Ważne jest, że w bezpośrednim sąsiedztwie stawu nie rosną duże drzewa owocowe. Ale także do zupełnie otwartej przestrzeni do opalania stawie też nie mogą być umieszczone. Jeśli staw będzie w słońcu dłużej niż cztery godziny dziennie, woda w nim szybko rozkwitnie.

Wybór formy

Wybierając formę zbiornika, stworzony własnymi rękami, wagi i wielkości obszaru podmiejskiego, a jego styl i lokalizacji położenia zbiornika. Linia brzegowa jest mały staw nie powinno być bardzo wytrzymałe. Po pierwsze, trudno będzie kopać rów w takiej formie, a po drugie, taka forma staw będzie wyglądać bardzo nienaturalnie. Jeżeli umieszczenie staw w środku terenów utwardzonych, to najlepiej, aby dać pierwszeństwo regularnym kształcie geometrycznym.

Okrągły, owalny lub prostokątny staw, idealne do ogrodu krajobrazowego, urządzone w stylu regularnym. I tu na Ogrody odpowiedniego nieregularny kształt stawu z krzywego linii brzegowej. Jeśli chodzi o przyszłość głębokości stawu, wybierz pojemnik z maksymalnej wysokości, która nie przekracza jednego metra. W tym przypadku, głębokość dwóch trzecich obszaru przyszłości stawu powinna wynosić nie więcej niż sześćdziesiąt centymetrów.

Dokonywanie wybrzeża

Najczęstszym błędem przy projektowaniu zbiornika utworzonego przez ręce, – brak maskowania krawędzi pojemnika lub folii, która została pokryta pit. A opadający brzeg zbiornika, a film w żadnym wypadku nie powinny leżeć na ziemi. Gdy poziom wody w zmniejsza stawów (na przykład podczas odparowywania elementarnej), folia lub krawędź natychmiast nagi pojemnika. I wygląda przynajmniej nie estetycznie.

Dlatego na górnej krawędzi obrzeża stawu musi być zrobione desyatisantimetrovyh taras szerokość. I na tym tarasie mają ozdobne kamienie, aby zorganizować brudu dumpingu i posadzone rośliny. Jeśli trudno jest nabyć odpowiedni do zdobienia kamieniami, a następnie zamaskowanie krawędzi stawu, wykonany własnymi rękami, może być sztuczny lub naturalny płaski kamień przeznaczony do układania nawierzchni.

Jeśli dekoriruete rundę wybrzeża lub owalne głazy, a następnie wybierz kamieni o różnych rozmiarach, w celu uniknięcia efektu perełek. Zauważ, że gdy różne rozmiary tekstur i kolorów kamienie do dekoracji powinna być taka sama. Plaża nie jest wykonany wyłącznie z kamieniami – to również wygląda nienaturalnie. Brzeg część może wlać żwiru podłoża roślinnością lub odwrotnie, wysoka krzaczaste kwiaty (na przykład, lilia lub Iris).

Dekoracja

Nadmiar wszystkie możliwe odznaczenia (montowane wokół zbiornika rzeźby ogrodowe, latarnie, fontanny i wodospady) – oznakę złego smaku. Oczywiście, udekorować stawie, wykonane ręcznie, jest to konieczne, ale musi to być zrobione poprawnie. Zatrzymać swój wybór na jednym elemencie wystroju, maksymalna – w dwóch. Niech będzie, na przykład, fontanną i stojący w pobliżu staw figurka gnome (ptaki, małe zwierzęta).

Jeżeli sam fontanny jest reprezentowany przez Skład wylotami, wszystkie inne dane będą już zbędne. W tym przypadku najlepiej jest zorganizować oświetlenie fontanny, lub umieszczone w stawie lub w pobliżu piękne latarnie. Wodospad (jako element wystroju) – w pełni samowystarczalna dekoracja zbiornika, wykonany własnymi rękami. Żadne inne takie fanaberie wystrój nie jest już tolerowany. Ogólnie rzecz biorąc, należy pamiętać, że najlepszym – wrogiem dobrego. Czasami piękne rośliny, które posadziłem na brzegu zbiornika, wykonany własnymi rękami, to zupełnie wystarczy.

Wybór roślin

Kolejny błąd w regeneracji sztucznym stawie w ogrodzie – niewłaściwy dobór roślin. Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze zielony wystrój stawu – lokalny klimat. Jak wyglądać atrakcyjnie lub rośliny na jasnych obrazach, trzeba wybrać tylko te, które są właściwe dla danego regionu. W przeciwnym razie, środki i siły, a czas zostanie zmarnowany – zakład po prostu nie zakorzenić.

Bardzo ważna jest wielkość zakładu. Na przykład, wylądował na brzegu małego stawu lub duże zakłady rozwalony wizualnie sprawiają, że nawet mniejsze. Efekt ten będzie tworzyć i duże drzewa rosnące w pobliżu małego stawu wykonany własnymi rękami. Ale jeśli staw ma imponujące rozmiary, nie krępuj się sadzić rośliny lub wyższy okazy z dużymi liśćmi i kwiatami.

Rośliny wodne wydają się bardzo szybko rośnie i może w końcu pokryć całą powierzchnię stawu. Nawiasem mówiąc, wybór roślin wodnych na stawie wypoczynku, zatrzymują się tylko jeden lub dwa gatunki. I nie zapominaj, że niektóre rośliny wodne są prawdziwymi agresorami, a może po prostu wypierać żadnych sąsiadów.

Jeśli utworzenie korpusu foliowego wody, to nie umieścić go w pobliżu drzew i krzewów, dając pędy podziemne i zbóż z ostrych korzeni. Jeśli wziąć rośliny z naturalnych zbiorników wodnych, należy je zdezynfekować przed przesiedlenia. I pamiętaj, że sklepy często sprzedają rośliny wodne, które zimują wyłącznie w warunkach szklarniowych i nie nadające się do otwartej wody, wykonany własnymi rękami w miejscu kraju.

W trosce o sztucznym stawie

Aby upewnić się, że sztuczny staw wyglądał naturalnie i skutecznie, trzeba dbać o niego. Pod opieką nie tylko potrzeba dużych stawów, które produkują zamknięty ekosystem. A małe stawy w wodzie nieuchronnie sinic, które mogą spowodować, że do rozpadu i śmierci rośliny. Aby zminimalizować perspektywę kwitnienia woda, staw możliwym cieniowania potrzebie. Również mogą być sadzone w napowietrzania roślin wytwarzają staw tlenu. Pomaga w walce o czystości stawu oraz system filtracji wody, jak również specjalnych środków chemicznych.

W lecie z pewnością dodać wody w małym stawie, wykonany własnymi rękami. A jeśli jest staw porośnięty roślinami, trzeba je śledzić i poprzez usuwanie martwych okazów i usunięcie zgniłych części roślin. Konieczne jest również do czyszczenia powierzchni wody z wszelkiego rodzaju obcych gruzu – opadłych liści i owoców, martwymi owadami, suchej trawy i gałązek.

Jesienią sztucznego jeziora, wykonane ręcznie, oczyścić z mułu, a w przededniu zimy przeniósł się z to nie zimowania roślin. Wody plastycznego połówki opróżniony i kilku butelek z tworzywa sztucznego umieszcza się na jego dnie, do połowy wypełnione wodą. Pozwoli to uniknąć Lopin w zbiorniku podczas mroźnej zimy. Jeśli staw jest ustawiony do każdego urządzenia technicznego, a następnie w okresie zimowym należy oczyścić.

Wraz z nadejściem wiosny stawie uzupełniany wodą, zasadził overwintered lub nowe zakłady i powrót do miejsca, pomp i filtrów. Typowym lato wznowione opiece nad sztucznym stawie.

Jeśli nie jesteś gotów poświęcić wystarczającą ilość czasu na ich sztucznym stawem, to lepiej nie wyposażyć staw na swoim letnim domku. To jest przyjemność, niestety, nie jest wolny. Bez odpowiedniej opieki staw zamieni się nieatrakcyjne, mętnej kałuży, która zresztą może śmierdzieć.

Ale ostrożny i rozważny opieka nawet najmniejszej akwenu będzie prawdziwą ozdobą ogrodu. Wyobraź sobie … A cichy szmer wody w fontannie, chłodny spray, słońce odblaski na powierzchni stawu, szelest liści, śpiew świerszczy – kawałek raju w ogrodzie. Kuszące? Więc wszystko jest w twoich rękach. Powodzenia!

load...