zazdrość dziecięca: co zrobić z drugim dzieckiem w rodzinie nie było problemu

Rodzice niektórych dzieci nie wiem z pierwszej ręki, co rywalizacja rodzeństwa, ale nie zawsze może sobie z tym poradzić. Niestety, jeśli rodzina ma dwoje lub więcej dzieci, aby całkowicie uniknąć rywalizacji z rodzeństwem nie uda. Ale, jak to tylko możliwe w celu wygładzenia jej przejawy jest możliwe. Chcę od razu uspokoić rodziców, którzy dopiero przygotowują się do uzyskania drugiego dziecka. Zazdrość dzieci – to zjawisko zupełnie naturalne, a rodzice w pełni w stanie nauczyć się zrobić ze starszym dzieckiem, że zazdrość nie szkodzić, ale dobre. Po tym wszystkim, ale również pomaga dziecku rozwijać.

load...

Zawartość:

Problemy między starszymi i młodszymi dziećmi

Co to jest rodzeństwo rywalizacja?

Zazdrość dzieci – jest to strach przed utratą uwagę i miłość do osoby, która zajmuje ważną częścią życia dziecka. To uczucie objawia się strachu lub niepokoju dziecka, które boi się utraty nawet niewielką część macierzyństwa. Te mechanizmy ochronne, które powodują dziecka do zachowania jego związek z jego ukochanej matki. „Moja matka! Nie poddawaj Mamo!” – Wykrzykuje 2-3 letniego malucha. Albo ze smutkiem powiedział: „Mamo nie kocha mnie!” Należy zauważyć, że podobne zachowanie może przejawiać się w relacji z braćmi i siostrami, a także innych osób dorosłych, które odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Ale korzenie lęku według psychologów, znajdują się w relacji matki i dziecka.

load...

Wiele czynników wpływa na nasilenie zazdrości dziecięcej. Jest to zachowanie rodziców, ich związek ze sobą, uczucia innych członków rodziny, z siedzibą rodzinną tradycję, zdolność rodziców do kontrolowania swoich emocji.

Najbardziej rozpowszechnioną formą zazdrości dziecięcej

  • Agresja skierowana przeciwko najmłodszym, chęć do czegokolwiek zabrać od niego, chęć zranić dziecko;
  • Niepokój, co z kolei objawia się trudnościami w przebudzeniu, złe sny, lęki, brak apetytu;
  • Zwiększona aktywność i niepokój, koncentracji uwagi, odrzucenie zwykłego codziennego – przedszkola, rezygnując spacery lub czytanie książek, rezygnując popołudniową drzemkę;
  • Nerwicowe reakcje: jąkanie, tiki, histerii.

Zdarza się tak: pozornie wszystko jest w porządku, nie ma manifestacją, jak opisano powyżej, ale w duszy dziecka przeżywa prawdziwą tragedię. Będziesz mógł je zrozumieć, uważnie obserwując przez pewien czas dla dziecka. Może marzy koszmary. Może był chory częściej. A może był ciągle smutny lub stają się gorzej w szkole.

Jak odpowiedzieć na zazdrość dziecka?

Najwłaściwszą odpowiedzią na zazdrość dzieci – nie zakazać jego przejawy i nie zaniedbywać. Dziecko nie jest w stanie poradzić sobie ze swoimi uczuciami, konieczne jest, aby go nauczyć. Nie pouczać, nie zachęcam i nauczyć się bardzo ostrożnie i delikatnie. Po pierwsze, dziecko potrzebuje pomocy, aby pozbyć się wrogości i winy nad jej zazdrości. Jeżeli różnica między dziećmi w rodzinie jest małe (2-3 lat), twój wielki dzieciak ja jeszcze. W tym przypadku, trudno jest zrozumieć, co dzieje się w rodzinie, a co dzieje się z samym sobą.

Rozmawiać i słuchać uważnie

Należy starać się rozmawiać z dzieckiem, aby wyjaśnić mu, że wiesz, co się z nim dzieje, sympatyzuje z nim i nie chce winić, bo wiesz, że te uczucia wkrótce minie. Ale lepiej jest rozmawiać ze swoim dzieckiem, stosując metodę aktywnego słuchania. Tajemnicą jest to, że trzeba powiedzieć uczucia dziecka. Pomoże to „dostroić się” na jego fali. Na przykład: „Jesteś bardzo zły z bratem, nawet chciałbyś zobaczyć go znowu nie było …” W takim przypadku należy poczekać. Nie jestem pewien, będą one pomóc dziecku mówić, ale świadomi swoich uczuć, on na pewno można. „Aktywne słuchanie” dziecka, spróbuj działając w ten sam sposób emocje dziecka zawrócić na torze i wniesienia swego syna lub córkę, podczas rozmowy na zrozumieniu, że matka kocha go nadal.

Baśń jako sposób zaprzyjaźnić

Powiedz dziecku historię chłopaka, który urodził się siostrze, a na pierwszy ten dzieciak był zły na nią, myśląc, że będzie ona zawsze być mała, a dorośli będą noszone tylko z nią. Ale wkrótce dorastałem, nauczyłem się uśmiechnąć. Była bardzo szczęśliwa, gdy brat grał z nim. Wkrótce siostra nauczyła się raczkować, a następnie uruchomić. Dzieci stają się grywalna razem, a chłopiec był bardzo zadowolony, że ma młodszą siostrę.

Jeśli rodzice nie wybaczy swoim dzieciom, aby wygładzić ostre momenty, dzieci w końcu być w stanie poradzić sobie ze swoimi uczuciami. Będą wierny znajomych do siebie, a oni pozostają na całe życie, a co rodzice mogą być nawet gotów?

Stała pozycja rodziców

W żadnym wypadku nie należy wybierać żadnego z dzieci w zwierzęta. I dzieci nie porównać ze sobą. To, nawiasem mówiąc, jest jednym z najczęstszych błędów wychowawczych. Porównując dzieci, będzie tylko pogorszyć ich w duchu konkurencji i jest o krok od prawdziwej nienawiści. Nie należy umieszczać swoje dzieci jako przykład dla siebie. Postaraj się podkreślić godność każdego dziecka.

Czy to możliwe, aby zapobiec rywalizacji rodzeństwa?

Gotowanie najstarszy na pojawienie się kolejnego dziecka w rodzinie może i powinna przejść. Ale zrób to ostrożnie, tak aby nie powodować zazdrość postęp dziecka. Jeśli dziecko nieustannie przyciągają uwagę, kapryśna, może był zazdrosny. Powiedz mu, że wygląda jak małe dziecko, pokaz zdjęć najstarsze w pierwszych sześciu miesiącach życia. Powiedz mi, że po pierwsze, każde dziecko nie może nic zrobić. Więc on po prostu leżał i zjadł mleko, a cała rodzina poświęciła wiele uwagi do niego, próbując nauczyć się różnych sztuczek: śmiech, pełzać, chodzić, mówić.

Jeśli zdecydujesz się na wysłanie ich najstarszego dziecka w przedszkolu lub przeniesienia w oddzielnym pomieszczeniu, należy oddzielić od piersi, a więc lepiej jest to zrobić w zaledwie kilka miesięcy przed pojawieniem się drugiego dziecka.

Aby utworzyć starsze dziecko pozytywne nastawienie do pojawienia się drugiego dziecka w rodzinie powinno być stopniowe. A zmiany, które są związane z pojawieniem się młodszego brata, spróbuj zrobić jak najwięcej niewidoczne dla starszych.

Po powrocie ze szpitala, noworodek będzie wymagał maksimum swojej uwagi i czasu. Wyjaśnij, że jest to starsze dziecko. Powiedz nam, co musi być młodsza, ale nie sprawiają, starszy pielęgniarka być, zwłaszcza jeśli nie wykazuje chęci. On sam ma dziecko. Nawiasem mówiąc, miło jest wrócić ze szpitala, nie tylko z noworodków młodszego brata lub siostry, podobnie jak zabawki, że najstarszy dawna chciał. Niech tata będzie go kupić, dopóki jesteś w szpitalu, a po powrocie oddać zabawkę z napisem: „To jest dar dla was od bratishki / siostry / poprosił mnie, aby poinformować go do ciebie!”.

Próby komunikacji z noworodków wraz ze starszego dziecka. Zachęca jego przejawów miłości. I nie spiesz się, aby zadzwonić noworodka same słodkie słowa, które przywoła starszych (baby, miód, ryby, kotka). Będziemy musieli wymyślić nowe słowa dla najmłodszych.

Znajdź starszy Komisja, która będzie przeprowadzać tylko jeden. Ale w żadnym wypadku nie rzuca pieluszki – dzieci są bardzo wrażliwi. Lepiej jest, aby naładować starsze codziennie wybierać skarpetki bratishki lub siostrę.

Aby zminimalizować zazdrość dzieci, staraj się nie zmienić harmonogram lub anulować rytuały, wie o swoim najstarszym dzieckiem. Tak więc, jeśli w nocy był zawsze bajki czytać rodziców, nie anulować i nie zastąpi dźwięku bajki na DVD. Przypominaj dziecku o jego zalety jako starszy. On może oglądać bajki, jeść lody, biegać, bawić się zabawkami. Jednak należy uważać, aby nie iść zbyt daleko, dziecko nie stwierdzić, że jego „dojrzałości” jest źródłem wszystkich nieszczęść. Warto rozmawiać o noworodka w takich warunkach, co osobiste osiągnięcia starszego dziecka: „Co to dobry brat Vitya!”. Prędzej czy później, w najstarszym dzieckiem wyskoczyła dumę, zrozumie, że to nie jest tak dużo, drugi syn mojej matki, jak jego młodszy brat Vitín.

Każda agresja stłumić. Na przykład trzymiesięczne dziecko ciągnie starsza siostra włosy. Źle powiedzieć do córki: „On jest mały i nie rozumiem nic, nie płacz.” Przeciwnie, odnosząc się do młodszego: „Nie muszę wyciągnąć siostrę włosów, bo to boli!”. A najstarsza córka jednocześnie powiedzieć: „zabronił ci skrzywdzić swoje dziecko, ale też go nie boli.” Unikać karanie dziecka, jeśli istnieje druga, starają się załagodzić konflikt jak najwięcej. A potem rywalizacja rodzeństwa zostaną zredukowane do minimum, a duch konkurencji zastąpi szczerej radości z sukcesu brata lub siostry.

Cały czas rozmawialiśmy o zazdrości, związane z pojawieniem się noworodka w domu. Ale zdarza się, że zazdrość występuje nawet między nastoletnich dzieci. Jeśli stało się to w rodzinie, należy rozważyć jego relacje z dwójką dzieci. I nie wahaj się szukać pomocy u psychologa, jeśli czujesz taką potrzebę.

load...