Zasady komunikacji biznesowej w akcji

Zawartość:

Byłoby wspaniale, gdyby można komunikować się z innymi, swobodnie i bez wysiłku! Przynajmniej tak się wydaje na pierwszy rzut oka. Ale tam są nie tylko faktycznie zasady i przepisy – są one zaprojektowane tak, aby komunikat był jak najbardziej komfortowy dla wszystkich uczestników. Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby osoba agresywna mogą zachowywać się jak chce? Wszyscy wokół niego byłoby złe. Szczególnie rygorystyczne w tej materii różni sferze zawodowej: zasady komunikacji biznesowej jest najbardziej obszerny rozdział powszechnego etykiety. A jeśli chcesz odnieść sukces, musisz nauczyć się je szanować.

load...

Komunikacja Etykieta biznesu

Co sądzisz, jakie cechy są na pierwszym miejscu w etykiety komunikacji biznesowej? Dla efektywnej współpracy w każdej dziedzinie musi najpierw być przyjazny. Dlatego jeśli jesteś Misanthrope, który nienawidzi wszystkich żywych rzeczy, nie trzeba dużo spinu w środowisku biznesowym. Szacunek i tolerancja dla innych są również niezbędne z tego powodu, że w dziedzinie biznesu, które może wystąpić w szczególności wszelkiego rodzaju konfliktów i pokonywanie takich przeszkód nie będzie możliwe bez tych cech.

Urok osobisty, również odgrywa ważną rolę w efektywności komunikacji. Składa się z przyjemnych sposobów, taktem, wspólnej kultury ludzkiej, przychylności wobec innych i przyjemny wygląd. Ocenić, czy masz luki w żadnej z tych aspektów. Oczywiście, trudno jest przypisać do zasad i umiejętności komunikacji biznesowej, ale dlatego, że to działa, nie wspominając o tym, że jest to niemożliwe.

load...

Jeśli nie będziemy mówić o jakości, ale o zasadach komunikacji biznesowej, na pierwszym miejscu jest zasada szacunku. Pisaliśmy powyżej, ważne jest, aby być przyjazny. Niestety, okazuje się nie pokazywać na wszystkich ludzi, ponieważ w sposób niekiedy natknąć rzadkich drani. Ale nawet oni mają coś do których mogą być przestrzegane (nie kochać!). Twoje zadanie – aby zobaczyć tę samą co i pokazać szacunek. To jest w każdym przypadku będą odczuwalne w kontakcie i zwiększyć jego skuteczność.

Zachowanie rolę w komunikacji biznesowej odgrywa również ważną rolę. Zgadzam się, że to głupie i dziwne zachowanie z głową, jak gdyby twój facet. Jednak są dziewczęta, które nie tylko to. Nie może być uwięziony, należy bardzo wyraźnie zrozumieć, na czym rola ty i twoi koledzy robić w pracy i co one zawierają. I to dotyczy nie tylko formalnych stanowisk, ale funkcje i nieformalne „pracownik bee”, „krytyczny”, „generator pomysłów”, etc. … To pomoże Ci być bardziej skuteczne w komunikowaniu się. Sędzia dla siebie, to nie ma sensu i nieefektywne wymagają generatora idei dyscypliny i precyzji w projekcie raportu, a jego główną cechą – kreatywność.

Być powściągliwy w ocenach osobowych. Ten dom można nazwać idiotą koleżanka Masza i skrupulatny klienta – paskudny frajerem. W pracy, nie jest dozwolone. Nigdy nie wiadomo, kto lub którzy nie lubią – trzeba umieć z tym żyć i ciężko pracować. Ale nawet jeśli twoje emocje są gotowi przelewać, należy je zachować i być odprowadzane w bardziej odpowiednim otoczeniu.

W jego wypowiedzi do maksymalnej być zwięzły, oczywiście, jeśli sytuacja nie wymaga inaczej. Nikt nie chce tracić czasu na słuchanie, jak doszedł do pewnych wniosków, więc partnerzy pity i wyraził tylko najważniejsze i konieczne. Nawiasem mówiąc, jest to również ważne w negocjacjach biznesowych: jeśli szczegółowo opisać każdy z jej argumentów, druga strona jest łatwiejsza do niego: „przylgnąć”.

Nauczyć się ignorować naruszenie etykiety biznesowej partnerem. Na przykład, pisaliśmy o tym, jak ważne jest, aby być na bieżąco w szacunkach. I nagle inna osoba przeklęty lub obraził pan rzucić. Jest możliwe, że on po prostu złamał i taktowny zabraknie go przez ucho. Jednakże, jeżeli osoba nadal trzymać się tej samej linii, a wynik jest dla ciebie ważne rozmowy mogą pójść na drobne ustępstwa – będzie uspokoić „bestię”, a prawdopodobieństwo, że osiągniesz swój wzrost. Jeśli zauważyłeś, że intensywność emocji było zbyt wielkie, to ma sens, aby przełożyć spotkanie na inny dzień.

Wreszcie myśleć o drugiej osobie poważnie. To może się przydać techniki aktywnego słuchania, kiedy powtórzyć słowo lub perefraziruete partnera (tylko naturalne, nie jak papuga!). Więc pokażesz mu powagi. Nawet jeśli omawiamy niektóre małe i nieistotne do umowy firmowej, być uprzejmy i pomocny. Kto wie, co będzie rozwijać te relacje biznesowe w przyszłości?

Faza komunikacji biznesowej

Wydawałoby się, że to, co zwykły człowiek znać fazę działalności na własną rękę? Analizując skuteczność negocjacji można stwierdzić, że ich wynik jest bezpośrednio zależne od organizacji procesu. Po prostu, jeśli uczestnicy nie wiedzą, co się dzieje i co trzeba robić interesy można nazwać napięte i nieskuteczne. A ponieważ firma w całości opiera się na procesie negocjacji, poznać etapy komunikacji biznesowej i być w stanie zachowywać się w każdej z nich jest to konieczne.

Przygotowanie do spotkania

W rzeczywistości, ten krok jest „zero” lub przygotowawcze. Wciąż, sztuka komunikacji biznesowej nie tkwi w każdym człowieku, odpowiednio, być naturalne i skuteczne negocjacje „od zera” jest prawie niemożliwe. Trzeba będzie stworzyć plan w oparciu o konkretne cele spotkania i obejmuje kilka sposobów rozwiązania problemu, analizę pozycji partnera negocjacyjnego, wybór optymalnej strategii komunikacyjnej oraz ogólnego wyniku prognozowania rozmowy. W tym momencie trzeba zdecydować się na aspektach organizacyjnych – ustaw czas i miejsce spotkania.

Kontaktowe

To jest początek, wszelkie komunikaty, w tym biznesie. Wynik negocjacji w dużej mierze zależy od tego, jak dobrze kontaktuje się z partnerami, a jeśli w tym momencie nie było żadnych problemów, to prawdopodobnie nie pozwalają na spotkanie się skuteczne. Przede wszystkim, wyzwaniem jest wykazanie dobrej woli i motywacji do komunikowania się. Jego realizacja przyczynia się do miękkiej uśmiech, przyjazne powitanie i pauzy, dając drugiej Strony możliwość prowadzenia rozmowy. Nie powinno się zacząć komunikować się, czy dana osoba jest zajęta, na przykład rozmowa telefoniczna.

Orientacja w sytuacji

Orientacja w sytuacji jest konieczne w celu ustalenia taktyki negocjacji i wzmocnienia zainteresowania partnera do nich. Nawiasem mówiąc, może to przyczynić się istotne żart – szkoda, że ​​nie zawsze są one na czas przyjść do głowy. Konieczne jest również, aby rozdzielić role, które „grają” w procesie negocjacji. Na przykład, niektórzy z was mogą być nieśmiałe „ucznia”, a ktoś – a „mądry nauczyciel”, lub obu z was będzie „w buty” dwóch ekspertów. Aby przyspieszyć ten proces, należy dopasować do źródła, lustro odbijające swoją pozycję, tworzywo sztuczne, ton głosu, mimiki i gestów. Pięć do siedmiu minut, można mieć najwięcej „dyktują warunki” – pozostawać w pozycji „na równi” czy wszystko neverbalika wykazują wyższą lub niższą pozycję.

Dyskusja o problemach

Podczas tej an_1, powinien być wykończony w bardzo ważnej manifestacji prawidłowości: staramy się psychicznie odpłynąć od partnera z przeciwnego punktu widzenia i zbliżyć się do człowieka jak my. Dlatego dyskusja jest konieczna, aby skupić się na podobieństwach raczej niż różnice – o ile oczywiście chcesz osiągnąć pozytywny wynik. Jeżeli spór nie może być gładka, starają się mówić o nich z bezosobowego i bez dokonywania oceny pozycji. I nie zapomnij, aby opracować optymalne rozwiązanie kryteria, czyli do pełnego opisu tego, jak powinno być. Teraz trochę więcej szczegółów na temat tego, co faza komunikacji biznesowej można zidentyfikować na tym etapie:

  • Ważność ich pozycji. Mówiąc o problemie, być twarde – nie gorsze od meritum sprawy, ale przez interlokutora zachowywać się łagodnie i uprzejmie. Doprowadzić najbardziej przekonujących argumentów na rzecz swego związku z sytuacją, starając się mówić o tym, co jest interesujące dla swojego partnera.
  • Kontrargumentirovanie. Oczywiście, można argumentować – lub jakiekolwiek negocjacje byłyby zbędne. Twoje zadanie – przekonać partnera, że ​​mają rację. Nie używać kategorycznych osądów, ponieważ działają one przeciwko tobie. Lepiej jest, aby spróbować zrozumieć rozmówcę – co chcesz i jak byś zareagował, będąc na jego miejscu. Na tej podstawie łatwiej będzie podnieść licznik.
  • Szukać optymalnych rozwiązań. Gdy osiąga zrozumienie, przejść staje się dużo łatwiejsze. Teraz trzeba znaleźć tylko wzajemne korzyści. Dać drugiej Stronie możliwość postawić zakład na wynik – będą czuć, że osiągnęły swój. A ty z kolei spokojnie kontrolować ich udziału w procesie osiągania rezultatu. Jeśli wersja decyzji jest oczywiście silniejszym partnerem, dać mu szansę zachować twarz – grzecznie rozważyć jego propozycję i wyjaśnić, dlaczego idea musi zostać rozszerzona i lepiej zabrać.

Podejmowanie decyzji i uzgodnień mocujące

Pamiętaj, że masz sformułowane kryteria optymalnego rozwiązania? Teraz jest czas, aby umieścić je w ostatecznej wersji. Jeśli on spełnia wszystkie lub większość kryteriów, a następnie można przystąpić do porozumienia. Proszę szczegółowo opisać, jakie działania powinny zostać podjęte przez każdą ze stron.

Z kontaktu

Niewielu wie, że zakończenie komunikacji jest prawie tak samo ważna, jak na początku. Ostatnie wrażenie znacznie wpływa na wizerunek rozmówcy w ogóle, a z nim przyszłych stosunków handlowych w szczególności. Dlatego, być przyjazny, jak na początku negocjacji.

Manipulacje w komunikacji biznesowej

Niestety, nie wszyscy uczestnicy przestrzegać etykiety komunikacji biznesowej – niektóre zachowują się psychologicznie trudne. Manipulacje w komunikacji biznesowej są dość często używane. W jaki sposób różnią się one od innych metod interakcji? To jest zawsze utajony wpływ na ludzi, powodując „agresorem” otrzymuje jednostronną przewagę, powodując znaczne szkody w ich „ofiary”. Zawsze jest „gra” na słabości drugiej osoby, i prowadzi do jakiegoś działania, rentownego manipulatora.

Zgadzam się, nasza komunikacja jest pełen takich komunikatów. Jakie są ich możliwości są najczęściej używane w partnerów biznesowych? Na przykład technika „domyślać się”. Jest to sytuacja, gdy lider daje podrzędną pracę, bez ujawniania informacji o nim. Naturalnie, ten ostatni zaczyna działać „z latarni”, przyznając się błędy, za które następnie jest odpowiedzialny. Menedżer może powiedzieć, że chciał dać podwładnym swobodę działania, ale w rzeczywistości po prostu nie zna wszystkich szczegółów i nie chce być odpowiedzialny za to.

Czasami liderzy nie są skłonni myśleć o wyborze wykonawców na cesji i dokonywać wyborów, co następuje: Udaj się na korytarz, łapiąc pierwszy dostępny pracownika i przypisuje mu „Wdrożenie ekscytującym projekcie.” Cóż, nudne i żmudne, ale upewnij się, że działa. To może wydawać się w ten sposób, że chce pokazać podrzędną jego zaufanie i lojalność, ale w rzeczywistości jest to konsekwencją niechęci do spędzenia psychologicznych i fizycznych zasobów w procesie selekcji. Który, nawiasem mówiąc, jest dość powszechne w naszej kulturze.

Inną opcją, jak przekonać pracownika do wykonywania trudne, nudne i beznadziejne zadanie – ma pokazać, co szef „biały i puszysty”. Niewolnik wezwany do szefa tego tuż nietoperza zaprasza go, aby zrobić wielką pracę, w tym gronem aspektach. Oczywiście, fakt, że jest to szok i kompletny brak chęci do zrobienia czegoś podobnego. Wtedy głowa, demonstrując swoją giętkość i zdolność do uzyskania w pozycji, powiedział: „Cóż, dwa ostatnie elementy nie mogą zrobić.” I radosny oficer biegnie do swojego gabinetu, starając się szybko podjąć nową pracę. Wydaje mu się, że bardzo sprawnie wysiadł. Ciekawe, ale technika ta jest często wykorzystywana przez menedżerów nieświadomie – to znaczy, że naprawdę wierzy w ich własnej dobroci.

Zdarza się, że manipulacja jest walcowana prawie do jawnego upokorzenia. Pomyślnie zakończony projekt, wykonany świetny raport o nią i podał wszystkim przełożonym. Wydawałoby się, że powinien zrobić? Radować i chwalić Cię. Ale nie było! Odnajduje w pracy kilka drobnych błędów i zaczyna „chehvostit” cię w całości. Istnieje kilka ukrytych motywów. W pierwszej kolejności, więc nie trzeba dodatkowo płacić finansowo lub psychicznie – pochwały. Po drugie, może być nadal możliwe „umieścić wycisnąć” i dostać się do poprawy ich pracy. Ale w trzecim, może być przejawem zwykłej irytacji banalne.

Poczucie winy i długu są również często wykorzystywane koledzy. Żadna osoba, która nigdy nie pomylił. I w tym momencie, kiedy chce się robić to, co on nie chce tych wad zaczynają „pływać”. Na przykład, kolega prosi, aby go zastąpić, przypominając, jak ostatnio, że spóźniłeś się do pracy. Lub szef, starając się „zawiesić się” na ciebie trochę niewdzięczne zadanie, wspomina swoje „liczne” błędów.

Ale nie tylko szefowie lubią „zamieszanie”. Podwładni zbyt często cuda zaradności i manipulator zachowania. Na przykład technika „tak, ale …”. Głowa jest podporządkowane chęci nadania mu żadnych zadań. Ostatni uważnie słuchali go i mówi: „Wszystko dobrze, i mogę to zrobić, ale …”, a następnie wyraził żadnego udawania. Głowica może ją odparować, ale wtedy zostanie on zastąpiony przez inną wymówkę. I tak w nieskończoność.

Wśród stron konfliktu jest bardzo powszechną techniką „sali”. Widziałeś kiedyś jak ludzie kłócą? Często są one wciągnięte w konflikt wokół z obietnicą „dobrze, sędzia między nami jest w końcu!”. Naturalnie, jest to niemożliwe, ponieważ nie każdy jest urodzonym Peacemaker, rozwiązanie, które obsługuje jedna strona zawsze odrzucane drugiej. Więc w takich działań jest chęć uwolnić się od odpowiedzialności, chociaż wykazał głębokie zainteresowanie wcześniejszego zakończenia kłótni.

Bronić przed manipulacją jest znacznie łatwiejsze niż z nich korzystać. To wystarczy, aby pokazać, że agresorem jest on złapany na gorącym uczynku. To będzie również przydatny do realizacji tych momentów, który naciska manipulator, i wyjaśnienia jego prawdziwe motywy: „Czego naprawdę chcesz ode mnie? Dlaczego ja?”. Zazwyczaj po agresorem jest eliminowane przez siebie. Jeśli to nie jest tak źle, można zaproponować mu jakieś rozwiązanie kompromisowe, które zaspokoić swoje, i nie byłoby znacznie napięte.

Sztuka komunikacji biznesowej tam bez powodu. Mimo to, reputacja bardzo ważną osobą w tych kręgach, a jeśli on zachowuje się niegrzeczny i nieetyczne, to co można na ogół myśli? Dlatego, jeśli to możliwe, staraj się przestrzegać etykiety komunikacji biznesowej i traktować ludzi tak, jak chciałbyś je traktować Cię.

load...