Zaparcia u dzieci. Co robić?

Ciało dziecka jest bardzo nietrwały. I, niestety, różne naruszenia nie są tak rzadkie – zwłaszcza naruszenia procesu trawienia. Młode matki często skarżą się na zaparcia u dzieci. To czytasz? Więc na pewno, i zapoznaniu się z tym problemem. Spróbujmy sobie z nim razem.

load...

Na początek, możemy dowiedzieć się, co jest zaparcie. Lekarze dają Zjawisko następującą definicję – spowolnienie krzesło w porównaniu z indywidualnych cech organizmu dziecka. Ponadto, odnosi się również do zamków i trudności w defekacji. W sprawiedliwości należy zauważyć, że dzieci identyfikują zaparcia czasami bardzo trudne. I nic dziwnego – częstotliwość stolca bardzo często zmieniane – w zależności od wieku dzieci, takich jak karmienie dziecka i wielu innych czynników.

Całkiem naturalnie, matka zwróciła się pytanie o to, co powinno być częstotliwość wypróżnień. Zdecydowana odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Jednak lekarze stwierdzili przeciętnych norm wiekowych:

 • Dzieci karmione piersią – od jednego do siedmiu razy
 • Dzieci karmione butelką – dwa – trzy razy dziennie
 • Dzieci od 1 do 3 lat – pięć – sześć razy w tygodniu
 • Dzieci starsze niż 3 lata – co najmniej cztery razy w tygodniu

W takim przypadku, jeśli dziecko jest systematycznie zaparcia, można założyć obecność zaburzeń czynnościowych jelit. Ponadto sprawcy mogą być błędy w żywieniu, choroba fizyczna, a czasami nawet wady wrodzone. Porozmawiajmy o tym bardziej szczegółowo.

Kto jest winien i co robić?

Istnieje wiele różnych powodów, które mogą powodować rozwój zaparć. Ale tylko skupić się na najczęstszych czynników:

 • Ruchliwość jelit. Często przyczyną zaparcia normalne zaburzenia motoryki jelit, posiadające zarówno nerwowy, hormonalny naturę pochodzenia. W takich przypadkach stanowią do 20% zaparcia.
 • Zakażenia jelitowe i dysbioza. W zasadzie, wole wynika prawie stałej infekcji jelitowych, więc w połączeniu tych dwóch powodów. Najczęściej rodzice dysbioza związane z biegunką. Jednakże, istnieje nie mniej zaparcie. Dlatego, jeśli masz do czynienia z podobnym problemem, natychmiast oddać analizy kału.
 • Choroby dziedziczne. Nie można pominąć i chorób takich jak choroba Hirschsprunga, niedoczynność tarczycy, mukowiscydozy. Mogą również powodować zaparcia układowej u dzieci. Zwykle powstają one już od pierwszych miesięcy życia.
 • Czynniki żywieniowe. Niebagatelne znaczenie dla prawidłowego procesu trawienia, dziecko ma dietę. Co więcej, nie tylko leczenie, ale także dieta. Menu dziecka powinny zawierać błonnik, płyn – o tym powiemy będzie trochę niższa.
 • Otrzymujących środki farmakologiczne. Niektóre leki mogą również prowadzić do zaparć. Co do zasady, lekarz powinien ostrzec rodziców o możliwych skutków ubocznych. Ale rodzice nie muszą być leniwy i należy uważnie przeczytać wszystkie adnotacje do leków, które dają oni swoje dzieci.
 • Brak ruchu. Jak wiadomo, jeśli dziecko porusza się wystarczająco dla normalnego funkcjonowania jelit. Oczywiście, brak ruchu dla dzieci – problem nie jest pilna, ponieważ dzieci są bardzo trudne do utrzymania w jednym miejscu. Ale są chwile, kiedy przyczyna i jest to miejsce – na przykład, jeśli dziecko jest chore.
 • Przyczyny psychologiczne. W niektórych przypadkach, zaparcia jest psychologiczny charakter pochodzenia, na przykład, stresu lub lęku. Na przykład, jeśli dziecko ma szczeliny odbytu, może hamować chęć oddawania kału, strach przed bólem.

Mleko mama – lekarstwo?

Zatrzymajmy się bardziej szczegółowo na ten aspekt, jak zaparcia u niemowlęcia. To pytanie budzi najwięcej pytań i dyskusji wśród młodych rodziców. Czy może być to problem z krzesłem w dziecku, które jest karmione wyłącznie mlekiem matki? Lekarze – pediatrzy twierdzą, że może to być rzeczywiście.

load...

W takim przypadku, jeżeli okruchy pierwszych miesiącach życia nie jest krzesło w ciągu dnia, a przede wszystkim, że po prostu nie mają wystarczająco dużo mleka matki. To powinno zaalarmować rodziców. Odnoszą się do pediatry – to pomoże ustalić przyczynę problemu i znalezienie odpowiedniego rozwiązania.

Ponadto w rozwoju każdego dziecka przedstawić tak zwanych „ras” wzrostu. W tych okresach, body dla dzieci potrzebuje więcej mleka, więc nie spada z krzesła. Wyjaśnia to bardzo prosto: stolca w jelitach jest bardzo mała, więc popchnąć ich jest praktycznie niemożliwe. W rezultacie, istnieje znaczne odwodnienie kału – stają się bardzo trudne, a dziecko jest trudno się ich pozbyć.

Okres ten nie trwa długo – maksymalnie tydzień. Po tym, ciało mojej matki dostosowuje się do potrzeb okruchy, wzrostu produkcji mleka i krzesełko dla dziecka jest znormalizowana. Jak wspomniano powyżej, w wieku od 6 miesięcy do roku przewodniczący powinien wynosić co najmniej 6 razy w tygodniu. Chociaż częstotliwość stolca nie musi być jedynym odniesienia. Konieczne jest, aby zwrócić uwagę na dobro dziecka, a także przyrost masy ciała – czy wszystko jest normalne i nic się martwić.

Jeśli zaparcia – oznaką choroby

Wspominaliśmy już, że zaparcia mogą być oznaką obecności dziecka w ciele każdej patologii. Co do zasady, zaparcia nie jest jedynym objawem, więc diagnoza choroby zwykle nie stanowi żadnego problemu dla lekarzy. Ale nadal koncentrują się na głównych punktach:

 • Dyskinezy okrężnicy. Patologia ta nie jest inny, jak na naruszenie czynności ruchowej jelit. Istnieją dwa typy dyskinezy: nadciśnienie – dźwięk mięśni ściany jelit jest bardzo podwyższone, bo z tego, co ewakuacja niezwykle trudne, jak również niedociśnienie – w tym przypadku, dźwięk, w przeciwieństwie do tego, zmniejszyła się. W związku z powyższym, stolec jelit, a nie moc. Ta patologia jest diagnozowana od rodzaju krzesła, na podstawie badań funkcji jelit. Stosowane w leczeniu poprawczym diety i fizjoterapii.
 • Choroba Hirschsprunga. Choroba jest znacznie rzadsze, jednak zapominać o tym, że nie jest to konieczne. Charakteryzuje się zaburzeniami wrodzonymi struktury okrężnicy – całkowicie brakuje w dowolnym obszarze swoich zakończeń nerwowych, a tym samym zmniejszenie to nie jest zaangażowany. Leczenie takich chorób – tylko chirurgicznie. Ta operacja jest prosta i nie stwarza zagrożenia dla dziecka.
 • Dolichosigma. Innym naruszenie struktury jelit – jest obecność dodatkowych pętli esicy. W tym przypadku, zaparcia pojawiają się we wczesnym wieku, natychmiast po wprowadzeniu pokarmów uzupełniających. Leczenie w większości przypadków jest również sprawna.

A jeżeli mleko nie jest moją matką? Wystarczy dodać wody …

Fakt, że dzieci karmione piersią są narażone na zaparcia, już znalezione. Ale co z rzeczy u dzieci otrzymujących mleko sztuczne formułę? Czy oni cierpią na zaparcia? Według lekarzy – tak. Sztuczna mieszanka często staje się głównym winowajcą w występowaniu zaparć dziecięcej.

Najczęściej trawienie i krzesełko dla dziecka normalizuje się dość szybko i bez żadnej interwencji. Jednak, podobnie jak to się dzieje w niektórych przypadkach. A jedynym sposobem radzenia sobie z tym problemem jest wybór innego rodzaju mieszanki. I tylko od czasu do czasu, a środek nie pomaga. W takich przypadkach lekarz może zalecić lewatywę. I mieszaninę należy rozcieńczyć mniej zatężono.

Potem stopniowo przejść do następującego powodu, co może prowadzić do zaparć. Mówimy o braku płynu w organizmie dziecka. Najczęściej problemem dla dzieci, które są karmione butelką. Dla niemowląt, problem ten nie jest istotne – do mleka matki dostają wystarczającej ilości płynów.

We wszystkich innych przypadkach, w każdym przypadku, nie zapomnij o konieczności dopaivat dzieciak trochę wody. I przez reżim picia starszego dziecka trzeba bardziej uważnie obserwować – wysoka aktywność fizyczna często prowadzi do odwodnienia. Ze względu na ten stolec twardnieje i wyprowadzić ich z ciała dziecka staje się znacznie trudniejsze.

Wprowadzenie pokarmów uzupełniających

W niektórych przypadkach, problemy z krzesłem dziecka zaczyna się od wprowadzenia pokarmów uzupełniających. Po tym wszystkim, że środek spożywczy ma duży wpływ na sam proces trawienia i, w konsekwencji, na krześle dziecka. Na przykład, to jest bardzo prawdopodobne, aby rozwijać zaparcia dla tych dzieci, które popadły białkowych pokarmów – kurczak, produkty mleczne, mięso – Wcześniejszy niż normalnego życia. Ponadto, nie można lekceważyć faktu, że z początkiem wprowadzania pokarmów uzupełniających w bardzo wielu dzieci w pewnym momencie stracił zainteresowanie w mleku matki.

A w tym czasie, możliwe jest również rozwój zaparć. W tej sytuacji, nie panikuj – Krzesło bardzo szybko wraca do normy. Jeżeli ten proces został opóźniony o więcej niż jeden tydzień, rodzice mogą pomóc okruchy ciała, obserwując jego pokarmowego reżimu. Oraz o prostych zasadach wprowadzenie pokarmów stałych zapomnieć, ponieważ nie jest konieczne – to pomoże uniknąć tych problemów.

 1. W żadnym wypadku nie zaczynają uzupełniać karmienia wcześniej niż 6 miesięcy.
 2. Dla pierwszego karmienia zaleca się stosowanie owsiankę i gotowanymi warzywami. Oczywiście, dokładnie kruszyć. Pediatrzy kurczaka nie polecam dając dzieciom aż do co najmniej jednego roku życia.
 3. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę indywidualne cechy dziecka. Niektóre dzieci pozostają w tyle w rozwoju, lub osłabiony z powodu niektórych chorób. Oczywiście, stałe pokarmy powinny być wprowadzone później. Mądrzy rodzice w takich przypadkach zawsze skonsultować się z pediatrą. Że zaleca się, aby obowiązkowo. Lekarz oceni stan dziecka i dać niezbędne zalecenia.

I znowu, i znowu …

Co robisz w tym przypadku, czy problem powtarza się od czasu do czasu? Pierwszą rzeczą do zrobienia – to tak szybko, jak to możliwe, należy skonsultować się z pediatrą lub gastroenterologa. Lekarz będzie zrobić wszystkie niezbędne badania, które będzie identyfikować żadnych nieprawidłowości. Jeśli to konieczne, lekarz może przepisać leki, które pomogą przynieść krzesło dla dziecka w porządku. Nawiasem mówiąc, należy zwrócić szczególną uwagę – w żadnym wypadku nie wolno dać dziecku jakiegokolwiek rodzaju środków farmakologicznych. To może tylko pogorszyć sytuację.

W tej samej sprawie, jeśli nie ma poważnych nieprawidłowości w dzieciństwie nie zostanie znaleziony, wiele będzie zależeć od rodziców.

Problem psychologiczny

To już wspomniano przy okazji, że starsze dzieci mogą rozwijać zaparcia spowodowane czynnikami psychologicznymi. Tylko jeden przypadek zaparcia, w którym dziecko doświadczył bólu podczas defekacji dla dziecka opracowała uporczywy lęk puli sadzenia. Dziecko cierpi zachęcam do kał, stolec, znajdujące się w jelitach przez długi czas, tracą płyn.

Okazuje się prawdziwe błędne koło, które jest bardzo trudne do złamania. Ale nadal możliwe. Pierwszą rzeczą do zrobienia – jest dostosowanie diety. Obejmują menu dziecka jak najwięcej produktów zawierających błonnik – warzywa, owoce, zboża. Ponadto, należy upewnić się, że dziecko jest za pomocą co najmniej jednego łyżeczka oleju roślinnego dziennie.

Ponadto, wiele dzieciaków bardzo skutecznie pomaga jogurtu naturalnego bez sztucznych dodatków i barwników. Nie zapomnij także o suszone morele są z suszonych śliwek. Oczywiście, to nie jest konieczne, aby dać swoje dziecko w nieograniczonych ilościach, ale 5 – 6 sztuk spadnie na odpowiedni moment.

Postaraj się uspokoić dziecko w miarę możliwości – do powściągliwości i cierpliwości, w każdym razie nie wykazują oznak niezadowolenia, a nawet bardziej podrażnienie. Jak tylko dziecko przynajmniej raz pójść do toalety bez bólu, problem zniknie sam. Choć, niestety, bardzo rzadko, ale wciąż zdarzają się przypadki, kiedy strach pozostaje. Z reguły jest to typowe dla dzieci z magazynu neurotycznej osobowości. W tym przypadku konieczne jest uciekanie się do pomocy psychologa dziecięcego. Ponadto, czasami lekarz może przepisać leki farmakologiczne – najczęściej leki homeopatyczne.

Pomoc dla dzieci

Więc zaparcia u niemowlęcia: co robić? Jeśli jest to dziecko, jem mleko matki, ważne jest, aby zwrócić uwagę na dietę, większość matek diety. Środek ten jest wysoce prawdopodobne, aby móc dopasować krzesełko dla dziecka. Menu mama powinna zawierać duże ilości błonnika i produktów, które stymulują proces defekacji. Produkty te obejmują:

 • Surowe warzywa z wyjątkiem kapusty – zwiększa gazowanie i może powodować kolki jelitowej
 • Chleb razowy
 • Owoce, zwłaszcza jabłka i gruszki
 • Fermentowane produkty mleczne – jogurt, mleko sfermentowane pieczone, jogurt
 • Suszone morele, śliwki, śliwki

Zazwyczaj pierwszym efektem tej diety staje się zauważalne pod koniec drugiego dnia.

Często lekarze powinni przeprowadzić lewatywę oczyszczającą. Kalibracja jest wykonywana po prostu – zagotować pół szklanki wody, ostudzić do temperatury pokojowej. Dial pełną dziecka Gruszka, nasmarować końcówkę i delikatnie wsuń ją do odbytu półtora – dwóch centymetrów. Stopniowo wprowadzić całą wodę i ścisnąć pośladki dziecka na chwilę. Często lewatywa może być zastąpiony rurką wylotową gazu. Jest on wprowadzany do odbytu dziecka w taki sam sposób jak gruszka.

Efektywność nie jest gorsza niż w oczyszczającej lewatywy. Gazy często przejść wraz z kałem, w zasadzie ze względu na fakt, że istnieje podrażnienie zwieracza odbytu. Ale rurki nadużycie lub lewatywy, lub gaz wyjściowe nadużyć lekarzy nie jest zalecane.

Spróbuj również fizjoterapię i masować brzuch. Umieść okruchy na plecach, palce, smarować olejem do masażu i udaru kierunku ruchu wskazówek zegara brzuch delikatnie, bardzo delikatnie, naciskając na jego brzuchu. Masaż powinien trwać co najmniej 5 minut. Po tym, delikatnie unieś nogi dziecka, przypinanie go do kolenochki brzucha. Powtarzając to ćwiczenie musi być 15 razy.

Jeśli lekarz pozwoli, można spróbować rozwiązać problem za pomocą Gliceryna czopki. Te świece w kształcie przypominają kulę, i są wykonane z gliceryną, bez żadnych dodatkowych zanieczyszczeń. Dlatego też są one całkowicie bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci. Ale lekarz powinien nadal konsultować. Zasada działania tych świec jest bardzo prosta:

Są to odruch wpływ na jelita grubego, który stymuluje pojawienie się pragnienia.
Ponadto, te świece wysmarowane odbytu, które również znacznie ułatwia proces defekacji.
Jednak leki te nie powinny być odprowadzone. Oczywiście, iskra jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia dziecka w zakresie jego składu. Jednakże, istnieje wysokie ryzyko uzależnienia. W konsekwencji dziecko bez wychodzenia do toalety będzie bardzo trudne. Przed użyciem należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Kiedy konieczne jest alarm?

I nie istnieją przypadki, w których rodzice mają podnieść alarm, natychmiast? Oczywiście, tak! Po pierwsze, dzieci niemowlęta. Jeśli grudnichka krzesło nie więcej niż jeden dzień, jak najszybciej Przynieś dziecko do lekarza. Jeśli nie jest to możliwe, zadzwoń Brygady „pierwszej pomocy”.

Oczywiście, najbardziej prawdopodobną przyczyną zaparć był brak mleka lub innych przyczyn zupełnie nieszkodliwe. Jednak w rzadkich przypadkach, zaparcia u niemowląt może wskazywać na rozwój niedrożności jelit. Warunek ten stanowi bardzo poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia dziecka. I w tym przypadku wymagane pilnej operacji.

Jeśli chodzi o dzieci starsze alarmowania „dzwony” są:

 • Intensywny ból. Jeśli okruchy skarży się na ból brzucha lub wzdęcia w jego obecnej – może to być oznaką wgłobienia lub innych poważnych chorób.
 • Bladość dziecka. W przypadku, gdy dziecko jest blade, rodzice również muszą się martwić. Zwłaszcza jeśli bladość towarzyszy ospałość i zmęczenie dziecka. Może to wskazywać na poważne zatrucie.
 • Krew w stolcu. Prawdopodobnie wytłumaczyć całe niebezpieczeństwo tego zjawiska nie jest tego warta. W niektórych przypadkach, krew w stolcu może oznaczać krwawienie wewnętrzne – stan bardzo niebezpieczny.

Podsumowując, chciałbym przypomnieć rodzicom, że regularność krześle dziecka zmienia się bardzo indywidualne. Dla kogoś, na co dzień – w normie, ale dla kogoś, i trzy razy w tygodniu wystarczy. Główny punkt orientacyjny – dobre samopoczucie dziecka. Jeżeli stolec jest miękki, a dziecko nie ma problemów z procesu defekacji, wtedy nic się martwić. Choć dla naszego sumienia, zasięgnąć porady lekarza zawsze jest możliwe.

load...