Zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka: Przyczyny, objawy, leczenie

Zawartość:

Zanikowy nieżyt żołądka – jest postacią choroby występującej u około 20% wszystkich przypadków zapalenia błony śluzowej żołądka. Ponadto ta forma – jedna z najbardziej poważnych obaw gastroenterologów medycznych. W zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka silne przerzedzanie śluzówki żołądka, zanik gruczołu odpowiedzialne za produkcję soku żołądkowego.

load...

Innym, bardzo nieprzyjemne dla fazy zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka – naruszenie normalnego funkcjonowania układu immunologicznego organizmu ludzkiego pacjenta. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, z zaburzeniami rozwoju immunoglobuliny A, a po drugie, są wytwarzane przez niektóre przeciwciała, które zaczyna niszczyć komórki gruczołów żołądkowych. W rzeczywistości, to dlaczego nie jest przerzedzone, a błona śluzowa żołądka – jest to proces zanikowe.

Home atrofia patologiczny proces odbywa się w dolnej części brzucha, ponieważ to tam znajdują się w komórkach okładzinowych. Po ich uszkodzenia jest naruszeniem produkcji soków żołądkowych komponentów takich jak pepsynogenu i kwasu solnego, które są bezpośrednio zaangażowane w proces trawienia.

Ponadto, po rozpoczęciu procesu, nie ma jeszcze większe uszkodzenie śluzówki żołądka żywności. Zgodnie z tym, im większa jest powierzchnia poszkodowana – większy obszar atrofii. Okazuje się swego rodzaju błędne koło, które przerwy bez leczenia jest mało prawdopodobne, aby odnieść sukces.

Ponadto, zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka w znacznym stopniu zmniejszona liczba gastromukoproteina – enzym żołądka odpowiedzialnego za wchłanianie witaminy B12. Ostry spadek w organizmie tej witaminy prowadzi do rozwoju niedokrwistości z niedoboru witaminy B12 defetsitnoy. Choć zapalenie żołądka jest nadal tylko powierzchnię, problem jest prawie bez wypowiedzenia, ale to może prowadzić do poważnych powikłań. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy występuje żołądka o wysokiej kwasowości.

load...


Przyczyny rozwoju zanikowe zapalenie żołądka

Nie ma dymu bez ognia, nie ma choroby bez powodów prowokując jego rozwój. Dotyczy to zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka. Choć lekarze nie można powiedzieć jednoznacznie, że może powodować rozwój tej choroby – w sposób wiarygodny nauka nie został jeszcze ustawiony. Niemniej jednak wiele powodów, które zwiększają ryzyko zanikowe zapalenie żołądka, wciąż brzmiał:

 • Stosowanie agresywnej żywności

W celu uruchomienia rozwój patologicznego procesu, konieczne jest negatywny wpływ na błonę śluzową żołądka. I bardzo często taki czynnik drażniący jest pożywienie. Pikantny, ostry, zbyt gorące i zbyt zimno, słabo żuć – może znacznie zaszkodzić kondycji żołądka.

 • Zatrucie chemikaliami

Czasami zdarza się, że w jamie żołądka dostaje danej substancji chemicznej. Czy to jest zasady lub kwasu – nie da się uniknąć gwałtownej reakcji chemicznej. Nie wierzysz mi? może to być postrzegane w praktyce. Dodaj kroplę wody w szklance octu i szczyptę sody oczyszczonej – rozpocznie aktywny proces chemiczny. I w żołądku odbywa się tak samo.

I to może prowadzić do rozwoju zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka. Nawiasem mówiąc, szczególną ostrożność powinny być osoby, które ze względu na charakter swojej działalności muszą stale kontakt z substancjami toksycznymi. Oczywiście, nikt nie mówi, że będzie można pić te substancje. Należy jednak pamiętać, że powietrze do inhalacji z cząstkami tych materiałów osadza się w jamie ustnej. Tak, połknąć i wpaść w żołądku. Nawiasem mówiąc, jak można zarobić i erozyjne żołądka.

 • Zgubne nawyki

Być może nikt nie musi wyjaśniać, że nikotyna i alkohol mają silne działanie drażniące na błonę śluzową żołądka. Nawiasem mówiąc, odnosi się to również do kawy i napojów gazowanych – one również uszkodzić błonę śluzową i może powodować rozwój zanikowe zapalenie żołądka. Wielu palaczy często mówią w swoich objawów zapalenia błony śluzowej żołądka, przynajmniej okresowo.

 • Odpływ

Refluks – rzut z powrotem do treści jelitowej do żołądka. Co się dzieje w tym przypadku nie jest to trudne do wyobrażenia. Zwrotną z bardzo dużym prawdopodobieństwem mogą wywołać rozwój zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka o wysokiej kwasowości.

 • Leki

W niektórych przypadkach, podrażnienie przyczyną późniejszego uszkodzenia błony śluzowej żołądka zostaje długotrwałe stosowanie niektórych leków. Jeśli jesteś zmuszony do poddania się zabiegom lekarskim, obserwować wszelkie środki zapobiegania zapalenia żołądka. A jeśli ból jest nadal istnieje, jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Może potrzebujesz porady gastroenterologa.

Objawy przewlekłe zanikowe zapalenie żołądka

Przewlekłe zanikowe zapalenie żołądka jest bardzo długi czas płynąć praktycznie bezobjawowo, aż do pewnego etapu rozwoju aż na powierzchnię. Po tym, człowiekowi zaczynają pojawiać się następujące objawy:

 • Ciężar w żołądku

Chorzy ludzie zauważyli, że nasilenie żołądka staje się ich miejscem stałego towarzyszem. Co jeść cały kawałek chleba lub kilka łyżek zupy, jak silne uczucie pełności, jakby po obfitym posiłku. Dyskomfort wymawiane.

Nawiasem mówiąc, to właśnie dlatego często osoby cierpiące na przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, prędzej czy później zaczynają tracić na wadze. Piękna kobieta, to nie jest przewodnikiem do działania, a nie powodem do radości. Jest on stracił więc dodatkowy ciężar będzie miał zbyt wysoką cenę. Następnie trzeba długości do obróbki.

 • Odbijanie i zgaga

Wraz z rozwojem choroby u pacjenta, to pojawia się coraz odbijanie się, najczęściej w kwaśnym smaku. Dzieje się tak szybko po każdym posiłku. Ponadto bekać chory może drażnić zgagę, nie przechodząc przez długi czas, nawet po zażyciu leków. By the way, i odbijanie, zgaga i – znaki która płynie zanikowe zapalenie żołądka z wysokiej kwasowości.

 • Problemy z jelitami

Ze względu na ogólny proces zaburzeń trawienia występują przerwy w jelitach. Chory często skarży się na objawy, takie jak ciągłe bulgotanie i łoskot. Często krzesło jest uszkodzony – wymienić zaparcia biegunki, i vice versa. Ponadto, takie naruszenie może skutkować nawet powierzchowne zapalenie błony śluzowej żołądka z niskiej kwasowości.

 • Pogorszenie się ogólnego stanu organizmu

Wystarczy, że bardzo cierpi i ogólny stan organizmu. Tak szybko, jak rozwija się choroba, coraz pogorszenie wchłaniania różnych składników odżywczych nastąpi, witaminy i minerały. W rezultacie opracowanie niedobór witaminy i anemii, nie tylko B12 i żelazo – wszystkie objawy są bardzo widoczne.

Brak witaminy C prowadzi do osłabienia odporności, krwawienie z dziąseł, brak witaminy A może być obwiniany za pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci, a także ograniczenie pola widzenia. Człowiek zaczyna odczuwać objawy takie jak osłabienie, zawroty głowy, zmęczenie szybko. Na początku, to wszystko jest bardzo umiarkowane, ale stopniowo pogarsza się stan chorego.

 • Ból

Jak widać, ból jest ostatni na liście objawów zanikowe zapalenie żołądka. I nic dziwnego, bo mimo wszelkich innych objawów bólu dla tego typu zapalenia żołądka nie jest typowe. A jeśli nie jest ból, a następnie przez krótki czas. Ona jest rysunek tępy charakter, zlokalizowaną w regionie nadbrzusza.


Diagnostyka i leczenie chorób

W celu wybrania odpowiedniego leczenia, lekarz powinien rzetelnie zdiagnozować chorobę. Objawy te są obserwowane na wiele innych odmian z błony śluzowej żołądka. I każdy rodzaj zapalenia żołądka wymaga własnego indywidualnego podejścia i leczenia. Na przykład, powierzchnia i wrzodziejącego zapalenia żołądka również nie móc leczyć.

Do diagnozy lekarz przepisze chory szereg badań:

 • Badanie rentgenowskie żołądka
 • Fibrogastroduadenoskopicheskoe badanie żołądka
 • Określanie kwasowość soku żołądkowego
 • Immunologiczne analiza krwi

Na podstawie tych danych lekarz obiektywnie ocenić stan chorego będzie określenia stopnia zaawansowania choroby i stan błony śluzowej żołądka. I dopiero wtedy wybrać indywidualny przebieg leczenia.

A pierwszą rzeczą, która jest konieczna do skutecznego leczenia przewlekłe zanikowe zapalenie żołądka – terapeutycznej diecie. Jeśli zasilanie jest nie tak, że nie powinniśmy mieć nadzieję na produktywny i leczenia. W okresie ostrej choroby chory powinien otrzymać delikatne potrawy – nie powinno się dziać żadnego mechanicznego lub termicznego pobudzenie błony śluzowej żołądka.

Należy zwrócić szczególną uwagę na spójność żywności – to powinno być dokładnie frezowane bez grubych cząstek. Gotowy produkt może być albo gotowane na parze lub gotowane lub pieczone w piekarniku – oczywiście bez tłuszczu. Przed użyciem, wszystkie posiłki muszą być starannie przeszlifować, aby puree stanu.

W żadnym wypadku nie jest niedopuszczalna w użyciu dania na zimno i na gorąco – i wysokie i niskie temperatury są bardzo denerwujące i uszkodzić błonę śluzową żołądka. Najlepiej, żywność przeznaczone dla osób z ostrego zaostrzenia przewlekłego zapalenia zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka, powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej. Tak, bez zaostrzeń, ściśle mówiąc, nadużywanie szorstkim, gorącym lub zimnym jedzeniem wszystko jedno, nie jest konieczne – powinno być letnie.

Zauważ listę produktów jest zabronione. Ich stosowanie jest niedopuszczalne pod byle pretekstem, ponieważ będzie ona wywołać jeszcze większe pogorszenie chorego. Tak więc:

 • Pikantny, słony, kwaśny i wędzonki
 • Produkty zawierające konserwantów i sztucznych barwników
 • Przyswajalnych węglowodanów – zwykle słodycze: czekolada, słodycze, ciastka
 • Gazowane i alkoholowe oraz napoje zawierające kofeinę

Wszystkie te wyroby osób, przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, to jest konieczne, aby opuścić bez okresu zaostrzenia. Ponieważ produkty te mogą same powodować rozwój zaostrzeń. Lepiej jest dawać pierwszeństwo do następujących produktów:

 • Gotowane mięso, ryby i drób – tylko niskotłuszczowe odmiany
 • Przetworzone termicznie owoce i warzywa
 • Grube śluzowych zupy, kaszy dobre razvaristye
 • Galaretki, galaretki i pianki
 • Soki owocowe – o niskiej kwasowości
 • Mimo to woda mineralna, niesłodzone napoje owocowe, kakao

Tradycyjne przepisy

W takim przypadku, jeśli masz przewlekłe zanikowe zapalenie żołądka, można spróbować wyleczyć go ze środków ludowej. Oczywiście, w każdym przypadku, nie można ignorować leczeniu przewlekłego zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka, które wyposażone lekarza. Ale można doskonale połączyć jedno i drugie leczenie. Oczywiście, jeśli lekarz wyraził zgodę.

 • Olej z rokitnika

Do leczenia zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka o wysokiej kwasowości soku żołądkowego jest z powodzeniem stosowany olej z rokitnika. Lepiej jest użyć gotowych, które można łatwo kupić w każdej aptece. Sposób aplikacji jest bardzo prosta – rozpuścić w pół szklanki ciepłego mleka dwie łyżeczki oleju z rokitnika. Pić tej mieszaniny powinny być rano, na pusty żołądek. Leczenie powinno trwać przez okres co najmniej jednego miesiąca. W ten sposób jest możliwe, aby utwardzanie nawet najbardziej zaniedbane zapalenia żołądka.

Nawiasem mówiąc, to narzędzie jest bardzo dobrze pomaga na zgagę, która jest bardzo często w przypadku osób cierpiących na zapalenie błony śluzowej żołądka o wysokiej kwasowości. Tylko trochę zwiększyć stężenie oleju rokitnika – do trzech łyżeczek. Ale być przygotowany na to, że krzesło może zmiękczyć trochę.

 • Apteka stokrotka

Rumianek ma wiele przydatnych właściwości – służy do leczenia bardzo wiele chorób. A nasz żołądka – zarówno wysokiej i niskiej kwasowości – również można spróbować leczyć za pomocą wywaru z rumianku. Chory z wysoką kwasowością także może pozbyć się zgagi za pomocą rumianku.

Aby przygotować bulion, miejsce w szkliwie pan trzy łyżki suchych kwiatostanów rumianku, wlać litr wody i doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć ogień i gotować na wolnym ogniu przez około 10 minut. Następnie owinąć garnek z ręcznikiem i pozostawić do zaparzenia na dwie godziny. W przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka o niskiej kwasowości, możliwe jest dodanie pięciu łyżki któregokolwiek miodu – jest całkowicie eliminuje stan zapalny błony śluzowej żołądka.

W tej samej sprawie, jeśli zapalenie błony śluzowej żołądka o wysokiej kwasowości, miód dodatek w żadnym wypadku nie może, ponieważ może to spowodować pojawienie się na zgagę. Ponadto – w zapalenie błony śluzowej żołądka o wysokiej kwasowości może przygotować wywar z mlekiem. Wytwarza się go w ten sam sposób, wystarczy przechowywać w lodówce. Weź wywaru trzy razy dziennie, pół godziny przed posiłkiem. A dzięki niskiej kwasowości – tuż przed posiłkiem.

load...