Zaburzenia snu u dzieci. Czy to jest niebezpieczne?

Zawartość:

Wiesz, kto należy do kategorii najbardziej niespokojnych ludzi? Tak, prawie każdy z nas – rodziców wychowujących dzieci. Nie jest to zaskakujące – kto nie z rodzicami, są konsekwentnie coraz więcej powodów do obaw! I jeden z tych powodów – zaburzenia snu u dzieci. Wydawałoby się, że takie powody istnieją nie powinien, to nic dziwnego, jest wyrazem „spać jak niemowlę”. Istnieją pewne zasady snu u dzieci:

load...
 • Baby – 16 godzin
 • Dziecko 6 miesięcy – 14,5 godziny
 • Dziecko 1 rok – 13,5 godziny
 • Dziecko 2 lata – 13 godziny
 • Dzieci do 4 lat – 11:00
 • Dziecko 6 lat – 9,5 godziny
 • Dziecko w wieku 12 lat – 8,5 godziny

Według statystyk, zaburzenia snu występują u około 20% wszystkich dzieci. I to są obarczona powikłaniami są bardzo poważne problemy, takie jak zaburzenia psychiczne i zdrowia dziecka. Dlatego w żadnym wypadku nie mogą być ignorowane zaburzenia snu okruchy.

Przyczyny normalnego snu

Pierwsze pytanie, które pojawia się od swoich rodziców w podobnej sytuacji – to dlaczego tak się dzieje. Lekarze wyróżnić kilka głównych przyczyn tego zjawiska:

 • Predyspozycje genetyczne

W przypadku, gdy pewne problemy ze snem są obserwowane u rodziców i innych krewnych, dziecko jest bardziej prawdopodobne niż jego rówieśnicy, może być do czynienia z zaburzeniami snu. Oczywiście, mamy na myśli nie wiek bezsenność mają dziadków, a także poważne naruszenie.

 • Stres

Umysł dziecka jest bardzo niestabilna. A najmniejszy stres może być bardzo szkodliwe dla jej stanu. Ponadto poważnym obciążeniem dla psychiki dziecka może być nie tylko negatywne, ale również pozytywne emocje. Wędrówka w ogrodzie, przeprowadzce do nowego miejsca zamieszkania, pojawienie się nowego członka rodziny, mama się do pracy – wszystko to może spowodować, prowokując zaburzenia snu dziecka.

load...
 • Zaburzenia somatyczne

W niektórych przypadkach przyczyną zaburzeń snu u dziecka może stać się tych lub innych chorób narządów wewnętrznych. Bezsenność – najbardziej typowe dla tych naruszeń. Więc rodzice w pierwszych objawów należy jak najszybciej szukać pomocy u pediatry.

 • Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego

Spokojny sen zależy od prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. A jeśli Twoje dziecko utrudniała ośrodkowego układu nerwowego, nie zdziw się, jeśli prędzej czy później będzie miał problemy ze snem.

 • Zmiany w harmonogramie władzy

Nie ostatnią rolę odgrywa i harmonogramu dostaw. W takim przypadku, jeśli dziecko jest zbyt późno na kolację, lub – w przypadku okruchów – jest odstawiane od piersi, problemy ze snem praktycznie zagwarantowane. Dlatego uważaj na posiłki Twojego dziecka.

 • Fizyczny dyskomfort

Żadne dziecko nie będzie spać, jeśli jest to niewygodne. Takie dyskomfort może być kolki jelitowej, ostrza tnące. Dodatkowo, dziecko może przeszkadzać mokrą pieluchę, okruchy na arkuszu jest zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w sypialni. Ale nigdy nie wiadomo, co może drażnić małego człowieka? Nawiasem mówiąc, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, gdy rodzice dziecka zaburzenia snu – jest, aby dokładnie sprawdzić, że nic dziecka martwić.


Różnorodność zaburzeń snu

Istnieje kilka odmian patologicznego snu, częste u dzieci. Oczywiście należy wziąć pod uwagę wszystkie w jednym artykule jest niemożliwe. Dlatego uważamy tylko najważniejsze z nich:

 • Drgnąć

Każda osoba zna uczucie, kiedy zasypianiem, budzenie się z powodu jego samego silnego wzdrygnięcia. W zasadzie te same szarpnięcia – zjawisko fizjologiczne i odchylenia nie są. Jednak w przypadku, gdy występują one bardzo często, warto wpisu. Odnoszą się do neurologa, by wykluczyć istnienie takich poważnych chorób, takich jak padaczka. Zwłaszcza jeśli ciąża u kobiet jest bardziej dotkliwe i / lub dziecko urodziło się z niedotlenieniem i innych patologii.

 • Bruksizm

Dlaczego dzieci zgrzytają zębami? Nasze babcie Uważa się, że jest to spowodowane obecnością inwazji robaków dziecko. Jednak lekarze mówią, że tak nie jest. Zgrzytanie zębami – to rodzaj zaburzenia snu, występujące u około 20% wszystkich dzieci. Jest to szczególnie ważne u dzieci w wieku 12 – 13 lat. Bruksizm – nie takie nieszkodliwe zjawisko, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Co do zasady, dalsze dziecko ma zmiany w ciśnieniu krwi, tętno, oddech. Ponadto, bardzo silnie odczuwa szkliwo – dziecko po prostu usuwa je. Więc należy skonsultować się z lekarzem – neurologa i stomatologów.

 • Lęki nocne

Płacz dziecka w nocy, opowiada historię Baba Jaga, prawie nikt nie zaskoczył. Poza tym dzieciaki koszmary, przyzwyczajony do wszystkiego. Czy wszyscy rodzice wiedzą, że te lęki nocne są bardzo poważne naruszenie. W rzeczywistości, jest to silny i nagły pobudzenie układu nerwowego, w którym dziecko czuje silne poczucie strachu, a czasem bardzo prawdziwą panikę.

Najciekawsze jest to, że dziecko z takich ataków paniki jest prawie niemożliwe, aby się obudzić – on nie zareagował na jego imię, nie zawrze żadnego kontaktu z ludźmi wokół niego. A rano, po przebudzeniu, dziecko absolutnie nie pamięta niczego, co się stało w nocy.

Od lęki nocne nie są ubezpieczone przez jednego dziecka, niezależnie od wieku. Jednakże zaobserwowano pewną tendencję – często z podobnym zjawiskiem do czynienia stosowaniem nadmiernie emocjonalne dzieci, którzy są podatni na płaczliwość. I, co do zasady, te dzieci są chłopcy w wieku od 2 do 6 lat.

Ponadto, lekarze sugerują, że lęki nocne można zaobserwować u bardzo małych dzieci – są objawia się nagle płacz, skowyt. Stan taki trwa kilka minut, po czym dziecko zasypia spokojnie ponownie. Takie ataki mogą występować kilka razy w miesiącu, a może być kilka razy w ciągu nocy.

Niestety, do leczenia lęki nocne są bardzo, bardzo trudne. Najczęściej rodzice musieli pogodzić się z tym stanem rzeczy. Co do zasady, lęki nocne znikają w ciągu 10 – 12 lat. Chociaż, w sprawiedliwości, to należy zauważyć, że ataki paniki nocy może wystąpić u młodzieży. Chociaż, oczywiście, uczniowie nie boją się Baba Jaga.

Jednak te zaburzenia snu nie jest jeszcze najbardziej poważne. Istnieje kilka schorzeń, które wymagają poważnego egzaminu i pracy specjalistów. Zjawiska te obejmują:

 • Lunatycy

Chodzenie we śnie – zjawisko wciąż słabo zbadane. Przejawia się we śnie dziecko zachowuje się we śnie, że dźwięk całkowicie skupiony i świadomy. Ale w rzeczywistości nie jest – rano dziecko nic nie pamięta o swoich nocnych przygód. Jeśli spojrzeć na dziecko w czasie ataku lunatycy, możliwe jest, aby zwrócić uwagę na szeroko otwarte oczy i chwiejny chód.

Co do zasady, zdrowe dzieci chodzenia we śnie jest bardzo rzadkie. Najczęstszą przyczyną lunatycy są choroby takie jak epilepsja, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, moczenie nocne, choroby układu moczowo-płciowego. Dlatego też, jeśli zauważysz, że Twój maluch roamingu we śnie, zawsze jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym szybciej i łatwiej będzie się pozbyć.

 • Mówienie przez sen

W przeciwieństwie do chodzenia, mówienia przez sen wielu dzieci – niemal wszyscy. Jednak nasilenie zaburzeń snu mogą być bardzo różne – od nieartykułowanych dźwięków do bardzo aktywnych monologów. Z reguły leczenie takiego zjawiska nie wymaga, jeśli nie towarzyszą innego rodzaju zaburzeń snu. I często dokładnie, co się dzieje, więc jeszcze skonsultować się z lekarzem.

 • Koszmary

Nie należy mylić lęki nocne i koszmary. W pierwszym przypadku dziecko nie pamięta rano, co mu się stało w nocy, i obudzić bardzo trudno jest w chwili ataku. W tym przypadku, dziecko budzi się, gdyby go obudzić, a rano on pamięta, że ​​śnił.

Najczęściej dziecko widzi koszmary, które odzwierciedlają rzeczywistość. Na przykład, jeśli dziecko miało wiersz z jego kolegów, w śnie może śnić, że zorganizowali bojkot lub „ciemny”, a jeśli dziecko ma zatkany nos, może śnić, że jest utonięcie. Jeśli tak się stanie od czasu do czasu, nie ma powodu do obaw. Ale jeśli więcej niż jeden raz w tygodniu – nadszedł czas na alarm i udać się do lekarza.

Jak widać, zaburzenia snu dużo. I żaden z nich są częste skargi matek lub babć „Dziecko śpi więcej / mniej od swego brata, sąsiada, kolegi z klasy.” Jeśli dziecko jest spokojny sen, a po przebudzeniu uczucie jasny i wesoły, aby martwić się o nie. Ale jeśli jesteś zbyt zmartwiony, dla naszego sumienia może skonsultować się z lekarzem.

Ale zdarzają się sytuacje, kiedy wizyta u lekarza powinny być koniecznością. I jak najszybciej – opóźnienie może być obarczona różnymi powikłaniami. Tak więc:

 • Zaburzenia snu u bardzo małych dzieci poniżej jednego roku życia.
 • Jakiekolwiek zaburzenia snu, nawet najmniejsze, ale trwające dłużej niż 3 tygodnie.
 • Jakiekolwiek zaburzenia snu, towarzyszyło znaczne zaburzenia nastroju i zmiany w zachowaniu dziecka.
 • Oddechowych, obserwowane w nocy, gdy dziecko śpi.
 • Zaburzenia snu występujące na tle moczenia nocnego – moczu.

Lekarz zbada dziecko, uważnie słuchać rodziców do wysyłania niezbędnych badań. Gdy diagnoza jest ustalone i ogólny obraz będzie jasne, choroby, lekarz przepisze niezbędnego leczenia.

Ogólne zalecenia z zaburzeniami snu

Oprócz leczenia przepisanym przez lekarza, rodzice powinni przestrzegać kilku podstawowych zasad, bez których pozbyć się zaburzeń snu u dzieci, jest mało prawdopodobne, aby odnieść sukces.

 • Sen dziecka

Ściśle przestrzegać dziecku wymarzony – on musi iść do ściśle wyznaczonym czasie. Niektórzy rodzice uważają, że dziecko idzie spać później, tym silniejszy jest jego marzeniem. Jednak tak nie jest.

 • Czas spać

Należy zwrócić uwagę na to, co twoje dziecko przed pójściem do łóżka. Nie pozwól dziecku oglądać telewizję później niż dwie godziny przed snem. Zbyt wielu rodziców woli umieścić Kreskówki dziecko przed snem. Nie rób tego – lepiej przeczytać książkę dla dzieci. Ponadto, nie wymyślić spać hałaśliwych i zabawy terenowe – pobudzenie układu nerwowego i zdrowego snu bardzo słabo kompatybilne.

 • Powietrze w sypialni

Ściśle przestrzegać temperatury powietrza w sypialni. Niedopuszczalne jest, że to było zbyt zimno lub nawet bardziej, zbyt gorące. Zalecana temperatura – 22 stopni Celsjusza. Ponadto, należy zwrócić uwagę na wilgotność – musi być równa 70%. Szczególnie istotną kwestią w zimie wilgotność. Ideałem byłoby, aby kupić specjalny nawilżacz. Ale można zrobić z improwizowanych środków, jeśli jest to konieczne – wystarczy wieczorem umieścić baterię wilgotny ręcznik.

 • Pościel

Uważaj również na stan pościeli i bielizny dziecka. To musi być czysta i bez zmarszczek postelennuyu. Wskazane jest, aby kupić pościel wykonaną z naturalnych materiałów. To samo dotyczy piżamy. Nawiasem mówiąc – lekarze naprawdę polecam, że rodzice dziewcząt zrezygnować piżamę – idą w żołądku i ograniczają ruch dziecka. Ta pozornie mała rzecz może znacznie pogorszyć jakość snu dziecka.

 • Obraz życia dziecka

Tak, i ogólny sposób życia dziecka należy zwrócić szczególną uwagę. Upewnij się, że Twoje dziecko spędzają na ulicy co najmniej dwie godziny. Przejmij kontrolę i aktywności fizycznej – dla dziecka siedzący tryb życia nie jest dozwolone. Zgadzam się, że dziecko siedzi cały dzień w czterech ścianach, przed telewizorem, trudno pochwalić silnego zdrowego snu. A więc problem z zasypianiem jest praktycznie gwarantowana.

 • Osesek

Jeśli zły sen zakłóca dzieci do jednego roku, można spróbować najbardziej prostą metodę leczenia. Wystarczy umieścić swoje dziecko ze sobą – co do zasady, problem znika bardzo szybko. Chociaż ta metoda ma swoje zagorzałych przeciwników, którzy twierdzą, że dzieci nie mają nic wspólnego w łóżku rodziców, a nawet więcej, u dzieci poniżej jednego roku. Tutaj to jest do ciebie. Nawiasem mówiąc – pediatrzy sugerują, że dzieci, które są karmione piersią, problemy ze snem jest praktycznie nie obserwuje. Więc zastanów się, czy konwertować dziecko na sztucznym karmieniu zbyt szybko – spróbować karmić piersią aż okruchy co najmniej rok.


środki zaradcze ludowej do leczenia zaburzeń snu u dzieci

W uzupełnieniu do leczenia zaburzeń snu u dzieci mogą korzystać z popularnych receptur. Należy jednak pamiętać – prawie wszystkie recepty zawierają w swym rdzeniu niektórych ziół, które w rzadkich przypadkach mogą powodować rozwój reakcji alergicznych. Dlatego nie może być stosowany w leczeniu dzieci poniżej jednego roku życia. I we wszystkich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem.

 • Kąpiel iglastego

Ten przepis ma zastosowanie dla wszystkich zaburzeń snu, bez wyjątku. Potrzebne będą trzy łyżki świerkowych lub sosnowych igieł. Umieścić je w termosie, zalać dwoma litrami wrzątku i pozostawić do zaparzenia na jeden dzień. Następnie przecedzić napar używając ściereczki gazą. Wieczorem, przed pójściem do łóżka, upewnij ciepłą kąpiel i dodać bulion sosnowy. Wanna w żadnym wypadku nie powinna być gorąca – w przeciwnym razie nadmiernego pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego. Czas trwania kąpieli – nie więcej niż 10 minut. Przebieg leczenia powinien trwać do 10 dni. Nawiasem mówiąc, to kąpiel – jedyną rzeczą, która może być stosowany w leczeniu dzieci poniżej jednego roku.

 • Wanny z wywaru z ziół

Nie mniej skuteczna kąpiel z takich ziół jak piżmy i rdestu ptasiego. Wlew wykonany jest w taki sam sposób – w termos trzeba umieścić 2 łyżki któregokolwiek z wyżej wymienionych ziół. Wypełnić je z dwoma litrami wrzącej wody, pozostawić do zaparzenia na jeden dzień. Przed snem wziąć ciepłą kąpiel, dodać bulion zioło. Czas trwania kąpieli – 10 minut. Przebieg leczenia – 10 dni.

 • Waleriana

Valerian – prawie idealny sposób na poprawę snu dziecka. W leczeniu dzieci poniżej jednego roku zaleca się umieścić pod korzeń kozłka materac. Pre-owinąć gazą tkaniny. Musimy zmienić korzeń co dwa lub trzy tygodnie, nie więcej.

Ale do leczenia zaburzeń snu u młodzieży może użyć naparu z korzenia kozłka lekarskiego. Przygotowuje się go w następujący sposób. Umieścić w termosach dwie łyżki rozdrobnionych korzeni waleriany, wlać pół litra gorącej wody. Zaparzenia wywar musi wynosić co najmniej 4 godziny, po czym sączy się przy użyciu ściereczki gazy i wlano do pojemnika szklanego. Przechowywać powinno być wyłącznie w lodówce.

Wziąć wywar z dzieckiem powinien dwa razy dziennie – rano i wieczorem, zgodnie z dwoma łyżkami. Z reguły snu poprawia się po kilku dniach. Czas trwania leczenia – nie mniej niż 21 dni.

 • Rumianek

True „magiczna różdżka” – rumianek – przyjść na ratunek i różnych zaburzeń snu u dzieci starszych niż 5 lat. Przygotować stokrotki bulion – umieścić w naczyniu szkliwa dwie łyżki sucha rumianek kwiatostan, wlać pół litra wody i doprowadzić do wrzenia. Gotować przez około 10 minut, po czym ręcznik Tuck i pozostawić na jedną godzinę.

Następnie szczep bulionu przy użyciu ściereczki gazy, wlać do pojemnika szklanego. Daj dziecku 100 g bulionu na dwie godziny przed snem. Czas trwania leczenia – 10 dni. Zazwyczaj wyraźna poprawa występuje już w piątym dniu.

load...