Zaburzenia hormonalne u kobiet

Każdy słyszał powiedzenie „nie rodzi się piękne, a urodzonego szczęśliwy.” Chciałoby się dodać – i zdrowe. Zdrowie kobiety jest przede wszystkim uzależnione od pomyślnego hormonalnej. Wszystkie hormonalne kobiet składa się z czterech głównych hormonów – progesteronu, testosteronu, estrogenów i prolaktyny.

load...

W przypadku, gdy występuje nierównowaga hormonalna treść konkretnego hormonu wzrasta lub maleje. To zaburzenie hormonalne u kobiet prowadzi do rozwoju wielu chorób żeńskich narządów płciowych kuli i niekorzystnie wpływać na stan psychiczny kobiety. Konsekwencje nierównowagi hormonalne, na przykład, są chorobami, takimi jak otyłość, zespół policystycznych jajników, nadmierny wzrost włosów, nieregularne miesiączki, niepłodność, mięśniaków macicy, oraz wiele innych.

Przyczyny nierównowagi hormonalnej

Jeszcze kilka lat temu, zachwianie równowagi hormonalnej powstał rzadko. Nowoczesny tempo życia powoduje, że coraz więcej kobiet w każdym wieku czynienia z patologicznymi zmianami poziomu hormonów w organizmie, w różnym stopniu ciężkości. Czynniki powodujące zachwianie równowagi hormonalnej może być:

 1. Bad ekologia

  Lekarze zauważyli, że kobiety mieszkające na obszarach o niekorzystnych warunkach środowiska, 30% częściej diagnozuje się zaburzenia równowagi hormonalnej.

 2. Zmęczenie, syndrom chronicznego zmęczenia

  W naszych czasach, kobieta pracuje i dostaje ładunek nie mniej niż mężczyźni. Plus rodzicielstwo, sprzątanie – wszystko to opiera się także na jej ramionach. Jednak ciało kobiety po prostu nie jest zaprojektowane do takich obciążeń, a zatem spełnia niewydolności hormonalnej.

  load...
 3. Naruszenie reżimu snu i jedzenia

  Fakt, że dorosły człowiek powinien spać co najmniej osiem godzin dziennie, znane wszystkim. Jednak bardzo niewiele kobiet są ściśle przestrzegać tej reguły. Brak snu, nocne zmiany, chaotyczny harmonogram ze stałymi przekąsek energetycznych – z których wszystkie mogą również prowadzić do zaburzenia równowagi hormonalnej.

 4. Czynnik genetyczny

  W takim przypadku, jeżeli matka lub babka kobiet cierpi z powodu braku równowagi w poziomach hormonalnych, szanse, że będzie zmierzyć się z tym problemem, znacznie wzrośnie. Te kobiety powinny być szczególnie wrażliwi na ich zdrowie, a zwłaszcza do stanu hormonalne.

 5. Termin pierwszego seksu

  Od tego, kiedy kobieta zaczyna być aktywne seksualnie, to zależy od hormonów. Jego naruszenie może spowodować zbyt wcześnie lub za późno początku aktywności seksualnej.

Rodzaje żeńskich hormonów

Jak określić hormonalną tło? zaburzenia hormonalne mają objawy wiele kobiet, w zależności od tego, czy jest to hormon brakuje. To, co zostanie omówione poniżej.

 • estrogen

I powinniśmy zacząć od głównego hormonu żeńskiego – estrogenu. Pierwszy estrogen ma wpływ na dojrzewanie dziewcząt – jest odpowiedzialny za wzrost macicy i późniejszej pracy gruczołów sutkowych. U dorosłych kobiet estrogen jest odpowiedzialny za cykl menstruacyjny, stan endometrium macicy, gotowość genitaliów poczęcia, ciąży i urodzenia dziecka.

Dodatkowo, estrogen wpływa na narządy płciowe nie tylko kobiet, ale również wiele innych ważnych systemów. Estrogen zapobiega powstawaniu cholesterolu w płytkach ścianek naczyń, co prowadzi do miażdżycy tętnic, reguluje wymianę wody i soli w organizmie odpowiedzialny za normalnego poziomu nawilżenia skóry i gruczołów łojowych.

Ten estrogen jest odpowiedzialny za wystarczającą zawartość wapnia i fosforu w organizmie kobiety. Przy jego braku rozwoju osteoporozy jest niemal nieuniknione. Ponadto niskie stężenie tego hormonu prowadzi do rozwoju chorób, takich jak nadżerek, otyłości, raka piersi, zaburzenia depresyjne i stanu wegetatywnego.

 • progesteron

Progesteron Lekarze – endokrynolodzy niepisana tytuł hormonu ciążowego. To zależy od niego fakt, czy kobieta może być matką – reguluje cykl menstruacyjny i proces poczęcia i prowadzenie ciąży. Ten progesteron jest odpowiedzialny za przygotowania do karmienia piersią.

Spadek progesteronu może prowadzić do różnych procesów zapalnych w macicy, zaburzeń owulacji, silnego i długotrwałego krwawienie maciczne i bolesne miesiączki. Czysta skóra jest również w dużej mierze zależne od progesteronu – z jego brakiem skórze może pojawić się trądzik, a nawet wysypki czyraki.

W takim przypadku, jeśli w ciąży, a w organizmie przyszłej matki jest znacznie obniżony poziom progesteronu może samoistnego poronienia – poronienia. Jednak zbyt duża jego zawartość może mieć również negatywny wpływ na zdrowie kobiet, co prowadzi do rozwoju niewydolności nerek, normalnego cyklu miesiączkowego i powstawanie torbieli ciałka żółtego.

 • testosteron

Wielu zwykłych ludzi wierzy wyłącznie męskiego hormonu testosteronu. Jednakże, kobiety odgrywa istotną rolę. – Pierwsze, testosteron jest odpowiedzialny za pożądania seksualnego kobiet. Po drugie, niskie poziomy testosteronu w organizmie kobiety mogą prowadzić do rozwoju tej samej choroby nerek, niewydolności potu i gruczołów łojowych, jak również niewydolności cyklu miesiączkowego.

Jednak nadmiar testosteronu również negatywnie wpływać na wydajność kobiecego ciała. Na przykład, często prowadzi się w nadmiarze progesteronu u kobiet może rozwijają się nowotwory. Zazwyczaj podejrzewać wysoką zawartość progesteronu może być w wyglądzie i głosie kobiety: jej głos na tyle niska, a tam jest ovolosenenie męskiego wzorca.

 • prolaktyna

Prolaktyna także bierze bezpośredni udział w wodzie – metabolizm soli w organizmie. Ale jego głównym zadaniem jest odpowiedzialny za wzrost i rozwój gruczołów sutkowych u dziewczynek – nastolatków, a także w produkcji mleka karmiących kobiet. W przypadku braku wystarczających prolaktyny w organizmie może niedorozwój sutkowego, co zmniejsza ilość mleka produkowanego podczas karmienia piersią dzieci oraz ewentualnego uszkodzenia cyklu miesiączkowego.

Aby prolaktyna jest produkowany w wystarczającej ilości, szczególnie u matek karmiących piersią, trzeba właściwego odżywiania, optymalnej ćwiczenia, odpowiedni odpoczynek i sen. Przy niskiej zawartości prolaktyny w organizmie jest wystarczająco poważne uszkodzenie hormonalnej.

Diagnostyka i leczenie zaburzeń hormonalnych

W celu wykrycia obecności na zaburzenia równowagi hormonalnej kobiety, należy szukać pomocy u lekarza – endokrynologa. Lekarz zbada kobietę i wysłać ją na badania krwi. Identyfikuje i zaburzenia hormonalne u kobiet. Krew musi przejść kilka razy, w różnych dniach cyklu miesiączkowego. W ten sposób, staje się jasne, czego brakuje lub hormony produkowane w nadmiarze.

Po że kobieta w celu ustalenia przyczyn braku równowagi hormonalnej, odbędzie się następującą liczbę badań:

 • Badanie USG z głównych narządów i układów organizmu.
 • Tomografia komputerowa mózgu.
 • Laparoskopia i histeroskopia.
 • Badanie dna oka.

Zazwyczaj diagnoza zaburzeń hormonalnych nie dostarczył wiele trudności dla lekarzy. W większości przypadków, w celu przywrócenia równowagi hormonalnej w organizmie jest konieczne, aby wyeliminować jej przyczyny. Ponadto, kobieta musi przejść niezbędną trakcie terapii hormonalnej – specjalnej recepcji preparatów hormonalnych. W niektórych przypadkach istnieje potrzeba utrzymania stale terapii hormonalnej. Jednak, jest to bardzo rzadko.

Leki te są wybierane z lekarzem – endokrynolog ściśle indywidualnie w każdym przypadku – uniwersalne schematy leczenia jest prosta – po prostu nie istnieje. Lekarz oblicza dawkę hormonów, biorąc pod uwagę masę ciała pacjenta jest kobieta, jej wieku, wskaźników w zawartości krwi danego hormonu, ogólnego stanu zdrowia i innych funkcji. Odpowiednie leczenie szybko przynosi wyraźną poprawę – zaburzenia hormonalne znikają, praca układu rozrodczego kobiet zostanie przywrócone w całości.

Prawidłowo dobrane schemat leczenia jest w stanie nie tylko poprawić poziom hormonów kobiet, ale także prowadzić do nieodwracalnych zmian patologicznych. Dlatego w żadnym wypadku nie wolno samoleczenia. Nie graj w polskim ruletkę z własnym zdrowiem. Zgodnie z ustawą z teorii prawdopodobieństwa jeden dzień będzie jeszcze stracić.

load...