Wywiad: co to jest i jak go

Zawartość:

Rozmowa staje się stresujące dla wielu ludzi w zatrudnieniu. No co za sadysta wymyślił tego głupiego testu? Lepiej niech osoba do pracy i ocenia swoją pracę w rzeczywistości – może wówczas przejawiać się w całej swej okazałości. Niestety, pracodawcy nie są zadowoleni z takiej perspektywy: chcą awansować i efektywnie określić, czy pasują one jedną lub innego kandydata. Dlatego osobiste spotkanie i rozmowa z potencjalnym pracownikiem we współczesnym świecie – jest to normalne. Jak to się stało? Co to? Te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

load...

Celem wywiadu

Wywiad jako zjawisko istnieje w tym świecie już dawno temu. W starożytnych Chinach przeprowadziły działania, których celem było ustalenie, czy kandydat nadaje się na stanowisko, czy nie. Oficjalna praca była bardzo prestiżowy, i, odpowiednio, kandydatów było morze – to jest potrzebne narzędzia, które pomogą Ci znaleźć odpowiednią osobę i pozbyć się nieprzydatne.

Ale ten pomysł nie jest używany tylko przez Chińczyków. Starożytna Grecja, Rzym, Egipt, Rosja i późniejsze okresy – prawie przez cały czas, ludzie jakoś wymyślić własne sposoby profesjonalnej selekcji. Niektóre z nich były dość dziwne; na przykład Piotr Wielki zabrał do swego orszaku bardzo ciężko pitnej bojarów.

W dzisiejszym świecie, wywiad jest bardziej lub mniej standaryzowane. Z reguły jest to spotkanie i rozmowa z potencjalnym pracodawcą (lub rekruter reprezentującego jego interesy) o pozycji otwartej. Jego cel – poznać siebie nawzajem, w celu oceny zgodności i podać szczegóły ewentualnej współpracy. Podczas spotkania, pracodawca pyta o edukacji, doświadczenia, wiedzy i umiejętności wnioskodawcy. Często wywiad zainteresowany i osobowość kandydata: życiowych celów, wartości i aspiracji, planów i cech charakteru.


An_1 wywiad

Zdarza się, że wywiad nie ogranicza się tylko do kwestii: wielu pracodawców woli korzystać z testów i studia przypadków dla obiektywnej oceny możliwości kandydujących. Mogą to być zarówno profesjonalny i psychologiczne. Nawiasem mówiąc, Kodeks Pracy Polskiej Federacji nie reguluje procedury testowania: to nie jest obowiązkowe, ale zakazuje ona nie istnieje. Więc można zrezygnować z testu, ale szanse na przyjęcie do pracy znacznie ograniczone.

load...

Strukturę typowego wywiadzie obejmuje następujące etapy:

 1. Kontakt

  Jej powstanie jest ważna dla obu stron. Zadanie rekruter jest do wnioskodawcy zrelaksowany i zaczął się „otworzyć” je. Zadaniem kandydata – aby zrobić dobre wrażenie na specjalistę ankietera. Zazwyczaj ten krok jest miłość oraz wszelkie typowe zwroty.

 2. Bezpośredni wywiad

  Wnioskodawca musi odpowiedzieć na pytania odnoszące się do jego profesjonalizmu i osobowości, a także rozwiązać szereg miejsc pracy w przemyśle. Jest to najważniejszy etap – często rozwiązanie zależy od niego na rzecz zatrudnienia w większym stopniu.

 3. Spółka Talk

  W ciągu pięciu do dwudziestu minut, ankieter mówi wnioskodawcy główne fakty dotyczące organizacji: kierunek pracy, struktury, kultury organizacyjnej, klimatu psychologicznego. Ujawnia również istotę pracy, precyzuje obowiązki i dane nie wymienione w reklamie.

 4. Pytania pracownika

  Kandydaci na stanowisko mają możliwość zadawania pytań. Gdyby to było coś niezrozumiałe, czy chce wyjaśnienia dotyczące warunków przyszłej pracy, teraz jest czas, aby zapytać. Ten krok jest ważny, aby skonsolidować poglądy stron do siebie.

 5. Ostatnim etapem

  Wnioskodawca i rekruter omówić algorytm dalszej współpracy: kto komu i kiedy zadzwonić. Zdarza się, że jeżeli wnioskodawca poczynił bardzo dobre wrażenie na pracodawcy (szczególnie jeśli osobiście przeprowadził wywiad), natychmiast zgłaszane wyniki. Ale w większości przypadków, strony zgadzają się na telefon po jakimś czasie i informują się wzajemnie o decyzji w sprawie wakatu.

Wiele dużych firm woli korzystać z wywiadów wielostopniowe: pierwszy kandydat spotyka się z rekrutację, a następnie psychologa, szefa działu i CEO. Jego kandydatura sprawdza również służby bezpieczeństwa – we współczesnym świecie bez niej nigdzie.


Rodzaje wywiadów

Każdego dnia, rekrutujący wymyślić sposób, aby ocenić działalność i cech osobowych kandydatów. Dlatego istnieje tak wiele różnych rodzajów i typów wywiadów. Różnią się one od siebie o różnych powodów: format, strukturę i składnik funkcjonalny.

Zgodnie z formatem wywiadu może być ogromny, prywatny i odległy. Masę rozmowa jest prowadzona przez pracowników organizacji z kilku kandydatów. Zazwyczaj taki wariant jest stosowany w doborze pracowników o niskich kwalifikacjach (w szczególności sprzedawców), ponieważ nie ma zbyt wiele czasu na kontakt z kandydatami, a pracodawca jest zainteresowany masowym zasięgu grupy docelowej. Indywidualne wywiady przeprowadzone z tylko jeden kandydat na ściśle określonym czasie (na przykład dwanaście godzin) lub w pewnym okresie czasu (na przykład, od dwunastu do trzech). Zdalna rozmowa kwalifikacyjna może być telefon lub videosobesedovaniem. Często jest to wstępny etap selekcji personelu, ale to może być tylko w niektórych przypadkach.

Według struktury wywiadu mogą być:

 • Wolny

  Jest to jeden z najczęstszych typów. Jest on używany przez kilka powodów: albo osoba przeprowadzająca wywiad, nie ma żadnych specjalnych umiejętności lub kryteria wyboru są minimalne, a pracodawca nie ma poważną potrzebę ściślejszej badania biografii zawodowej wnioskodawcy (który, znowu, często w rekrutacji na stanowiska niższego szczebla). Ten typ wywiadu jest bardzo podobna do zwykłej znajomości dwojga ludzi, ale przez większość czasu sam mówi kandydata. Pracodawca decyduje, jak chce pracować z wnioskodawcą, w miarę vzhivetsya w zespole itp … – w ogóle, wykorzystanie nieformalnych kryteriów.

 • Kompetencja

  W tym przypadku, w porównaniu do poziomu wiedzy i umiejętności zawodowych wnioskodawcy na poziomie podanym w wymaganiach do pracy. Opcja ta jest prawdopodobnie najbardziej powszechne, ponieważ wszystkie te kompetencje są niezbędne dla osoby, aby być w stanie wykonywać swoją pracę w biurze, do którego dąży. Analizujemy wszystkie informacje na temat kandydatów: gdzie i przez kogo pracował, jakie były jego osiągnięcia i problemy w poprzedniej Co trudnych sytuacjach Pozwolił jakie wnioski zrobił. W tym przypadku jednak wykorzystywać różnego rodzaju testy, kwestionariusze, ankiety, zadania, itd. … Najczęściej takie wywiad jest prowadzony przez menedżera HR lub kierownika działu.

 • Stresującą

  Bardzo zły sposób, który jest znany każdemu wnioskodawcy, przynajmniej raz doświadczyć go w „skórze”. Aby go użyć w swojej praktyce trzeba być specjalistą wysokim poziomie. Kandydat na stanowisko wpada w sztucznie stworzonym ankietera sytuacji stresowej, dlatego szacuje się, zachowanie pod względem podrażnienia, czyli odporność na stres. I kierownik HR powinien nie tylko bawić patrząc na męki niefortunny konkurent i subtelnie połączone stresory różnych poziomach. Infamous kandydaci niewłaściwego użycia przez niektórych pracodawców.

Wreszcie, funkcjonalność można zidentyfikować przesiać, kwalifikacje i ostateczne rozmowy. Typy te odpowiadają etapach profesjonalnej selekcji. Pierwszym z nich jest przesiać wywiad, którego głównym zadaniem jest wskazany w tytule – odrzucić niewłaściwe i szczerze przypadkowych zawodników, szczerze mówiąc nie spełniają wymogów pracodawcy. To zazwyczaj zaangażowane rekrutujący często na telefonie.

Drugi etap – wywiad przesiewowych. To właśnie w tym momencie szacunkowa podstawowe informacje na temat kandydatów: wykształcenie, doświadczenie, motywację, oczekiwania, wynagrodzenie, osobistych i biznesowych cechy. Liczba zdarzeń może być różny i zależy od liczby kandydatów, które przeszły sito filtra, jak również liczbę osób zatrudnionych na tym etapie. Ogólny wynik jest zwykle wybór z wielu kandydatów na stanowisko dopuszczone do końcowego etapu selekcji personelu.

Ostateczny wywiad – jest to końcowy etap. Jeśli „finalistów” było kilka, a następnie za pomocą tego wywiadu odbywa ostatecznej decyzji w sprawie zatrudniania odpowiedniej osoby. Ale zdarza się, że do tego kroku jest przeznaczony tylko jeden wnioskodawca, w tym przypadku, wywiad jest formalna – raczej niewiele jest wejście otrzymał pracownik w biurze, z wyjaśnieniem niektórych momentach roboczych.

To było główną cechą takiego zdarzenia jak kwalifikacyjnej przy ubieganiu się o pracę. Informacje zawarte w tym artykule mogą być przydatne dla każdego, kto zamierza pracować lub już zaangażowanych w niego. Zmiana pracy, a kierownik personelu w tej chwili jest to bardzo popularny rodzaj działalności zawodowej. A żeby być przygotowanym do komunikowania się z nim, trzeba zrozumieć, co się z wywiadu, a „co zjada”.

load...