Wyspy Cooka – „Korona” góry podwodne

Bujna tropikalna roślinność, krystalicznie czyste wody oceanu, wygodne, zaciszne i praktycznie nietknięte plaże. W tych parametrów, z wyjątkiem ostatniego, można zmieścić kilkaset wysp, które wydawały się specjalnie stworzone dla wielkiego marketingu firmy reklamowej stworzonej na czekoladę „Bounty”. Tylko piętnaście wysp Pacyfiku naprawdę odpowiadają tych epitetów, które złożyły listy, odnosząc się do raju na ziemi analogowej – to Wyspy Cooka.

load...

Ciekawostka geograficzna

Jeśli zagłębić się w historię i to, co znane jest dziś o wielkiej podróżnik James Cook, gołym okiem zauważy jakąś historyczną i geograficzną ciekawość. Fakt, że pierwszy z tych wysp nie występują James Cook i żeglarzy Alvarado de Mendana Pedro Fernandez Quiros, Hiszpanów już tysiące pięćset dziewięćdziesiąt pięć lat. Chociaż znaleziono – to niegrzeczne mówi. Płynęli na wyspę Pukapuka, rozglądaliśmy się, nadał mu nazwę San Bernardo i … popłynął dalej. W ciągu stu pięćdziesięciu lat w tej części Oceanu Spokojnego, jak to zostało zapomniane.

Zapomniałem siedemset siedemdziesiąt trzy tysiące lat, kiedy James Cook rozpoczął swoją podróż. Ale czy na wyspie tak dobrze zamaskowane, czy kucharz był zajęty czymś innym, ale on tylko studiował część archipelagu, cztery małe wyspy, przechodząc największym – Rarotonga. A jeśli nie bunt na statku „Bounty”, ta wyspa długo pozostałby niezauważony. Po raz kolejny możemy zauważyć, że Rarotonga – największa z Wysp Cooka, a to prawo roszczą sobie inną nazwę – Bounty, bo to członkowie statku byli pierwszymi Europejczykami, którzy zostawili swój ślad na wyspie. Ale archipelag swoją obecną nazwę otrzymała od polskiego odkrywcy IF Krusenstern. Na początku XIX wieku, uderzył wyspę na mapie i dał im wspólną nazwę w pamięci „rozlane” James Cook – Wyspy Cooka.

Kilka suchych faktów

Dla pełnego obrazu należy powiedzieć o położeniu geograficznym Wysp Cooka, ludności, struktury polityczne, a jeśli podsumować, trochę suchych faktów na temat tego naprawdę magiczne miejsce. Gotować archipelag położony na półkuli południowej, w pobliżu Nowej Zelandii. I nawet ich dokładna nazwa brzmi bardzo solidne – terytorium, na wolnym połączeniu z Nowej Zelandii.

Głowa państwa Wysp Cooka jest panujący monarcha Wielkiej Brytanii, jest obecnie Elżbieta II. Wszystkie sprawy jest odpowiedzialny za jej wyznaczonego upoważnionego przedstawiciela. Nawiasem mówiąc, jest on jedyną gwiazdą archipelagu. I kolejny ważny fakt: Wyspy Cooka posiada własną konstytucję, a rząd może wydać swoje własne prawa. I mimo przynależności do archipelagu Nowej Zelandii, do wpływania lub zmiany prawa nowozelandzkiego rządu nie ma prawa. Archipelag – za obszar niezależny.

load...

Języki Islander państwowe są angielski i maoryski, ale każda wyspa, która jest całkiem naturalne, mówić własnym dialektem. Oryginalne mieszkańcy Wyspy Cooka Maorysów są brane pod uwagę. Doszli do tej ziemi i pół tysiąca lat temu, ale również do Wyspy Cooka są okresowo odwiedzane przez przedstawicieli różnych grup etnicznych.

Główny dochód mieszkańców archipelagu uzyskuje się z turystyki, która jest całkiem naturalne. Ale istnieją dodatkowe pozycje przychodów do skarbca: eksport perły i egzotycznych owoców, a wraz z zapowiedzią wysp strefę offshore – a nawet bankowości.

Stolica archipelagu Cooka, Avarua, położony na największym z piętnastu wysp – Rarotonga. I jak w każdej innej stolicy świata, oto główne budynki handlowe i administracyjne. Na Rarotonga International Airport znajduje się i Wyspy Cooka. Oczywiście, on popełnia największe głównych lotnisk, ale Boeing jest dość bezpiecznie wylądować na swoich wybiegach. I właśnie dlatego, że znajduje się na lotnisku Rarotonga, każda podróż do Wysp Cooka zaczyna się od wprowadzenia do ich kapitału.

Rarotonga

Rarotonga – bardzo nietypowe wyspą. Począwszy od jego kształtu, a kończąc na świecie roślin, powodując zaskoczeniu. Wyspa z lotu ptaka przypomina oko w środku oceanu. Faktem jest, że Rarotonga jest prawie całkowicie otoczony przez rafy koralowe. Wody wokół wyspy jest idealny owal kolor jasny błękit, a sama wyspa, jako ciekawy uczeń „, patrząc w błękicie” lub podziwiając jego piękno i delikatność kolorów lub podziwiając kolor nieba.

Avarua do niedawna bardziej jak senny zaścianka wyspie. Ale rozwój infrastruktury turystycznej doprowadził do niezwykłego ożywienia, a teraz miasto stało się bardziej niż żyć aż do jego tytułu. Ale mimo wszystko, w architekturze wyspy zdominowany przez wpływy kultury polinezyjskiej. Jest to możliwe, aby zachować harmonijny i przyjazny przyjazną atmosferę w stolicy.

Na wschodzie Avarua jest głównym sanktuarium na wyspie – Seven-in-Ouen-Coconut Tree – kokosowe palmy posadzone w kręgu. Według legendy, wszystkie drzewa wyrosły z nasion jako znak bogów, przyznany ziem Rarotonga niespotykaną płodności. Na Rarotonga, wyspa pochodzenia wulkanicznego, jest naprawdę bardziej urodzajne gleby niż wysp koralowych i istnieje rosnące owoce cytrusowe, orzechy kokosowe, ananasy i słodkie ziemniaki.

Nie zapominaj, że Wyspy Cooka były kiedyś pole działania dla zestawu misjonarzy. Można nawet cieszyć się pierwszym misjonarzem wioski w zachodniej części wyspy i na cmentarzu, gdzie jest pochowany Papeyha – pierwszy kaznodzieja, niosąc Słowo Boże Aborygenów. Oto pierwsze chrześcijańskie wyspy kościelne. Jego budowę datuje się na dziewiątym roku osiemnastu czterdzieści.

Etnograficzny Skansen również znajduje się w zachodniej części stolicy. Można zapoznać się z rzemiosła, sposobu życia, kultury i kuchni wyspiarzy, aby odkryć setki sposobów, aby ugotować kokosowe i korzystać z tych kukskimi tańce i pieśni.

Ale nie tylko tworzenie ludzkich rąk na Rarotonga są godne uwagi. Tubylcy są bardzo wrażliwe na zasoby naturalne. Wycieczka do wodospadu Whitmore konsekwentnie tworzy żywy wrażenie na turystach, a znajomość z wyspą stopniowo rozwija się pełnoprawnym wakacje. Można zrelaksować się na plaży, wycieczka w góry Rua Manga i pływać w ławicach koralowych. Wystarczy odpłynąć za granicą mielizny nie jest konieczne, ponieważ na dno gwałtownie idzie do głębokości trzech kilometrów. Więc Rarotonga – rodzaj oazy w środku otchłani.

Mangaia

Wyspy Cooka – raj nie tylko dla nurków, miłośników przyrody i pieszych wędrówek. Jest to również marzenie caver. W tym czasie ruch płyt tektonicznych Pacyfiku spowodowało, że tworzą wyspy Mangaia na powierzchni oceanu. Kapryśny ulga wapiennych wzgórz, nad którym pierwsza praca ocean, a następnie wiatry i deszcze, zjadane przez jaskiń. Wewnątrz jaskini są fantasmagoria w kamieniu. Jednak większość z nich zamknięta na wizytę, jak miejscowi wybrać swoje miejsce pochówku swoich rodaków.

Jeśli jedziesz przez małe miejscowości na wyspie, można kupić jako pozycje pamiątkami rzemiosła. Mangaia – miejsce, gdzie robią najpiękniejsze naszyjniki z koralików i ślimaki deszcz „pępka”. Ze względu na czasochłonny proces zbierania ślimaków, ich niewielkie rozmiary i niezwykłe piękno, w przeszłości uważane za równowartość monet powłoki. Dlatego jest niezmiernie trzeba mieć w arsenale ich ozdoby takie nietypowe naszyjniki.

Atiu

Atiu Island – miejsce, gdzie legenda o miłości i Tangaora Inatot ur. Jest to wyspa ptaków egzotycznych i jaskiń piętnaście pokoi. Aby dostać się tutaj marzy każdego podróżnika, który chciał, aby przejść do Wysp Cooka. Rozpoczyna się od tego, że szkielet się jasne ekspresji bujnej. Na Atiu dosłownie każdy centymetr terenu zajmowanego przez egzotycznych roślin i korony drzew do ich gniazd wybrał kolorowe Ptakha. Słowo „cisza” pozostawia swoje słownictwo, po prostu krok na Atiu. W ciągu dnia powietrze wypełnia się śpiewem ptaków i owadów, a nocą szelest surfowania i krzyki ptaków nocnych.

Oprócz naturalnych skarbów na Atiu jest coś o snach jakiegokolwiek projektanta wnętrz. To kołdry „tivaevae”. Ściereczka z kocami tkane z włókien roślinnych, haftowane wątki tego samego pochodzenia, i malowane z naturalnych barwników, które są wyodrębnione z roślin i minerałów wyspy.

Aitutaki

Otoczony czystymi wodami laguny wyspie Aituataki – miejsce, gdzie baśnie i opowieści w rzeźbach. Tylko podstawowe miejscowi rybackie zaczęły rzeźba. Wyspy Cooka są znane ze swoich ozdób z drewna na całym świecie. W mieście Arutanga nie znajdziemy dwóch identycznych domów. Każdy właściciel stara się urządzić swój dom z rzeźbionymi ornamentami w miarę swego talentu i smaku estetycznego. Kościół w Arutanga, najstarszy i najpiękniejszy jest również ozdobiona rzeźbami.

Manuae, Takutea, Suvorov i Nassau

Te cztery wyspy, pomimo faktu, że są daleko od siebie, coś podobnego. Zacznijmy od tego, co nazywamy je duża byłaby ogromna przesada. Manuae i Te Au O Tu są częścią atolu. Życie tutaj jest to niemożliwe, ponieważ cały obszar atolu jest rezerwatem morskim. Na wiosnę, kiedy żółwie składają jaja w piasku wybrzeża, wycieczki – i stają się niemożliwe. Nassau, oczywiście, można wybrać się zrelaksować, ale tylko dla tych, którzy lubią samotność. Nie żart, cała populacja wyspy jest tylko pięć siedemdziesiąt osób. Nawet pojawia łodzi Pukapuka tu co dwa do trzech dni.

I na wyspie Suworowa jest to jedyny park narodowy. Więc wszystko jest tu pod ochroną państwa. A informacja, miejscowi wymawiają nazwę wyspy – Suvarrou. Znany na nasze uszy nazwa wyspy dał Kruzenshtern nawigatora, który odwiedził Wyspy Cooka, a dla Maorysów jest to zbyt trudne do wymówienia, a oni zmienili nazwę na swój własny sposób. Takutea wyspa jak atol Suvorov i Manuae, niezamieszkane. Tutaj można naprawdę poczuć się całkowicie odcięta od cywilizacji.

Manihiki, Rakahanga i atol Tongarewa

Wizyta trzech wysp byłoby pożądane dla każdej dziewczyny. Oprócz naturalnego piękna, oto gospodarstwo perły. Pearl powłoki perła przechowywać w sobie wszystkie odcienie nocy. A cóż może być piękniejszego niż ta czarna perła! Rozejrzyj podwodnego gospodarstwie wyłącznie za zgodą kierownika i towarzyszy przez miejscowego urzędnika. Po podwodnych wycieczek dostępne są diadem czarnych pereł, wykonane przez miejscowych rzemieślników. Czarne perły są stosowane w większości tradycyjnych dekoracji na tych wyspach.

Mauke, Mitiaro, Pukapuka

Trzy z tych wysp można nazwać kolebką kultury i tradycji repozytorium mieszkańców. Wystarczy wyobrazić sobie, tutaj zachowany sposób życia tych warunkach, jakie istniały przed przybyciem Europejczyków na wyspach archipelagu! I to nie jest zrobione ze względu na turystów, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, ale od woli duszy. Wpływ turystów na życie Aborygenów jest ograniczone do minimum. Jednak reszta tutaj nikt nie zabrania. Odpocząć i cieszyć się, ale nie ze szkodą dla miejscowej ludności.

Palmerston

Palmerston Atoll nazwany przez Cooka na cześć premiera Anglii, wybitny polityk i mecenas nauki i sztuki. Na tej wyspie jest związany bardzo ciekawą historię. Shipwright William Masters pojawił się na Palmerston, wraz z żonami-Polinezji. Rozdzielczość stać bigamistą otrzymał osobiście od rządu brytyjskiego, i dwie żony nie zatrzymał, a później ożenił się po raz trzeci. Ten poligamistą jednocześnie był jedynym władcą wyspy, aż do śmierci, a pozostawił siedemnastu dzieci. W tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym czwartym roku Palmerston została nieodpłatnie przeniesiona na własność dużej rodziny Masters. Potomkowie tych trzech gałęziach rodziny nadal mieszka na wyspie i zakazanych małżeństw w obrębie każdej gałęzi.

Wyspy Cooka, pomimo ich oddalenia od lądu, bardzo ciekawe i osobliwe miejsce. Gdzie można znaleźć coś zepsute samotnie. Ale ich główną zaletą jest to, że te miejsca są prawie zepsuty przez masowe naloty turystów. Tylko ty, ocean i rozległe połacie nieba

load...