Wstążkami Haft – Royal Robótki

Mówi się, że dzisiaj robótki kwitnie: moda jest i opłacalne i ciekawe. Tak, pewnie, że jest. Ale boom boom, a jedynym hobby ręcznie kreatywność jest bardzo popularny w każdym czasie, a prawdziwym Hand Made zawsze w cenie (do nazwy, ale w inny sposób). I nawet nowe techniki robótek to faktycznie nie jest nowy, ale tylko dostosowane do współczesnych tajemnic technologii starych mistrzów.

load...

Ale istnieje newfangled needlewomen hobby i takie techniki, które, jak mówią, „w każdym czasie”. Wydaje się tylko modne, ale w rzeczywistości mają bogatą i długą historię i przetrwały praktycznie bez zmian. Te rodzaje rzemiosła dotyczy wstążki haftem. Oczywiście, haft – po prostu „nie do opisania piękno”. Wygląda bogate i eleganckie, ozdobić wszystko. Ale także, jak się okazuje, jest to jeden z najprostszych sposobów na haft (przynajmniej tak mówią same hafciarki). Jak to stwierdzenie prawdziwe i komu zawdzięczamy taki niesamowity widok rzemiosła jako wstążki haftowania? Przekonajmy się.

Historia wstążki hafty

Sama sztuka szycia jedwabne wstążki jest bardzo stara, a to pochodzi w średniowiecznych Włoszech, gdzie stopniowo doszedł do Francji, gdzie zajmował triumf sztuki haftu. A chodzi o to, że w tym czasie romantycznej (pamiętaj powieści Dumasa) w modzie był frywolny styl rokokowy z jego nieodłącznymi okazałością, popisowość i pretensjonalności. Zarówno trendy z czasów Ludwika XV był zapalonym miłośnikiem haftem. Jednak nie wiadomo, wymyślił technikę haftu wstążki lub pożyczone ten pomysł? Ale pozostaje faktem. To było na dworze Ludwika panie rozpoczęła wystawnego sukienki, haftowane wstążki satynowe

Za dodatkową opłatą, przychodzę i włączyć pranie, a po tej drodze stał królewski haft do dekoracji czapki parasole, koce, abażury i różne potrzebne i niepotrzebne damskie (i panie) gadżety.

Ale to wszystko działo się w XIX wieku. Dwieście lat! Przez długi czas, oczywiście, ale to był prawdziwy rozkwit sztuki haft wstążkami. Że po prostu nie urządzone w ten sposób: a królewskie szaty i mundury, a sukienka prostolyudinok ramiączkach i szlachta, księża i odzież. Po pierwsze, technika ta rozprzestrzeniła się w Europie, gdzie był używany do dekoracji wnętrz odzież i przedmioty, a potem przyszedł i Nowego Świata, osiągając Ameryki i Kanady.

load...

Po II wojnie światowej, sztuka haftu taśm została zapomniana przez długi czas (no, nie aż było kobiety!). Jednak pod koniec XX wieku w interesie robótek jako takiego i sztuce wstążki haftowania zaczął aktywnie ożywienia. Dziś ten rodzaj haftu jest popularny nie tylko wśród panów rękodzieło, ale jest jeszcze stosowany w wysokiej mody (prawie jak w czasach Ludwika XV)!

Narzędzia dla haft wstążkami

Jako zwolennicy twierdzą Ludwika XV wstążki hafty – sztuka nie jest szczególnie trudne, ale bardzo efektowny. A materiały z narzędzi potrzebnych do takiego małego haftem. Jednakże, ze względu na rodzaj i jakość takich technik są przedstawiane szczególnych wymagań.

Taśma. Wstążki haftowania zazwyczaj użyć taśmy z jedwabiu, satyny i mory. Takie taśmy o szerokości od trzech do dziesięciu milimetrów i można kupić w specjalnych sklepach towarów na robótki, lub w konwencjonalnej towarów suchych. Szczególne wymagania dotyczące pasów do haftu – wytrzymałość, małej grubości i elastyczności (nie mają dużo odcinek). Ponadto, taśmy przeznaczone do haftowania musi mieć charakterystyczny jedwabisty połysk i trwały (odporność na pranie), kolor.

Aby sprawdzić stabilność koloru wstążki potrzebnych do mycia i żelaza poprzez wilgotną ściereczką. Ściśle mówiąc, procedura ta musi być przeprowadzona przed rozpoczęciem haftować, nawet jeśli jesteś pewny jakości taśm.

Tkanina. Jeśli tylko będziemy uczyć się techniki haftu wstążki, to lepiej zacząć od tradycyjnego płótna lub tkaniny z jednolitym splotem (len, bawełna). Nawiasem mówiąc, taka struktura jest używany i doświadczony hafciarki do tworzenia paneli i haftowane obrazy. Kiedy ubrania ozdobione wstążkami wyraźnych ograniczeń dotyczących wyboru tekstur tam tkaniny. To może być jedwabiu, aksamitu i gęsty, i dzianiny. Jednakże, należy być przygotowanym do tego zbyt gęstej tkanki są trudne dla tego rodzaju haftu – taśmy są trudne do przejścia przez nich.

Igieł. Dobrze, jaki rodzaj haftu bez igieł? Haftu taśmy do wyboru tego narzędzia należy podchodzić „z wiedzą w tej sprawie.” Do tej igły do ​​haftowania potrzeby, która przechodzi taśma swobodnie oczko i pozwala na całkowite pęknięcie nałożone oczka. Nawiasem mówiąc, wybierając igły, nie należy zapominać, że im mniej jej numer, tym grubsza igła sama. Użycie zbyt cienkiej igły ryzyko, że straci pas widok podczas pracy, a następnie szybko i obtrepletsya razlohmatitsya.

Słusznie podniósł igłę uratuje od takich nieprzyjemnych skutków, i znacznie ułatwiają pracę. Do użytku grubości igły do ​​haftowania ostrym końcem i większym występ (ig szenilowej) lub Tkaniny, grubości i szerokości za okiem, ale z tępą końcówką. Aby zawęzić dwóch milimetrów taśmy ma najmniejszą igły (24), a na szerokiej taśmy pomiarowej – igły numer XVI.

Potrzebne są również obręcze dla haft wstążkami. Oczywiście, w pewnym umiejętności można zrobić bez nich, ale trzeba wyciągnąć tkaniny dla uzyskania najlepszych rezultatów. Na ten rodzaj haftu można użyć zwykłej okrągłej obręczy lub ramkę. Ponadto na obręczy podczas haftem, wstęgi mogą również wymagać nożyczki, szpilki, znacznik tkaniny, gilzy, metr, a linijki. A także dodatkowe materiały – cekiny, koraliki, perełki, koraliki Bugle nasienne.

Taśmy maszyny haft

Wstążki hafty róże, astry, stokrotki, chabry i inne kwiaty, pąki i liście osiąga efekt niesamowity. Volume, jasny, kolorowy, haft, to naprawdę wygląda jak król. Jednak technika ta jest szczególnie trudno nazwać, ponieważ niewiele różni się od tradycyjnych nici do haftowania. Jedyna różnica – wykorzystanie taśm „ściegiem”. Podstawowe ściegi stosowane w haft wstążkami są.

 1. Ścieg prosty. Jest to najprostszy ścieg, który jest podstawą każdej haftem (haft i wstążki nie są wyjątkiem). To sprawia, że ​​wybór długości ściegu i naciągu taśmy.
 2. French knot. Rokoko elementem haftu. Francuski guzek wielkości zależy od liczby taśmy obraca igłę.
 3. Taśma (japoński) ścieg. Taśma szew przechodzi nie tylko przez tkaninę, a także przez samo. W zależności od tego, jak daleko od krawędzi (Edge) taśmy zrobić przebicie do takiego ściegu, ciekawe efekty uzyskuje się w tworzeniu kwiatowych wzorów.
 4. Pętla z prikrepkoy – pąki kwiatowe hafty ścieg, płatków i liści.
 5. Pół pętli z prikrepkoy stosowane przy szyciu filiżanki liści i pąków kwiatowych.
 6. Pajęczyna. Specjalny typ ściegu wykorzystywane w haftem róży wstążek. Rose haftowane wstążki z takim ściegiem wygląda prawie jak prawdziwe. Najpierw trzeba określić przyszłą wielkość kwiatów sprawiają, że pięć promieniowe (cyrkulacyjne) szwy i przejść przez nich taśmy. Czy haft róża wstążki, zaczynając od środka, przeciągając i układania taśmy powyżej i poniżej szwów naśladując płatków róży.

Wskazówki dla haft wstążkami

 • Na dokładne przeszycia mistrzowie zalecają najpierw nakłada się na wzór drukowanej tkaniny, potem szwy pomocnicze, a dopiero potem zacząć sobie wstążki haftem.
 • Aby działać pożądane jest, aby użyć taśmy jest nie dłuższy niż siedemdziesięciu centymetrów. Dłuższy pas podczas pracy będzie rastrepyvatsya.
 • Szerokość taśmy więcej niż dwa centymetry haft lepiej nie używać. W żadnym wypadku nie powinny one wkręcić ucho igły i może być dodawane do gotowych haftów kwiaty z szerokimi pasami, jeśli to konieczne.
 • Bardziej efektywnie wygląda haft różnych rodzajów taśm i kilku odcieniach.
 • Wstążki satynowe haft będzie absolutnie wyglądać dobrze na wszystkich rodzajach tkanin, ale taśma dekoracyjne powinny być używane tylko do dekoracji.
 • Haft taśm bawełnianych przeciwieństwie haft wstążkami satynowymi idealne do dekoracji lub pościeli, na przykład, kapeluszy damskich.

Ale niezależnie od rodzaju używanej taśmy, najważniejsze – to harmonijne połączenie faktur tkanin, rodzaj produktu, jakość rysunku i taśmę. Wyjątkowość tej technologii jest jej niezmienność, nieoczekiwane prostotą wykonania, specjalnego święta i królewskiego efekt dekoracji. Dowiedz się podstawową robótki ukochanego przez francuskiego króla, i poczuć się jak królowa!

load...