Wodogłowie u dzieci. Objawy, leczenie

Twój okruchy w końcu z wami. Matka i ojciec z uwielbieniem i niektórych płatach alarmowych spojrzeć na okruchy. I ta troska jest zrozumiała – małe dzieci są narażone na działanie różnych plag i chorób. I jeden z tych dolegliwości jest zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe. W naszym kraju, pediatrzy są bardzo lubiący umieścić takiej diagnozy, tylko dla otuchy, nie przeprowadzają niezbędne kontrole.

load...

Ale w sercu zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego, co do zasady, są dość poważne patologie, które wymagają natychmiastowego leczenia. W przeciwnym razie dziecko będzie jeszcze gorzej, bo leczenie ciśnienia śródczaszkowego w bezcelowe, jeśli nie wyeliminować podstawowe źródło – samej choroby. W większości przypadków, zwiększone ciśnienie śródczaszkowe jest wynikiem chorób takich jak udar wodogłowie.

Co to jest wodogłowie?

Wodogłowie jest znany jako obrzęku mózgu. Wodogłowie objętość mózgu wzrasta komór, często dość znacznie. Mózg dominującej dziecka jest zorganizowana w następujący sposób: ma kilka wnęk, zwanych komór, które komunikują się ze sobą. Te wgłębienia są wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym, – alkoholu.

W tym przypadku, jeżeli ciecz jest wytwarzana za dużo, gromadzi się w zagłębieniach mózgu. Fakt ten prowadzi do rozwoju obrzęku mózgu lub wodogłowie. I większy nadmiar płynu, tym bardziej nasilone choroby, a tym bardziej cierpi ogólnego stanu zdrowia dziecka i jego mózgu.

Wodogłowie jest kilka typów w zależności od lokalizacji płynów. W tym przypadku, ciecz nie może być narażony od siebie komory, wodogłowie nazywa okluzyjne lub zgłaszane. Jeśli ciecz może swobodnie przemieszczać się z jednej do drugiej komory, wodogłowie nazywa się komunikować i czy otwarty.

load...

Ponadto, wodogłowie, może być poważną chorobą – pierwotne lub wtórne: wynik niektórych chorób, takich jak wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego, choroby mózgowo-naczyniowe, nowotworów różnego pochodzenia pochodzenia. Jest jeszcze sporo odmian wodogłowie, ale są wszystkie pochodne tych podstawowych typów.

Objawy wodogłowia

Jest rzeczą oczywistą, że zaburzenia wchłaniania płynu mózgowo-rdzeniowego i jego obrotu nie mogą przejść niezauważone dla zdrowia dzieci. A objawy mogą być bardzo różne w różnych dzieci, zwłaszcza różnych kategoriach wiekowych – do dwóch lat, a po upływie dwóch lat.

Objawy przed ukończeniem dwóch lat:

Najważniejszym sygnałem, że dziecko cierpi na wodogłowie, gwałtowny wzrost obwodu głowy. Dzieje się tak ze względu na fakt, że szwy czaszkowe w małego dziecka nie są jeszcze zrośnięte kości i oprócz zwiększenia objętości mózgu. Dzieje się tak samo jak wtedy, gdy balon jest napełniany, lecz w mózgu zamiast powietrza jest nadmiar wody.

Jak wiecie, aż dziecko osiągnie jeden rok życia muszą przyjść do pediatry o sprawdzenie raz w miesiącu. Obowiązkowy przegląd obejmują pomiar obwodu głowy. Lekarz rozkłady obwodzie głowicy wzrost, za pomocą których jest możliwe, aby śledzić wzrost obwodu głowy.

Najczęstszą przyczyną patologicznych wzrostu obwodu głowy jest dokładnie wodogłowie. Oprócz zbyt szybkiego wzrostu obwodu wodogłowie głowicy może wskazywać zmianę dużej Fontanelle – zwiększa rozmiary i wybrzusza się nadmiernie. Normalnie ciemiączko powinny być zamknięte w wieku do jednego roku, ale jeśli dziecko cierpi na wodogłowie, ciemiączko może być otwarty w ciągu dwóch lat.

Jeśli jesteś zainteresowany w wyglądzie wodogłowia u dzieci, zdjęcie pomoże Ci zorientować. Zmiana proporcji głowy – kości czaszki jest znacznie cieńszy, powodując czole dziecka wzrasta i jest do przodu, stając się nieproporcjonalne. Pod skórę na czole i twarzy jest wyraźnie widoczna sieć żylna. Jeśli choroba będzie nadal rozwijać, bułka tarta oczy zaczynają opadać, zwiększone napięcie mięśni rąk i nóg.

Istnieje wyraźna różnica w rozwoju psychomotorycznego dziecka:

  • Dziecko zaczyna trzymać głowę w odpowiednim czasie.
  • Dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć, a nawet próbować usiąść.
  • To samo dotyczy prób dostać się na własną rękę.

Dziecko cierpi na mózgowe wodogłowie, ospały, nie jest zainteresowany do niczego wokół, często nagle zaczyna płakać bez wyraźnego powodu. Lekarze sugerują, że dziecko często czują ból głowy, jak miękisz jest bardzo często łapie się za głowę.

Istnieje ogromna liczba różnych objawów zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Jednak większość z nich nie są w stanie rozpoznać tylko doświadczonych lekarzy – pediatra, neurochirurga lub neurologa. Jedyną rzeczą, że moc rodziców – jest niezależnie zmierzyć obwód głowy dziecka i zaznaczyć zmiany w jego zachowaniu i rozwoju psychomotorycznego. W przypadku, gdy rodzice i lokalnym pediatra zauważy Wszelkie odchylenia w procesie wzrostu i rozwoju dziecka, to musi być poważny powód, dla pełnego i dokładnego zbadania dziecka. Badanie to jest niezbędne w celu wykluczenia obecności wodogłowia dzieci.

Objawy wodogłowia u dzieci w wieku powyżej dwóch lat:

Jeśli występuje wodogłowie u dzieci starszych niż dwa lata życia, objawy choroby wygląda trochę – inny niż dzieci. Najbardziej klasyczny objaw zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego u dzieci starszych niż dwa lata to stały ból głowy, nudności i towarzyszy nawet wymioty męczące. Najczęściej zjawisko to obserwuje się w nocy i rano godzin. Ponadto, dziecko cierpi na wodogłowie, często występują zmiany patologiczne w dnie, ze względu na fakt, że dziecko przychodzi nerwu wzrokowego. Takie naruszenie jest łatwo wykryte w badaniu lekarza dziecka – okulisty.

Rodzice powinni zawsze pamiętać, że wszelkie bóle głowy u dzieci, a zwłaszcza te, które towarzyszą nudności i wymioty, są prawie zawsze straszne objawy wymagające natychmiastowego zbadania dziecko – lekarz neurolog lub neurochirurg. Po tym wszystkim, wodogłowie nie jest jedyną możliwą przyczyną tych objawów. Nudności i wymioty mogą być spowodowane różnymi nowotworami oraz wadami rozwoju mózgu.

Niestety, pediatrzy często po prostu pominąć ten fakt. W rezultacie dziecko dostaje to absolutnie prawo do leczenia chorób, takich jak zapalenie trzustki, zapalenie błony śluzowej żołądka, dyskinezy pęcherzyka żółciowego, zatrucia i innych chorób przewodu pokarmowego. W rezultacie dziecko idzie do lekarza – tylko neurolog, gdy staje się jasne, że leczenie lekarzy nie przynieść rezultaty. Cenny czas został stracony, choroba może przybrać formę biegu, a leczenie będzie znacznie trudniejsze i mniej wydajne.

W takim przypadku, jeśli rodzice zauważyć ich dziecko z tych objawów, powinni domagać się natychmiastowego zbadania dziecka przez neurologa. W takim przypadku, jeśli choroba jest zdiagnozowana we wczesnym stadium, rokowanie jest znacznie korzystniejsze niż w zaawansowanych postaciach. A czasem tylko terminowe diagnoza może uratować życie dziecka.

Istnieje kilka objawów, które mogą wskazywać na obecność wodogłowia dzieci. Objawy te obejmują napady padaczkowe, wzmożone napięcie ramion i nóg, nietrzymanie moczu, zaburzenia widzenia. Ponadto, w wielu częstych wodogłowie naruszania układu hormonalnego: opóźniania lub przyspieszania wzrostu, przedwczesne dojrzewanie, otyłość.

Przyczyny wodogłowia

Oczywiście, wiedząc, że ich dziecko jest chore wodogłowie, zaczynają się zastanawiać: „Dlaczego?”. Zdecydowana odpowiedź na to pytanie jest po prostu niemożliwe. Poniżej przedstawiono główne powody prowadzące do rozwoju wodogłowia:

  • Płodu wodogłowie

Poziom współczesnej medycyny jest dość wysoki, a obecne metody diagnostyki prenatalnej umożliwia lekarzom zidentyfikować płodu wodogłowie. Na przykład, diagnostyka USG ujawnia wodogłowie mózg ma 16 – 20 tygodniu ciąży. Najczęściej wodogłowie w macicy powodują zakażenia płodu, takich jak opryszczka, toksoplazmozy i cytomegalii.

Dlatego podczas planowania ciąży, ważne jest, aby przejść wszystkie testy dla utajonego zakażenia oraz zdać odpowiedni przebieg leczenia, jeśli to konieczne. Ten środek pomoże Ci uniknąć wielu problemów ze zdrowiem na okruchy, nie tylko ryzyko wodogłowia. W rzadszych przypadkach wodogłowie może wystąpić ze względu na predyspozycję genetyczną.

  • Wodogłowie noworodka

Powodem rozwoju mózgu, wodogłowie u niemowląt w 90% wszystkich przypadków są wrodzone wady mózgu lub rdzenia kręgowego, a także przekazywane zakażenia wewnątrzmacicznego. Znacznie rzadziej, ale zdarza się, że przyczyną wodogłowia jest trauma narodzin, zwłaszcza te okruchy, które urodziły się przedwcześnie.

  • Wodogłowie u dzieci starszych

W przypadku rozwoju wodogłowie występuje u dzieci powyżej pierwszego roku życia, może to być ogromny zestaw. Przyczyny te mogą być: zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, typ choroby zakaźnej, zniekształcenie naczyń mózgowych, uszkodzenia mózgu, zaburzeń genetycznych. Czasami, niestety, ujawnić dlaczego się wodogłowie mózgu u dzieci, w niektórych przypadkach nie jest możliwe.

Rozpoznanie choroby

W celu zdiagnozowania wodogłowie, lekarz powinien przeprowadzić wywiad z rodzicami i zbadać dziecko. Po tym, okruchy będzie szereg badań:

  • NSG – (neurosonography).
  • Tomografia komputerowa.
  • Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI)
  • Ultrasound badań mózgu. Przewożonych dzieci poniżej dwóch lat.

Na podstawie tych danych lekarz postawi właściwą diagnozę i wybrać odpowiedni jest dla strategii leczenia dziecka.

Leczenie wodogłowia

W takim przypadku, jeśli diagnoza wodogłowiem potwierdzono, że dziecko po prostu trzeba skonsultować neurochirurga. W niemal wszystkich przypadkach leczenie chirurgiczne powinno być wodogłowie. I to jest w stanie zidentyfikować zarówno neurochirurg wskazań i przeciwwskazań do zabiegu. Jakby to nie jest zrobione w odpowiednim czasie, to przewlekła choroba przejmie biegania, a leczenie będzie trudniejsze.

Oczywiście, wszyscy rodzice martwią się o nadchodzącej operacji. Jednak nie ma potrzeby zbyt opóźnić podjęcie decyzji. Po stale podwyższonego ciśnienia śródczaszkowego powoduje opóźnienie rozwoju psychomotorycznego, co nie zawsze się zdarza, a następnie uzupełnić.

Nie należy również zapominać o wielkości główki dziecka. Jak już wspomniano, wodogłowie prowadzi do tego, że mózg stale rośnie obwód głowy. I po operacji, ona nie wróci do tej samej wielkości, a tylko przestanie wzrastać. A im dłużej opóźnić operację, tym większy wzrost wielkości głowy dziecka.

Znaczenie tej operacji jest przejście od komór mózgu w ogóle – lub innych jam ciała, skąd jest łatwo usuwana z ciała. Najczęściej wykorzystywane w tym celu przecieku komorowo. Lekarz montuje rodzaju systemu cewnika silikonowe, przez który płynie mózgowo-rdzeniowym z komór mózgu, do jamy brzusznej.

Takie operacje nie tylko zaoszczędzić rocznie setki życia dzieci, ale również pozwalają dzieciaki lubią prowadzić pełną życia: iść do przedszkola, szkoły.

load...