Wina – głos sumienia lub duchowego masochizmu?

Zawartość:

Nie ma chyba człowieka, który nigdy w życiu nie czuł winy. I to właściwie jest? Jeśli wziąć słownika Ozhegova nie podano następujące interpretację słowa „wino”:

load...
  1. Powodem, źródłem czegoś niekorzystnego;
  2. Wykroczenie wykroczenie.

Nie będziemy rozważać sytuację, gdy przestępstwo popełnione, błędy lub przestępstwa, wymagających nawrócenia i pokuty, zadośćuczynienia, zaradzenia tej sytuacji. Wina tutaj jest znakiem, że ktoś zrobił coś niegodnego. Pomaga pokutować i ewentualnie naprawić ten incydent. W tym sensie jest to bardzo użyteczne uczucie, jak głos sumienia, który pomaga osobie zmienić, aby stać się lepszym. Mając to poczucie winy wszystko jasne, nie będziemy o tym mówić teraz. Zwracamy się do stanu, gdy ludzie wyciąć sobie jakieś niejasne innym i sam cierpi. Co może być przyczyną tych uczuć?

Dlaczego czujemy się winni?

Od dzieciństwa jesteśmy przyzwyczajeni do słuchania jak starsza odwołał się do naszego sumienia, gdy wszystkie metody pedagogiczne zostały wyczerpane. „Jak ci nie wstyd?” – krytykowane zarówno w domu jak iw szkole. I naprawdę wstyd, że nie pięć, ale cztery już, że kolega skoczył kilka centymetrów dalej, niż jesteś w stanie. Następnie, wstyd, że nie otrzymał świadectwa z wyróżnieniem.

load...

Potem wstydzić swoich przyjaciół, bo wyszła bardzo dobry, ale prosty facet, a nie oligarcha. To wstyd, że mieszkasz w małym mieszkaniu, a nie w dużym domku … To wstyd, że trio dziecko angielskiego … Stopniowo rozwija się bolesnym poczuciem winy za wszystko i dla wszystkich. „Wszyscy się ze mnie, że jestem zły, to przynieść nieszczęście” – uważa „przestępstwa”. Ponownie, starając się zadowolić wszystkich, i znowu ktoś jest niezadowolony: męża, dzieci, teściowa, rodziny, szefa, sąsiadów …

Kiedy osoba wprowadziła się do takiego stanu, to jest bardzo łatwe do manipulowania. Powodując w zaatakowanym winy (być może nie świadomie), a „przyjaciół i krewnych” realizuje swój cel: aby bezwzględnie przestrzegać, aby dyktować swoje przepisy wymagają szczególnej uwagi. Sprawdzonym i ich ulubione sposoby – porównanie z tymi, którzy w opinii manipulatora, lepiej niż ty.

Na przykład, wydziobujących oba policzki swoją zupa, mój mąż mówi, „Tatiana przygotowuje się z ziaren. Jest pyszne. ” I to zdanie wystarczy wam na dzień psuje nastrój. Jakie umiejętności, na granicy sztuki, krewni mogą obrócić wszystko na jego głowie: „Przez ciebie mam ból głowy, bo nie zdały egzamin!” A czasami może się nagle okazać, że dobroczyńców Państwo przypisać wady.

Wina jest łatwy przyczyny i bez słów. Są rodziny, w których jeden z krewnych ciągle wieje, chodzenia po domu z widokiem rannych. I trzeba odgadnąć, co winnych, w przeciwnym razie spokój w rodzinie i nie rozstrzygający. W pracy iw domu ma sprawdzonej metody: Nie mów dobre słowa i nie zmarnować pochwały. Spróbować uruchomić złożone zadanie, a zamiast właściwej oceny swojej pracy -lish niezadowolenia i nowych instrukcji. Cokolwiek robisz, to nie jest tak.

Bliskich przyjaciół – najbardziej wyrafinowane tyrani. Najtrudniejszą rzeczą do zrozumienia, że ​​jeśli nie manipulować własna matka. Martwiła się o ciebie i myśli, że z pewnością powinien się wstydzić czegoś, co nie spełnia co najmniej jednego z jej dziesięciu wskazówek nie wrócić do domu, kiedy uzna to za konieczne, by poślubiła niewłaściwego faceta, dla których w jej opinii musiał przejść … Ona popycha litości, potem sumienie.

Szczególnie trudne, jeśli matka podniosła cię w spokoju, bez męża. Niekończąca się seria oskarżeń dominować frazę: „Mógłbym żonaty, ale dla ciebie …” „Mogę mieć, jako matka, zapytać, ale …”. Okazuje się, że skoro masz przyczynę wszystkich swoich nieszczęść. Jesteś zobowiązany do wykonania dowolnego swojego widzimisię. A jednak, nie ważne jak bardzo się starasz, to nadal jesteś – niewdzięczny córkę. Wina jest czasami zastępować poczucia obowiązku. Zdarza się to często w małżeństwie: miłość nie ma, i nic nie wiąże się z małżeństwa, ale para mieszka razem.

Są tacy ludzie, którzy twierdzą, że życie poprzez poniżanie innych. Są one specjalnie szuka sposobów, aby dostać się do kopania w własnej niedoskonałości w czasie wznieść się ponad Ciebie. I winny człowiek jest łatwy do opanowania. Okazuje się, że winę za wszystko jest odpowiedzialny za wszystko. Łatwo przesunąć wokół ciebie ze swoich obowiązków, a zatem odpowiada za ich wykonanie. Może być krytykowane, nie jest rozpatrywane wszystkich problemów; wszystkie wzrosty błędów.

A ty już chodzić, zgarbiony pod ciężarem tego, aby uniezależnić od pragnień: nic nie byłoby pożądane, jeśli tylko wszystko za sobą. Stale myśleć o ich niedoskonałości. Już zaczynają cieszyć się ten stan. Stała poczucie winy sprawia, że ​​życie sens. Polegać na nim, jako palacz – papieros, pacjent – od medycyny. Masz tendencję do wyolbrzymiania swoje wady. Jaki wpływ będzie to samobiczowanie?

Jak pozbyć się poczucia winy?

Jeśli nie zatrzymać, wtedy będzie kompleks niższości, samotności i depresji. I gdzie doprowadzi to nikt nie wie: choroby, ciężkie picia, albo coś gorszego. Dlatego nie możemy dać się w manipulatora, aby nie być w pełni uzależnienie od niego. Musimy nauczyć się odróżniać prawdziwych działań, na które trzeba odpowiedzieć na wyimaginowane wykroczenia.

Trzeba wziąć odpowiedzialność tylko za to, co można kontrolować, zmiany. Jesteś odpowiedzialny za konsekwencje ich myśli, działań i zachowań. Twoje prawo – być leczone lub nie leczone, dowiedzieć się, czy nie uczyć. Ty decydujesz, ile masz dzieci. Odpowiedzialny za jego rodziny, wiary. Ale dlaczego musimy podjąć wyzwanie swoich dzieci uprawiane lub męża? Do podjęcia problemów innych ludzi, można wziąć na siebie i poczucia winy. Można delikatnie sugerować, bezinteresownej pomocy, ale nie podjąć decyzję zamiast zamknięcia.

Winy przychodzi jeden. Jego odwieczny towarzysz – obraza. Jest to emocjonalne przeżycie, gdy osoba jest niesprawiedliwie pozbawiony czegokolwiek. W jaki sposób są one powiązane? Śmiesznie prosta. Wania nie jest chwalony za torty obiad Thani. Powiedziała, że ​​jej matka smaczniejsze. Tanya miał poczucie winy z powodu tego, że nie była w stanie gotować pyszne ciasta. I była wściekła na Wani, bo nie był chwalony ciasta, a Wania miał poczucie winy za to, co miał obrażony Tanya. Cierpieć krzywdy, cierpienia winny – tak cierpieć. Stosowane tu nie przypomnieć słowa klasyka: „Czy wszystko to być śmieszne, gdyby nie było tak smutno.” Bardzo smutny z powodu takiej bzdury czasami podzielone rodzin.

Co jest poczucie winy  –  głos sumienia lub duchowego masochizmu? Używać terminu „masochizm” w sensie religijnym, że było aż do 19 wieku, a psychologowie nie dały mu inny sens. W tym czasie miał na myśli „uzdrowienia”. Wierzono, że po brutalnym bólu i samookaleczenia przychodzi oświecenie duszy i odkupienia. Być może na pewnym poziomie podświadomym poczuciem winy popycha człowieka do samokształcenia poprzez cierpienia psychicznego, zwanego przez ludzi „samoedstvom”. Na obrzeżach kultury duchowej nie prowadzi do dobrego.

Ludzka natura jest kolejnym uczucie, które pomaga prowadzić kontrolę moralną działań. To sumienie. Łączenie emocje i umysł, głos sumienia pomaga zachować godność i człowieczeństwo w najtrudniejszych sytuacjach. Niektórzy psychologowie i psychoterapeuci rozwijają się techniki, aby pozbyć się tych nieznośnych uczuć. Łatwy winy amputację i sumienia, stajesz się wolny i nikomu nie trzeba. Ale to zbyt ekstremalne i bolesny stan.

Istnieje wiele szlaków i ścieżek prowadzących do uzdrowienia. Ta wizyta w teatrze, muzeum, czytanie dobrych książek, spotkania ciekawych ludzi, podróżujących. Być może warto zmienić pracę, znaleźć coś dla siebie. Najlepiej jest traktować naturę: No po prostu pospacerować na świeżym powietrzu, albo do pracy w ogrodzie. Zajęcia sportowe również odświeżyć umysł i pomaga myśleć pozytywnie.

„Dlaczego szukać przyczyn ich błędy, aby ponownie chwycił winy?” – z żalem cię zawołać. A jeśli okaże się w swoim sercu miłość, która przebacza i rozumie? Szczerze pragnących nawiązać dobre stosunki, nie obrażać się na drobiazgach, a może po prostu i łatwo powiedzieć rodzinie, że Ci się nie podoba. Miłość zbawi cię od gniewu i oburzenia, żalu i smutku, zazdrości i innych pasji.

I nie będzie już wrażliwe na uwagi na temat jej męża samo barszczu. Raczej po prostu uśmiechnąć jego niezdolność do podejmowania komplementy. Mama będzie miło widzieć się bezpiecznie i komfortowo. Chief, skarcił cię na spotkaniu planowania, a nie czekać na łzy i wyrzuty wygląd. Naprawić wszystko, co jest potrzebne, bez żalu i bólu psychicznego. I nie ma poczucia winy – nie jest już przeszkadzać kiedykolwiek!

load...