Vanda orchidea – piękno z kobiecej postaci

Zawartość:

Kochanek do uprawy roślin w pomieszczeniach nie może obejść ich uwagę jasne i piękne orchidee. Ale obecność Phalaenopsis na parapecie jest mało prawdopodobne, ktoś może zaskoczyć. Ale egzotyczne piękności z wielkiego kobiecego imienia Wandy jeszcze powszechne w domowych ogrodników nie zdarzają się zbyt często. Specjaliści nazywają tę królową orchidei wśród innych przedstawicieli swojego gatunku. Rzeczywiście, ta roślina ma pąki wspaniałą jasność i piękno. Szczególnie podobał mi się niebieskie plantatorów storczyków kwiat ten godny arystokratycznej rodziny, ponieważ ma niezwykle bogaty i jednocześnie głęboki odcień od niebieskiego do bladego fioletu.

load...

Tak dźwięczny nazwa rośliny nie ma nic wspólnego z imieniem kobiety, chociaż dokładnie to, co wielu ludzi wierzy. Słowo „Wanda” w sanskrycie Indian nazywa Orchidee, liście i łodygi są wykorzystywane jako surowiec do wytwarzania mikstur leczniczych. Ten rodzaj obejmuje około pięćdziesięciu różnych gatunków. Są wśród nich jako epifity rosnące na drzewach i Lovers Rock – lithophytic.

Ponieważ ludzkość chce otaczać się pięknem kwiatów, a następnie przez uprawę i krzyżowanie różnych przedstawicieli Vand były bardzo efektowne hybrydy jest bardzo odpowiednia do hodowli i chowu w domu, chociaż wymagają one szczególnej opieki. Do tej pory istnieje około czterdziestu gatunków. A teraz zdziwienie botaników hodowli miniaturowych przedstawicieli tych roślin.

W dzikiej orchidei Vanda jest powszechne w krajach tropikalnych, mianowicie Indonezji, Indii, Chin, Australii i na Filipinach. Większość członków rodzaju Wand – to jest dość wysoki (jeden metr) Długopędy remneobraznymi liście. Zaskakujące ciekawa lokalizacja dużych jasnych pąków rośliny. Są one utworzone zasadniczo w tej samej płaszczyźnie, co wynika z kwiatostanów ma kształt kulisty. Zaokrąglone na końcach płatków pewnym Vand wydzielać delikatny słodki smak. Jeśli chodzi o ich kolor, to jak głębokie odcienie kolorowych oraz ich różne kombinacje.

Szczególna uwaga powinna być system korzeniowy, który ma rodzaj orchidei Vendee. Nie tworzy pseudobulwy, podobnie jak jej innych krewnych do gromadzenia substancji odżywczych. W zamian za to, możemy zobaczyć proliferacji stosunkowo grubych korzeniami, pokrytą Velam warstwy. Jest to dość skuteczna ochrona delikatnych elementów wewnętrznych przed poparzeniem słonecznym i niepowtarzalny gąbka wchłania wilgoć nawet z otoczenia. Dlatego Wanda zwykle uprawiane bez podłoża, albo w nim, ale z silnym kanalizacji. Są one zawieszone w specjalnych płaskich koszach lub doniczkach, ponieważ system korzeniowy roślin wymaga stały dopływ świeżego powietrza i światła.

load...

Głównymi przedstawicielami rodziny Vand

Jak wspomniano powyżej, królowa rodziny jest uważany Wand Blue Orchid. Po raz pierwszy jego istnienia specjaliści nauczyli w 1837 roku, kiedy zbadano u podnóża wschodniej części wielkiej Himalajów. To właśnie tam był postrzegany przez niezwykłego uroku kwiat, majestatycznie zdobiły korony potężnych drzew.

Vanda niebieski jest raczej wysoka roślin (rzędu dziewięćdziesięciu cm) z rozwiniętym systemem korzeniami. Jej liście są ciemnozielone i długo z charakterystycznym wysokim połysku połysk. Pąki mają wzór siatki na płatkach zaokrąglone i pomalowane w słodkiej lawendy lub nawet ciemniejszym odcieniu. Na jednej z nich szypułki zazwyczaj znajduje się na dwanaście sztuk. Interesujące jest, że kolor płatków z czasem tendencję do zmiany oryginalnego bogaty kolor jasnoniebieski.

Trudno nie zauważyć, jasny urok Vanda tricolor. Roślina ta może osiągnąć pół do dwóch metrów wysokości. Jej liście są podobne do pasków do czterdziestu centymetrów długo rosnących w dwóch rzędach, a pąki są w pełnowymiarową postać osiągnie siedem centymetrów średnicy, tworząc duże kwiatostany tych gigantów. Nawiasem mówiąc, to płatki Vanda tricolor mają silny smak, są lekko faliste na brzegach i mają delikatny kremowy z brązowymi plamkami.

Wśród doniczkowe storczyki można znaleźć i Wanda Terete. Ten epiphyte różny od pozostałych długich i uzwojenia rozgałęzione trzonka (czasem aż do dwóch i pół metra) z licznymi korzeniami. Na jednej nodze rozciąga się od trzech do sześciu kwiatów, który może osiągnąć kolejność dziesięciu centymetrów średnicy. Ich zakresy odcień różu z delikatnym lekko czerwonawy. Płatki owalny kształt rombu lub kształt okrągły, mają faliste krawędzie.

Innym ważnym storczyk tego rodzaju jest Wanda Sander. Jego długość łodygi może niekiedy osiągnąć jeden metr. Znajduje sorokasantimetrovye wąskie liście i pąki górne składające się z pąków (dziesięć sztuk) z płatkami róż i białą obwódką. Średnica kwiatów wokół dwunastu centymetrów. W naturze roślina ta kwitnie jesienią, a także w domu, jeśli właściwie się nim opiekować – i wiosną.

Wanda niebieski i Sander w wyniku krzyżowania dała inny rodzaj – Vandu Rotshilda. Jej wysokość waha się od sześćdziesięciu do dziewięćdziesięciu centymetrów. Liście, podobnie jak większość przedstawicieli rodziny przypominają pasy. Na szypułkę tworzy sześć pąków średnicy czterech centymetrów. Bladoniebieskie płatki mają właściwą formę kołową. Kwiaty dwa razy w roku – latem i zimą.

Cechy obchodzi Wanda

Vanda orchidea – prawdziwa tropikalna piękność z charakterem kapryśny. W przeciwieństwie do raczej skromny Phalaenopsis, to wymaga dużo więcej uwagi i opieki, to nie jest tak łatwe dla początkujących. Po pierwsze, trzeba zadbać o prawidłowej lokalizacji zakładu. Vanda potrzebuje dużo światła słonecznego i świeżego powietrza. Aby to zrobić, Twój storczyków najlepiej „załatwić” w oknach od strony południowej-wschodniej, południowej i południowo-zachodniej.

W upalne dni, kiedy promienie słoneczne są szczególnie bezwzględny, roślina jest niezbędne do stworzenia cienia, albo on warunkiem oparzenia. Czas letni dla każdej Wanda powinna wynosić co najmniej dwanaście do piętnastu godzin. Więc być przygotowany na to, że późną jesienią i zimą będzie musiał dostarczyć dodatkowe źródło roślinnego sztucznym oświetleniem. Jeśli nie, to nie kwiat orchidei w odpowiednim czasie.

Ponieważ roślina ma przyjść do nas z tropików, to jest bardzo ważne, aby stworzyć i utrzymać pewne warunki dla niego. Optymalna temperatura jest uważany Wanda zakresie od dwudziestu do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza, minimalna zimą nie powinna być niższa od czternastego. Do kwitnienia storczyków szkodliwe gwałtownych zmian temperatury, ale mały nocnej redukcji w ciągu ośmiu do dziesięciu stopni, przeciwnie, są przydatne. Ma to pozytywny wpływ na prawidłowość kwitnienia.

Warunki tropikalne pochodzenie Vand doprowadziły do ​​tego dzisiaj, rośliny potrzebują dużej wilgotności. Dlatego, aby zapewnić właściwą opiekę, prawdopodobnie będzie musiał kupić nawilżacz, ponieważ kiedy zaczyna się sezon grzewczy, bez niego po prostu nie może zrobić. Optymalny wskaźnik wilgotnym Wand jest zakres od sześćdziesięciu do siedemdziesięciu procent. Więc jeśli wystąpi problem, w którym kwiaty orchidei, jeszcze nie w pełni ujawnione już usychają i opadają, a liście i korzenie powietrzne wyschnie, należy zwrócić uwagę na wilgotność w pomieszczeniu.

Akwarium dekoracyjne fontanny i tace ze żwirem w celu zmniejszenia suchości kilka procent. Ale należy pamiętać, że wysoka wilgotność wymaga dobrą cyrkulację powietrza, w przeciwnym razie prawdopodobnie chorób roślin. Ale zimno zimowania, kiedy temperatura w pomieszczeniu jest ograniczony znak czternaście stopni Celsjusza, a wręcz przeciwnie, przewiduje suchym powietrzem. Ale to raczej zalecenie dla szklarni, ponieważ takie warunki terenie jest trudne do wyobrażenia.

Ponieważ wiele Wanda nie posiada okresu spoczynku i opiekę muszą przez cały rok. Muszą stale podlewane i czas, aby nawilżyć podłoże. Gorące lato zalecane przez rozpylenie kilka razy dziennie, aby nawadniać liście storczyków. Ale nie zapominaj, że korzenie muszą wyschnąć między podlewaniem, a wilgoć jest bardzo niebezpieczne dla tych roślin. Jeśli wolisz, aby rozwijać Wanda bez podłoża, jak często zalecane przez doświadczonych florystów, zrobić dla nich wanny z ciepłą wodą do tego stopnia, że ​​jak korzenie stają się lżejsze: minimum – dwa razy w tygodniu, maksymalnie – codziennie.

Można zadać rozsądne pytanie – dlaczego lepiej zawierać Wanda bez podłoża? Fakt, że łatwiej jest się nimi zająć. System ten zapewnia uprawa każdą okazję, aby prawidłowo ocenić stan korzeni roślin, aby zapewnić mu niezbędną nawadniania. Po tym wszystkim, górna część może powiedzieć, że nadszedł czas, aby dać im wodę, ale taki, który jest na dole, wciąż będzie mokra. To tworzy sprzyjające warunki dla powstania różnych gnije system korzeniowy, a ta jest najczęstszą przyczyną choroby storczyki. Nawiasem mówiąc, w zmniejszonej zmian temperatury i konserwacji dla nich zwiększa odstępy między podlewaniem lub tac.

Nawozy, przycinanie, rozmnażanie, przesadzania storczyki

Jeśli okno Wanda-a pojawiły się na nie można zrobić bez dużego specjalnego nawozu dla storczyków. Podczas aktywnego wzrostu rośliny powinny być karmione co najmniej raz w tygodniu, a zimą trzeba to zrobić raz w miesiącu. Nawozić i możliwy system korzeniowy i liście. Ważne jest, aby ściśle przestrzegać instrukcji podanych w wybranych przepisów narkotykowych. Nie mogą też przekraczać lub lekceważyć. W pierwszym przypadku może to nie kwitną w pełni sił, a druga jest nie do uniknięcia takich zmian w pniu jego nadmiernego subtelności i wydłużenie, a końcówkę nienaturalnym zmiękczenia może nawet złamaniem.

Ponieważ wiele z Wanda mają dość dużą długość, czasami istnieje potrzeba cięcia. Zaleca się, aby w przypadku gdy roślina traci część dolnych liści i dlatego nie wyglądają bardzo estetycznie. Trzeba po prostu odciąć górną część storczyka wykonana z jednego storczyka dwa. Ale po pierwsze, aby określić, czy przeznaczone do separacji pół zdrowych korzeni w wysokości trzech lub czterech sztuk.

Jeżeli są one dostępne, czuć się swobodnie przycinać i przeszczepić je jako oddzielny instancji. Nie zapomnij posypać plastry świeżego węgla lub cynamonem – będą odgrywać rolę środka konserwującego. Pozostałą część storczyków nie wyrzucać, ale w dalszym ciągu dbać o to na dotychczas istniejących algorytmów. Następnie, w miarę upływu czasu, będzie wydać nowy Shoot-Babe albo u podstawy lub na górze.

Jeśli chodzi o Vendome przeszczepu, a następnie prowadzi się go w sprężyny, po ocenie stanu podłoże i korzenie rośliny. Powielanie tej rodziny przeprowadzono za pomocą sadzonek. Aby to zrobić, należy przyjąć górną część pędów bocznych, które już mają korzenie powietrzne. W celu uzyskania możliwie największej materiał do rozmnażania z macierzystą roślinę jest konieczne, aby usunąć końcówki i nerki. Warunek ten przyczynia się do liczna odrost bocznych wynika, że ​​w ciągu roku są doskonałe sadzonki, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie reprodukcji.

Procesy te muszą być umieszczane pojedynczo w doniczkach wypełnionych specjalnego podłoża, który składa się z korzeni paproci i mchu, mchu Sphagnum. Przepis ten powinien być wykonany, i dobry drenaż. Przez pierwsze trzy po posadzeniu sadzonek nie wodą, a następnie podłoże powinno być trochę nawilża jednego do dwóch miesięcy. Tak szybko, jak szybki wzrost młodych storczyków, możemy stwierdzić, że hodowla była sukcesem i nadszedł czas, aby się nimi zająć przez zwykłego algorytmu.

Pozostaje powiedzieć kilka słów na temat szkodników, które mogą powodować znaczne szkody w swojej kolekcji kwitnienia tropikalne piękności. Na szczęście, Wanda, z gęstymi mięsiste liście są rzadko ataki pasożytów. Jednakże, osłabione rośliny mogą stać się łakomym kąskiem dla Wełnowce i owady skalę. Do tych szkodników nie udało się osiedlić na roślinie i były widoczne na czas, należy regularnie sprawdzać swoje storczyki. Jeśli jednak odkryli obecność pasożytów, a następnie wacikiem i roztworem mydła ani alkoholu natychmiast usunąć je z liści i łodygi porażonych roślin. Ciężkie zakażenia wymaga rozpylanie rogorom lub karbofosom.

W zasadzie uprawa storczyków Vanda i opieka w domu nie jest szczególnie trudne, chociaż jest to dość czasochłonne. Dlatego nie jest konieczne, aby nabyć te egzotyczne rośliny, jeśli są przyciągane tylko ich zewnętrzną urodę, a nie miłość do wszystkich, bez wyjątku, przedstawicieli flory krajowych. Aby zadowolić kwiaty orchidei i służy jako doskonałe uzupełnienie wnętrza, wymagają one codziennie od ciebie uwagę i opiekuńczy postawy. W związku z tym rozważyć plusy i minusy, a następnie zakup swój ulubiony tropikalnych piękno.

load...