Uzależnienie od jedzenia: stop romans z jedzeniem!

Zawartość:

Fakt, że uzależnienie od żywności, napisany setki artykułów. Problem ten jest szczególnie dotkliwy dla nas, kobiet, ze względu na nasze pragnienia i schudnąć, i zjeść kawałek czekolady w tym samym czasie. Oczywiście, jedzenie zajmuje ważne miejsce w naszym życiu, a nie jest to absolutnie niezbędne. Ale gdzie jest linia, poza którą miłość do czekolady lub hamburgera staje się uzależniona od jedzenia? A co zrobić, jeśli zauważy się pierwszych objawów alarmujących? Czy to możliwe, aby pozbyć się uzależnienia od żywności? utylizacji można osiągnąć przez co to oznacza? Te i inne aspekty żywności w zależności od przedmiotu niniejszego artykułu.

load...

Jak uzależnienie od jedzenia?

Zgadzam się jeść dużo ludzi nie jest obojętny, ale w zależności od żywności to tylko w niewielkim odsetku przypadków. Jaka jest różnica? Uzależnienie od jedzenia – to stan, w którym osoba nie jeść ze względu na fizjologiczne zapotrzebowanie na żywność, ale w celu rozwiązania swoich problemów psychologicznych, a przyczyny tych problemów może być inna. To może być trudny do radzenia sobie z podniecenia i niepokoju, znaleźć coś do zrobienia lub do zabawy. Co do zasady, osoba zwraca się do jedzenia, gdy nie można osiągnąć te cele za pomocą innych środków.

Psychologia Food Addiction zawsze wiąże się z uczuciem pustki wewnątrz. Jego wewnętrzna rzeczywistość jest postrzegana jako „puste” lub „nieobsadzone” i sygnałów ciała o pustka ciała są odczytywane jako sygnały głodu. A jeśli jest głodny, to zawsze jest to możliwe, aby osłabić poprzez jedzenie. W rezultacie jeden z najszybszych sposobów, aby wypełnić pustkę i przyjemność staje się jedzenie. Po jedzeniu, ludzie zmieniają swoje postrzeganie, przynosząc komfort wewnętrznej rzeczywistości. A tam jest uzależnienie jedzenie.

Psychologowie opisać szereg powodów przyczyniających się do powstania uzależnienia żywności:

 1. Brak celu i sensu w życiu. Jest próbą wypełnić pustkę poprzez spożywanie żywności, ponieważ jest o wiele łatwiej niż znaleźć prawdziwy sens i cel życia.
 2. Sytuacja straty i rozczarowania – rozwód lub odwrotnie, kiedy kobieta wychodzi za mąż i „cel” jest „osiągnąć”.
 3. Stan kryzysu. Istnieje znaczne zagrożenie związane z osiągnięciem ważnych celów lub który ustawia jego znaczenie w wątpliwość. Przykładami takich sytuacji są niewygodne wiek, walka o miłość i uwagę rodziców, groźba zwolnienia z pracy, itd. …
 4. Żywności jako środek do osiągnięcia innych celów. Na przykład, małe dziecko ma tendencję do jedzenia czegokolwiek, nawet jeśli on nie chce – tak dostaje miłości i zgody rodziców. Wtedy to zachowanie jest ustalony do końca życia.

Bez względu na powód jest źródłem uzależnienia od żywności, później u ludzi, nowej wewnętrznej rzeczywistości. Ona, podobnie jak warstwy tłuszczu, chroni osoby z lęku, pustki i dyskomfortu psychicznego. I że zmienia relacje z jedzeniem, przekształcając go w sens życia. Tak zaczyna się „afery z żywnością”.

load...

Wszystko związane z jedzeniem, wagi, traktuje smakowych, jest ważne, wywołuje emocje i radość. Wszystko, co nie ma nic wspólnego z jedzeniem jest wyrzucony z życia, w tym wszystkim, co ma nieprzyjemny treści. Przede wszystkim z ludźmi władzy próbują „przetrawić” negatywne emocje. W ogóle, to wszystko jest tłumione, wskazując na problemy i pomóc je rozwiązać. Wybór zawężony do jedzenia i jest określana wyłącznie przez jego celowości i przystępności. Moc staje się substytutem życia i jego celów, wartości bazowych.

Nowa rzeczywistość wewnętrzna charakteryzuje się następującymi cechami:

 • Spokój, brak lęku i dyskomfortu psychicznego.
 • Przyjemność, poszukiwanie przyjemności i świętowania różnorodności.
 • Złudzenie interakcji, należy skontaktować się z innymi, wymiany relacji z ludźmi w związku z żywnością.
 • Uczucie wyborów, bogactwo i elitaryzmu tradycji i kultury spożywania posiłków.
 • Chęć powrotu do dzieciństwa, szczególnie w dzieciństwie, gdy zasilanie jest główną działalność i cel. Dzięki niemu dziecko uczy świat zaspokaja pragnienie, aby i utrzymywania relacji z ludźmi, zwłaszcza z matką.
 • Zniekształcony obraz własnego ciała. Człowiek nie może dostrzec sygnały od ciała, by wykluczyć go z nowej wewnętrznej rzeczywistości.

Zależność jedzenie charakterystyczne dla dzieci z trudnych rodzin. Z reguły są one uciążliwe, przytłaczająca inicjatywy lub na zimno, niekochany, nieuważny rodzice. W rodzinie, często istnieje zakaz wyrażania emocji, zwłaszcza negatywne. Na przykład, dla dzieci do wyrażenia złości poddaje karze lub pogardy. Szczególne znaczenie w rozwoju zachowań żywieniowych grać z matką. Karanie lub zachęcanie karmienie dziecka, matka uczy go do manipulacji przez zakłócając proces karmienia. Narzucając rytm karmienia wbrew woli dziecka, matka nakłada na niego zatem nieufność siebie i świat wokół nich. Pragnienie, aby dziecku „jeść wszystkie” tworzy nawyk przejadania się. Jedzenie w odpowiedzi na stres występuje w dzieciństwie i staje się nawykiem, który anuluje poszukiwaniu metody bardziej produktywne radzenia sobie ze stresem. W wyniku przejedzenia odbywa się nie przy silnym głodem, aw sytuacjach lękowych, stresu i dyskomfortu.

Kobiety częściej niż mężczyźni charakterystycznych dla uzależnienia od żywności. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, jedzenie jest w życiu kobiety zajmuje więcej miejsca niż w życiu człowieka (które często stają się pani domu, zakup i przygotowanie żywności). Po drugie, ze względu na większą starannością i podporządkowania kobiety są bardziej bierne w dzieciństwie, odpowiednio, są bardziej podatne na uzależnienia (uzależnienie jedzenie jest jednym z najmniej naganne w nowoczesnym społeczeństwie, przynajmniej dla kobiet).

Objawy uzależnienia od żywności:

 • Stałe myśli o jedzenie – co wyśmienitą kucharką, co by dzisiaj przekąskę;
 • Impulsywne zachowanie eating – mimochodem, człowiek jest zobowiązany do jedzenia słodyczy w lewo na stole;
 • Problemy z samokontrolą w odniesieniu do żywności – nie można pomóc, ale nie jeść całe pole, a nie tylko jedna lub dwie czekolady;
 • Pragnienie, aby pocieszyć się, „smaczny” w nieprzyjemnej lub trudnej sytuacji;
 • Brak karmy dla zwierząt domowych prowadzi człowieka do stanu, blisko do „zerwania” – staje się drażliwy, zauważył nieprzyjemnych doznań cielesnych;
 • Pragnie być sam z jedzeniem;
 • Kłamstwo o ile zjadł dzisiaj – ukrywa zbyt dużo lub zbyt mało żywności;
 • Poczucie winy po jedzeniu;
 • Niechęć do dzielenia się ulubionym pokarmem;

Rodzaje zaburzeń odżywiania

Można by pomyśleć, że kiedy mówimy o uzależnieniu żywności, to przede wszystkim kwestia przejadanie się i obżarstwo dalej. Jednak nie jest to jedyna opcja zniekształcony związek z jedzeniem. Psychologowie i psychiatrzy niekiedy opisać kilka opcji w zależności od posiłku, kiedy człowiek myśli, że jedzenie zwalnia go od wewnętrznej dyskomfortu:

 1. Smak uzależnień – uzależnienie od smaku danego produktu

  Kiedy skupiamy się na przyjemnym smaku w nieprzyjemnej sytuacji, pomaga usunąć negatywne doświadczenia świadomości. Mówimy o „specjalnych” produktów – kawa, herbata, sushi i najczęściej wariancie czekolady. Uzależnienie spowodowane faktem, że czekolada przynosi przyjemność osobie, która je zjada, oraz wykorzystanie go do żywności często zamienia się w grze.

 2. Głód

  Z reguły jest to konsekwencją odmowy żywności w celu zmiany wyglądu. W niektórych przypadkach dochodzi do opłakany stopień zaburzeń psychicznych – jadłowstręt psychiczny. Jej objawy psychologiczne obejmują unikanie żywności, które zgodnie z dziewczyną, jej „pełny”, zniekształcone postrzeganie własnego ciała (dziewczynki wydaje się, że jest gruby, chociaż nie jest to przypadek), odmowa problemów, panikę i strach lepiej. Osoba staje się drażliwy, depresji i obrażony. Jest to nagłe zainteresowanie wszystkich rzeczy związanych z jedzeniem (lekcje gotowania, czytanie odpowiedniej literatury, zainteresowanie diety, etc …).

  Nadchodzi zmiana w zachowaniu i relacjach z innymi: ona jest nieobecny spotkań i rodzinnych obiadów, przestaje rozmawiać z bliskimi, stara się uprawiać sport na zewnątrz domu lub siedzącej przez dłuższy czas w łazience. Jako czynniki ryzyka psychologowie nazywają dojrzewania i wczesnej dorosłości (niestabilna samoocena, które narażone są z boku), słaba klimat psychologiczny w rodzinie, perfekcjonizm, kompleks niższości, poczucie niepewności i niedoskonałości innych.

 3. Bulimia

  Dziewczęta cierpiące na nią, napadowe pochłaniają ogromne ilości jedzenia jeść ciągle bez przerwy, nawet w nocy. Atak głodu jest zazwyczaj bolesne i charakteryzuje się gwałtownym wzrostem apetytu, ogólne osłabienie, ból w nadbrzuszu. Dziewczęta cierpiące na bulimię, często używany do kontroli wagi poprzez wywołanie wymiotów lub używania środków przeczyszczających. Bulimii i anoreksji często łączy się w mają podobne przyczyny i mechanizmy powstania.

Poradnictwo psychologiczne

W przypadku anoreksji, bulimii i innych uzależnień żywności, zakłócanie normalnego życia, konieczne jest jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą (terapeuta lub psychiatra), ponieważ jest to poważna choroba psychiczna, która jest brak odpowiedniego leczenia może prowadzić do poważnych zaburzeń fizycznych. Lepiej nie potęgować problem i pozbyć się go z pomocą specjalisty!

Jeśli „słyszeć” tylko pierwsze dzwony alarmowe i pewni swoich wolitywnych wydziałów, nasza rada może być dobrym rozwiązaniem, aby odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób pozbyć się jedzenia w zależności od własnych:

 1. Szczerze odpowiedzieć sobie, dajesz aktualny nawyk i wygląd. Najprawdopodobniej jest to okazja, aby odciąć się od świata zewnętrznego, powód, żeby nic nie robić, albo próbować zyskać sympatię i współczucie. Zdecydować, co naprawdę chcesz w czasie, gdy głód przychodzi.
 2. Dążyć do zmian w życiu, a nie wygląd. Sobie sprawę, że mają zdolność do zmiany i myśleć o sobie jako nowy człowiek, który jest w trakcie zmiany.
 3. Zdefiniuj godny cel, który chcesz osiągnąć – to, co dostajesz, gdy pojawienie się zmieni. Użyj „pozytywne” słowa kluczowe „miłość”, „miłość”, „stać”, a wszelkie inne przyjemne i atrakcyjne obrazy. Unikać takich słów jak „schudnąć”, „pozbyć się” i „odzyskać”.
 4. Przeżyj cel. Wyobraź sobie, ze nowy wygląd w każdym szczególe: ciało, twarz, samoświadomości, nowych ubrań. Poczuj pozytywne emocje związane z nowym wyglądem: radość, komfort, przyjemność. Okresowo zanurzyć się w przyjemnym stanie i prezentuje się następująco.
 5. Definiować relacje z ludźmi – nie jeść, gdy chcemy kochać i komunia, statusu lub jako uprzejmości. Dyskusja zamiast jedzenia.
 6. Ćwicz odpowiednich nawyków żywieniowych i zachowań. Jeść tylko w przypadkach prawdziwy głód (głód niefizycznego chciwy zadowolony nie tylko z jedzeniem, ale coś słodkiego lub tłuszczu). W przypadku negatywnych emocji starają się wyrazić emocje, a nie „chwycić” go. Zakończyć posiłek po zniknięciu głodu.
 7. Pracować ze swoimi myślami i negatywnych postaw. Znajdź je i zrobić listę „za” na ich rzecz oraz listę „przed” nimi. Przeczytać listę i podjąć racjonalną decyzję.

load...