Torbiel mózgu: definicja, etiologia, objawy kliniczne, leczenie

Zawartość:

Dziś, we współczesnym społeczeństwie jest to wielkie znaczenie poziomu opieki. Istnieje wiele różnych chorób, które są niebezpieczne dla ludzi. Grupa ta obejmuje zakażenie, uraz, dziedziczna patologii, chorób układu krążenia, chorób układu oddechowego i układu wydzielania wewnętrznego i, oczywiście, nowotwory. Te ostatnie mogą być łagodne lub złośliwe. Zauważalną między nimi są tak zwane torbiele i mózgu. Mózg – to centralny organ, który koordynuje działania wszystkich systemów.

load...

Torbiel mózgu – jest to niebezpieczna choroba, ale wciąż jest łagodny, w przeciwieństwie do raka. Znaczenie tej kwestii polega na tym, że torbiele są często przypadkowo podczas badań lekarskich i badań. Poszczególne lata może nie zauważyć żadnych objawów i samej choroby, a torbiele często nie manifestują się na zewnątrz. To ma wielkie znaczenie i trudności opieki w tym przypadku, ponieważ często muszą uciekać się do trudnych operacji na mózgu. Rozpatrzmy bardziej szczegółowo, co jest torbiel mózgu, to główne przyczyny tej patologii jako terapii.


Powrót do spisu treści

Definicja i etiologia

Torbiel – zagłębienie utworzone w mózgu, w większości przypadków, wypełnione cieczą. Jest to dość powszechny problem, wpływając zarówno dorosłych jak i dzieci w każdym wieku. Torbiel powstają czasem w oponach na ich przyczepności po zawale zapalnego. Torbiele mogą być odkryte przez przypadek podczas rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Torbieli może rozwijać się w wyniku tej choroby.

Może to spowodować zapalenie opon mózgowych (zapalenie błony mózgu), zapalenie mózgu (zapalenie tkanki mózgowej), urazami i chorób zapalnych, udaru mózgu oraz operacje.

load...

Rozwija to nie raz, ale stopniowo. Torbiel mózg nie jest choroba nowotworowa. W większości przypadków są one rosnąć przez kilka lat. Nie zaobserwowano żadnych objawów, ale, jeśli jest duże, może spowodować kompresję w korze mózgowej, tkanek miękkich, co często wywołuje pojawienie się objawów neurologicznych.

Klasyfikacja torbieli mózgu

Torbiel w głowicy mogą być różnych typów.  W zależności od rodzaju materiału, z którego rozwija się, że wyodrębnia się następujące typy: pajęczynówki, koloidu Dermoid, naskórkowe i szyszynki. Rozpatrzmy bardziej szczegółowo każdy z nich. Tak, torbiele pajęczynówki mózgu dostaje swoją nazwę od imienia błony mózgowej, gdzie rozwija się – lub pajęczynówki pajęczynówki. Występuje po zawale krwotok, urazem lub zapaleniem. Jest to niebezpieczne, że wysokie ciśnienie może skompresować do kory mózgowej. To wpływa przede wszystkim dzieci i młodzież w większości mężczyźni.

Koloid torbiel w przeciwieństwie do poprzednich głowy występuje w etapie zakładki podczas embriogenezy układu nerwowego. Przy większych rozmiarach, przyczynia się do pogorszenia odpływu płynu mózgowo-rdzeniowego z mózgu i rozwijać wodogłowie (obrzęk mózgu). To niekoniecznie wymagają interwencji chirurgicznej. Torbiel w głowicy może być Dermoid, wówczas rośnie ona z komórek szczątek osoby, na etapie rozwoju płodu, często u dzieci do 10 lat. Następny typ torbieli – płaskonabłonkowego. Różnica polega na tym, że komórka – jego poprzedników – początki włosów, skóry i paznokci. Wyjął go z głowy chirurgicznie. I ostatni typ – szyszynki. Ona w szyszynki u około 1-4% pacjentów z torbieli. Wraz z rozwojem wodogłowie może to powodować senność, podwójne widzenie (podwójne widzenie), dezorientacja, trudności w podnoszeniu odnośnika.

Główne objawy kliniczne

Torbiel mózgu we wczesnym stadium rozwoju nie objawiać. Objawy kliniczne są praktycznie nieobecne. Głównym powodem ich wygląd – jest rozwój powikłań i dużych rozmiarach. Torbiel może kompresować otaczających tkanek, wzrost ciśnienia. Kiedy staje się większy wewnątrzczaszkowe, może powodować następujące objawy: uczucie pełności w głowie, wzrost szumu w uszach, ból głowy, podwyższone zbiorniki pulsacji, zaburzenia widzenia, szczególnie podwójne widzenie i bardziej poważne konsekwencje, takie jak niedowład i paraliż kończyn , drętwienie.

Jest to możliwe ze względu na naruszenie nerwów czaszkowych, które znajdują się w mózgu. Każdy z nich odpowiada określonej części ciała, jego innerviruya. Duże znaczenie ma fakt, że torbiele mogą rosnąć. Jest bardziej aktywny, jeśli szkodliwym działaniem lub czynnika urazowego. Wzrost może być monitorowane za pomocą rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Jak wspomniano powyżej, torbiele pajęczynówki znajdują się na powierzchni, to znaczy w oponach. Jej wzrost może być związane ze wzrostem ciśnienia, gdy wstrząs jest wykształcenie jeśli zapalenie pajęczynówki (dalej). Torbiel może wpływać na mózg i treść, to nazywa śródmózgowy. Rośnie z ciągłych procesów patologicznych lub autoimmunologicznych (stwardnienie rozsiane, zapalenie mózgu i rdzenia). Wielką wartość jako czynnik prowokując odgrywa słabe krążenie w wyniku drobnych uderzeń. Wszystko to przyczynia się do zniszczenia substancji mózgowej.

Podstawowe zasady diagnostyki

Torbiel mózgu prędzej czy później się objawiać, ale nie trzeba czekać, gdyby nie było objawów. Przyczyny jej występowania mogą być bardzo różne. Rozpoznanie torbieli mózgu obejmuje głównie historię medyczną. Szczególnym miejscem jest historią tej choroby. Obejmuje on ustanowienie możliwych przyczyn choroby i objawów. Ważna rola ustanowienia wcześniej poniesionych z powodu chorób torbiel może być ich następstwem. Specjalna wartość diagnostyczną ma historię przebytym udarze mózgu, chorób zapalnych, takich jak zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

Torbieli może być wynikiem zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych wcześniej, obecność jednoczesnego patologii chorób autoimmunologicznych takich jak stwardnienie rozsiane. Kolejny etap – dolegliwości pacjenta. Mogą one być całkowicie nieobecny, a skutki będą złe dla pacjenta. Ważne dane i zewnętrzne badanie pacjenta. Wiele uwagi poświęca się układu nerwowego i narządów zmysłów, ponieważ bardzo często są one naruszone. Najważniejszy etap – dla instrumentalnej i laboratoryjnych badań.

Instrumentalna oraz laboratoryjne badanie pacjenta

Torbiel jest łatwo ujawnił rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Metoda ta jest skuteczna i niezawodna. MRI ujawni sobie torbiel, aby określić jego dokładną wielkość i położenie obszaru. W celu odróżnienia go od nowotworu, można stosować metodę dożylnego środka kontrastowego. Ważne jest, aby pamiętać, że guz gromadzi je i szczotki – nie. Na ekranie, jest ona przedstawiana jako ciemnej komorze z wyraźnych konturach, lokalizacja może być różna. Powszechne stosowanie badania dopplerowskie naczyń mózgowych znaleźć i szyi.

Naruszenie przepływu krwi, zwężenie naczyń, dostarczając tlen do mózgu (tętnic) – wszystkie te oznaki ewentualnego udaru, a także pojawienie się torbieli. Przyczyną niedoboru tlenu w mózgu, może stanowić naruszenie układu sercowo-naczyniowego. Aby wyeliminować, przeprowadzono badanie ultrasonograficzne serca i sąsiednimi dużych zbiorników. Na objawów i obecności torbieli można określić i danych laboratoryjnych. Obecność wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, wysokim krzepnięcia – powoduje niedrożność naczyń mózgowych. Zaleca się kontrolowanie ciśnienia tętniczego. Duże znaczenie ma określenie i mózgowo ciśnienie płynu.
Powrót do spisu treści

Leczenie torbieli mózgu

Torbiel może wymagać natychmiastowego leczenia. W większości przypadków nie jest to konieczne, zwłaszcza jeśli nie ma żadnych dolegliwości i objawy kliniczne cysty nie zwiększa rozmiary. Jeśli aktywnie rośnie i kompresuje korę mózgową – jest świadectwem interwencji medycznej lub chirurgicznej. Leczenie ma na celu przede wszystkim na leczeniu choroby podstawowej, prowokując jego formacji. Jeśli pajęczynówki leczenie wiąże się z koniecznością wykorzystywania wchłanialnych leków, takich jak karipain lub Longidaza.

Jeśli masz słabe krążenie, leczenie obejmuje zmniejszania krwawienia z powodu leczenia przeciwzakrzepowego, obniżając poziom cholesterolu i normalizację ciśnienia krwi (leczenie hipotensyjne leków). Leczenie patologii wymaga wyznaczenia środki nootropowe, które przyczyniają się do nasycenia komórek mózgu tlenu i glukozy, która jest bardzo ważna. Zalecane leczenie w tym przeciwutleniaczy. Nowe komórki mózgowe zwiększają odporność na wysokie ciśnienie. Gdy obrzęk i odpływ płynu wewnątrzczaszkowego naruszenie wskazane m.in. Furosemid leczenia. Jeśli przyczyna choroby zakażeń autoimmunnooy patologii, leczenie obejmuje podawanie immunomodulatory, środki przeciw zapalne. Może chirurgii. Tak więc lepiej nadaje chirurgii endoskopowej.


Powrót do spisu treści

Torbiel mózgu u dzieci

Jak wspomniano wyżej, choroby mogą występować u dzieci. Ale do tej grupy ludzi choroby pojawia się wskutek zapadnięcia matki choroby zakaźnej w czasie ciąży. Często powodem może być ze względu na uszkodzenie podczas porodu. Wiele infekcje wirusowe mogą spowodować zapalenie opon mózgowych (zapalenie opon mózgowych), opóźnione traktowanie, co prowadzi do rozwoju cyst. Najczęstsze formy procesu arachnoidal typu.

Nie ma potrzeby, aby wykluczyć torbiel śródczaszkowego (mózgu). Powody, dla niego – uraz przy urodzeniu w wyniku niewykwalifikowanych pomocy wąskiej miednicy matki, egzostoza, i tak dalej. Młodzież są również możliwe. Lokalizacja może być różny: półkule móżdżku, ciała modzelowatego, macierzystych, jąder. Fluid zastępuje utracone (DEAD) obszar mózgu. U dorosłych z innych powodów. Leczenia torbieli u dzieci jest podobna jak u dorosłych.
Powrót do spisu treści

Podsumowanie, wnioski, rekomendacje,

Na podstawie powyższego można stwierdzić, że torbieli – to tworzenie wypełnione płynem, który może pojawić się w dowolnym obszarze głowy. Należy odróżnić od nowotworu, który jest patologii nowotworowych. Głównymi przyczynami tej choroby: uraz, przebytych chorobach, słabego krążenia, choroby matki w czasie ciąży. Objawy nie zawsze tylko w surowym, występowanie powikłań lub gdy ogromne ilości powstawania torbieli.

Bardzo niebezpieczne powikłania, takie jak wodogłowie, niedowłady i porażenia kończyn i kompresji skorupy i zagrożenie rośnie torbieli. Diagnostyka obejmuje wywiad lekarski, badanie fizykalne, określenie głównych dolegliwości i objawów, instrumentalnej i laboratoryjnego badania pacjenta. Najbardziej optymalne wykorzystanie MRI lub CT. Leczenie w większości przypadków nie jest to konieczne. Terapia obejmuje leczenie choroby podstawowej, wykluczenie czynnika urazowego, aw skrajnych przypadkach – operację. Uderzenie tej patologii jest przede wszystkim dzieci i młodzież, jak i dorośli, najczęściej mężczyzn niż kobiet. Dlatego, jeśli masz pierwsze objawy, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

load...