Toksycznych roślin doniczkowych. Jak niebezpieczne jest?

To długa i mocno zakorzeniona w naszych umysłach przekonanie, że nasz dom – to nasza twierdza. Tak, jesteśmy tutaj w całości, ale raczej w względnego bezpieczeństwa. Względny, ponieważ nawet w naszym własnym domu wszelkiego rodzaju zagrożeniami (ukrytych i jawnych) jest więcej niż wystarczająco, aby zacząć wątpić w siłę ufortyfikowanego domu. Wśród tych zagrożeń wewnętrznych zawierać trujące rośliny doniczkowe. Oczywiście, aby utrzymać je w domu, jak to możliwe. Ale po pierwsze, trzeba wiedzieć dokładnie, w którym pokoju kwiaty są trujące. Po drugie – co jest (i dla kogo) niebezpieczeństwo reprezentują. I po trzecie, trzeba nauczyć się ogólne zasady traktowania tych roślin. Zacznijmy od początku.

load...

Lista toksycznych roślin wewnętrznych

Praktycznie każda rodzina roślin kryte są trujące przedstawicieli. I zaskakująco, tym jaśniejszy, bardziej piękne i ciekawe rośliny, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie trujące.

Oto krótka lista trujących roślin, które są bardzo często „na żywo” w naszych domach i biurach:

 • Aralivye bluszcz lub nagłówek, tetraplasandra, Fatsa, Scheffler;
 • Araceae: Aglaonema, Alokaziya, anturium, Arisaema, Difenbachia, Zantedeschia, kał, Ryszard, Zamioculcas, Caladium, Monstera, Syngonium, Spathiphyllum, Philodendron, EPIPREMNUM;
 • Amarylkowate: Amaryllis belladonna, Hippeastrum hybrydowe, gemantos, Clivia miniata, euharis macranthon „Amazonka Lily”;
 • Kutrovyh: Adenium, Allamanda, dipladeniya, vatarantus (barwinka różowego) oleandrowca, Pachypodium;
 • Solanaceae: dekoracyjny pieprz brovalliya, Otto Brunfels, Brugmansia, Datura (rury anielskie), Solanum;
 • Euphorbiaceae: azalia, pokrzywiec, Kroto, Euphorbia, poinsecja (Christmas star), jatrofa;
 • Lilia: Gloriosa superba (Korolevskaya Liliya);
 • Oliwek: żółty jaśmin;
 • Cyklamen Primulaceae.

W rzeczywistości, lista nadal może iść dalej. Po tym wszystkim, do trujących roślin doniczkowych są około dziesięciu tysięcy gatunków zwierząt. Jaki jest ich niebezpieczeństwo?

Niebezpieczeństwo trującymi roślinami

Trujące mogą być całe rośliny lub tylko jego części: mleczny lub sok komórkowy, jagody, kwiaty, korzenie, bulwy, liści.

load...

Rośliny z trującego soku. To przede wszystkim rośliną z rodziny Euphorbiaceae. W prawie wszystkich żywic spurges zawierają substancje szkodliwe, zatrucia, które mogą pojawić się w bardzo ciężkiej postaci. Po kontakcie ze skórą, powodują łagodne podrażnienie, oparzenia lub owrzodzenia. Pierwsze na błony śluzowe, Euphorbiaceae sok roślin powoduje zapalenie oczu i jamy ustnej, zaburzenia trawienia (nudności, wymioty, biegunka) i aktywność nerwowego. Ryzyko takie powoduje, że sok komórkowy, a niektóre z rodziny roślin araceae kutrovyh i Amaryllidaceae (zatrucie Amaryllidaceae występuje po zjedzeniu rośliny cebuli).

Rośliny z narządów trujące. Jest to, po pierwsze, z roślin trujących jagód z rodziny psiankowatych. Piękne pomarańczowe i czerwone jagody są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, które nie mogą oprzeć się pokusie, aby spróbować kuszące owoce. Jej liście i kwiaty są niektóre niebezpieczne kutrovyh (najbardziej podstępne z nich – oleander). Po wejściu do środka trucizny przez ludzi lub zwierzęta te rośliny powoduje zaburzenia serca.

Ponadto, niektóre krajowe rośliny trujące tylko można nazwać takie. Niektóre rośliny doniczkowe są niebezpieczne dla osób z alergiami. Zasadniczo, w celu zainicjowania reakcji alergicznej może być pyłki, ale emitują alergeny i rośliny Netsvetov. Należą do nich wszystkie znane geranium, paprocie, wspomnianą już oleander i trochę Amarylkowate. Ponadto, nawet ziemia, której rosną rośliny wewnątrz, może być niebezpieczne dla osób z alergią, ponieważ żyją mikroskopijne grzyby, które powodują alergie.

Oprócz ludzi, którzy są podatni na alergie trujące rośliny domowe stanowić zagrożenie dla zdrowych ludzi i zwierzęta.

Grupa ryzyka

Którzy należą do tej grupy? Najbardziej narażone na trujące rośliny – dzieci i zwierząt. Jeśli mieszkasz w domu z małymi dziećmi, to najlepiej pozbyć się trujących kwiatów lub ukryć je w miejscach, które są niedostępne dla dziecka.

Zwierzęta są również przeżywa wzrost zainteresowania roślin domowych. Psy i koty, chomiki i świnki morskie, papugi i kanarki mogą łatwo żuć (Peck) zielone liście i w rezultacie uzyskać poważne zatrucie, które mogą nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie częściowym krytych roślin kotów i papug (wiemy, że są one bardzo lubi młodych zielonych).

Mniej podatne na zagrożenia ze strony trujących roślin doniczkowych dorosłych. Mimo to, niektórzy z nich są zagrożone. Jest już wspomniano alergie i tych, którzy dbają o kwiaty.

Co dziwne, ale bardzo, bardzo wiele roślin szczególnie ozdobne są w rzeczywistości podstępnych trucicieli. Dlatego są one nadal uprawiane w domu. Ogólnie rzecz biorąc, jest to dość bezpieczny, jeśli przestrzegać pewnych zasad w tej sprawie.

środki bezpieczeństwa

Oczywiste jest, że małe dzieci i zwierzęta zrobić ostrożny z roślinami praktycznie niemożliwe. Przy domu są dzieci, zakład może być izolowany od dziecka, ale z kotami to nie będzie działać. Jeśli zwierzę wymusza cel, to nadal dostać się do kwiatu. Tylko jedno wyjście – aby pozbyć się potencjalnych zagrożeń (albo nie masz zwierzęta). Jednak niebezpieczne tylko te rośliny, które są trujące dla nadziemnych części dzieci i zwierząt. Rośliny z bulwy toksyczny i mało prawdopodobne, aby zaszkodzić obu.

Również muszą być zgodne ze środkami bezpieczeństwa dla uprawy i pielęgnacji roślin trujących. W miejscu pracy (zwłaszcza sadzonki i przeszczepy) muszą nosić gumowe rękawice. Środek ten jest konieczny, aby chronić ręce od trującego soku. A także należy upewnić się, że sok nie dostał się do oczu lub ust.

Jeśli nadal trujący sok dostanie się na skórę lub wewnątrz, trzeba podjąć pilne działania:

 • W kontakcie ze skórą, dokładnie przemyć pod bieżącą wodą z mydłem;
 • Przez spożycie soków oczami trucizna trzeba przepłukać je pod bieżącą wodą przez dziesięć do dwudziestu minut;
 • Przy spożyciu zatrutej soku lub kwiaty wewnątrz do picia wody z węgla aktywowanego lub wywoływać wymioty, w celu usunięcia z żołądka połknięciu kawałka;
 • Z silnym zatruciu utrata przytomności, drgawki lub kołatanie serca pilna potrzeba, aby zadzwonić po karetkę.

Co nie może być wykonane wyłącznie w przypadkach zatrucia trującymi roślinami, więc jest pić mleko. Wbrew powszechnemu przekonaniu, to nie pomaga w takich przypadkach, ale również wzmacnia działanie niektórych toksyn rozpuszczalnych w tłuszczach.

Mimo to, nie należy się bać. Nie wszystkie kwiaty trujące więc dużo miejsca. Większość z nich jest w stanie zadać tylko lekkie obrażenia, bez większego uszczerbku na zdrowiu. Mimo to, coraz (lub zamierzają to zrobić) podoba Ci się roślinę, warto zacząć, aby dowiedzieć się szczegółowo o nim. Jeśli są chętni, aby utrzymać dom piękne, ale niebezpieczne pokój kwiat, być przygotowane do konfrontacji z jego „trującą naturę.” Chociaż w większości przypadków, wszystkie z tych potencjalnych „trucicieli” jest całkiem nieszkodliwe, czuć się dobrze w naszych domach i nie powodują wiele problemów. Więc bez szczególnej potrzeby (dzieci i zwierzęta w domu, lub skłonność do alergii), nie dają się inspirujące Kroto lub delikatne cyklamen, tylko być ostrożnym – i wszystko będzie dobrze!

load...