Temperatura Basal

Zawartość:

Pomiar podstawowej temperatury ciała jest obecnie obywatelem ulubiona metoda, gdy planuje ciążę, więc ważne jest, aby nauczyć się, jak zrobić wykres podstawowej temperatury ciała (BT).
Powrót do spisu treści

load...

Czym mierzy BT

Basal (odbytnicy) – temperatura ciała po spaniu co najmniej 3-6 godzin, osoba musi być w stanie spoczynku. Pomiaru podstawowej temperatury ciała wytwarza się w jamie ustnej, odbytu, pochwy. Temperatura ciała w tej chwili jest w zasadzie niezależne od czynników zewnętrznych. Większość kobiet zaakceptować prośbę lekarza pomiaru temperatury podstawowej jako formalność, ale tak nie jest.

Pomiar podstawowej temperatury ciała – jeden z diagnostyczna sprawdza funkcjonowanie jajników. Według wyników jego pomiarów wykreślono, które są następnie analizowane. Aby zmierzyć temperaturę podstawową i uczynić harmonogram zalecany w następujących przypadkach:

 • Jeśli nieudanych prób zajścia w ciążę w ciągu roku.
 • Jeśli podejrzewasz, że twój partner lub ich bezpłodności.
 • Jeśli podejrzewasz, że masz zaburzenia hormonalne u ginekologa
 • Jeśli chcesz, aby zwiększyć szanse na uzyskanie ciąży.
 • W doświadczeniach z technik planowania podłogi.

W pomiaru podstawowej temperatury ciała, można dowiedzieć się:

 • Czas dojrzewania oocytów (określić dzień owulacji w celu ochrony lub, przeciwnie, najlepszych możliwości ciążę);
 • Do określenia jakości układu hormonalnego;
 • Aby uniknąć potencjalnych problemów ginekologicznych, takich jak endometrioza;
 • Zdefiniować granice cyklu miesiączkowego;
 • Ustal ciążę podczas opóźnienia miesiączki;
 • Aby ocenić, czy jajniki produkują hormony poprawnie na różnych etapach cyklu.

Prawidłowy pomiar podstawowej temperatury ciała może wykresie pokazują oprócz obecności owulacji i jej nieobecności, zwrócić uwagę na łamanie w dokrewnego i układu rozrodczego. Aby dokonać pomiaru podstawowej temperatury ciała powinna być na minimum 3 cykle za dokładność informacji, które pozwolą przewidzieć datę owulacji i poczęcia do określenia czasu najkorzystniejszą.

load...

Zwykła termometr lekarski będzie musiał zmierzyć podstawowej temperatury ciała (rtęć lub elektronicznej). Termometr jest przygotowany wcześniej w godzinach wieczornych, umieścić go obok łóżka.


Powrót do spisu treści

Jak zmierzyć temperaturę podstawową

 1. W celu pomiaru podstawowej temperatury powinna być co dzień, w tym menstruacji.
 2. Pomiary mogą być wykonywane w jamie ustnej, pochwy, odbytu. Ważne jest, aby cykl nie zmienia miejsca pomiaru. Przy pomiarze temperatury na podstawie wyników ramię może być niedokładne. W przypadku pomiaru doustnej podstawowej temperatury termometr umieszczony pod językiem, a temperatura zmierzona z zamkniętych ustach w ciągu 5 minut.
  W przypadku metody dopochwowego lub doodbytniczego, wprowadzono wąską część termometru do pochwy, odbytu, mierzony 3 minuty.
 3. Zmierzyć temperaturę podstawową rano, po przebudzeniu, zanim wstanie z łóżka.
 4. Pomiary należy prowadzić w tym samym czasie, z różnicą nie dłuższy niż 1,5 godziny.
 5. Czas trwania nieprzerwanego snu przed pomiarem powinien wynosić nie mniej niż trzy godziny.
 6. Nie należy zmieniać termometry w okresie pomiarowym.
 7. Temperatura podstawowa jest mierzona w nieruchomej pozycji leżącej. To nie jest konieczne w tym przypadku dokonania żadnych zbędnych ruchów, aby włączyć, należy zachować minimalną aktywność, nie wstawać. Dlatego lepiej gotować wieczór termometr i umieścić w pobliżu łóżka, aby być w stanie go dosięgnąć ręką.
 8. Wskazania termometrem jest usuwany bezpośrednio po ekstrakcji.
 9. Temperatura podstawowa są zapisywane bezpośrednio po pomiarze. BT codziennie w przybliżeniu taka sama, znamienny przez kilka dziesiątych części stopnia. Jeśli odczyt termometru Border, naprawić niższej wartości.
 10. Harmonogram powinien wskazać powody, dla których może nastąpić wzrost podstawowej temperatury, na przykład chorób zapalnych.
 11. Wyjazdy biznesowe, loty, w przeddzień aktywności seksualnej może znacząco wpłynąć na wyniki pomiarów.
 12. W chorobach którym towarzyszy gorączka, mierząc temperaturę podstawową będzie uninformative. W czasie pomiaru z chorobą zatrzymany.
 13. Na podstawowej temperatury mogą wpływać na leki (nasenne, uspokajające, hormony). Pomiaru podstawowej temperatury ciała podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, jest bez znaczenia, tak samo w przypadku otrzymywania dużych ilości alkoholu.
 14. Jeżeli harmonogram prac noc podstawowa temperatura mierzona jest w godzinach popołudniowych po 3-4 godzinach snu.

Powrót do spisu treści

Od czego zależy BT

Ciało BT podczas cyklu zmianę pod wpływem hormonów. W procesie dojrzewania jaj zwiększa poziom estrogenu (początkową fazę cyklu, gipotermichnaya), BT niskie w przewidywaniu owulacji temperatura spada do minimum, a następnie ponownie wzrasta, staje się maksymalna. W tym czasie owulacji występuje. Temperatura po owulacji staje się duża, co jest spowodowane zmniejszeniem poziomów estrogenu i progesteronu wzrost. Ciąża z powodu wpływu progesteronu prowadzi się także w podwyższonej temperaturze. Różnica pomiędzy niskimi i wysokimi etapów temperaturowych 0,4-0,8 °. Tylko wtedy, gdy szczególnie dokładne BT pomiar da się usunąć wszystkie fazy cyklu.

Podczas menstruacji zwykle wartości około 37 ° C, w czasie dojrzewania pęcherzyka, nie więcej niż 37 ° C, przed wartości owulacji są zmniejszone, a po owulacji temperaturze podstawowego nieznacznie wzrosła – do 37,1 ° C Do następnego miesiąca BT zwiększać i zmniejszać nieco do wystąpienia miesiączki.

Jeśli pierwszy etap kursu BT jest wyższa niż w drugim, może to wskazywać na niewystarczającą ilość estrogenu, wymagają leków do ich poprawiania. Jeśli BT Druga faza po pierwszy z nich, można wyciągnąć wnioski o niskim poziomie progesteronu, który wymaga również korekty hormonalnej tle.

Stabilny cykl dwufazowy rozmów na temat owulacji doszło. To jest norma dla zdrowych jajników. Harmonogram BT, można nie tylko dowiedzieć się, kiedy występuje owulacja, ale również w celu określenia procesów zachodzących w organizmie.

Jeżeli wykres jest zbudowane w sposób prawidłowy, to jest możliwe nie tylko w definicji owulacji od temperatury podstawowej, a także w celu określenia pewnych chorób.
Powrót do spisu treści

Określenie owulacji

Mówiąc o wystąpieniu owulacji, należy wymienić WHO zasady:

 • 3 kolejne wartości temperatury powinna być powyżej linii która odbyła pierwszej szóstce poprzednie wartości temperatury.
 • Różnica między tymi trzema wartościami temperatury i środkowej linii nie powinna być mniejsza niż 0,1 stopni w dwóch z trzech dni lub mniej niż 0,2 stopni w jednym z tych dni.

Zdarza się, że nie zawsze jest to możliwe do ustalenia przez to owulację metodą ze względu na obecność wysokich temperaturach, w początkowej fazie cyklu. Następnie, analizując wykres podstawowej temperatury ciała, należy użyć „zasada” jest wykluczona wartości, które różnią się od poprzedniego lub następnego dnia o ponad 0,2 stopnia. Wartości tych nie należy brać pod uwagę, jeśli harmonogram BT na ogół poprawne.

Najbardziej optymalny czas poczęcia – to dzień owulacji i sama dwa dni przed jego wystąpieniem.

Ogólnie rzecz biorąc, czas trwania cyklu 21-35 dni są uważane za normalne. Jeżeli cykl jest różne od tych wartości, możliwe jest, że zaburzenia czynności jajników jest często przyczyną niepłodności.


Powrót do spisu treści

Długość drugiej fazie

Wykres podstawowej temperatury ciała, mogą być podzielone na dwie fazy. Podział wpisać w miejscu umieszczenia linii owulacji (jest pionowa).

Czas trwania drugiej fazy wynosi zazwyczaj 12-16 godzin, zwykle 14 dni. Czas trwania pierwszej fazy jest bardzo zmienny, to zależy od każdej kobiety. W tym samym czasie, całkowity czas cyklu zmienia się tylko na czas trwania pierwszej fazy.

Przykładem wspólnego problemu, wykrywalnego na wykresach i potwierdzona przez kolejnych badaniach – Awaria drugiego etapu. Jeżeli podczas przeprowadzania nadzoru przez kilka cykli menstruacyjnych tych, które podstawowej temperatury, należy zauważyć, że druga faza jest mniej niż 10 dni, należy skonsultować się z ginekologiem.

Normalnym rozkładzie różnica temperatur pomiędzy fazę 1 i 2, jest nie większy niż 0,4 ° C. Jeśli nie, to mogą wystąpić problemy hormonalne. Konieczne jest przeprowadzenie analizy estrogenów i progesteronu.

Przykład harmonogramu z niedoborem estrogenów progesteronu

Jest mały wzrost stóp w fazie 2. Różnica Figury 1 i 2 nie są już w fazie 0,2-0,3 ° C.

BT zaczyna rosnąć dopiero na krótko przed menstruacją, bez zmniejszenia napięcia przedmiesiączkowego. 2 faza może trwać co najmniej 10 dni.

Ten harmonogram nie jest normą, może to oznaczać poronienie.

Na tym wykresie nie jest cechą podstawowej temperatury ciała w owulacji, może być w tym przypadku cyklu owulacja.

Każda kobieta może pojawić się od czasu do czasu cyklu bezowulacyjnych, ale to nie powinno być powtarzane wielokrotnie. Bez owulacji, to jest niemożliwe, aby zajść w ciążę.

Przykład harmonogramu z niedoborem estrogenów

To nieuporządkowany linia temperatura, istnieją znaczne huśtawki wskaźniki, w tym przypadku niekoniecznie wymagają badania krwi hormonów i trzymając badań ultradźwiękowych. Lekarz przepisujący lek w razie potrzeby.

Przykład harmonogramu z niedoborem estrogenów

W fazie 1 w kobiecego hormonu estrogenu przeważa. Pod jego wpływem, BT przed owulacją trzymać wierzby ciągu 36,2-36,5 °. Jeśli wydajność w fazie 1 i przechowywane rośnie powyżej tych wartości sugerują niedobór estrogenów. Następnie średni 1 faza wzrosła do 36,5-36,8 ° i trzymać na tym poziomie. Aby zaradzić tej sytuacji przepisanych leków hormonalnych.

Przykład harmonogramu z zapaleniem przydatków

Innym powodem wzrostu wartości temperatury w jednej fazie może być zapalenie przydatków. Potem liczba ta wzrasta do 37 ° tylko przez kilka dni w fazie 1, a następnie ponownie spadła. Na tym wykresie jest trudne do obliczenia owulacji. Temperatura podstawowa podczas owulacji może być maskowany z powodu wzrostu w procesie zapalnym. Jest to dowód na to, że ważne jest zidentyfikowanie wskaźników BT w całym cyklu.

Przykład harmonogramu z macicy

Normalnie, wskaźniki temperatury w fazie 1 jest ograniczona w czasie miesiączki. Jeżeli na końcu parametrów cyklu obniżeniu przed miesiączki i ponownie podniesiona do 37 ° C na początku miesiączki, wskazuje prawdopodobnie o macicy. Wartości charakterystyczne temperatury zmniejszają przed miesiączką i zwiększyć z początkiem nowego cyklu.

Przykład harmonogramu gdy niewydolność ciałka żółtego

W fazie 2, organizm produkuje progesteron. Jest on odpowiedzialny za wzrost temperatury w fazie 2 i zapobiega początkiem miesiączki. Z braku jego odczytów temperatury rosną powoli, a ciąża w tym przypadku może być w niebezpieczeństwie.

Temperatura ciała wzrasta przed miesiączką, napięcia przedmiesiączkowego nie recesji. Niemniej jednak rozpoznaje się poprzez analizę progesteron, wykorzystywanego w dwóch etapach.

Przykład harmonogramu z niedoborem estrogenów progesteronu

Połączenie niskiej temperatury w fazie 2 i łagodny wzrost wydajności (0,2-0,3 ° C) po owulacji można zobaczyć przykład awarii dwóch hormonów.

Przykład harmonogramu z hiperprolaktynemii

Ze względu na wzrost prolaktynę hormon, który jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży i laktacji TDB wykres może być podobny do wykresu kobiety ciężarne. Miesiączki mogą być również nieobecny.

Oznaki ewentualnego niepłodności, które mogą być określone zgodnie z harmonogramem BT:

 • Średnia wartość fazy 2 więcej niż średnia wartość fazy 1 mniejszej niż 0,4 °. W fazie 2 cykle mają wartości mieszczące temperaturę (poniżej 37 °).
 • Zwiększenie wartości w środku cyklu miesiączkowego czasie 3-4 dni.
 • Faza 2 jest mniejsza niż 8 dni.

Powrót do spisu treści

Jak określić ciążę przez BT

Określenie ciąży według tej metody jest możliwe tylko w obecności owulacji. Po raz kolejny należy przypomnieć, zmian temperatury ciała podczas owulacji: przed początkiem BT mała (do 37 °), przed owulacją BT spada natychmiast po jego występowanie wzrasta do 0,4-0,5 °.

Jeśli BT po skoku (temperatura podstawowa przy owulacji) pozostaje podwyższone dłużej niż 14 dni, jest to dowód występowania ciąży.

W przypadku ciąży, miesiączka nie występuje, odczyty temperatury podczas ciąży pozostaje na podwyższonym poziomie.

BT Zmniejszenia w okresie ciąży może oznaczać brak hormonów, które są odpowiedzialne za kontynuację ciąży, może to spowodować zagrożenie dla jego przerwania.

Ustawienie jakiejkolwiek diagnozy wyłącznie na podstawie BT niemożliwych harmonogramów, ostateczna diagnoza została postawiona na podstawie badań przeprowadzonych przez ginekologa.

load...