Syndrom chronicznego zmęczenia – objawy, przyczyny, leczenie

Rytm współczesnego życia jest bardzo, bardzo wysoka. Nasze życie jest takie, że osoba, na wakacjach są pozostawione bez czasu. Ten problem dotyczy absolutnie wszystkich grup wiekowych, od małych dzieci Sadowski wieku, a kończąc na emerytów. Przedszkola, szkoły, korepetycje, sekcje, egzaminy, studia, praca, budowanie kariery, i tym podobne – wszystko to wymaga współczesny człowiek ogromnego wydatku energetycznego.

load...

W wyniku tego rytmu życia jest bardzo rozpowszechnione zjawisko zespół przewlekłego zmęczenia. Z pewnością wszystkie przynajmniej raz w życiu słyszał o tym zjawisku, ale nie każdy jest traktowany poważnie przez tę chorobę, nie licząc je jako takie w ogóle. Mimo odmowy, to zjawisko jest bardzo powszechne, szczególnie wśród mieszkańców dużych miast, regionów niekorzystnych ekologicznie. A jeśli ktoś ma przewlekłe leczenie zespół zmęczenia bo to po prostu musi być, w przeciwnym razie jest możliwe opracowanie wystarczająco poważne negatywne konsekwencje dla zdrowia, do rozwoju poważnych chorób.

Przewlekłe objawy zmęczenia

Objawy przewlekłego zmęczenia są często bardzo różne i niejasne Ponadto, z reguły, manifestują się one w kompleksie. Lekarze zidentyfikowali szereg podstawowych objawów, które pojawiają się, gdy dana osoba ma syndrom chronicznego zmęczenia:

 • Ciągłe uczucie zmęczenia, które pojawia się w ciągu trzech tygodni lub dłużej, który utrzymuje się nawet po długiej i pełnej spoczynku i po zmniejszeniu obciążenia.
 • Uczucie dyskomfortu mięśniowego. Chory skarży się na uczucie osłabienia, bóle mięśni, podobny do tych, które występują w dniu następującym po zwiększonym wysiłku fizycznym.
 • Ponadto, osoby cierpiące na syndrom chronicznego zmęczenia, często zarzuca znacznego zmniejszenia pamięci, a nawet depresji
 • W ciężkich przypadkach przewlekłego zmęczenia u człowieka chorego może wystąpić gorączka i obrzęk węzłów chłonnych wystarczająco dużą czułością.
 • Naruszenie normalnego snu – wygląd jak bezsenność, az drugiej strony, nadmierna senność.
 • Bóle stawów, które występują bez wyraźnego powodu.
 • Ciągłe bóle głowy o nieznanej etiologii.

Wszystkie powyższe objawy w przypadku braku odpowiedniego leczenia postęp, jednak ich progresji nie wynika z obecności współistniejących stanów chorobowych, które mogą powodować podobne objawy. Nawet przy ostrożnym badanie kliniczne lekarzy ciała są w stanie zidentyfikować żadnych odchyleń od stanu normalnego, również badania laboratoryjne nie wykazały żadnych odchyleń od normy fizjologicznej.

Brak patologiczne zmiany w składzie lub krwi lub w moczu. Na zdjęciach rentgenowskich, a lekarz nie zauważone jakiekolwiek nieprawidłowości, nie ma ich, a za pomocą ultradźwięków. Parametry biochemiczne krwi w swoim badaniu klinicznym pozostaje w granicach normy, nie ma żadnych zmian ze strony układu hormonalnego.

load...

Zazwyczaj osoby cierpiące na syndrom chronicznego zmęczenia, lub umieścić diagnoz neurotycznych reakcji lub banalnej wegetatywnej dystonii – naczyniowego. Leczenie jest zwykle podawana w takich przypadkach nie przynosi żadnego pozytywnego wyniku, stan chorego gwałtownie pogarsza się, nie może być istotne zmiany w pamięci i psychikę, a nawet zmiany w elektrokardiogramie.

Jeśli mówimy o syndrom chronicznego zmęczenia, przyczyny muszą mieć pewność, aby zadzwonić. Chociaż dokładne, pojedynczy przyczyną przewlekłych objawów zmęczenia nie zostały jeszcze zidentyfikowane, lekarze nadal nazywa strącające kilka czynników, które mogą powodować choroby.

przyczyny przewlekłego zmęczenia może powodować:

 • Choroby wirusowe, które powodują niespecyficzną aktywacji układu odpornościowego.
 • Czynniki psycho-fizyczne, takie jak ciągłe zmęczenie i stres sytuacjach.
 • Noclegi chory w metropolii i ekologicznie niekorzystne regiony.
 • Uszkodzony lub nieregularne jedzenie chorego, prowadząc do powstania ostrego lub przewlekłego niedoboru witamin.

Syndrom chronicznego zmęczenia Leczenie

Tak więc diagnoza jest jasna – zespół przewlekłego zmęczenia, jak ją leczyć? Obecnie oficjalna medycyna, istnieje kilka sposobów leczenia syndrom chronicznego zmęczenia. Najbardziej preferowane przez lekarzy jest dożylną immunoglobulinę G. Jednakże ostatnio metoda leczenia stanowi coraz więcej komplikacji.

W celu leczenia zespołu przewlekłego zmęczenia, aby był skuteczny, musi być złożony. Jeśli nie traktować samej choroby, a jego specyficznych objawów, poprawę ludzkiego pacjenta do osiągnięcia jest po prostu niemożliwe. W kompleksowym leczeniu syndromu chronicznego zmęczenia w następujących obowiązkowych środków muszą obejmować:

 • Normalizacja i ścisłej kontroli nad trybie spoczynkowym, a poziom aktywności fizycznej człowieka chorego.
 • Normalizacja żywienia i leczenia dietetycznego.
 • Vitamin – terapia mineralnych. Osoba cierpiąca na syndrom chronicznego zmęczenia powinien otrzymać pełny kurs witamin z grupy B i witaminy C.
 • Jeśli to możliwe, w leczeniu kompleksu trzeba dodać masaże i zabiegi wodne.
 • Każdy chory dostępne metody normalizacji psycho – stan emocjonalny.
 • ćwiczeń terapeutycznych, jest w stanie w znacznym stopniu poprawić stan osoby w obecności zespołu przewlekłego zmęczenia.
 • Aplikacje wspólne imunnokorrektorov działania którzy posiadają adaptogenne działanie.
 • Zastosowanie chory enteresorbentiruyuschih leków, takich jak „ENTEROSGEL”.

W trakcie leczenia bardzo ważne jest systematyczne systematyczny monitoring medyczny stanu chorego, aw przypadku ciężkiej choroby, warto pomyśleć o leczeniu pacjenta, aby zapobiec rozwojowi powikłań.

Szpitalne leczenie jest konieczne do normalizacji odpoczynku i fizyczne osoby chore obciążeń. Wykonaj ten zabieg byłby najlepszy w neurologicznych wydziałów szpitali lub specjalistycznych ośrodkach zdrowia, przychodniach lub w których możliwe jest stworzenie warunków niezbędnych dla chorego.

Osoba cierpiąca na syndrom chronicznego zmęczenia, trzeba koniecznie, że obowiązkowy spacer na świeżym powietrzu, a ich długość nie powinna być mniejsza niż dwie godziny dziennie. Chory człowiek powinien starać się wybrać na spacer jak najwięcej czystym miejscu, najlepiej w tereny zielone, gdzie powietrze jest znacznie czystsze niż w strefach przemysłowych miasta. Jednakże, jeśli dla niektórych – z powodów jest to niemożliwe, nawet prosty spacer w drodze do domu z pracy, może przynieść ogromne korzyści.

Ćwiczenia terapeutyczne jest również niezbędnym narzędziem w leczeniu syndromu chronicznego zmęczenia. Zestaw ćwiczeń terapeutycznych dla kultury fizycznej powinny wybrać wyszkolonego pracownika zdrowia. Ćwiczenia te pozwalają na zachowanie dobrej kondycji, ale oszczędzając ciało bez przeciążania go.

Leki homeopatyczne

Bardzo dobre dla przewlekłego zmęczenia Zespół HELLP homeopatycznych leków. Główną pozytywną cechą leków homeopatycznych jest całkowity brak jakichkolwiek skutków ubocznych i został przeciwwskazane, co umożliwia stosowanie tego leku u pacjentów w każdym wieku od ludzi, od dzieci, a skończywszy na starszych.

Poniżej wymienione są najważniejsze z nich stosowane w syndrom chronicznego zmęczenia homeopatycznych:

 • Hininum arsenikozum

Lek ten podaje się do ludzi, którzy skarżą się na zmęczenie, bóle głowy, podlewanie oczy i światłowstręt. Te stany chorobowe są towarzyszy lęk, bezsenność, przewlekłe tachykardia, osłabienie kończyn dolnych, a ponadto może być gorączka o niskim stopniu złośliwości.

 • Atsidum fosforikum

Ten homeopatycznym specjalnie zaprojektowane dla młodzieży. W rozwoju farmakologów narkotyki zostały wzięte pod uwagę wszystkie cechy dojrzewania, takich jak intensywnego wzrostu, hormonalnych, fizjologiczne i zmiany psychiczne organizmu, poprawić stres psychiczny związany z procesem edukacyjnym. Stosowanie tego leku eliminuje problemy z koncentracją, percepcja nowych informacji zwiększa stressoustoychivst.

 • Gelsemium

Ten homeopatycznym jest przeznaczony do stosowania u ludzi w podeszłym wieku, którzy skarżą się na dolegliwości, takich jak wspólna wyraźne osłabienie, zawroty głowy i drżenie rąk, a także w rehabilitacji pozawałowej.

Metody Leczenie ludowe

Jednakże wszystkie z tych narzędzi nie jest jedynym sposobem do leczenia przewlekłego zmęczenia. Jeśli masz przewlekłe zmęczenie, leczenie środków ludowej szybko poczujesz się lepiej. Oto główne elementy tradycyjnej medycyny, jest najbardziej efektywne.
Dieta terapeutyczna zawsze był wiernym towarzyszem Medycyny Tradycyjnej i jest warunkiem sukcesu w leczeniu syndromu chronicznego zmęczenia. Dieta jest absolutnie proste i nie wymaga wiele wysiłku ze strony chorego:

 • Dieta chorego musi być obecny jak najwięcej pokarmów zawierających duże ilości białka zwierzęcego, takich jak owoce morza, drób i inne chude mięso.
 • Także osoby cierpiące na syndrom chronicznego zmęczenia, należy wykluczyć z diety wszelkich napojów gazowanych, mocnej herbaty i kawy.
 • Pożądane jest również włączenie do produktów żywnościowych jak najwięcej, zawierające jod – Feijoa, Laminaria, orzechy włoskie.

Oprócz diety, istnieje wiele przepisów kulinarnych medycynie ludowej:

 1. Jeśli czujesz wygląd stałym uczuciem zmęczenia, należy natychmiast rozpocząć przyjmowanie soku winogronowego. Jednakże, do leczenia przewlekłego zmęczenia zwykle wytwarza się rozpuścić sok nie jest odpowiedni. Trzeba przed każdym odbiorze sok wycisnąć ją ze świeżych winogron. Weź sok musi być dwa razy dziennie, po posiłku, trzy łyżki. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak nie czujesz zniknięcie objawów zmęczenia.
 2. Zwykłe ziemniaki są również w stanie pomóc z syndrom chronicznego zmęczenia. Do leczenia ziemniaki trzeba wykonać następujące czynności: dokładnie umyć pod bieżącą wodą, dwa średniej wielkości bulwy ziemniaka, wlać im litra wody i gotować, aż całkowicie ugotowane. Należy przyjmować doustnie na czczo, raz dziennie nad szklanką bulionu ziemniaczanej. Weź ten wywar, czego potrzeba w ciągu dnia, przez 14 dni, po czym trzeba zrobić tygodniową przerwę, a jeśli to konieczne, powtórzyć leczenie.
 3. Aby przygotować następujące w leczeniu syndromu chronicznego zmęczenia, trzeba dwieście gramów łuskanych orzechów włoskich i dwieście gramów któregokolwiek z miodem. Ostrożnie zmielić orzechy i wymieszać je z miodem. Podzielić mieszaninę na równe części i wziąć trzy dni przed śniadaniem. Z reguły, w drugim dniu chorych raport znaczącą poprawę stanu zdrowia.
 4. Jeśli zespół przewlekłego zmęczenia towarzyszy nieprzyjemne objawy, takie jak płaczliwość, drażliwość, obniżenie nastroju, chory może pomóc wywar z korzenia kozłka lekarskiego. Aby go posiekać sto gramów suszonego korzenia kozłka, napełnić go litra wrzącej wody i gotować na wolnym ogniu przez godzinę. Po tym filtrować za pomocą szmatki gazę i przelać do szklanego naczynia. Weź wywar z nocy, na pół kubka. Przebieg leczenia nie powinien przekraczać 10 dni. W przypadku syndrom chronicznego zmęczenia towarzyszy bezsenność, ciepła kąpiel z wywar z korzenia kozłka, aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Wystarczy dodać szklankę bulionu kozłka łazience. Pamiętaj, że woda w łazience powinna być ciepła, ale nie gorąca. Hot tub może prowadzić do zupełnie odwrotny skutek.
 5. Nie mniej skuteczne w syndrom chronicznego zmęczenia i wywar aktów pospolity pięć płatków. Aby ugotować 100 g suchej trawy Leonurus wlać do termosu i wlać litr wrzącej wody. Strome go przez co najmniej trzy godziny. Wlew Drink to konieczne rano na czczo, pół kubka na miesiąc.
 6. Poniższy przepis ma tonik i regenerujący efekt odporności. Aby zrobić to, trzeba będzie: 10 cytryny, pół szklanki soku z żurawiny, 3 łyżki cukru.

  Bo trzeba wycisnąć sok z cytryny, wymieszać z sokiem żurawinowym i dodać cukier. Gotową mieszaninę umieścić sok w szklanej misce i umieścić w lodówce przez co najmniej trzy dni. Weź tę mieszaninę jest konieczne przed każdym posiłkiem, jedną łyżkę. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak pełne odzyskanie nie nastąpi.

 7. Przewlekły zespół zmęczenia jest nie mniej skuteczne działania mieszaninę następujących soków: pół szklanki świeżego soku z cytryny, pół szklanki świeżego soku jabłkowego, 1 szklanka świeżego soku z marchwi, cukier.

  Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, dodać cukier do smaku, wlać mieszaninę do szklanej miski i umieścić w lodówce. Weź pół szklanki przed obiadem, aż do całkowitego wyzdrowienia.

 8. Jeśli cierpisz na bóle głowy i zaburzenia snu, pomożecie kąpiel z mieszaniny oleju 2 łyżeczki olejku migdałowego, 3 kropli olejku z geranium.

  Wymieszać olej i dodać do wody. Woda powinna być w przybliżeniu około 37 stopni, a kąpiel odbioru powinny być około 15 minut, nie więcej. Przebieg leczenia należy kontynuować przez 15 dni.

 9. Sosnowe igły są w stanie wyeliminować objawy przewlekłego zmęczenia w ciągu kilku tygodni. Do przygotowania tego narzędzia, trzeba będzie dwie łyżki stołowe igieł sosnowych. Igły spłukać pod bieżącą wodą, rozłożonych na blasze i miejscu przez 15 minut w nagrzanym do dwustu stopni piekarnika. Po igły są suche, posiekać, umieścić w pojemniku szkliwa i napełnić szklankę wody. Doprowadzić igieł do wrzenia, gotować na wolnym ogniu przez godzinę, a następnie szczelnie owinąć ręcznikiem, dodać trzy łyżki miodu i wszelkie pozostawić do zaparzenia na około godzinę. Weź Powstały bulionu łyżkę przed snem. Przebieg leczenia powinien trwać od dziesięciu dni.
 10. Rumianek pospolity jest w stanie dostarczyć cennych pomoc w leczeniu przewlekłego zmęczenia. W tym celu chory powinien wziąć pół szklanki bulionu przez 10 dni. Aby przygotować bulion trzeba rąbać trzy łyżki suszonych kwiatów rumianku klastrów, wypełnić je z dwóch filiżanek wrzącej wody i zaparzać przez co najmniej trzy godziny. Następnie przecedzić przez gazę tkaniny. Przechowywać roztwór należy przechowywać w lodówce.
 11. Sok z aloesu może znacznie zwiększyć odporność człowiekowi, cierpiącemu na zespół przewlekłego zmęczenia. W celu przygotowania kolejnego narzędzia będziesz potrzebować: 10 liści aloesu drzewa cięte i namoczoną w lodówce przez dziesięć dni, 500 g łuskanych orzechów włoskich, 3 duże cytryny.

  Wcisnąć sok z trzech cytryn, dokładnie zmielić orzechy, przebierał liści aloesu. Wymieszać wszystkie składniki jednorodnej masy, i umieścić w szklanym pojemniku ze szczelną pokrywką okucia. Mieszanina Przechowywać w lodówce. Weź powinno być po kolacji, dwie łyżki. Przebieg leczenia należy kontynuować przez 21 dni.

 12. Rosół koniczyny eliminują uczucie słabości i bóle mięśni. Aby przygotować bulion trzeba 300 gramów głowami koniczyny sto gramów cukru i szklankę wody. Woda powinna być doprowadzona do wrzenia, wlać nim głowy koniczyny i gotować przez 10 minut. Następnie zdjąć z ognia, odcedzić używając szmatki gazę, dodać cukier i mieszać aż się rozpuści. Weź trzy łyżeczki raz dziennie, w dowolnym czasie dla osoby chorej. Czas trwania leczenia powinno być co najmniej dwa tygodnie.
 13. Liście jagód są także w stanie znacznie sygnał do ciała i wzmocnić układ odpornościowy osoby cierpiące na syndrom chronicznego zmęczenia. Aby przygotować wywar uzdrowienia Będziesz potrzebować: łyżkę liści, żurawiny, łyżkę liści truskawek, pół litra wrzącej wody, 4 łyżki któregokolwiek z miodem.

  Pozostawia żurawiny i truskawki należy posiekać, umieścić w termosie i zalać wrzątkiem. Dodaj miód, dobrze wymieszać i pozostawić do zaparzenia na jeden dzień. Weź bulion musi być osoba trzecia filiżanka rano, przed posiłkiem. Przebieg leczenia powinien trwać co najmniej miesiąc.

 14. Raspberry również w stanie poprawić system odpornościowy i istotną ton ludzkiego, cierpiących na syndrom chronicznego zmęczenia. Umieścić w misce emaliowanej, dwieście gramów świeżych malin, wypełnić je litrem wrzącej wody, szczelnie owinąć ręcznikiem i pozostawić do zaparzenia na jeden dzień. Weź wlew malin na pół szklanki raz dziennie. Przebieg leczenia powinien trwać co najmniej jeden tydzień. Jeżeli stan chorego był brak poprawy po trzydniowej przerwie, należy powtórzyć kurs.
 15. Jest równie przydatne dla ludzkiego organizmu osłabione, zwłaszcza mieszkających na obszarach o niekorzystnych warunkach środowiska truskawek. Aby przygotować napar truskawkowy potrzebne trzy łyżki suszonych owoców truskawki Pour jednego litra wrzącej wody, pokrywy miski i umieścić w ciepłym miejscu. Zaparzenia bulion powinien być przez jeden dzień, po czym szczep stosując gazy. Nie przechowywać gotowego wywaru z więcej niż trzy dni. Należy wziąć to dla pół szklanki dwa razy dziennie. Przebieg leczenia powinno być kontynuowane przez dwa tygodnie.
 16. Jeżeli dana osoba cierpi na syndrom chronicznego zmęczenia, skarżąc się na zwiększone zmęczenie fizyczne, wzmacnia swój status pomoże zwykłych owies bulionu. Proszę pamiętać – to owies, płatki owsiane, ale nie. Aby przygotować praniu bulionu trzy filiżanki owsa, zalać je w trzech litrów wody. Doprowadzić wodę do wrzenia, zmniejszyć ogień i gotować przez 20 minut. Następnie szczelnie zawinąć naczynia i pozostawić do zaparzenia na dwa dni. Następnie otrzymany bulion, przecedzić stosując gazę, wlać do szklanego naczynia, dodać dwieście gramów miodu i przechowywać go w lodówce. Podjęcia niezbędnych do bulionu pół szklanki trzy razy dziennie przed posiłkami. Przed użyciem bulionu pożądane jest dodanie sok z cytryny do smaku. Przebieg leczenia należy kontynuować przez miesiąc.
 17. Jeśli wynikiem przewlekłego zmęczenia u pacjenta, jest w dużej mierze osłabienia odporności i w konsekwencji często powstają różne choroby wirusowe i przeziębienie, może przyczynić się do poprawy. Dziesięć ząbki czosnku mielonego, umieścić w szklanej misce. Następnie wlać czosnkowy 96% alkoholu, dobrze wymieszać i zamknąć pokrywę. Ta mieszanina unikały w lodówce przez 10 dni. Następnie otrzymaną mieszaninę należy przezwyciężyć przez grubą tkaninę. Zapoznaj się z mieszaniny musi być następująca: pierwsze trzy dni – raz dziennie przez łyżeczką, wstępnie rozcieńczone w szklance mleka, trzeci i czwarty dzień – jedna łyżeczka mieszanki, a także wstępnie rozcieńczone w szklance mleka. Na szóstym i siódmym dniu trzeba zrobić sobie przerwę, po czym zabieg należy powtórzyć. Wszystkich takie kursy powinny być pięć. Należy jednak mieć na uwadze, że to narzędzie jest bezwzględnie przeciwwskazane u dzieci poniżej 14 roku życia oraz osoby cierpią z powodu jakiejkolwiek choroby przewodu pokarmowego.
 18. Opisaliśmy już przepis środków z aloesu, jednak i powinien być w żadnym wypadku nie można ignorować. Aby zrobić to, trzeba będzie: 10 gałązki aloesu, także sprzed wieku przez tydzień w lodówce, 5 łyżki suszonych ziół krwawnika, 10 łyżek dowolnego miodu.

  Krwawnik należy umieścić w misce emaliowanej, wlać pół szklanki wody i doprowadzić do wrzenia na łaźni wodnej. Tymczasem, aloes pozostawia mielone. W tym czasie prawdopodobnie już gotować rosół krwawnik pospolity, który jest niezbędny do drenażu i wymieszać z liści aloesu, zwiększając tym samym wstępnie przygotowanej miodu. Masę należy dokładnie wymieszać, doprowadzając do stanu jednorodnego.

  Wziąć powstałą mieszaninę powinno się na pół łyżeczki po każdej przyjmowania pokarmu w ciągu 30 dni. Po tym, osoby cierpiące na syndrom chronicznego zmęczenia, należy dokonać tygodniową przerwę i powtórzyć kurs ponownie. Maksymalna liczba kursów – trzy. Jednakże, na ogół, występuje znaczne polepszenie po pierwszym cyklu.

 19. Bardzo miły relaksujący i uspokajający efekt daje stare, sprawdzone przez lata i kochany przez wielu pokoleń receptury. Aby ugotować potrzebne są: pół łyżkę suchych kwiatostanów rumianku, 1 szklanka mleka krowiego lub koziego, 1 łyżka wszystkich miodem naturalnym.

  Kwiatostany rumianku umieścić w małej misce emaliowanej, wlać szklankę mleka i doprowadzić do wrzenia na małym ogniu. Jak tylko zaczyna mleko zagotować, zdjąć z ognia, rozpuścić ją w łyżce miodu, a następnie odcedzić używając gazy. To musi być pijany szklankę mleka przed snem. Oznacza to nie uzależnia i może być stosowany nawet u małych dzieci, tak często jak to konieczne.

 20. Nie mniej przydatne wywar z mieszanki liści i gałązek borówki i maliny. Take 100 gramów gałęzi i liści borówki i maliny, zalać je litra wrzącej wody, przykryć szczelnie i owinąć ręcznikiem. Domagaj tej usługi w ciągu dnia. Następnie przecedzić rosół z wykorzystaniem materiału z gazy, dodać dwadzieścia kropli alkoholu nalewki waleriany.

  Weź ten rosół dla trzeciej filiżanki dwa razy dziennie – rano, na czczo i przed snem. Przebieg leczenia powinien wynosić nie mniej niż jeden miesiąc. W przypadku, gdy występuje brak poprawy, możliwe jest powtórzenie cyklu leczenia bez przerwy.

Po przeczytaniu tego artykułu, masz podstawową wiedzę na temat takich chorób jak zespół chronicznego zmęczenia, objawy, leczenie to są również znane. Ale w żadnym wypadku nie wolno nam zapominać o odpowiednim czasie wizyty u lekarza, nawet jeśli zdrowia poprawił się w znacznym stopniu, a objawy prawie całkowicie zniknął.

Należy pamiętać, że zespół przewlekłego zmęczenia może bardzo skutecznie uchodzić innych chorób, często występuje prawie bezobjawowe, odsłaniając ludzkiego ciała poważne badania. I tylko doświadczony lekarz jest w stanie określić przebieg choroby i stan zdrowia pacjenta, w tym momencie. I tylko lekarz jest w stanie ocenić skuteczność danego sposobu leczenia. I pamiętaj, że zapobieganie syndrom chronicznego zmęczenia jest o wiele łatwiejsze i bardziej skuteczne niż leczenie.

load...