Strach przed ciemnością: co to jest i jak się go pozbyć?

Zawartość:

Czy uważasz, że strach przed ciemnością – to strach, charakterystyczne dla dzieci? Mylisz się! Statystyki pokazują, że około dziesięć procent dorosłych ludzi na świecie cierpi z powodu tego strachu. Co powoduje i jak się go pozbyć? To mówi nasz artykuł – strach przed ciemnym pobedima!

load...

Natura strach

Strach (lub strach) – to jest nam dane przez naturę, uczucia, a to jest nam nie przez przypadek. Jego pochodzenie jest wynikiem rzeczywistego lub postrzeganego zagrożenia lub klęski. Doświadczamy lęku jako coś nieprzyjemnego, a my zazwyczaj chcą się go pozbyć. Ale to on chroni nas przed niebezpieczeństwami i im należy unikać przyczyn. Po prostu, bez obawy, że wszyscy zginęli jako gatunku (nawiasem mówiąc, lęk – emocje, które jest nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt). Jednak może przenieść ponad granicami i od przydatna staje się szkodliwe, obracając w silnym irracjonalnego negatywne nastawienie do wszystkiego.

Chociaż, jeśli mówimy konkretnie o tym przypadku, strach przed ciemnością u dorosłych nie jest całkowicie nieracjonalne: w czasach starożytnych, nasi przodkowie byli boi się ciemności z powodu groźby ataku – nie mógł łatwo pojawiają się dzikie zwierzę lub członka organu plemienia wroga. Oczywiście, teraz jest to mniej prawdopodobne (chociaż jest to możliwe, na przykład chodząc ciemnych zaułkach i bramach jest obarczona zagrożenia życia), ale pamięć genetyczna wciąż budzą w nas strach przed ciemnością. W rezultacie – fobii.

Często w szczególnych przypadkach nie jest to tylko pamięć genetyczna, ale także o jakichś traumatycznych wydarzeń. Na przykład, może wystąpić lęk ciemności ze względu na fakt, że jako dziecko oglądał horror gdzie były przeróżne ciemności złych potworów. W takim przypadku może być przydatna do stopniowego zbliżenia z ciemności: najpierw dokonać ciemny kąt w mieszkaniu, a następnie wyłączyć światła w pomieszczeniu, a następnie zatrzymać się w ciemnym mieszkaniu, etc. … Ale to wszystko musi odbywać się stopniowo i bez nadmiernej gorliwości, lub nawet bardziej przestraszyć się. Ale mało przyjemne – iść do łazienki w nocy i strachu, prawda? Co robić? Oczywiście, starają się pokonać strach!

load...

Jak usunąć strach

Tak więc, w jaki sposób pozbyć się strachu przed ciemnością, w tych przypadkach, gdy nie można myśleć o niczym złym z tego kontaktu? Przede wszystkim, trzeba czasu, bo nic się nie dzieje w danej chwili. I żaden z fobią nie ustępują tak szybko, jak byśmy chcieli – leczenie wystarczająco długo. Po drugie, to najlepiej połączyć pracę indywidualną z odniesieniem do psychologa o strachu (oczywiście, jeśli problem jest poważny wystarczająco i zapobiega zamieszkania). I po trzecie, spróbuj następujące oświadczenie, sporządzone przez nas, aby pozbyć się strachu – czy fobia nie jest zbyt silny, to zrobić z łatwością poradzi.

Z reguły wystąpić lęk, istnieją trzy kawałki: „co strach”, „kto się boi” i „ten, który odnosi się do strach.” Ta ostatnia postać jest bardzo ważne, ponieważ zwykle twarzy Ci mówić o strachu. Często jesteś jednocześnie czuć się zarówno strach i nieprzyjemne emocje dla siebie, obawiając: wstyd, złość, potępienie, etc. …

Było to głównie stojąc negatywny widok na zatokę. On – to jest coś nieprawidłowego, coś, co powinno się pozbyć lub które należy przezwyciężyć. Powiedziano nam od dzieciństwa, że ​​aby być tchórzem – to odpowiednio źle, w dorosłym życiu możemy zrywać swoje doświadczenie strachu. Pierwszym krokiem do przezwyciężenia strachu jest wyjaśnienie relacji do swojego strachu przed ciemnością, z możliwością jego doświadczenia, a także ustawienia, które wpływają na ten wskaźnik – bez tego leczenia jest po prostu niemożliwe.

Następnie, trzeba zrozumieć, co dokładnie boją się bardzo ciemno. Bardzo często przedmiotem lęku jest odcinana od kilku indywidualnych lęków. Na przykład, po pozwolić sobie na doświadczenie strachu przed ciemnością, może się okazać, że w jednej zatoce połączyła niektóre, strach, niepewność, nieprzewidywalność groźbą ataku, itd. … Jeśli próbujesz wyjaśnić to dalej, okazuje się, że boją się fizycznego zagrożenia dla zdrowia i niepewności, co z kolei może prowadzić do innych lęków. Im więcej z tych problemów zostanie zidentyfikowany, tym lepiej, ponieważ stają się jaśniejsze za ich pragnienie. Tak więc, można zrozumieć, co robić dalej.

Często opiera się na pewnego rodzaju fobii są przesyłane do obiektu strach pewne cechy, które mamy na nie rozpoznaje. Na przykład, możemy od czasu do czasu chcą zaatakować kogoś i go pokonać, ale nie robimy – w rzeczywistości, stawiamy się w tym pragnieniu, tłumić własną niegodziwość, ponieważ chcemy być „białe i puszyste”. Ale ona nigdzie się nie wybiera, a my zaczynamy widzieć w środowisku takim przestarzałym jakości, w tym w ciemności: to przeraża nas, postrzegamy je jako zagrażające zdrowiu i integralności fizycznej.

Aby to sprawdzić, spróbuj zrobić listę cech, które można opisać ciemność, a następnie spróbuj je na siebie, jeśli czujesz podniecenie, radość, strach, zażenowanie czy wstydu, należy zauważyć. Postaraj się spędzić trochę czasu w przebraniu ciemności myśleć o swoim losie, o tym, jak żyć i jak, będąc w ciemności, traktuje się to, słuchać swoich pragnień.

Może chcesz coś powiedzieć lub zrobić – tak się stało. Następnie wróć do swojego ciała i słuchać swoich emocji i uczuć – Jaki jest Twój stosunek do ciemności, chcesz jej powiedzieć lub zrobić. Następnie wrócić do obrazu ciemne – i tak kilka razy. Twoje zadanie – aby nawiązać dialog i spokojny związek z przedmiotem lęku. W niektórych przypadkach wystarczy fobia ustąpił.

Ale, niestety, nie zawsze jest to na tyle daleko – strach można zapisać, a następnie ponieważ ciemny niebezpieczeństwo nie zniknie. W tym przypadku należy starać się wymyślić, jak wiele skutecznych metod zwalczania niebezpieczeństwa. W ten sposób można pomóc w zrozumieniu tych sytuacjach, w których są silne i bezpieczne. Co łączy te sytuacje? Gdzie można uzyskać moc w takich chwilach? Znaleźć odpowiedzi na te pytania – i prawie na pewno odbiegać fobia!

Wszelkie strach można przezwyciężyć, jeśli wiesz jak to zrobić. A jeśli dodać do skutecznego działania i pewności siebie w ich umiejętności, to na ogół będzie lekkomyślny! Pracować ze swoimi lękami i nie wahaj się, jeśli to konieczne, należy skontaktować się ze specjalistami – nie ma nic złego; Z drugiej strony, wyniki są szybsze i bardziej niezawodne.

Niestety, zbyt wielu ludzi odmawia pomocy ekspertów na różnych powodów – ktoś uważa, że ​​fobia i nie jest to problem, ktoś nie ufa psychologów, a niektóre banalne zaoszczędzić pieniądze. Oczywiście, co robić – to zależy od Ciebie. Ale pamiętaj – lęk przed ciemnością jest w stanie znacznie obniżyć jakość swojego życia.

load...