Statyny są cholesterol – wykaz leków, wskazania i przeciwwskazania.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, choroby układu krążenia – najczęstszą przyczyną zgonów, a ryzyko nie tylko osób starszych: zawałów serca i udarów podatne młodzi mężczyźni i kobiety, którzy właśnie przekroczyła trzydziestkę. Podwyższony poziom cholesterolu we krwi – pierwszą oznaką możliwego wystąpienia problemów z naczyń krwionośnych i serca, więc jest to bardzo ważne, aby monitorować ilość cholesterolu. Jeśli czas wykryć odchylenia od normy i podjęcia odpowiednich działań do obniżenia cholesterolu naczyń, serca i naczyń pozostają zdrowe. Najskuteczniejszy lek na obniżenie cholesterolu dziś są statyny, ale debata medyczna na temat korzyści i szkodliwości tych leków nie ustanie. Chociaż niektórzy lekarze spieszyć do przepisywania statyn u chorych na poziom cholesterolu, inni polecam je tylko w ostateczności, ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, nadmierne.

load...

Zawartość:

„Dobry” i „złego” cholesterolu

Zasada działania statyn

W organizmie człowieka istnieją dwa rodzaje – cholesterol lipoprotein o dużej gęstości (HDL) i lipoprotein o niskiej gęstości (LDL). Wysokiej gęstości cząsteczek lipoprotein LDL są wychwytywane i przeniesiono ją do wątroby, gdzie są one przetwarzane i usuwany z organizmu.

Podział warunkowego w „zły”, a dobrym „cholesterolem nieprawidłowo, każdy gatunek jego funkcje niezbędne do zdrowia organizmu, ale nie było to spowodowane faktem, że ryzyko wystąpienia choroby układu sercowo-naczyniowego związanych z lipoproteinami o niskiej gęstości, które osadzają się na ścianach naczyń krwionośnych i formę. . Miażdżycowych w LDL może utleniać i utlenione cząsteczki prowokują zapalenie tętnic i żył tkanki, więc lipoprotein o niskiej gęstości, zwany „zły” cholesterol Kolejny negatywny wpływ utlenionego LDL. – zmniejszenie ilości tlenku azotu we krwi, a także powodując układu sercowo-naczyniowego . Z punktu widzenia medycznego normalnego LDL we krwi – 5 mmol / l

load...

Nadmiar cholesterol powoduje

Miażdżyca 80% cholesterol jest syntetyzowany w wątrobie, podczas gdy pozostałe 20% pochodzi z statyny żywności zakłócać funkcji wątroby …. Przez hamowanie enzymu odpowiedzialnego za produkcję cholesterolu. W ten sposób, że obniżają poziom LDL. Kolejnym korzystnym efektem statyn jest zmniejszenie zapalenia naczyń i spowalniając rozwój blaszek miażdżycowych. Jeśli tablica jest stabilny, ryzyko zawału serca i udaru mózgu nie jest. Problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy tablice pęknąć, powodując nieciągłości pojawiają się skrzepliny pokrywający się przepływ krwi w tętnicy. Statyny rozrzedzenia krwi i zapobiec skrzepu krwi.

Cechy statyny

Zadzwoń statyny ostatni środek farmakologiczny nie mogą one otwarte japońskiego lekarza Akira Endo ponad czterdzieści lat temu z zamiarem wycofania się z grzybem penicyliny nowy rodzaj antybiotyków. Jego odkrycie było przełomem w dziedzinie kardiologii. Do tej pory naukowcy opracowali cztery pokolenia statyn, różnią się stopniem sprawności, podstawowych substancji czynnych, ryzyko skutków ubocznych. Wszystkie cztery generacje kardiologów są aktywnie wykorzystywane, decydując się na leki, w zależności od stanu zdrowia pacjenta i współistniejących diagnoz.

Najskuteczniejszym lekarstwem na farmakologiczne cholesterolu – statyny

Naturalne preparaty pierwszej generacji

środki farmakologiczne pierwszej generacji są lowastatyna, prawastatynę i simwastatynę, uzyskaną z grzybów penicyliny i grzybów Aspergillus terrens, więc te leki pochodzenia naturalnego. Pozostałą syntetyczne trzech generacji, ale nie można nazwać to wadą, a nie statyny zaletą naturalność: leki pierwszej generacji często prowokują pojawienie się efektów ubocznych i mniejszy wpływ na cząsteczki cholesterolu, niż ich współczesnych odpowiedników, obniżając ją do 25-38%.

To najbardziej tanie leki, koszt waha się od 160 rubli do nazw handlowych simwastatyny 530: Sinkard, Simgal, Simvakard, Ovenkor, Vasilip, Simla, Zocor, Simvageksal. Lowastatyna jest produkowany pod nazwą Cardiostatin i Holetar.

Dla zwolenników medycyny naturalnej mają inne środki – czerwony ryż drożdży, można kupić jako BUD apteki, recepta nie jest potrzebny do tego. Ale skutki uboczne tego suplementu diety tabletki i podobne.

Czerwony ryż drożdży – źródło statyn

Miękkie efekty drugiej generacji

Druga generacja odnosi fluwastatynę. Trwa dłużej, zapewnia łagodne działanie na organizm, ale tylko obniża cholesterol o 29%. Postać dawkowania – tabletki Lescol Forte i kosztuje 2150 rubli za opakowanie.

Kompleksowe działanie jest trzecia generacja statyn

Przez trzecie pokolenie odnosi atorwastatyny. Jej elementy są nie tylko obniża „złego” cholesterolu, zmniejszają ilość trójglicerydów, podwyższone poziomy, z których sprzyja rozwojowi miażdżycy. Kolejną zaletą tej grupy statyn jest zdolność do stymulowania wzrostu „dobry” cholesterol HDL.

Atorwastatyna jest sprzedawany w postaci 20 mg tabletki (atorwastatyna Liptonorm i Canon) i 10 mg (tulipan, Atoris, Lipitor, Atomaks, Torvakard). Szacunkowy koszt – 260-380 rubli. Za opakowanie 30 tabletek.

Skuteczność czwartej generacji statyn

lekarze rosuwastatyny często przepisuje

Narzędzie czwartej generacji – rozuwastatyny. Jest uważany za najlepszy wskaźnik bezpieczeństwa i skuteczności, łatwo gromadzi się i pozostaje w organizmie, zmniejszenie stężenia cholesterolu o 55%. Ale lekarze ostrzegają o ryzyku wystąpienia cukrzycy, przewlekłe podawanie wpływów z tego pokolenia. Należy przedsięwziąć odpowiednie środki rozuwastatyny osób z zaburzeniami czynności nerek.

Średnia cena rozuwastatyny wynosi od 450 do 1400 rubli, w zależności od kształtu i marki produkcji. Najczęściej znajdują się na półkach aptek leków, takich jak Crestor, AKORT, Rozukard, Martin, Tevastor, Roxer i Rozulip.

Kiedy trzeba brać statyn na cholesterol?

 1. Przy zapobieganiu ataków serca. Inne leki i suplementy diety nie mają tak poważne wydajność. Wstęp rozuwastatyny kilkakrotnie zmniejsza ryzyko zawału serca u osób z zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego, pierwsze trzy generacje leków zmniejsza ryzyko zawałów serca i udarów mózgu o 25-47%.
 2. Po zawale. W połączeniu ze standardowym leczeniem statyną pomaga pacjentom odzyskać, skraca rehabilitację.
 3. W cukrzycy, w połączeniu z podwyższeniem poziomu białka C-reaktywnego we krwi. Jeśli przekraczające normę, białka C-reaktywnego jest nieobecny, diabetyków statyny przepisane tylko w wyjątkowych przypadkach zagrożenia życia, ponieważ Statyny obniżają wrażliwość na insulinę.
 4. Po operacji serca (coronary artery bypass graft, stentu wieńcowego, angioplastyki).
 5. Przypadku profilaktyki udaru niedokrwiennego, statyny są stosowane w połączeniu z lekami przeciwnadciśnieniowymi. Pacjenci, którzy mieli udary krwotoczne, statyny są przeciwwskazane.
 6. Do zwalczania miażdżycy. Układ krążenia jest zawsze cierpią z powodu skomplikowanych zmian: czy istnieją problemy z tętnicy doprowadzającej serca, oznacza to, że uderzył statki dostarczające mózgu i kończyn.
 7. W niektórych przypadkach może to zrobić bez statyn?

  Biorąc pigułki bez poważnych wskazań może zaszkodzić

  Pigułki dla pierwszych niepokojących sygnałów ciała, można zarobić poważne komplikacje. Kardiolodzy uważają, że jest to możliwe do powstrzymania się od technik terapii statynami na rzecz innych środków zwalczania LDL, jeżeli:

  1. Gdy podwyższony poziom cholesterolu ma oznak miażdżycy.
  2. Zawał serca, choroba niedokrwienna serca, a zagrożenie nie jest.
  3. Zawartość białka C-reaktywnego we krwi poniżej 1 mg / dl.
  4. Statek wypalanie jest nieobecny lub znikome.
  5. Film Opowieść o statyn

   Efekty uboczne i ich przyczyny

   W przypadku prawidłowego przyjmowania statyny uratować życie i przywrócić zdrowie, ale nie jest to absolutnie bezpieczne leki nie istnieje, dlatego ważne jest przestrzeganie harmonogramu dawkowania i biorąc narkotyki, tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Zabrania się prowadzenia samodzielnego powoływania sobie statyny bez konsultacji z kardiologiem, ponieważ skutki uboczne tych leków mogą być bardzo poważne, a nawet prowadzić do kalectwa lub śmierci. Statyny, uważnie obserwować stan zdrowia i manifestacji objawów lękowych należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

   • Najbardziej zagrożone wystąpieniem działań niepożądanych ponad 65 lat, u pacjentów przyjmujących wiele środków do obniżania poziomu cholesterolu (w tym celu jest zabronione), a pacjenci z zaburzeniami wątroby i nerek.
   • Statyn nie są kompatybilne z ciążą, a w trakcie leczenia nie mogą pić alkoholu. Dopuszczalna dawka alkoholu wynosi nie więcej niż jeden kieliszek wina lub szklankę piwa.
   • Najczęstszym działaniem niepożądanym jest silny ból mięśni, podobny do tego, który rozwija się z grypą. Bardzo rzadko staje zapalenie mięśni, przy czym substancja ta jest uwalniana do mioglobulin krwi. Jego wysoka zawartość szkodliwe dla nerek i może spowodować niewydolność nerek.
   • Niektórych pacjentów statyny wywołują naruszenie pamięci krótkotrwałej w chorobie Alzheimera. Jedna osoba może w każdej chwili zapomnieć, gdzie był, co nazywa się tych, wokół niego i dlaczego.
   • Inny poważny skutek uboczny – zaburzenia w wątrobie. Aby śledzić czas zaleca się 1-1,5 miesięcy, aby pierwszy próbkę wątroby być sprawdzone i ponownie nawet po 3 miesiącach. Gdy stężenie enzymów wątrobowych we krwi wynosi statyny zatrzymany.

   Ciężkie działania niepożądane występują rzadko, ale informacje o nich nie powinna być zaniedbywana. Aby łatwiej obejmują zaburzenia snu, migreny, częste zawroty głowy, alergie. Czasami zdarzają się bóle brzucha, zaparcia lub biegunki występują, niektórzy pacjenci skarżą się na nudności i wymioty, wzdęcia. Ewentualne pogorszenie astmatyków i spadek potencji u mężczyzn.

   1. Przywracanie koenzym Q10 może pomóc preparatów farmaceutycznych

   Są dwa główne powody, dla wyglądu skutków ubocznych statyn. Pierwsza przyczyna jest taka, że ​​przez zmniejszenie produkcji cholesterolu statyny substancje aktywne jednocześnie zakłócać wytwarzanie koenzymu Q10. Jest to koenzym uczestniczenia w tworzeniu energii na poziomie komórkowym, zatem prowadzi do braku zmęczenia, bólu mięśni, a nawet zniszczenie komórek mięśniowych. Szczególnie niebezpieczne jest dla serca, która wymaga do 4 razy więcej koenzymu Q10 niż reszta mięśni, a jego zawartość w krwi w ciągu 30 dni leczenia statyną zmniejszyła się średnio o 50%. Brak Q10 może prowadzić do niewydolności serca, jest przeciwutleniaczem, który zwalcza wolne rodniki i zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi. Dlatego kardiolodzy polecam pigułki statyn wziąć suplementów diety z koenzymem Q10, w celu uzupełnienia jego niedoboru.

   Drugi powód związany jest z tak zwanego „złego” cholesterolu – lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), które są w rzeczywistości niezbędne do ciała. LDL są zaangażowane w syntezie wielu hormonów i niezbędne dla substancji mózgu, więc brak „złego” cholesterolu prowadzi do depresji, zaburzenia równowagi hormonalnej, pogorszenie zdolności umysłowych. „Zły” lipoprotein o małej gęstości staje się pod wpływem utleniania przez wolne rodniki. W swoim normalnym stanie LDL są odpowiedzialne za funkcjonowanie układu hormonalnego i pilnować zdrowia całego organizmu. Dlatego większość lekarzy nie poleca statyny na obniżenie cholesterolu tylko wtedy, gdy nie istnieją inne, bardziej poważne przesłanki.

   Czy to możliwe, aby obniżyć poziom cholesterolu bez środków farmakologicznych?

   Jeśli oprócz wysokiej zawartości oznaczeń cholesterolu statyn nie lekarz powinni dostosować poziom LDL cholesterolu w diecie. Przede wszystkim, trzeba zrezygnować z fast food, ale obecnie zabronić mięso, jaja, sery i masło nie jest konieczne, wystarczy, aby zmniejszyć ich liczbę.

   Naturalne produkty nie szkodzą ani ingerować stopniowej redukcji LDL, a fast food zawiera wiele substancji rakotwórczych, olej palmowy, który jest słabo wchłaniany przez organizm, a także dużą liczbę innych substancji szkodliwych dla zdrowia.

   Zmniejszono ilość „złego” cholesterolu dobrego pomocą specjalnych diet. Niskowęglowodanowa dieta poprawia wzrost „dobrego” cholesterolu HDL i pomaga zapobiec wystąpieniu zapalenia naczyń, ale działa przeciwko LDL zły. Jeśli cel – walka z „złego” cholesterolu, mogą skorzystać z pomocy naturalnych statyn. Nie mogą być one w porównaniu z wydajnością syntetycznego, ale nie mają szkodliwego wpływu na organizm.

   6. Aby poradzić sobie z wysokim poziomem cholesterolu dieta pomoże produkty

   Top bojownicy o wysokim LDL na naszym stole – to tłuste ryby, zboża, warzywa i przyprawy. W tłuste ryby zawiera dużo omega 3 wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zboża, świeże owoce i warzywa dostarczają organizmowi błonnik, niezbędne, aby oczyścić organizm z nadmiaru LDL. Zielone warzywa i mięso wzbogaci dietę niacyny (witamina B) i cytrusów i dzikiej róży – witamina C. Przypraw wybrać kurkumina, liście bazylii, czosnku, ponieważ stężenia naturalnego statyny, który jest dość duży.

   Zalecenie wideo. Statyny przedłużyć życie.

   W całej historii medycyny ludzi nie wymyślił idealnego leku, który może leczyć choroby natychmiast i bez skutków ubocznych. Zawsze masz do wyboru, w celu oceny skuteczności i związane z tym zagrożenia. Właściwy wybór może dokonać tylko lekarz, który ma pełną informację o stanie zdrowia pacjenta. Samoleczenie często prowadzi do nieodwracalnych skutkach. Prawidłowe odżywianie i zdrowy tryb życia może pomóc w zapobieganiu wielu chorób, ale poważne problemy powinny być rozwiązane specjalistów.

load...