Skurcze macicy po porodzie i podczas ciąży

Podczas ciąży organizm kobiety występują liczne zmiany wymagane w celu kobieta była w stanie urodzić dziecko. I po urodzeniu tych narządów powoli wraca do normy. I, oczywiście, większość zmian ulega macicy. Tak, i powikłania są coraz częstsze – macica po porodzie czasem przychodzi w postaci skrajnej prawicy.

load...

To, co zostanie omówione w tym artykule. Jednak, aby uzyskać pełny obraz tego, co dzieje się w macicy po porodzie, a co komplikacje mogą trap okresie poporodowym, konieczne jest, aby dokładnie wiedzieć, w jaki sposób zmienia się w czasie porodu. Następnie zrozumieć wszystko będzie o wiele łatwiejsze, a zatem zauważyć problem w czasie.

Jaki jest macica?

Najpierw odświeżyć swoją pamięć trochę wiedzy o tym, co jest macica. Lekarze nazywają macicy wydrążony mięśniowy narząd żeńskiego układu rozrodczego. Macica jest jedyna w swoim ciele – w jej rozwijającego się płodu, ze względu na wielkość macicy w czasie ciąży zwiększa się dziesięciokrotnie, wraca po porodzie do ich pierwotnego położenia.

Macica składa się z dwóch części – korpusu samego macicy, który znajduje się w miednicy i szyjki macicy. Korpus i szyjka są oddzielone przez pośredni tkanki, który jest nazywany przesmyk. Macica jest gruszkowaty, umieszczone szyi dół. A najwyżej położony punkt macicy nazywa macicy dno.

Sami macicy Ściana składa się z trzech warstw:

 • Zewnętrzna warstwa macicy – obwód, który jest również nazywany błony surowiczej.
 • Wewnętrzna warstwa macicy – endometrium.

Błony śluzowej macicy, zmiany struktury w zależności od etapu, w którym cykl menstruacyjny. Jeśli nastąpiło zapłodnienie, endometrium staje się luźniejsza do zapłodnionego jaja mogą być wszczepiane do niego bez większych trudności. I substancje odżywcze i tlen w pierwszym, aż powstały i nie zaczął prawidłowo funkcjonować łożysko i dostarcza endometrium komórki jajowej. Jeśli ciąża nie występuje, błony śluzowej macicy (endometrium), oddziela się od ścianek i usunięte z macicy z menstruacyjnych wydzielin.

load...
 • Wreszcie, średni, środkowa warstwa macicy – myometrium.

Myometrium jest główną częścią ciała macicy, a to pozwala na tyle, aby zwiększyć wielkość macicy w czasie ciąży dziecko. W tym czasie, warstwa matka wykonuje większość zmian, w taki czy inny sposób związany z ciążą.

Do macicy może być zwiększona, jak dziecko rośnie, komórki mięśniowe – komórki mięśniowe zaczynają aktywnie udział, tworząc w ten sposób, włókna mięśniowe. Ponadto, wzrost macica jest nadal pogrubienie i wydłużenie włókien mięśniowych. Nawiasem mówiąc, to dzieje się przeważnie jeszcze w pierwszej połowie ciąży.

W normalnych kobiet w wieku rozrodczym macicy o długości około 8 cm, a grubość – około 5. Jeżeli pacjentka nie urodziła jego ciężar macicy jest około 50 gramów, i już rodziła – około 100 cm. Na koniec wzrostem wielkości ciąży macicy bardzo silnie się – przy długości około 38 cm, a jej ciężar, bez błony i dzieci – około 1200 gramów. W tym samym przypadku, jeśli wielowodzie oczekującej matka lub ciąża jest płodna, waga macicy może być nawet wyższa – do 1500 – 1800 gramów.

Macica zaczyna rosnąć po około 6 tygodniach ciąży – odpowiada to w drugim tygodniu opóźnić wystąpienie miesiączki. Znamienny tym, że po raz pierwszy macicy zwiększa się stopniowo – najpierw zwiększa się wielkość kierunku przód-tył, a po krótkim czasie – w krzyż.

W pierwszych tygodniach ciąży badania palpacyjnego lekarz decyduje asymetrię macicy – jest jednym z jego narożników wybrzusza się silniejszy niż inne. Wynika to z występu na fakt, że w tym miejscu została ustalona zapłodnionej komórki jajowej, która rozwija się bardzo szybko. Zaledwie kilka tygodni jajo będzie wystarczające, aby wypełnić całą jamę macicy, która dostanie symetryczny kształt duża.

Pod koniec ósmego tygodnia ciąży zwiększa wielkość macicy dwa razy, a zaledwie dwa tygodnie – już trzy razy. Pod koniec pierwszego trymestru – 12 tygodniu ciąży, macicy wzrasta czterokrotnie z miednicy, górna krawędź spojenia łonowego.

Wielkość badanie macicy

Aby lekarz mógł stwierdzić, czy występuje ciąża, lekarz powinien ocenić stan macicy, jej wielkość i gęstość. Wymaga to dwuręczny badanie macicy. Aby to zrobić, lekarz wkłada do pochwy indeksu kobiety i środkowymi palcami prawej dłoni. Lewy ręcznie lekarz bardzo delikatnie i lekko nacisnąć na przedniej ściany jamy brzusznej. Przynosząc palce obu rąk, lekarz poczują ciała macicy, w celu określenia jego cechy anatomiczne.

Należy jednak pamiętać, że ta metoda określania wielkości macicy jest istotne tylko w pierwszych dwunastu tygodni ciąży. Następnie macicy poza dolnej krawędzi miednicy, więc lekarz może czuć go przez ścianę brzucha. To z tego okresu czasu, w którym lekarz rozpoczyna pomiar obwodu brzucha i wysokość stojących macicy. Skraca to koncepcja o nazwie „AMD”.

W celu zmierzenia obwodu brzucha i AMD, lekarz będzie musiał albo tazomera lub przynajmniej zwykłą taśmę mierniczą. Przed badaniem, przyszła mama musi iść do toalety i opróżnić pęcherz. Podczas wszystkich tych pomiarów kobieta powinna leżeć na plecach.

W celu oceny przebiegu ciąży i rozwoju płodu, lekarze porównali dane uzyskane od ustalonych i ogólnie przyjętych norm. Należy jednak pamiętać, że jakby to było, ale to tylko uśrednione dane, więc w każdym przypadku lekarz oceniając stan macicy na pewno brać pod uwagę indywidualne cechy każdej kobiety – jej ciało, w czasie ciąży i więcej.

Jednak istnieją uśrednione dane i muszą być brane pod uwagę – odchylenie więcej niż pięć centymetrów przyczyną poważnego alarmu:

 • 16 tydzień ciąży – WYD wynosi około 6 – 7 cm.
 • 20 tydzień ciąży – WYD wynosi około 12 – 13 cm.
 • 24 tydzień ciąży – WYD wynosi około 22 – 23 cm.
 • 28 tydzień ciąży – AMD wynosi około 25 – 27 centymetrów.
 • 32 tydzień ciąży – AMD wynosi około 30 centymetrów.
 • 36 tydzień ciąży – AMD wynosi około 33 cm.
 • 38 – 40 tygodniach ciąży, macica jest znacznie obniżona, AMD wynosi około 28 cm.

Jak wspomniano powyżej, wysokość stojących macicy – nie jest stała. Może to mieć wpływ na ilość płynu owodniowego, ilość płodu – macica rozciąganie w tym przypadku jest silniejsza, a więc wysokość macicy jest wyższa, niż w normalnych ciąży. Równie ważne, prezentacja płodu – czy jest to krzyż lub pochylać, to AMD będzie mniej niż zwykle.

Dlatego lekarze – ginekolodzy prawie nigdy określić wiek ciążowy na wysokości stojącego macicy. Dlatego też, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak na początku ruch dziecka, datę ostatniej miesiączki, wyniki badania USG płodu.

Zwiększenie rozmiaru macicy

W takim przypadku, jeśli ciąża przebiega normalnie, kobieta prawie nie odczuwa wzrost wielkości macicy, ponieważ zdarza się stopniowo. Jednak na początku ciąży, kobieta może czuć się dość dziwne odczucia w podbrzuszu – jest to spowodowane faktem, że struktura więzadeł macicy zaczyna się szybko zmienić, złagodzić.

W tej samej sprawie, gdy macica zaczyna się zbyt szybko rośnie – z powodu wielowodzia lub ciąży mnogiej, lub jeśli kobieta macicy odbiega tyłowi, czy macica kobiety ma blizny macicy (na przykład, przez cesarskie cięcie) lub jeśli kobieta ma proces klejącej, często kobieta zaczyna odczuwać ból, często ciężkie wystarczy.

Często wiele kobiet usłyszeć rady znieść ten ból, rzekomo dlatego, że to normalne i fizjologiczne. Jednak lekarze – ginekolodzy doradzić przyszła mama nie znieść bólu, ale w pierwszym z jego przejawów, zasięgnąć porady lekarza. Tylko lekarz może realnie ocenić stan kobiety i ustalić przyczynę, która doprowadziła do bólu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że nie zwraca zbytniej uwagi na ból, który sygnalizuje początek samoistnego poronienia – poronienia.

Ściśle mówiąc, nie kobiety w ciąży lub rodziły się w każdym przypadku za niedopuszczalną próbę dostarczenia diagnozy. Często, nawet najbardziej doświadczony lekarz potrzebuje czasu i trochę dodatkowych badań w celu ustalenia dokładnej diagnozy. A jeśli kobieta ma lekarza i poprosił o pomoc późno, czas najcenniejszy mogą być bezpowrotnie utracone.

Co dzieje się w macicy po porodzie?

Co dzieje się w macicy po porodzie? skurcze macicy po porodzie rozpoczyna się w ciągu kilku minut po urodzeniu dziecka. Bezpośrednio po porodzie intensywne skurcze macicy zaczyna się z nią rozstał się od ściany i podszedł do łożysko. W ciągu pierwszych kilku godzin po wysokości dna macicy urodzenia wynosi około dwudziestu centymetrów. Ponadto, macica spadną o około centymetr dziennie przez około dwa tygodnie.

W tym przypadku, gdy skurcze macicy po porodzie następuje zwykle wskaźniki będą w przybliżeniu następujące:

 • 2 dzień po urodzeniu – SFH wynosi około 14 – 15 centymetrów.
 • 4 dzień po urodzeniu – SFH wynosi około 11 centymetrów.
 • 6. Dzień po urodzeniu – SFH wynosi około 9 cm.
 • 8 dzień po urodzeniu – AMD wynosi około 7 centymetrów.
 • 10. Dnia po urodzeniu – AMD wynosi około 6 centymetrów.

Wreszcie kształtować macica przywróci tylko ósmy – dziewiąty tydzień po porodzie. Jednak w tym przypadku konieczne jest, aby wziąć pod uwagę kilka czynników indywidualnych, które mogą mieć wpływ na ten proces Charakterystyka ciąży i porodu, karmienia niemowląt piersią, wiek kobiety, obecność niektórych chorób przewlekłych.

Z reguły u kobiet w wieku powyżej 25 lat lub w porodzie nie jest to pierwszy raz, lub tych, którzy mieli wielu ciąż lub wielowodzia, macica może być zmniejszona o wiele wolniej. Oznacza to, że dane dla kobiet może wymagać interwencji medycznej. Lekarz zbada kobietę, a przypisanie konkretnych leków i terapii fizycznej w miarę potrzeb, które będą stymulować bardziej intensywne skurcze macicy.

Dopóki kobieta jest w szpitalu, lekarz jest w stanie kontrolować szybkość redukcji macicy. Jednak macica kurczy się przez znacznie dłuższy czas niż jest kobietą po porodzie w szpitalu położniczym. Oznacza to, że niektóre problemy mogą pozostać niezauważone. Dlatego nie jest w jakikolwiek sposób jest nie do przyjęcia, aby zignorować zapobiegawczych ginekologów wizyty.

Kobieta powinna poddać się badaniom miednicy w dwóch tygodniach i miesiąc po urodzeniu. Lekarz oceni nie tylko macicę ale szyjki macicy. Niestety, szyjka macicy po porodzie może również pozostawiają wiele do życzenia. Ale młoda mama potrzebuje dużo siły i zdrowia, aby dbać o najbardziej wartościowe, które mogą być tylko w życiu – dla okruszków. Ale w takim razie, jeśli problem nie może być postrzegane w sposób terminowy, bardzo wysokie ryzyko różnych powikłań, dzięki którym kobieta może być w szpitalu.

load...