Samotność w podeszłym wieku: jak nie pozostają na fasoli?

Zawartość:

Młodzież tak naprawdę nie chce myśleć o problemie izolacji osób starszych. Ale to z tego nie będzie nigdzie. Nawet jeśli teraz jesteś pełen sił, a twoje życie przypomina cykl różnorodnych imprez, od samotności w starszym wieku, nie są ubezpieczone. Co ją powoduje? Jak go uniknąć? Przeczytaj nasz artykuł o samotności na starość, a znajdziesz odpowiedź na wszystkie swoje pytania.

load...

Starzenie się jako an_0 życia

Zanim zaczniemy rozmawiać o problemie samotności osób starszych, konieczne jest, aby określić kolejność, że ogólnie jest starzenia. Wiele osób kojarzy to pojęcie ze zjawiskiem menopauzy. Zmiany hormonalne powodują zmiany w fizjologii organizmu i, oczywiście, w stanie umysłu, nie przechodzi bez śladu: Kobiety doświadczają menopauzy, stają się niespokojne, niezdecydowane, rozdrażnienie i pesymistyczny. Z grubsza to samo dzieje się z ludźmi, którzy nie zawsze są skutecznie przezwyciężyć kryzys wieku średniego.

Jednakże, jeśli mózgach poraskinut, staje się jasne, że punkt kulminacyjny i wszystko z nią związane, przechodzi, a tu chodzi, i starość. Naukowcy, którzy badali ten okres, izolowane wewnątrz kilku krokach:

 1. Stan przejściowy

  Zazwyczaj jest to związane z menopauzą. Predstarost obejmuje okres od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu lat. Można zauważyć, że nie jest tak łatwo, biorąc pod uwagę zmiany w życiu, jak psychologiczne elastyczność zaczyna powoli spadać. Stopniowo zbliża się czas emerytury, które mimo swojej oczywistej odwołaniu okazuje silny stres. Jeśli nie masz marzenie, które jest zawsze za mało czasu, to prowadzi to do wybuchu egocentryzmu ze względu na zwiększoną potrzebę komunikowania się z bliskimi (konieczne jest jakoś zająć swój wolny czas!)

  load...
 2. Starość przychodził do swojego życia już po sześćdziesięciu lub sześćdziesięciu pięciu

  Zmiany w stylu życia stają się coraz bardziej dramatyczna, a zdrowie jest coraz większym stopniu swoją obecność. W związku z tym, można otrzymać specjalne potrzeby w diecie, pory dnia itp … Często prowadzi to do wzrostu uzależnienia od innych, jak i siebie, aby zaspokoić ich staje się trudne.

 3. Słaby

  Na szczęście, dzięki tym stanie nie są bynajmniej wszystkich. Jego obraźliwa ze względu na ogólny uwiąd organizmu, co prowadzi do niezdolności do samodzielnej egzystencji i dbać o siebie. Ciężkie choroby przewlekłe przyczyniają się: na przykład, paraliż kończyn dolnych występuje u osoby w podeszłym wieku, a on traci zdolność chodzenia.

Jak można żyć w półmroku swego życia? Przede wszystkim, trzeba dostosować się do zmian w procesach psychicznych. Poważnie pogarsza się pamięć: starsza osoba staje się trudne do zapamiętania, gdzie włożył okulary, lub gdy notebook. Jednocześnie wydarzenia wrażliwe lub emocjonalnie intensywne są nadal jak nowy.

Jak już wspomniano powyżej, zmniejszenie elastyczności umysłowej, co prowadzi do problemów w uczeniu się nowych rzeczy. Dlatego tak trudno jest wytłumaczyć swojej babci, jak korzystać z telefonu komórkowego (o Internet jest lepiej zapomnieć). Oczywiście, to nie powinno być zdanie: świat jest pełen ludzi w podeszłym wieku, którzy nie cierpią z powodu samotności i starości dzięki nowym hobby i przygotowanych do interesujących rzeczy.

Zdolność intelektualnej w tym wieku też może gorzej, ale może mieć wpływ. W szczególności, pozytywny wpływ na inteligencję bez chorób przewlekłych, odpowiedniego poziomu kosztów dochodów, dobre warunki, bliski związek z mężem i dziećmi, uczestniczyć w działaniach wymagających stres psychiczny, i, oczywiście, zadowolenia z życia. Może się to wydawać dziwne, ale Podsumowując, można powiedzieć, że szczęśliwi ludzie pracują lepiej mózg!

Twoja tożsamość pozostaje również bez zmian. W starszym wieku, ostrzone wiele cech, takich jak drażliwość lub skrupulatnością. Całkowity poziom witalności spada – osoba staje się bardziej zrelaksowany i pasywny. Wiele starych ludzi istnieje taka wyjątkowa jakość jako zgodności, sugestie i uzależnienie od opinii innych (lub wystąpień telewizyjnych). Dlatego też osoby starsze są często prowadzone na sztuczki oszustów.

Przyczyny wystąpienia samotności na starość

Jak zapewne stało się jasne, samotność i starość – nie synonimami. Jednocześnie można zaobserwować następujący obraz: coraz więcej osób starszych opisują siebie jako samotny. Wynika to z różnych powodów, w tym zmian związanych z wiekiem. Dlatego zainteresowanie problemu samotności osób starszych oznacza pokrycie tej kwestii. Więc, co jest korzeniem wszelkiego zła?

 • Zmniejszenie liczby rzeczy, Impersonalni

  Jeśli młodość i dorosłość byłeś zainteresowany całym świecie, to zakres jest zawężony z wiekiem. Jak już wspomniano, osoby starsze są mniej aktywne, bardziej konserwatywny i sztywne, nie tolerują zmian i nowych doświadczeń w życiu. I wszystko było źródłem żywych wrażeń, a następnie staje się tematem dla komunikacji!

 • Zmiany osobowości

  Nie jest tajemnicą, że charakter wielu starszych staje się nie do zniesienia. W starszym wieku, podkreślają różne cechy osobowości: złym humorze eksploduje człowiek na każdej najmniejszej okazji, zamienia się w pedantycznym otworu rzadkich i niepokojących przestaje wychodzić z domu z powodu jego licznych obaw. Zgadzam się, to znacznie komplikuje szanse na dialog z innymi.

 • Zaburzenia psychiczne

  Ludzka psychika wraz z wiekiem ulega pewne metamorfozy nie są przyjemne. Tzw zmiany związane z wiekiem są zaburzenia pamięci, uwagi, percepcji, myślenia szybkość i redukując czas reakcji. Są chwile, kiedy idą za granicą zasady i przejść do kategorii zaburzeń psychicznych: choroba Alzheimera, wszystkie rodzaje demencji i demencji starczej, psychozy, etc. … Oczywiście, aby poradzić sobie z osoby chorej psychicznie staje się bardzo problematyczne.

 • Pogorszenie więzi rodzinnych

  Zawęża osoba starsza uczucia do krewnych – jego emocje stają się bardziej polarny, odcienie pośrednie znikają. Może być aktualizowany dawne żale, co prowadzi do zerwania kontaktu z nikim z rodziny. Zdarza się, że miłość starego człowieka koncentruje się na każdego członka rodziny jednego, jak córki czy wnuka, który prowadzi do obsesji się komunikować.

 • Cel utrata partnera komunikacji – kolejnym czynnikiem wpływającym na samotność osób starszych

  Im starsza osoba, tym bardziej prawdopodobne w obliczu śmierci kogoś z przyjaciół lub znajomych. Tak czy inaczej, to zawęża zakres komunikacji, ale ze względu na zmiany personalne i psychiczne nawiązać nowe znajomości, nie jest w stanie.

 • Przejście na emeryturę

  Praca dla osoby dorosłej jest podstawowym źródłem komunikacji. Podczas długich lat pracy, jesteśmy przyzwyczaić do dzielenia się z kolegami w wydarzeniach z życia rodzinnego, wrażenia z podróży, nowych klas, spędzić święta razem. Po przejściu na emeryturę, kwota komunikacji jest znacznie zredukowane, ponieważ nie spełniają codziennie z tymi ludźmi.

 • Specyfika komunikacji

  Z powodu powyższych względów tematem rozmowy staje się rodzajem. Być może zauważyliście, że kiedy wydaje się, otoczony starymi paniami w transporcie lub klinice: permanent „ranami” często są w centrum uwagi. Ponadto, starsi, którzy przeżyli w życiu wiele negatywnych zdarzeń, często stają się zły i rozczarowany na całym świecie. W swoich wystąpieniach i zdradza niezadowolenie z nowoczesnym stylem życia skarg, rządu i innych negatywnych. Myśli o rychłej śmierci też nie zwiększa liczbę osób chętnych do rozmowy z osobą starszą.

Samotność na starość: stopa lub odrzucenie?

Nie myśl o samotności na starość, jako zjawisko naturalne. Niezależnie od powodu, starsza osoba może dostosować się do zmian związanych ze starzeniem opisanych powyżej. Istnieją czynniki, które uniemożliwiają wystąpienie samotności na starość. Na przykład, stałość z bloków układu nerwowego powstawanie zaburzeń psychicznych, liczba ujemna zmniejsza zmiany związane z wiekiem w umyśle i stanowi podstawę dla osoby starszej relaksujący kontakt z innymi.

Wiele zależy od opinii starców. Na przykład, na Wschodzie postanowił poszanowania starszych – są przodkami, mają więcej doświadczenia życiowego, co czyni je mądry w oczach młodszych członków społeczeństwa. Wysłuchać ich opinii i wszystkim zwracać uwagę na komunikowanie się z nimi. Dzięki temu w krajach wschodnich i nie słyszałem takiego problemu jak samotność starszych członków społeczeństwa.

Ale jeszcze ważniejsze jest zachowanie kontaktu rodzinnego, jest to sfera życia jest źródłem zasobów i wsparcie dla osoby starszej. Jest bardzo ważne, aby czuć się uwagi, ciepła, miłości i opieki ze strony bliskich. A niekoniecznie stać się ciężarem, który może być frustrujące dla obu stron. Starsi ludzie mogą być również zaangażowany przez prostych pracach domowych lub siedzieć z dzieckiem. Po pierwsze, jest to zupełnie wystarczające aktywności dla tej grupy wiekowej i stwarza okazję do samorealizacji, w wyniku której jego babcia lub dziadek pojawia się pewność siebie i poczucie własnej wartości. Po drugie, będzie bardziej aktywnie zaangażowany w rodzinnej firmie, która sama w sobie stanowi podstawę komunikacji.

Tak więc, w obecności wyobraźni i pomysłowości samotności osób starszych przestaje być dla nich czymś nieuniknionym. Jednocześnie, wiele zależy od tego, jaki rodzaj psychologicznej starzenia jest podatny na człowieka w tej sprawie. Psychologowie opisać kilka z tych opcji:

 • „Grouchy” starość

  Na pewno nie spotkałem się z tego typu osobami starszymi – oni krytykować wszystko, co ich otacza: rodzina, rząd, drogi, szpitale, a nawet młodych matek z wózkami dziecięcymi. Jedynym, który nie ma wad – to sam Croaker. A ponieważ on wie lepiej niż ktokolwiek inny, jak żyć, chce podzielić się tą wiedzą z innymi, niezależnie od tego, czy chcą, czy nie. Bardzo często celem ataków stały się młodzi ludzie. Zazwyczaj ta opcja jest starzenie widać na tych, którzy początkowo ma tendencję do zachowań agresywnych, w podeszłym wieku, funkcja ta wzrasta. To smutne, ale to, co ci ludzie są twierdząc siebie.

 • „Pechowy” starość

  Te starcy widać z daleka: wymarłe oczy, pochylony do tyłu, tasowanie chód. W przemówieniu dokuczliwy stale obecne w różnych formach. I wszystkie te osoby są całkowicie rozczarowany życiem i same w sobie, ich własny wizerunek sprowadza się do idei samotnej i smutnej przegrany. Są zawsze żal przegapić możliwości, nie może wybaczyć własne błędy, przeklinając i obwinianie się w upadłości. Wspomnienia z najmroczniejszych okresów życia nie wychodzić z ich głowami, a to sprawia, że ​​te starsi są głęboko nieszczęśliwi ludzie.

 • „Rodzina” starość

  Zwykle jest wybierana przez babki. Uważa się, że głównym celem kobiety – będzie się domem. Po przejściu na emeryturę, babcia zwraca się do swojej rodziny i bierze na różnych zajęciach: gotowanie, posprzątać mieszkanie, ogrodnictwo, siedzący z jego wnuków. Takie rzeczy nigdy nie dobiegnie końca, więc starsza kobieta zawsze czuje to konieczne i stosowne. Jednocześnie panuje przekonanie, że gospodarstwo nie jest prawdziwym samorealizacji, więc poziom szczęścia u osób z tym typem starzenia jest nieznacznie niższa niż w dwóch ostatnich opcji, ale o tym później.

 • „Zdrowa” starość

  Ponieważ średnia długość życia mężczyzn jest znacznie niższy niż w przypadku mężczyzn, woli radzić sobie z tym i emerytalnych zaczyna aktywnie dbać o swoje zdrowie. Na zewnątrz, ten starzec jest bardzo aktywny, zaangażowany w różnych sportów, stosować się do zdrowego systemu dieta i uwielbia rozmawiać na te tematy ze zwolenników tego stylu życia. Najważniejszą rzeczą – martwić się o zdrowie nie stało się nienormalne i nie stać się hipochondrii. To dzięki takim przypadku kliniki są pełne ludzi, którzy są plagą lekarzom swoje rzeczywiste i urojone skargi (te ostatnie, oczywiście, okazuje się być dłuższy). W normalnej wersji tych starców są dość zadowoleni ze swojego życia.

 • „Adaptacyjny” starość

  Każdy z nas jest pełna przypadków i pragnienia, że ​​z jakiegoś powodu nie mają czasu na wdrożenie. A teraz nadchodzi długo oczekiwany emerytalny, z udziałem dużej ilości wolnego czasu. Starsza osoba rozwija gwałtowne działania zmierzające do ich własnego dobra, jeśli pozwalają finanse, ma wiele podróżował, odwiedzając wiele ciekawych klubów i warsztaty, a nawet udaje się do tańca. To naturalne, że takie samotne życie nie można nazwać, więc poziom zadowolenia w tego typu starości jest dość wysoki.

 • „Creative” starość

  Niektórych osób jest to niemożliwe „emeryturę”: pracują aż do ostatniej chwili. Zakończenie aktywności zawodowej może być stresujące dla nich, ale oni szybko znaleźć zastępstwo: organizacje społeczne, wykonywanie ruchów, partii politycznych, mentoringu – wszystkie te sfery pozwalają osoby w podeszłym wieku, aby aktywnie uczestniczyć w życiu i działalności twórczej wykonywanej przez przekazywanie ich doświadczenia i wiedzy na temat młodzieży. Niektórzy psychologowie wątpliwości, że jest to dobra opcja, wybierz go znając złe stosunki rodzinne. Ale tacy ludzie nigdy nie są same i są całkiem zadowoleni moje życie, i to jest chyba najważniejsze.

Jak radzić sobie z samotnością osób starszych?

Tak więc, można powiedzieć, że człowiek jest kowalem jego szczęście. W żaden sposób nie zatrzymać się w ich starości i samotności w półmroku swego życia – można nadal komunikować się z innymi ludźmi i komunikować się ze światem w niemal każdych warunkach. Co muszę zrobić?

Działalność

Aby nie zostać sam na starość, to jest bardzo ważne, aby pozostać aktywni. Jak żyć większość emerytów w naszym kraju? Siedzą cały dzień w domu, a wyjście z kliniki, sklepu lub spotkań na ławce są uważane za coś niezwykłego. Człowiek staje się bierny, a jedynym sposobem, aby uzyskać nowe doświadczenia – to jest nadzieja, że ​​ktoś przyjdzie i coś zrobić. A to, niestety, jest bardzo rzadkie.

Dlatego bardzo ważne jest, aby pokazać zainteresowanie i inicjatywę w odniesieniu do jego własnych działań – cokolwiek to było. Poznać nowych ludzi i rozmowa jest możliwe tylko w domu (jeśli oczywiście nie zamierza odwiedzić) – we wszystkich innych przypadkach jest to bardzo prawdopodobne. Zwłaszcza jeśli chodzi o jakichkolwiek zajęć grupowych lub klubów dla osób starszych.

Tworzenie

Pojęcie „kreatywności” jest dość obszerna, a my rozumiemy im możliwość samorealizacji. Oznacza to, że dana osoba znajdzie się jakieś ciekawe działalności, która przynosi mu pozytywne emocje i nie tracić z dala od nudy. Osoba starsza może angażować się w hobby w domu, ale jest znacznie bardziej wydajne i bardziej zabawy to zrobić w towarzystwie osób starszych.

A jednak, co robić na starość? Odpowiedzi na to pytanie może być masa. Przede wszystkim dobrze jest pamiętać, że zawsze chciałeś zrobić, ale nie masz wystarczająco dużo czasu. Z pewnością każdy ma takie niezrealizowane pragnienia, na przykład, ceramika formowanie lub projektowania krajobrazu. A może już robi coś ciekawego w młodości, a teraz nadszedł czas, aby przypomnieć te rzeczy. Rysunek, czyniąc rękodzieło, fotografia – współczesny świat oferuje wiele możliwości samorealizacji, odpowiednio, można wybrać dowolny z nich.

Inteligencja

Możliwość pełnej komunii może być poważnie ograniczona, jeśli twoje myślenie zacznie tracić zwykłą ostrość. I zgodzi się Pan, jest o wiele bardziej interesujące i przyjemne do rozmowy z mądrym człowiekiem, który ma wiele do nauczenia. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymać inteligencję i inne zdolności poznawcze na odpowiednim poziomie.

Aby to zrobić, należy uruchomić opłatę dla umysłu: uczyć się wierszy serca, rozwiązywać zagadki logiczne, pociąg uwagę. Wszystkie te zajęcia nie są daremne – pomagają zachować elastyczność procesów myślowych, które opóźniło wystąpienie starości. Możliwość podejmowania pracy intelektualnej jest również plus. Spójrz na naukowców – wśród nich znacznie mniej osób cierpiących na zaburzenia psychiczne związane z wiekiem, a wielu z nich udaje się utrzymać adekwatności nastawieniem na bardzo późnym wieku.

Charakter

Nikt nie chce komunikować się z Croaker lub skąpiec. Niestety, czasami sam człowiek nie zauważy jego transformację do nieprzyjemnego charakteru. Dlatego nie można pozwolić sobie na kwiat i pokazać wszystkie wady jego charakteru. Jakie negatywne cechy starości zyskują siłę?

 • Zrzędliwy;
 • Nuda;
 • Drażliwość;
 • Chciwość;
 • Gniew;
 • Egocentryzm;

Monitorować swoje zachowanie za przejaw tych i podobnych cech charakteru. Starość nie jest uniwersalna definicja tego, że zachowują się jak serce chce. Dokładniej, co prawda powiedzieć można, ale najprawdopodobniej będzie to sprawi, że całkowicie samotny mężczyzna.

Poszanowanie

„Traktuj innych tak, jak chcesz je traktować Cię” – o mądrość pewno słyszał wielu czytelników. W tym samym czasie, często przysięgam na ludzi wokół nich, potępiamy je i nazywają głupi i ignorantem. W starszym wieku, tendencja ta wzrasta, a ty kąpiel w oceanie pogardy dla każdego innego. Ważne jest, aby zatrzymać się w czasie, ponieważ postawa wobec innych i samoocena są ze sobą nierozerwalnie związane. Kto szanuje siebie, szacunek i innych. On nie pozwoli upokorzenia w swoim adresem i nie schylać się do niej sam. I że ludzie są wystawione na takiego człowieka.

Optymizm

Nasza starsza można rozumieć: restrukturyzacja, która miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych, chłodny okaleczony ich szeregi, i dobrze karmione zamiast stabilnej przyszłości, dla których miał nadzieję, że są zmuszeni uzupełniać skromne istnienie. Ale nawet w tych trudnych okolicznościach, które w jakiś sposób udaje się utrzymać optymistyczne nastawienie.

Oczywiście dużo łatwiej jest zrezygnować na wszystko ręką i popaść w pesymizm. Ale to zwykle odstrasza ludzi wokół nich. Spróbuj skoncentrować się na pozytywnych zmian, które odbywają się w swoim życiu. Nawet jeśli coś jest źle, to ważne jest, aby zrozumieć, że – nieuniknione prawo życia, a na pewno powinien być biały na czarnym paskiem.

Kochaj Mnie

Czy zauważyliście, że przyciąga do osób pewnych siebie i pozytywne? Sekret tkwi w miłości własnej. Jeżeli dana osoba nie zwraca uwagi na ich potrzeby i pragnienia, aby nie rozwijać swoje zdolności i ogólnie już dawno zrezygnowała z jej strony – jakie zainteresowania ze strony innych może być mowy? (! Zwłaszcza w starszym wieku), w związku z tym, nawet w starości nie powinniśmy zapominać, że jesteś też człowiekiem – jego perspektyw, nastroju i potrzeb. Nie powinno się złożyć ofiarę lub coś każdemu: wnuki, dzieci czy pracach domowych. Daj sobie czas, zatrzymajcie się – krótko mówiąc, wszystko zrobić tak samo, jak w przypadku osób młodszych.

 

Nie wolno nam zapominać, że mamy przyjść na ten świat i iść sama. Jednakże, samo życie jest szczęśliwy tylko wtedy, gdy dzielimy je z bratnich dusz. Z reguły są to rodziny, przyjaciół i innych bliskich. Dlatego najważniejsza zasada dla tych, którzy nie chcą pozostać w spokoju na starość – najbardziej lubi! I pamiętaj, że młodzież – stan umysłu. Jeśli pozostają elastyczne i aktywne, ciekawe i twórcze, to zawsze będzie otoczony pozytywną osobą i będzie można uniknąć samotności na starość.

load...