Rozwój dziecka po roku: przypomnienie dla nowych rodziców

Zawartość:

To nie wydawało się tak dawno temu byłaś moje dziecko pod moim sercu, nawet nie wyobrażając sobie, jak to będzie wyglądać, którego funkcje będą dziedziczyć większym stopniu – z jednego lub drugiego rodzica. Czas po porodzie dla każdej kobiety leci: pół upieczone mamusie czasami nawet nie zauważyć w codziennym jak latem zastępuje jesienią i wiosną – zimowym. Naturalnie, pierwszy twardy prawie każdy, ale pewne trudności brać za pewnik, lojalnie ich przenoszenia, podczas gdy inne są nerwowe i przeżywają trudny proces adaptacji. I to jest OK, bo narodziny dziecka znanego życia rodzinnego jest wywrócone do góry nogami – zamiast spokoju i uznanym sposobem życia pojawiają się nieprzespane noce, karmienie, kąpiel, płacz.

load...

Jednak człowiek przyzwyczaja się do wszystkiego, zwłaszcza, że ​​matka już czuje ich dziecko rozumie, że on (lub ona) chce, a ze względu na to, co jest niegrzeczny w trzech lub czterech miesięcy. Pierwszy świadomy agukane uśmiech, delikatne dłonie i stopy – to wszystko przynosi radość i wypełnia życie znaczenia. A teraz bardzo mało pipsqueak dorastali: próbuje wymawiać słowa, rozumieć żądanie, wykonuje proste „instrukcje” rodziców. Po roku zaczyna się zabawa – tym razem z wiedzy, nabycie pewnych umiejętności malucha. Weźmy się bliżej, jak tam jest rozwój dziecka, trzeba się spodziewać i co należy przygotować i jakie działania powinny być prowadzone z nim.

Dziecko poznaje świat: rozwój intelektualny

Należy rozumieć, że rozwój każdego dziecka jest indywidualny – co można zrobić, aby dwunastu miesięcy, a drugi będzie w stanie nauczyć się później. Więc nie panikuj jeśli młodzi rodzice we wszystkich korzyściach mówi się, że dziecko jest już lat ma iść, a dziecko wciąż próbuje to zrobić. Bądź cierpliwy i po prostu poczekać – cały czas!

Ponadto, naukowcy już dawno udowodnili, że rozwój dziewcząt jest o wiele szybciej niż w przypadku chłopców. Tak, ostatni wziąć swoje pierwsze kroki na dwa lub trzy miesiące później, a jeśli małe czarodziejki zaczyna mówić do dwóch lat, potem następny pan to zrobić za nią – różnica czasu może wynosić od 16 do 24 tygodni. Nie na darmo mówią, że panie powinny ustąpić!

load...

Tak, że rozwój dzieci – indywidualny proces, ale istnieją wspólne wskaźniki, z których odstraszają lekarzy w celu określenia normalnej neuro-psychologicznego i fizycznego stanu dziecka. Powinniśmy o tym wiedzieć, a rodzice w celu zapobiegania i wykrywania ewentualnych nieprawidłowości pewne nieprawidłowości. Jak mówią, przezorny zawsze ubezpieczony!

Tak więc, zastanowić się, jak rozwój dzieci dzieje się po roku, jakie są cechy i co należy zwracać uwagę na Pipsqueak rosły zdrowe. Zdaniem ekspertów, stabilny wskaźnik pełnego rozwoju dziecka jest jego wysokość. Przez dwanaście miesięcy ciało młodego chłopca lub dziewczynki rośnie o około 25 centymetrów, odpowiednio, średni wzrost letniego dziecka wynosi około 75-76 centymetrów. To właśnie w tym czasie nie jest bardzo intensywny rozwój, zarówno fizyczny i psychomotoryczny, aktywnie tworzących odruchy warunkowe.

Co do zasady, po jedenastu miesiącach, wiele dzieci zaczynają wypowiadać monosylabiczne słowa, z każdym dniem coraz bardziej wzbogacić swoje słownictwo. Zazwyczaj około jednego roku dziecko stawia pierwsze niepewne kroki, okresowo spada, trzymając się rzeczy, które są bliskie (stół, krzesło nogę lub krzesło, kanapa, łóżko, etc.). Stopniowo jego umiejętności poprawiły: wkrótce będzie można zauważyć, jak ruchy Pipsqueak i działa całkowicie niezależnie od siebie.

Na jednym letniego dziecka istnieje ogromne pragnienie, aby dowiedzieć się o świecie: on chętnie w kontakcie z nowymi ludźmi, dotknij wszystkiego, co widzi, wykorzystuje wiele elementów w trakcie gry i już znam ich wartość. Kid pamięta imiona bliskich – rodziców, dziadków, braci, siostry, dziadków – i odpowiedzi na własną rękę. Po dwunastu miesiącach, pragnienie, aby zobaczyć i zapoznać się z otaczającej rzeczywistości jest silna motywacja do samodzielnego poruszania się, więc w tym czasie powinny być szczególnie ostrożny, aby obserwować swoje dziecko. Ponieważ bardziej niedojrzały macierzystych dziecko czasami nie słucha, tak że często występują zranień i okaleczeń.

Dziecko w wieku około jednego roku i ośmiu miesięcy słownictwa czasami dochodzi nawet do stu słów lub więcej. Jak tylko poznaje świat, nauczył umiejętności chodzenia, mowy, stopniowo istnieje aktywny rozwój pamięci – dziecko łatwo zapamiętuje ludzi, przedmioty. Dlatego w tym czasie powinno być z nim jak najwięcej, aby komunikować się, aby odpowiedzieć na wszystkie jego pytania i wyjaśnić znaczenie przedmiotów, działań i tak dalej.

Elastyczne myślenie, intelektualne i twórcze zdolności dziecka, aby pomóc rozwijać się w rozmaite gry, które nie wymagają dorosłych rozproszenia od codzienności. Odtwarzać je można wszędzie: na spacerze w kuchni domu, w samochodzie lub środkami transportu publicznego, i tak dalej. Dla tych gier nie potrzeba żadnych dodatkowych akwizycji lub gotowania. Wymagają one dobrą wyobraźnię.

Tak, dobrze rozwija twórcze umiejętności w grze dziecko nazwie „Kim jestem?”. Ona jest dorosła, przedstawiających dźwięki, gesty, mimikę, na przykład samochód lub chrząszcz, prosi dziecko, aby odgadnąć, kto to jest. Jeśli otgadka nie powoduje trudności w dziecko, możesz mu zaoferować, z kolei, jest już przedstawiać kogoś i odgadnąć jego zagadkę. Pokaż może być wszystko, o ile przedmiotem dopasowane w przedziale wiekowym zrozumienia dziecka.

W rzeczywistości istnieje tak wiele ciekawych, a co najważniejsze – przydatne wnioski, które mogą być prowadzone z dzieckiem po upływie roku. Ale niech nie dostać przed siebie też pod uwagę techniki później.

Aktywnie rozwijać: Pierwsze kroki i oddzielne działanie

Na rozwój dziecka ma wpływ wiele czynników: atmosfery w rodzinie, warunki życia, żywienia i więcej. Im więcej czasu poświęcić swoje okruszki – się z nim bawić, chodzić, mówić, czytać książki na głos, aby wyjaśnić wartość pewnych rzeczy – im bardziej rozległe będzie jego słownictwo, lepsza pamięć. Dzieci po roku niezwykle mobilny, często przebywających w dobrym stanie emocjonalnym, często śmiech, szczęśliwy nowych ludzi, reagujących na wszelkie przejawy zainteresowania, zarówno przez dorosłych i rówieśników.

Po czternastu miesiącach rozwoju dziecka jest aktywnym przedmiotem działalności, podczas której spotkał się ze światem – pamiętaj sens i nazwy obiektów i ich właściwości. W tym czasie dziecko chłonie informacje jak gąbka, więc rodzice muszą być możliwe do kierowania nim i uczyć. W tym celu nie jest konieczne stosowanie żadnych specjalnych technik – zrobić to w zabawny sposób. Na przykład, gdy dziecko jest trochę starsze, można zaprosić go do gry w „Znajdź żądany kolor.”

Z pomocą dzieci po 2,5 roku uczy się rozpoznawać kolory. Aby grać, trzeba wybrać kolor, aby pokazać go na dziecko i poprosić, aby znaleźć dokładnie taki sam kolor, który jest wokół. A zdolności umysłowych u dzieci w tym wieku rozwijają dobrą grę, „Co ja robię?”. Dla konieczne jest reprezentować jakieś działania, że ​​inteligentny dzieciak wie dobrze – rysowanie, prasowanie, zamiatanie, mycie zębów, etc. – i poprosić ich, aby odgadnąć, co akcja jest. Tak więc, w trakcie codziennej komunikacji, zabawy i psoty, dziecko stopniowo rozszerzył słownictwo, strawne informacje o obiektach i ich znaczenia.

Psychiczny i fizyczny rozwój każdego dziecka może nastąpić w różny sposób: Karty mobilne i aktywne dla wszystkich zainteresowanych, komunikować się z rówieśnikami, należy zwrócić uwagę dorosłych. Poruszają się wokół partii, każdy może zobaczyć i usłyszeć wszystko, oczywiście, że tak mało „lżejszy” często zaczynają wcześnie, aby powiedzieć.

Jednakże, jeśli dziecko ma cichy i skromny, jest niechętny, aby nawiązać kontakt z innymi dziećmi, a po roku nadal uparcie milczy, nie martw się – można usłyszeć od wielu ciekawych rzeczy, tylko trochę później. Wysyła go do gry, pokazując, co można zrobić z tego lub tego przedmiotu. Fakt, że takie osoby unikają dość długo utrzymuje się jednorodność w ruchu i działania: niektórzy rodzice zauważyć, że ich dziecko jest stale przesuwa zabawkę z jednej dłoni do drugiej, monotonnie rolek maszynowych i tym podobne.

Przez dwanaście miesięcy życia, zdolność dziecka przypomnieć i powtórzyć działania podjęte przez inną osobę, a on widział wcześniej. Może się zdarzyć, że przez pokazanie dziecku, jak grać w nową maszynę, nie będzie widać żadnej reakcji, okruchy nie odpowiedzieć. Jednak kilka dni będzie cię zaskoczyć, zgrabnie radzi sobie z tym samym tematem. Dzieci, po tych wszystkich latach, aby zrozumieć i zapamiętać, ale potrzebne jest trochę czasu, aby zrozumieć wszystko. Rozwój dziecka odbywa się w taki sposób, że informacja o widział i słyszał to gromadzi się stopniowo. Ale jednak, jak zauważa on codziennie te same czynności powtarzające się (takie jak niewykorzystanych środków, prasowanie, pranie), z czasem istnieje potrzeba ich naśladować.

Po roku i bliżej do dwóch lat połowiczne młodych matek, mogą odetchnąć z ulgą – dziecko zaczyna czas niezależnych gier. Teraz dziecko potrzebuje samotności, często zaangażowane w „ich sprawa”, jest długa. Ale to nie znaczy, że nie wymagają uwagi i opieki – od czasu do czasu znajdują się okruchy, oferuje swoją pomoc.

Po około roku i dziewięciu miesięcy, wiele dzieci zaczynają „zdefiniować” swoje terytorium, ustalając co do tego czy tamtego miejsca. Dlatego też, jeżeli dziecko zostało pierwotnie przyzwyczajeni do porządku, miałem okazję obserwować jak rodzice robią czyszczenie, potem z tym powinien mieć żadnych problemów.

Rozwój dziecka – naturalny, ale jednak trudny proces, więc jeśli ma to być potomkami bezpiecznie, być ostrożnym i pacjent z dzieckiem. Dzieci po trzech latach bardzo emocjonalny – śmiech może być szybko zastąpiony przez płaczu często nieuzasadnionych kaprysów i obelg. W tym przypadku najważniejsze – to nie denerwuje, bo krzyczeć i przeklinać nie będzie niczego osiągnąć. W przypadku napotkania takiej sytuacji należy rozpraszać dziecka, zmiana jego uwagę z jednego stanu emocjonalnego do drugiego. Aby to zrobić, nadające puzzle, rysowanie, modelowanie, kostki – krótko mówiąc, wszystko, co jest zainteresowany swoim dzieckiem. Takie ćwiczenia nie tylko pomagają uspokoić dziecko, ale również korzystny wpływ na jego rozwój intelektualny.

Na przykład, wielu projektantów przyczynić się do powstawania obiektów zmysły dziecka rozpoznawania koloru, formy, tematu, wielkości i tak dalej. I dla dziecka doskonałą „pracy” wyobraźnia, można użyć grę zwaną „Wręcz przeciwnie”. Dorosły odnosi się do słowa, i sugeruje dziecku odebrać mu antonim – „światło – Dark”, „na mokro – na sucho” i tak dalej. Słowa muszą być wybrane, koncentrując się na doświadczeniach życia dziecka, to znaczy, aby połączyć co zrozumiał.

Lekarze zalecają, aby zaangażować się z nim, a nie tylko do rozwoju myślenia dziecka, aby stać się bardziej efektywne poprzez specjalne techniki, ale także w formie gry. Tak, dobre formy myślenia u dzieci od czterech do pięciu lat gry „Kto to był?”. Dziecko jest proszony nazwy niektórych obiektów lub zjawisk, ale musi powiedzieć, kto lub co te przedmioty lub zjawiska były wcześniej. Na przykład, deszcz był Chmura, kurczak był jajko, koszula – tkanina stolec – drzewa. Pożądane jest, że kwestia istnienia więcej niż jedną odpowiedź.

Świadomość siebie jako jednostki: rozwój społeczny dziecka

Więc, co można i co może dzieci po pierwszym roku:

 • Około dziesięciu do dwunastu miesięcy okruchy zaczyna stawiać pierwsze kroki ostrożne i bliżej do dwóch już metę. Jednakże, jak wspomniano powyżej, to wszystko jest wyłącznie indywidualnie, a ponadto często u dziewcząt jest nieznacznie szybciej niż w przypadku mężczyzn.
 • Gdy podrosną dziecko przychodzi do zrozumienia tego, co jest potrzebne w takiej czy innej rzeczy, rozpoznaje kształt obiektów, nauka radzenia sobie z nimi.
 • Rozwój aparatu mowy, każde dziecko ma miejsce w zupełnie różny sposób. Niektóre z nich są już dziesięć miesięcy wypowiedział pierwsze słowo, podczas gdy inni nie mówią nawet rok i pół lat. Jeśli Twoje dziecko spadnie do drugiej kategorii, nie martw się wiele, bo czasami pipsqueak, uparcie milczał przez długi czas, to nie tylko dogania ale również prześcignąć w jego rozwoju, nawet ci, którzy zaczęli paplać na dziewięć miesięcy.
 • Po roku i 36 tygodni, dzieci stopniowo wycofane każda rzecz „jego” miejsce. Stają się bardziej samodzielni i mieć tyle potrzebujących opieki rodzicielskiej. Dzieciak może grać sam przez długi czas, a to nie będzie się nudzić.

Dziecko po roku i dziewięciu miesięcy, dziesięć tworzą poczucie niezależności, tak często zamienia się w stół do bitwy. Proces badania żywności, jego właściwości, overindulgence jedzenia na talerzu już minął: pipsqueak stopniowo zjada bardziej ostrożnie, starając się trzymać łyżkę i kielich i świadomość ruchu. Jednak niektóre dzieci wymyślają „swoje” sposoby komunikowania się z jedzeniem „plyamkaya” bicie, starając się mieć drugą stronę sztućców. W przypadku napotkania takiej sytuacji eksperci radzą, aby nie rozwodzić się nad tym: co do zasady, jeśli rodzice nie wykazują żadnych emocji, takie eksperymenty bardzo szybko do niczego.

Po dwóch latach dziecka występuje bardzo aktywny rozwój społeczny i adaptacji:

 • Gdy podrosną dziecko mnie interesuje: jeśli wcześniej lubił majstrować przy samochodach lub bawić się lalkami, ale teraz może być zainteresowany prawidłowemu monotonne zajęcie, na przykład zbiór zagadek, projektant. Jednakże, „przejściowy” obiekt nadal nie traci ważną rolę: ulubiony smoczek, zabawki lub inne przedmioty uspokaja go w chwilach smutku, kiedy jest przestraszony lub zdenerwowany.
 • Począwszy od roku i sześciu miesięcy, wiele dzieci starają się pomóc matkom i ojcom: „wytrzeć” pył „rozmycie”, „Wash” naczynia, „Pat”. Oczywiście, na początku ich ruchy nieskoordynowane i niezgrabne, ale słabnie.
 • Rozwój społeczny jest najbardziej aktywny po dwóch latach. W ciągu dwóch lat, dziecko jest już zaznajomieni z zasadami postępowania na ulicy, w domu i zdaje sobie sprawę, że można zrobić w tych miejscach, a to jest surowo zabronione. W tym czasie dzieci z zainteresowaniem i wielką chęć do kontaktu z rówieśnikami.
 • Jak rozwoju społecznego występuje maluch poprawy swoich umiejętności i dialogu komunikacyjną. W odniesieniu do „przyjaciół w piaskownicy,” dziecko po jednym roku i jedenaście miesięcy, istnieje kilka linii zachowania: gra „stronie”, „On niech” lub kontemplacji.

Opracowanie pierwszych umiejętności komunikacji między dziećmi z jednego roku do trzech lat, odbywa się na podstawie różnych elementów – często zabawek. Ponieważ dzieci już wyraźnie odróżnić, gdzie „jego” i „obcy”, często się mini konfliktów. Na przykład, gdy ktoś wziął odgrywać jakąś maszynę, a druga jest również zainteresowany w nim i chce odebrać zabawkę. W tym przypadku rodzice muszą pamiętać, że jest to tylko okres przejściowy, podczas którego trzeba pokazać prawidłową postawę. Jednak jeśli dziecko nie chce udostępnić, nie winię go za dużo i powiesić etykieta „chciwy”. Po tym wszystkim, dzieci tylko nauczyć się komunikować ze sobą.

W ciągu trzech lat, dziecko jest rodzajem kryzysu Wiek: czuje się jak osoba pełnoprawnym, dramatycznie zwiększa potrzebę oddzielnego działania. Dziecko chce się związać swoje buty, sukienki, bez uciekania się do pomocy ze strony osoby dorosłej. To właśnie w tym czasie jest określona przez dominującą rozwoju jednej strony nad drugą. Jest zatem bardzo ważne, aby zwrócić uwagę na ćwiczenia fizyczne z dzieckiem, które powinny być prowadzone, począwszy od pierwszych miesięcy. To podstawa, fundament zdrowia okruchy. Gimnastyka zalecane, zwłaszcza biorąc pod uwagę charakter dziecka. Niepewność osiadły i może być zainteresowany w pięknej zabawki, okresowo doping i zachęcające.

Uwaga dla rodziców: gry edukacyjne

Dzieci muszą być kompleksowe: oprócz ćwiczeń fizycznych należy zwrócić uwagę na jego intelektualnego i psychicznego rozwoju. Wtedy dziecko nie będzie miało problemów w komunikacji, będzie rozwijać solidną i ciekawą osobowość. Ponadto, gdy okruchy okazuje trzech lub czterech lat, można bezpiecznie rozpocząć przygotowania go do szkoły, jednak może to brzmieć śmiesznie. Uwierz mi, czas będzie latać szybko, ale potem dziecko jest o wiele łatwiej przystosować się do pracy, bo to nie zostawili trochę „bagaż” wiedzy, która pomoże utrzymać się z rówieśnikami, a może pod pewnymi względami nawet je przekraczając.

Według naukowców, intelektualnie rozwinięte dzieci twarz podczas nauczania w szkole podstawowej z wielkim trudem. Dziecko nie uczy się znać sobie kilka pytań, które nie są w stanie rozwiązać problemów, które nie są zgodne z jego interesem. Dlatego też, w całym okresie przedszkolnym, dzieci muszą rozwijać wiedzę i chęć wyrobić sobie własny pogląd na świat. Jest to ułatwione przez niektórych ćwiczeń.

Teraz, jak obiecał, powiemy więcej o tym, co zajęcia rozwijać okruchy twórczego myślenia, wyobraźni i uwagi. Wszystkie z nich wykonano w formie gry, więc nie powodują dziecku negatywną reakcję.

 • Na spacer z dzieckiem, czterech lub pięciu lat, można zagrać w „Co to jest?”. Punkt dziecko chmury, drzewa, krzewy, baseny, i zapytał, jak wyglądają. Jeżeli stwierdzi, oryginalny pomysł, należy zauważyć, chwaląc dziecko za pomysłowość.
 • Doskonała dbałość o rozwijanie u dzieci sześciu latach gry „zakazane słowa”. Składa się poniżej. Wybrany do zakazanego słowa, na przykład, „czarny”, a następnie dziecko zadać pytanie, odpowiedź, która zawiera to słowo. Odebrać dziecko może zrobić coś, cokolwiek, ale jego zdanie nie powinno być zakazane słowo. Jeśli mówi, że jest jeszcze, staje się mistrzem gry.
 • Pamięć synów sześciu lub siedmiu lat, można grać w grę „parę słów”. Dziecko nazywa słowo (na tyle, by zacząć pięć lub sześć), połączonych ze sobą w parach. Na przykład, „chłopiec – ball”, „droga – car”, „niebo – słońce”, i tak dalej. Dzieciak musi pamiętać drugie słowo w każdej parze. Po którym dorosły nazywa się pierwsze słowo z pary, a dziecko musi pamiętać o sekundę, co odpowiada pierwszy. Gra może być bardziej skomplikowana, co parę słów z odległej związku semantycznego.
 • Z wiedzą liter dziecko sześciu lub siedmiu lat, można zagrać w „anagramy”. Dziecko oferują kilka spółgłosek i samogłosek, i poprosić go, aby wyjąć z nich jedno lub kilka słów. Skomplikować grę poprzez zwiększenie liczby liter. Podczas swojej dorosłych i dzieci role są odwrócone.

Te gry edukacyjne dla dzieci kształtują myślenie dyskretnie, w formie rozrywki. Rozwijają wyobraźnię uwagi, pamięci i myślenia wizualnego, stymulując rozwój twórczych zdolności dziecka.

load...