Rodzaje wirusowego zapalenia wątroby

Zawartość:

Wirusowe zapalenie wątroby (zapalenie wątroby virosa) – choroba zakaźna, powodując stan zapalny i uszkodzenie wątroby. Najczęstszymi wirusy sprawcze – A, B, C.

load...

Powrót do spisu treści

Choroby wirusowe zapalenie wątroby virosa

Różne rodzaje wirusowego zapalenia wątroby typu B mają podobny obraz kliniczny, ale różne źródła zakażenia, rozłożone i konsekwencje tej choroby. Objawem choroby jest zażółcenie twardówki oczy i skórę, czasami nazywany chorobą żółtaczka.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest przekazywany przez kału-domowego przez: surowej wody z zanieczyszczonego źródła, niemytych warzyw i owoców, rozmawiać z osobą zakażoną wirusem zapalenia wątroby typu B, dzieląc toaletę oraz naczynia do gotowania. Objawy: złe samopoczucie, osłabienie, nudności, wymioty, gorączka. Kilka dni później choroba staje fazę utajoną iw przyszłości są bezobjawowe. Choroba ta jest szeroko rozpowszechniona w ogólnej podatności na statystyki chorób znacznie niedoceniane ze względu na trudności w diagnostyce (choroba często występuje w postaci anicteric).

Ogniska zapalenia wątroby typu A występują zwykle w grupach ludzi zjednoczonych w jednej instytucji: szkoły, przedszkola, szpital. Ciężkie uszkodzenie komórek wątroby, zapalenie wątroby typu A nie powoduje leczenie jakościowe i terminowe przychodzi na całkowite wyzdrowienie. Higiena osobista – najlepsza profilaktyka zapalenia wątroby typu A, zwana „choroba brudnych rąk”.

load...


Powrót do spisu treści

Wirusowe zapalenie wątroby typu B, C

Choroby spowodowane przez wirusy, czynnik sprawczy typu B charakteryzuje się poważnych zmian komórek wątroby. Ponieważ proces zapalny, komórki są zastępowane przez tkankę blizny, zwłóknienie zaczyna się rozwijać, co z kolei prowadzi do marskości wątroby. Wirus jest przenoszone drogą płciową lub poprzez krew. Transmisja odbywa się poprzez kontakt płciowy złamane skóry lub błon śluzowych i płynów biologicznych osobą zakażoną jest wirus.

Zakażenie przez krew może się zdarzyć podczas korzystania z typowych narzędzi do manicure, maszynki do golenia, igły, strzykawki. Jeśli zdecydujesz się na tatuaż lub manicure, musimy być pewni, że kapitan dokładnie zdezynfekować wszystkie narzędzia używane. Ewentualnie zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu B poprzez transfuzję krwi. Metoda transmisji bytowe B (wspólne naczynia, ręczniki, całowanie) jest nadal możliwe, ale jeśli w ślinie osoby zakażonej ma zanieczyszczenie krwi, wtedy ryzyko zakażenia.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C, lub „delikatne killer” – najbardziej podstępne i poważny rodzaj wirusowego zapalenia wątroby. Zazwyczaj proces rozwoju choroby pozostaje niezauważone, a przez wiele lat nikt nie może nawet podejrzewać, że był chory, ale bał wirus nie objawiać. Choroba staje się widoczna dopiero w momencie wystąpienia raka wątroby i marskości wątroby. Zakażenie następuje poprzez krew (około 2% dawców krwi są nosicielami wirusa zapalenia wątroby typu C), poprzez niezabezpieczony kontakt seksualny, dzieląc się przy użyciu igieł (dużo pacjentów z zapaleniem wątroby w środowisku leku). Zakażenie może wystąpić podczas sesji piercing, manicure lub dentysty.

W wielu przypadkach, wirusowe zapalenie wątroby zapobieganie jest lepsze niż leczenie. Aby zapobiec chorobie należy przestrzegać higieny osobistej, unikać kontaktu z krwią osoby zakażonej, stosunek seksualny z niesprawdzonych partnerów powinno odbywać się wyłącznie z użyciem prezerwatywy.

load...