Rodzaje miłości: główny uczucie ludzkie przez pryzmat poglądów naukowych

Zawartość:

Ach, miłość, miłość … Ty zadedykować wiersz o tobie śpiewać, marzysz i podziwiam, czekasz, nienawiść i strach. Tak, tak, strach, mimo wszystko, nie ma więc wyjaśnienie, zazwyczaj przeraża. Może dlatego ludzkość od dawna stara się znaleźć odpowiedź na zjawisko uczucie móc tworzyć, zniszczyć, szalony, i oferują do nieba. I zmaga się z poszukiwaniem odpowiedzi, bezskutecznie próbując znaleźć jasne wyjaśnienie pojawienia się namiętnej miłości między dwojgiem ludzi. Bije uparcie, czasami płacze „Eureka!” (Każdy pamięta Honorowe hrabiego Cagliostro?), A następnie rozczarowany westchnienie – nie ponownie.

load...

Dlaczego ludzie kochają siebie nawzajem? Znajdź odpowiedź na to pytanie, prawdopodobnie nie wiem. Tajemnica magii, który występuje pomiędzy płciami, istnieje od niepamiętnych czasów, a do tej pory nie został ujawniony przez którąkolwiek ze zgonów. A dlaczego? Po tym wszystkim, pragmatyczne, pozbawione złudzeń świat, wybrednych, przesiąkniętych intryg i kłamstw, nagle przez chwilę, jakby nienawidzili usuwa maskę i pojawia się przed człowiekiem w zupełnie innej formie. Fascynuje go kosmetyczne kwitnące ogrody, fascynujący śpiewu słowika w maju nocy, niesamowite piękno krajobrazu …

Wszystko to objawia się tylko do tych, którzy przynajmniej raz w życiu doświadczył miłości. Dlaczego więc szukać wyjaśnienia dla tej magii? Znacznie lepiej po prostu uwierzyć w to, i jak entuzjastycznie dziecko czekać na losy tego wielkiego daru, możliwość dotknąć starożytnej tajemnicy i stać się częścią jednej chwili światowej harmonii i powszechnego szczęścia.

Oczywiście, los daje szansę do wszystkich ludzi. Ale każdy w swoim własnym doświadczeniu miłości. Ktoś to boli, ktoś przekształca się nienawiści, ktoś przynosi radość, ale ktoś inspiruje nas do wielkich rzeczy. Nowoczesne psychologowie badający tę fenomenalną uczucie, starał się ją sklasyfikować (Ach, te realistami!) I zidentyfikowano główne rodzaje miłości. Zobaczmy, co definicja dali do magii, która rozświetla i nadaje sens naszemu życiu.

Love-chorobowe – to nie jest śmiertelna

Według amerykańskiej psycholog Dorota Tennov, autor książki „Love and Love” jest to, co często biorą za takie głębokie i delikatne uczucie, nie jest niczym innym niż działaniem ślepego mechanizmu natury, głównym celem pracy jest – reprodukcja osobników i dla niektórych edukacja czas ich dzieci razem. Jest bardzo podobna do relacji między czasów jaskiniowych ludzie, gdy stosunki były przywiązane wyłącznie do prokreacji, nie krótki okres po dziecko urodziło się, że był nieco silniejszy i rozpadła się po tym, jak dziecko może zająć wszystkich pozostałych członków klanu, ułatwiając obowiązki matki. Jego ojciec znalazł nową kobietę i nabiera innego potomstwo.

load...

Ta cecha istnienia naszych starożytnych przodków, ze względu na konieczność kontynuowania wyścigu za wszelką cenę, często objawia się dzisiaj. Po tym wszystkim, młode małżeństwa mają paskudną tendencję do rozkładania się po trzech lub czterech lat po rejestracji narodzin pierwszego dziecka. Tutaj masz pamięć genetyczną pokoleń! Według Tennov tak ulotnych uczuć powinna wywołać bolesne miłość mając takie objawy, jak:

  • Natrętne myśli o przedmiot pasji;
  • Patologicznie chorobliwy wymóg wzajemnych uczuć;
  • Uczucie euforii, gdy uczucie odwzajemnione.

W tym przypadku przedmiotem miłości staje się człowiek tak ważne, że on całkowicie przysłania świadomość i upstage realizacji ważnych zadań i rozwiązywania palących problemów. On jest postrzegany jako nieco zniekształcone: jego pozytywne cechy są przesadzone, jak i negatywne – albo nie zauważyli, albo są postrzegane jako cnót. Człowiek czuje się w miłości do przedmiotu jego uczuć najsilniejszej stałego przyciągania zaprawionej pożądania seksualnego. To nie jest trywialny pościg z pasją do cielesnych przyjemności, która odbywa się natychmiast po intymności. Miłość trwały choroba wiąże pragnienia seksualne, które nie mogą spełnić.

Skutecznym lekarstwem na tę chorobę nie istnieje. Jeżeli uczucia nie są wzajemne i przynieść tylko cierpienie, aby je leczyć, Tennov radzi całkowicie zaprzestać kontaktu z obiektem adoracji, lub odwrócić uwagę na inną osobę. I wtedy, i więcej robić, oczywiście, jest to trudne, ale daje gwarancję odzyskania bez żadnych komplikacji psychicznych.

W ogóle, miłości choroba nie jest śmiertelna, a zazwyczaj odchodzi w ciągu dwóch do czterech lat, nawet jeśli jest wzajemna. Jednakże, zgodnie z Tennov znika tylko uczucie, w którym znajduje się punkt obsesji. Jeśli tak nie jest, to bolesna miłość, z zastrzeżeniem wzajemności, może poruszać się płynnie w spokojnym i głębokim uczuciem, które jest podstawą do długiego i szczęśliwego małżeństwa.

Love is reakcji chemicznej

Prawdopodobnie słyszeliście więcej niż raz, że charakteryzują ich kochankowie natychmiast spowodował uczucia. Często ich emocje są sformułowane w takich zwrotów jak: „To było jak porażenie prądem elektrycznym”, „Między nami jeśli wsunął wyładowanie elektryczne” lub „I został uderzony przez niewidzialną strzałą” i tak dalej. I to nie tylko słowa – co do zasady, ludzie są naprawdę doświadczył czegoś podobnego powodu reakcji organizmu człowieka.

Naukowcy, racjonaliści, którzy sklasyfikowane rodzaje miłości, oczywiście, próbował wyjaśnić zjawisko przyciągania romantycznej i ujawnić swoją zagadkę pod względem fizjologii mężczyzn i kobiet. Naukowcy badali długo i ciężko uczucia towarzyszące tych szczególnych procesów biochemicznych. Spędzili wiele eksperymentów i okazało się, że zawdzięczają swoje istnienie rewitalizacji niektórych hormonów.

Jeden z nich – fenyloetyloamina. Substancja ta jest produkowana w mózgu w bardzo mała, zwany ślad, kwot. I że winę za „szalonego” miłości. Akcja fenyloetyloamina kokaina podobny efekt: to również pobudza człowieka, który ma poczucie euforii i silny popęd seksualny. Z biegiem czasu, organizm przyzwyczaja się kochać fenyloetyloaminy, pierwsza wyspa czując tępy i nie wywołuje silne uczucia.

Drugim hormonem, który sprzyja powstawaniu magicznym „chemia” – oksytocyny. To wpływa na sferę seksualną, a mężczyźni i kobiety, zwiększając swoją pracę, zwiększa ich wrażliwość na dotyk. To oksytocyna musimy pragnąć przytulić i pocałować kogoś bliskiego. Ale takie działania w stosunku do najbliższych ludzi i bardzo pomocny dla każdego, kto je chce – ich uspokoić i stres. To pewnie dlatego oksytocyna pomaga utrzymać przywiązanie i miłość do rozszerzenia gdy ekspozycja kończy fenyloetyloamina. Ciekawym wniosek został złożony przez naukowców: im wyższa osoba samoocena, tym lepiej stosunek tych dwóch hormonów. W wyniku jego współmałżonka wyboru dla najszczęśliwsza.

Trójkąt miłość i miłość paleta

Zig psycholog Rubin, ze swej strony, badał miłość i różnorodności jej gatunku, przyszedł do interpretacji romantycznych uczuć z zupełnie inna niż pragmatycznego punktu widzenia, rozszerzając go na trzy części: w załączeniu, opiekuńczy i intymności. Połączenie wszystkich tych elementów daje w wyniku tych samych emocji, które są chętni, aby doświadczyć każdy z nas.

  • Przywiązanie, zgodnie z Roubini, – chęć do opieki, pochwały i fizycznego kontaktu z drugą osobą. Na przykład, jeśli jesteśmy źli, jesteśmy w pewnym momencie poczuł się samotny lub stworzyły potrzebę zatrzymaj się do partnera, „cry” do niego – wtedy jesteśmy z nim związane. My często popełniają takie akty nieświadomie, że tak powiem, w emocjonalnym wpływem impulsu.
  • Care – to nic takiego wywyższenia potrzebuje partnera na własną rękę. To ona zmusza interesy innej osoby, aby położyć się na pierwszy plan, powodując uczucia do niego i chęć mu pomóc, a komfortem. Prawdziwa miłość nie jest możliwe bez wzajemnej troski o siebie.
  • Intymność – jest stowarzyszeniem wspólnych uczuć, myśli i potrzebuje dwóch osób. I zawsze istnieje silna korelacja: im więcej intymności, tym bardziej zaufanie i chęć dzielenia się swoją wewnętrzny świat i emocje ze swoim partnerem. Relacje, pozbawiona takich przejawów przenikania fizycznej i duchowej, jest skazane na niepowodzenie.

Jednak Zeke Ruby też był człowiekiem nauki, w stanie po prostu wierzę w miłość bez żadnych warunków, zastrzeżeń i innych „ale”. Podkreślając te trzy składniki, to opierając się na nich, opracowali skalę, według standardów którego podobno można określić siłę romantycznych uczuć doświadczanych przez człowieka. Nudne, prawda? Wystarczy wyobrazić sobie, co by się stało, gdyby nagle naukowcy wymyślili sprytny maszynę, która zacznie się ocenić, w jakim stopniu głęboka miłość? Na świecie nie ma bardziej wielka tajemnica. Czasem lepiej dać się oszukać przez ustawienie złudzeń!

Psycholog Dzhon Alan Lee w swojej słynnej książce porównuje miłość do koloru koła – palety kolorów. W tym gronie są trzy podstawowe kolory reprezentują trzy podstawowe style, które objawia przywiązanie do partnera. Lee dał im piękne greckiej nazwy – storge, Ludos i Eros. Musiał zapożyczone nazwy Arystotelesa, który również prosił wieczne pytanie, starając się sklasyfikować rodzaje miłości. Wydaje się, że jego prace są popularne i bardziej współczesnych naukowców. Więc John Alan Lee paleta wygląda następująco:

  • Storge – miłość przyjaźń;
  • Ludos – Love gry.
  • Eros – miłość do idealnego partnera.

Podobnie jak w malarstwie, podstawowe kolory mogą być łączone i nowe, dodatkowe odcienie. Trzy główne style dać dziewięć dodatkowych kombinacji. Na przykład, związek wytwarza Ludosa erosem i Mania – obsesyjno pasji. Połączenie Ludosa i Storge powodując pragmie – realne i praktyczne widok mocowania. Mieszaninę Eros i Storge forma Agape – współczujący i bezinteresowna miłość.

Miłość, przyjaźń, jako część doskonałego poczucia

Więc Eleyn Hatfild, jeden z założycieli studium psychologii ludzkich uczuć, sumiennie i dokładnie rozpatrzeniu sprawy, starając się opisać główne rodzaje miłości, w końcu został on podzielony na dwa rodzaje: namiętny i współczujący. Te dwa uczucia są takie same w siłę, ale na początku jest zawsze pierwszy, a następnie, jeśli jest to wzajemne uczucie i wystarczająco głębokie, przychodzi kolej na sekundę, co jest najlepszym fundamentem dla stosunków rodzinnych.

Namiętna miłość, Hatfield, z definicji, jest nierozerwalnie związana z zarządzaniem poza kontrolą wybuchy emocjonalne. To zależy od naszego wychowania i przypadkowych okolicznościach. Niektóre ważne cechy osobowości wybrane, klimat, środowisko samo trąbić nam się nam, że ten człowiek jest bardzo realne romantyczne uczucie. W odpowiedzi na zewnętrznych oznak mózgu, taki rodzaj komendy otrzymał, to uruchamia odpowiedni mechanizm i zaczyna się zakochać. Człowiek myśli, że jego uczucie – to do końca życia, niezależnie od wieku, w którym padł. Czy siedemnaście lat, trzydzieści lub sześćdziesiąt, „obejmują” umysł jest bezużyteczny, ponieważ głos serca brzmi ogłuszający i koniecznością.

Zupełnie inna jakość współczującej miłości. Jak wspomniano powyżej, wynika to z pasją, czy to nie jest tylko na podstawie cielesnego pożądania, ale zapewnia również pewien rodzaj duchowego pokrewieństwa między dwojgiem ludzi. Ona zawsze podzielają wspólne wartości, więc jest to równoznaczne z przyjaźni, gdy ludzie tacy jak ich wspólnych działań i wzajemnego przyjemnego komunikacji.

Hatfield uważa, że ​​idealny uczucie – unię pasji i stabilnego miłości, przyjaźni. Prawdopodobnie co najmniej raz usłyszałem tę historię, że dwie osoby łączące los w młodości żył szczęśliwie razem około pięćdziesięciu lat? Albo inny przykład: śmierć jednego z małżonków kładzie drugi w samotności do końca życia, więc droga do niego pamięć o zmarłym przedwcześnie wybrańców. Niestety, ten rodzaj miłości – dość rzadkością. Dlaczego to nie jest dostępne dla wszystkich? Może to jest podane jako nagrodę najbardziej zasłużonych z nas? Kto wie …

Według naukowców, zmniejszenie pasji i przekształcając go w prawdziwej miłości występuje zwykle w parach, dzielenie wspólnych wartości duchowych i tę samą perspektywę. Ale tak się nie stało i tak, że inny status społeczny, rozwój i dobrobyt ludzi nagle nieodparcie przyciąga do siebie jak dwie połówki jedną całość? A potem razem muszą dostosować, dopasować, szukając zrozumienia, a jeśli poczucie łącząc je dość głębokie i szczere, osiągnąć szczęście w nadchodzących latach. Więc to jest możliwe, aby wyjaśnić tę wielką tajemnicę, jeśli chodzi o naukę? I czy jest to konieczne, aby nadać mu dowolną definicję?

Ale oni wciąż tam są, to leczenie miłości z punktu widzenia naukowców. Od czasów Arystotelesa, takie definicje zostały poddane nieistotną zmianę. Nie jest to zaskakujące, ponieważ sam w sobie jest wspaniałe uczucie było z czasem, z narodów, niezależnie od różnic społecznych i tak dalej. Jest to – jak naszego życia – światła i ciemności, sizzling i regenerujących, wieczny i ulotny jak lampy lub jasnego błysku. Czy zgadzamy się z opinią naukowców, psychologów i filozofów starożytności? I czy chcesz to zrobić? Przecież każdy ma swoją historię, odkrywania, że ​​można stwierdzić, że istnieje sześć rodzajów miłości, siedem gatunków i tak dalej.

Na szczęście, poczucie nie podlega ogólnym sformułowaniem, definicji i zakresu. Nie zależy od naszych pragnień i przekonań. A więc miłość do każdego z nas ma swój własny. I dlaczego musimy te wyniki badań naukowych? Niech po prostu kochać, ciesząc największy dar, pragnąc utrzymać ją w swoich sercach, aby hojnie dzielić się nimi z wybrańcem! To jest tak wielki – poczuć życie każdego nerwu, każdą komórkę w organizmie i korzystać ze wszystkich jego kolory. I przepraszam za tautologią, ale niech żyje miłość we wszystkich jej formach!

load...