Rak piersi: objawy i leczenie choroby

Zawartość:

Raka sutka. Niestety, dzisiaj jest to zjawisko tak powszechne, że stało się niemal powszechne. A kobiety nie stosują się do raka piersi niezbędnej uwagi. Wierzą, że nigdy nie będzie go dotknąć. I bardzo marne. Rozczarowujące dane statystyczne medyczne mówi, że choroba dotyka jednego na dwudziestu kobiet na naszej planecie. Ten rodzaj raka jest liderem wśród swoich „braci”.

load...

Uważa się, że najczęściej zdiagnozowano raka sutka u kobiet w wieku powyżej 50 lat. Ostatnio jednak, niestety, nie jest to nowy trend – rak piersi znacznie „młodszy”, a dotyczy kobiet po 30 latach. Jak widać, perspektywy nie jest różowo. Co robić? Usiądź wygodnie i nadzieją cios ten atak? A jeśli nie?

Dlatego lekarze doradzają kobietom, aby dowiedzieć się jak najwięcej informacji na temat raka piersi. Nic dziwnego, że jest powiedzenie, które mówi, że. Co przezorny zawsze ubezpieczony. Poznanie przyczyn, dla których mogą rozwijać raka piersi, jej objawy można zauważyć problem w czasie. I to jest bardzo, bardzo ważne – bo im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większe szanse na całkowite wyleczenie.

Przyczyny raka piersi

Pomimo wysokiego poziomu współczesnej medycyny, lekarze nie są w stanie określić z pewnością, co powoduje rozwój nowotworu złośliwego sutka. Jednak właśnie zainstalowano szereg warunków, czasami zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi:

 • Zgubne nawyki

Ile razy powiedział światu … i Ministerstwo Zdrowia ostrzega … Palenie i picie alkoholu wpływa na kondycję organizmu negatywnie. Łącznie wyzwalania raka piersi. Więc spróbuj jak najszybciej pozbyć się tych złych nawyków.

load...
 • Uraz do piersi

Gruczołu sutkowego – substancja jest bardzo delikatna. A uraz może również prowadzić do rozwoju nowotworu. Jest zatem konieczne, aby chronić klatkę piersiową. Ponieważ jednak i całej reszty ciała.

 • Aborcji

Lekarze istnieje wyraźny związek między kobietą zrobić aborcję i późniejszego rozwoju raka piersi. Im więcej aborcji – tym większe ryzyko. Zwłaszcza, kiedy to pierwsza ciąża została przerwana sztucznie.

 • Karmienie piersią

Nie możemy tracić z oczu faktu, i karmienia piersią. Te kobiety, które karmione dziecko jest ich znacznie mniej narażone na rozwój raka piersi. I dłuższy piersią, tym niższe ryzyko.

 • Dezodorant – antyperspirant

Do tej pory nie lekarze inna hipoteza, która stwierdza, że ​​rozwój nowotworu złośliwego sutka może rozwijać się w wyniku systematycznego stosowania dezodorantów antyperspirant.

 • Choroba piersi

W takim przypadku, jeśli kobieta cierpi na zapalenie sutka, powinno być szczególnie wrażliwi na ich zdrowie. W tym choroby piersi zaczynają się tworzyć małe guzki, osiągając maksymalny rozmiar przed menstruacji. Jednakże mogą one zniknąć na własną rękę zaraz po miesiączce. I to właśnie te komórki, które tworzą grudki można przekształcić złośliwe. Dlatego też leczenie zapalenia sutka jest konieczne. Nie należy polegać na „może” i czekać, aż się sama odbędzie. Inaczej, wysokie ryzyko, że trzeba będzie mieć inny leczenie – leczenie tej podstępnej choroby jak rak piersi.


Objawy raka piersi

Oczywiście, nowotwór piersi, podobnie jak inne choroby, nie objawów. I bardzo ważne jest, aby wiedzieć, te same objawy raka piersi. Znając objawy mogą być wczesne wykrycie problemu i szukać pomocy u lekarza mammologist.

 • Uszczelki w piersi

Jeden z pierwszych ekspresji objawów raka sutka – uszczelnienie. Uszczelki te są dość proste do badania, nawet siebie. Oczywiście, na szczęście, większość wszystkich wykrytych nowotworów są łagodne. Oczywiście, na szczęście, nie jest to rak. Ale w każdym przypadku należy natychmiast szukać pomocy medycznej. W niektórych przypadkach, nowotwory łagodne powinny zostać usunięte. A im szybciej to nastąpi, tym mniejsze obrażenia ciała.

 • Wybór

Wkrótce po pojawieniu się nowotworu chorej zauważa absolutorium z brodawki. Początkowo są bardzo małe, a progresja guza są coraz liczniejsze i obfite. Trzeba uciekać się do specjalnych podkładek klatki piersiowej.

Wybór kolorów mogą być bardzo różne – jasne, ropne, krwawe, żółto-zielony. Krótko po pojawieniu się wydzielin na smoczek i zaczynają tworzyć ssadinki rany. Jeśli problem nie zauważyłem w czasie i rak piersi wziął uruchomiony formularz, zadrapania przekształcić rozległych uszkodzeń wrzodziejącym nie tylko brodawki, ale również w pozostałej części pokrywy skóry piersi.

 • Zmiana piersi

Trzecim objawem raka piersi – jest ich modyfikacja. Zmienia się nie tylko kolor skóry, ale również swoją strukturę. Podczas podnoszenia ramion ponad głowę na jego klatce piersiowej pojawia się pewnego rodzaju „dołeczki”. W najbardziej zaawansowanych przypadkach skóra jest podobna do skórki pomarańczowej, na przykład silną ekspresję cellulitu. A czasami Yasochka na skórze są nieobecne, ale sama skóra jest pomarszczona. Zmieniają się i kontury piersi – może być spłaszczone, wydłużone lub zakupić jakąkolwiek inną formę.

 • Sutek odsunięcie

W niektórych przypadkach, smoczek może być także modyfikowane w znacznym stopniu – jest ono wciągane do piersi. I tym większa szkoda, tym bardziej, że jest rysowany.

 • Zmiana koloru skóry

Rak sutka może prowadzić do zmian w kolorze. To może być bardzo różny kolor – od jasno różowego do purpury. Uwaga: – zmiana koloru skóry na piersi mogą występować nie tylko w związku z rakiem, ale także pod wpływem innych czynników. Na przykład, na przyjęcie preparatu farmakologicznego. Ale w każdym przypadku, kobieta powinna jak najszybciej szukać pomocy medycznej.

 • łuszczenie się skóry

W niektórych przypadkach, rak może powodować łuszczenie skóry. Dlatego zjawisko to również nie powinno być ignorowane – zawsze skonsultować się z lekarzem.

 • Wzrost w pachowych węzłów chłonnych

W prawie wszystkich przypadkach nowotworów złośliwych, prowadzi do zwiększenia w węzłach chłonnych pachowych, w chorym. Co więcej – może nawet ciężki obrzęk ramienia. W sprawiedliwości, należy zauważyć, że takie objawy są bardzo często w zwykłym chłonnych.

 • Ból

Prędzej czy później, ale kobiety zaczynają pojawiać się bolesne doznania w dotkniętych gruczołu sutkowego. A ból ​​może być bardzo intensywne.

Jeśli kobieta znaleźć co najmniej jedną z wyżej wymienionych objawów, należy jak najszybciej do lekarza. Dziś lekarze szybko i dokładnie ustalić dokładną diagnozę. W większości przypadków, alarm jest fałszywy, ale guz jest łagodny. Ale w tym przypadku również potrzebują leczenia.

Ale nawet jeśli okaże się, że masz raka piersi, nie panikuj. Jeśli choroba wykrycia we wczesnym etapie, korzystne wyniki praktycznie zagwarantowane. Jednak w przypadku, gdy pacjent szukać pomocy za późno, leczenie będzie nieskuteczne i uniknąć śmierci będzie bardzo trudne.

BSE

Jak wspomniano powyżej, wcześniej czy później, objawy raka piersi będą odczuwalne. Ale nie czekać, aż objawy stają się zbyt wyraźne – w tym przypadku dróg na co dzień. Im szybciej leczenie zaczyna, tym lepiej dla kobiety. Konieczne jest zatem przyjęcie prostych technik samokontroli, aby poradzić sobie z którego moc każdej kobiety.

 • W pierwszej fazie badań

Obniżenie ręce, stanąć przed lustrem, całkowicie się zrelaksować. Przyjrzyj się, czy jakiekolwiek zmiany w wielkości lub kształtu piersi. Z reguły są one widoczne gołym okiem nawet w najwcześniejszych stadiach choroby – jest praktycznie niemożliwe do pominięcia.

Następnie unieś ramiona nad głowę i zobaczyć, czy kontury piersi zmieniło, czy istniały wybrzuszenia lub wcięcia, a pomarszczona skóra. Sprawdź, wydzielina z brodawki sutkowej. Aby to zrobić, należy delikatnie ścisnąć je. Strzeżcie ostrych i chropowatych ruchów, aby uniknąć zranienia do sutków.

 • Drugi etap testu

Po dokonaniu oględzin piersi, przejść do następnego kroku – podręcznik kontroli. Podnosząc ręce obrócić w górę, palce delikatnie dotknąć piersi. Powinny one mieć jednolitą strukturę, nie powinno być określone przez zamknięć. Zwróć uwagę na ból – normalnie nie powinny one być.

 • Trzecia faza testowania

Ten krok jest z jakiegoś powodu jest często niezasłużenie zapomniana – i bardzo marne. Podnosząc rękę, kobieta powinna dokładnie przeanalizować pachy i piersi w kierunku od krawędzi sutek. Nie powinno być żadnych uszczelek. I sondowania powinien być bezbolesny.

W takim przypadku, jeśli okaże się powyższe objawy – co najmniej jeden – natychmiast skontaktować się z lekarzem, nie „igrać z ogniem”. Po tym wszystkim, w grę wchodzi nie tylko zdrowie, ale również na życie.

Etapy raka

Mamy już wielokrotnie mówił, że prędzej choroba zostanie wykryta, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. A kiedy jest to „przed”? Zobaczmy, jakie jest stadium raka piersi:

 • Zero etap

Zero etap – nieinwazyjny stadium raka. Złośliwy guz jest zlokalizowany wyłącznie w piersi, nie wykraczając poza nią. Chorobę zdiagnozowano na tym etapie, we wszystkich przypadkach podatne powodzeniem całkowite wyleczenie. Jednak, niestety, z powodu niedbałego podejścia do własnego zdrowia na tym etapie choroby odnosi się do lekarza kobieta jest niezwykle rzadkie. Chociaż objawy raka sutka można wykryć się.

 • Pierwszy etap

Na tym etapie, komórki nowotworowe zacznie uderzać sąsiednie tkanki piersi. Złośliwy wielkość guza w tym etapie wynosi około 2 cm. Węzły chłonne nie są jeszcze nienaruszone. Większość wszystkich przypadkach wykryto go w tym etapie. Leczenie jest bardzo skuteczne.

 • Drugi etap

Komórki nowotworowe w uzupełnieniu do otaczającej tkanki piersi i zaczynają hit tych węzłów chłonnych, które znajdują się przy tej samej stronie. Wielkość guza – od 2 do 5 cm. Węzłów chłonnych nie są przylutowane do siebie sąsiadujących tkanek.

 • Trzeci etap

W trzecim etapie z kolei wpływa na raka piersi, otaczającej tkanki, węzły chłonne są połączone ze sobą. Guz jest większy niż 5 centymetrów.

 • Czwarty etap

Ten krok jest najtrudniejszy. Guz zaczyna się rozprzestrzeniać poza klatki piersiowej – węzłów chłonnych nadobojczykowych, wewnętrznych węzłów chłonnych pachowych, region sutka, płuc, wątroby, mózgu, tkanki kostnej. Niestety, leczenie w tym etapie jest praktycznie nieskuteczne. Oczywiście, leczenie może przedłużyć życie trochę chora, ale całkowicie wyleczyć raka piersi jest po prostu niemożliwe.


Diagnoza chorób

Nawet jeśli wiesz, wszystkie objawy raka piersi, w celu zdiagnozowania choroby nie warto – natychmiast skonsultować się z lekarzem. Lekarz uważnie słuchać skarg kobiety wiedzą o rodzinnej predyspozycji do różnych nowotworów, odbędzie ręczny (manualny) badanie piersi i węzłów chłonnych. Jeden z niżej opisanych metod badania zostanie powołany, jeżeli jest to konieczne:

 • Mammografia

To badanie rentgenowskie może wykryć raka piersi nawet półtora lub dwa lata, zanim będzie mogła zrobić kobieta sama, a nawet jej lekarzem. Możemy powiedzieć z przekonaniem, że jest mammografia jest obecnie najbardziej wiarygodną metodą wczesnego wykrywania raka piersi.

Zasada rozpoznania choroby jest niezwykle prosta i jest w 100% niezawodne. Prawie wszystkie nowotwory sutka zawierają duże stężenia soli wapnia. Sole te tworzą się w procesie resztek komórkowych. Zdjęcie przedstawia te same klastry są wizualizowane w postaci białych pasków.

Jednak mammografii można przypisać nie tylko do diagnozowania raka piersi, a także w celu wyjaśnienia stadium choroby. Za pomocą badań rentgenowskich założona wielkość guza. By the way, i nowotwory złośliwe są również łatwe do zainstalowania, przy pomocy mammografii.

 • Badanie USG piersi

Badanie ultrasonograficzne umożliwia lekarzowi określić strukturę guzy piersi, wielkość guza.

 • Biopsja

Jeśli to konieczne, po tych wszystkich powyższych badań lekarz przepisuje biopsję. Biopsja – niewielki fragment ogrodzenia guza dla późniejszej analizy laboratoryjnej. Badamy samych komórek – są złośliwe lub łagodne, gdzie – udziałów lub przewodów mlecznych piersi. Ponadto ustala się, czy jest inwazja do otaczającej tkanki.

Poza tym poprzez badania laboratoryjne nie może określić, czy komórki nowotwory są wrażliwe na działanie hormonów takich jak progesteron i estrogenów. W takim przypadku, gdy czułość zostanie potwierdzona, może lekarz będzie decydować o terapii hormonalnej.

Leczenie raka sutka

Gdy lekarz diagnozuje raka piersi, to wybrać najbardziej odpowiednie leczenie dla kobiet. W arsenale współczesnej medycyny jest wiele różnych sposobów, aby pokonać raka. Który to sposób jest wybrana obróbka zależy od wielu czynników, w tym stadium choroby, takie jak komórki raka i innych. Jednakże, leczenie można podzielić na trzy główne kategorie:

Leczenie chirurgiczne

Często jest to interwencja chirurgiczna jest stosowana w leczeniu raka sutka. Chociaż operacja jest prawie zawsze w połączeniu z chemioterapią i / lub naświetlaniem. Jednak operacja jest różne. Najbardziej łagodna – jest narządem-metoda, gdy tylko usuwa uszkodzoną część guza piersi. I w zaawansowanych stadiach choroby prowadzi mastektomii – całkowite usuwanie zaatakowanych raka piersi.

Jeśli lekarze przeprowadzić całkowite usunięcie piersi, to zazwyczaj usuwa się i węzły chłonne pod pachami. Po wszystkich węzłów w większości przypadków również wpływ na raka. Proszę pamiętać – usunięcie tych węzłów chłonnych są prawie zawsze prowadzi do rozwoju ciężkich rąk obrzęków. W celu wyeliminowania tego zjawiska, konieczne jest wykonanie specjalnych ćwiczeń, usuwa obrzęki i przywrócić ruchliwość ręki.

Wiele kobiet w panikę, gdy dowiedział się o konieczności usunięcia piersi. I jest to całkiem zrozumiałe, bo estetyczna strona jest bardzo ograniczona. Ale do tej pory, ta wada jest bardzo łatwo naprawić – lekarze wykonują chirurgii rekonstrukcyjnej. Na przykład, wprowadzenie implantów silikonowych. A wygląd kobiety nie cierpią.

Radioterapia

W większości przypadków po chirurgicznym usunięciu nowotworu złośliwego kobieta lekarze przepisują kursu radioterapii. W trakcie tej terapii wytwarza promieniowania rentgenowskiego tkanki i węzły chłonne, które są umieszczone obok złośliwego guza. Ten środek jest konieczny w celu rozłożenia resztek komórek nowotworowych, które mogą pozostawać tam i po operacji.

Oczywiście, radioterapia jest poważnym obciążeniem dla i tak już osłabiony organizm kobiety. Często występują skutki uboczne, takie jak obrzęk piersi, zaczerwienienie i złuszczanie się skóry, pojawianie się pęcherzy powietrza w miejscu ekspozycji. W bardziej rzadkich przypadkach może powodować objawy ogólne złe samopoczucie – kaszel, osłabienie, senność, nudności, wymioty.

Chemoterapia

Nie rób bez leków – niekoniecznie przypisany chemioterapię i leki, które neutralizują negatywne skutki hormonów. Leki powinny wyznaczyć tylko lekarz – dlatego dajemy nazwy leków nie będzie. Samoleczenie może doprowadzić do nieodwracalnych skutkach.

Chemioterapia użyciu terapii leków guzów złośliwych. Obróbkę przeprowadza się poprzez cytostatyków – leki przeciwnowotworowe, które mają negatywny wpływ na komórki nowotworowe. W takim przypadku, jeśli kobiety z rakiem piersi, będzie to niemożliwe do wykonania bez chemioterapii.

Obecnie lekarze stosują chemioterapię dwie odmiany:

 • Chemioterapia

Takie dodatkowe podawanie leku jest wskazany operacyjnym rakiem piersi. W niektórych przypadkach, chemioterapia może być przewidziana jako przed zabiegiem, a następnie.

 • Leczenie chemioterapią

Ten rodzaj chemioterapii jest przypisany do zaawansowanego stadium raka piersi, gdzie przerzuty zaczynają rozprzestrzeniać się poza piersi. Głównym celem takiego chemioterapii jest zmniejszenie wielkości guza. Zazwyczaj leczenie stosuje się w celu zmniejszenia wielkości guza, aby umożliwić jego usunięcie chirurgiczne.

Jest to bardzo trudne do przewidzenia, skuteczność takiego leczenia – w niektórych przypadkach, nie jest wystarczająco skuteczne. Ale w większości przypadków, oczywiście, jeżeli takie leczenie nie może całkowicie pokonać raka, znacznie poprawiła się jakość życia chorego.

Chociaż, oczywiście, taka obróbka ma szereg skutków ubocznych. U ludzi, pacjent obserwuje krwinek uszkodzenia, silne nudności i wymioty, wypadanie włosów, osłabienie. Wynika to z faktu, że leki, dodatkowo do komórek nowotworowych, oraz wpływa na zdrowe komórki.

Podsumowując, chciałbym przypomnieć kobietom o konieczności wnikliwej postawy. Regularna samodzielnego badania piersi. Nie ignoruj ​​i odwiedzić mammologisty lekarza. Kobiety w wieku poniżej 35 lat powinny udać się do lekarza i zrobić mammografię raz w roku. A starsze kobiety powinny zostać poddane pełnej kontroli raz na sześć miesięcy. Bądź zdrowa!

load...