Psychologia stosunków rodzinnych

Zawartość:

Fakt, że rodzina – jednostka społeczna, jest znany wszystkim od dzieciństwa. Jest nawet cała nauka, która nosi nazwę psychologii stosunków rodzinnych. Oczywiście, aby odsłonić ją szczegółowo w jednym artykule nie jest to możliwe, ale spróbujemy przynajmniej podnieść zasłonę tajemnicy. Mimo wszystko, każdy chce być zdominowany przez miłość i zrozumienie w jego rodzinie. To wymaga prawdziwej ciężkiej pracy. A przede wszystkim – pracy nad sobą, bo to jest niemożliwe, aby domagać się od bliskich, czego nie robią sobie.

load...

Funkcje rodziny

Rodzina, w rzeczywistości odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka i społeczeństwa jako całości. Socjologowie, psychologowie i rodzina istnieją trzy główne elementy każdego udanego rodzinnego – stabilność i dynamika rozwoju i realizacji określonych funkcji. I zaczynamy rozmowę z najważniejszym – z funkcji wykonywanych przez rodziny:

 • Funkcja edukacyjna

Dla większości z nas koncepcja kształcenia jest związany tylko z dziećmi. Jednak tak nie jest – ponieważ proces edukacyjny dotyczy dorosłych. Spełniają one swoją potrzebę wyrażania uczuć matczynych i ojcowskich, samorealizacji w ich dzieci. I dla społeczeństwa, funkcja rodziny jest nie mniej ważne – w rzeczywistości rodzice towarzysko swoje dzieci, a tym samym przygotowanie ich do życia w zespole.

 • Główna funkcja

Każda osoba ma pewną liczbę krajowych potrzeb – żywność, odzież, schronienie. A rodzina razem do ich potrzeb. Funkcja ta jest szczególnie ważne dla dzieci, które wciąż nie może dbać o siebie.

 • Funkcja emocjonalna

Każdy potrzebuje szerokiej gamy emocji – szacunku, uznania, miłości, czułości, wsparcia psychologicznego i ochrony. Jeśli te uczucia w życiu człowieka są nieobecne, jego zdrowia psychicznego może być poważnie zagrożona. I rodziny, co do zasady, pozwala uzyskać wszystkie te emocje. Oczywiście, mówimy o pełnej szczęśliwej rodziny. Trudno mówić o jakiejś zrozumienie, wsparcie i wzajemnego szacunku w rodzinie, w której jeden z członków nadużywa alkoholu, lub po prostu agresywny.

load...
 • Funkcja duchowy

Ponadto rodzina spełnia te psychologiczne potrzeby członków rodziny, jako wspólne hobby, rozrywki, wiedzy i nowych rzeczy. Jest to również bardzo ważne. Nie wierzysz mi? A jeśli spojrzeć na rodzinę razem dokądś – indziej. Zadowolony uśmiechnięte mama i tata, kagańce entuzjastycznych dzieci – nie jest szczęście?

 • Funkcja monitorowania

Kontrola – jest to bardzo ważna funkcja, która wykonuje żadnej rodziny. I nie ma znaczenia, jaki rodzaj kontroli. To może być kontrola nad procesem uczenia się dziecka, lub na stan zdrowia członka rodziny.

 • Funkcji seksualnych

Funkcja seksualna wiąże się wiele pojęć. Ta edukacja seksualna dzieci, a zaspokojenie potrzeb seksualnych mężczyzn i kobiet. Prawdopodobnie o tym, jak ważne jest dla prawidłowego rozwoju dziecka edukacji seksualnej, a nie mówimy – to wszystko i tak dobrze wiedzą. A kto może zrobić to lepiej niż rodzice? Tak, a stosunek seksualny między mężem a żoną uniknąć bardzo wielu problemów i kłopotów.

Oczywiście, rozmawialiśmy o funkcjach, które są w zasadzie możliwe. Jednak każdy odmiany rodziny możliwe w obu kierunkach. Niektóre funkcje mogą osłabić lub nawet zostać utracone, a niektóre wręcz przeciwnie, dochodzą do głosu. Na przykład, w ostatnich latach coraz większe znaczenie funkcji emocjonalne, edukacyjne i seksualnej. Co więcej – iw tej samej rodziny features a waga może wahać się znacznie, porusza się w jednym kierunku, a następnie w innym kierunku. Na szczęście w dzisiejszych funkcji kinowej świat nie jest tak powszechne jak kiedyś – mamuty produkują potrzeby nie więcej. A kobieta w dzisiejszym społeczeństwie jest w stanie zapewnić godne życie nie tylko siebie, ale także ich dzieci. Dlatego małżeństwo często opiera się na funkcji emocjonalnych i duchowych.

Co jest potrzebne do szczęścia?

Wydawałoby się, że wszystko jest bardzo proste i jasne. Więc dlaczego istnieje tak wiele nieszczęśliwych rodzin? Co utrudnia ich dobra? psychologowie rodzinne zadzwonić pod następujące warunki szczęścia:

 • Zobowiązanie

Ważne jest, aby być w stanie usłyszeć nie tylko siebie, ale także innych członków rodziny – aby je zrozumieć, aby traktować z należytym uwzględnieniem ich zainteresowań, gustów, pragnień. Tylko pod takim psychicznej harmonii, można utworzyć pełnoprawnym rodzinę.

 • Skuteczna komunikacja

Oczywiście, nowoczesne tempo życia często komunikować pozostawia bardzo mało czasu. Ale nadal starają się poświęcić czas, aby komunikować się ze swoim partnerem i dziećmi. Po tym wszystkim, można rozmawiać i podczas wykonywania Spraw Wewnętrznych i kolacji. Nawiasem mówiąc, bardzo często rodziny w sytuacji kryzysowej, zasięgnąć porady psychologa rodzinnego sprawiają, że przepis na obiad razem co najmniej kilka razy w tygodniu.

 • Zaufanie

Innym jednym z kamieni węgielnych szczęśliwej rodziny – to zaufanie. W rzeczywistości, bez zaufania nie będzie prawie nic – ani sympatii, ani wzajemnego szacunku, nie mówiąc już o miłości. Przykładem tego jest ogromna liczba rodzin, w których znika zaufanie i relacje staczania się w dół.

 • Pełny życie intymne

Co by nie mówić fanatycy, ale mimo to, wyobrazić rodzinę jest po prostu niemożliwe bez normalnego życia seksualnego. Oczywiście, nie mówimy o sytuacjach, w których problemy w życiu intymnym, w taki czy inny sposób związane ze zdrowiem jednego z małżonków. We wszystkich pozostałych przypadkach konieczne jest przezwyciężenie wstydu i szukać pomocy u lekarza – seksuologa. O ile, oczywiście, ty i twoja rodzina, jak chcesz go zapisać.

 • Dostępne mieszkania

I to jest Dom z dużej litery. Nie – nie, to nie jest eleganckie dom lub mieszkanie w centrum miasta. To może być skromny apartament z jedną sypialnią był zdejmowany gdzieś na obrzeżach. Ale członkowie rodziny muszą czuć się przytulne i wygodne. Muszą wiedzieć, że przekroczył próg mieszkania, wpadają własnym przytulnym małym świecie, gdzie zrozumienia i wsparcia, bez względu na to co się dzieje. W skrócie: „Mój dom – moja twierdza”.

Zachowanie

Aby utrzymać rodzinę, szczęśliwy i silny, idealnie, pożądane jest, że wartości życia, na ile to możliwe meczu małżonkowie. Dziś psychologowie odróżnić takie podstawowe wartości, jak:

 • Wzajemne zrozumienie między wszystkimi członkami rodziny.
 • Mieć dzieci.
 • Materiał dobrego samopoczucia.
 • Oddzielna własnej obudowie.
 • Wiara w przyszłość.
 • Ciekawym i ulubiony.

Innym bardzo interesujący fakt – wiele badań socjologicznych pokazują, że mężczyźni są bardziej praktyczne niż kobiet. Doszli do głosu tych wartości jako oddzielne mieszkanie, dobrobyt materialny i ciekawą pracę. I dopiero po tym powinno być wzajemne zrozumienie między małżonkami i dziećmi. Kobiety – bardziej bezinteresowna i emocjonalne. Dla nich najważniejsze – jest to rozumienie ze współmałżonkiem i dziećmi, a dopiero potem do płaskiej i materialnego dobrobytu.

Panie, nie obrażaj się za to na swoich ludzi! Po tym wszystkim, przez wieki są żywicieli rodziny i żywicieli rodziny rodziny. Dlatego stały się one bardziej praktyczne. Ale aby to wszystko równowagę, musimy – domową.

Choć stosunki płci męskiej i żeńskiej są na etapie cyklu „candy-buketnogo”, życie w większości przypadków bardzo jasne. Jednakże pewne trudności często zaczynają po roku mieszkają razem. Około 40% par powiedzieć, że postawa życia satelitarna staje się bardziej wymagający i rygorystyczny. To zajmuje bardzo mało czasu i najpierw przechodzi Fala Love’a. Para patrzą na siebie bliżej i krytycznie.

We wszystkich przypadkach, nawet najbardziej idealny, przychodzi pewien stopień rozczarowanie. Ponadto, jak psychologii stosunków rodzinnych, tym silniejszy był stopień miłości, tym głębiej będzie stopień frustracji. Ale nie rozpaczaj – to jest zupełnie normalne i naturalnym procesem, który nie przeszedł ani jedna para. Najważniejsze – aby zrozumieć, co się dzieje i pokazać mądrość i powściągliwość. Co do zasady, większość rodzin z powodzeniem obejść pierwszy kryzys życia rodzinnego.

Etap istnienie rodziny

Psychologowie rodziny wyróżnić kilka etapów tworzenia średniej rodziny. Oczywiście, ta informacja jest bardzo łatwy, ponieważ istnieje wiele indywidualne cechy, takie jak wiek małżonków, obecność negatywnych doświadczeń relacji dzieci z poprzedniego małżeństwa.

 1. Pierwszym etapem tworzenia

  Zaczyna się, oczywiście, na wesele, a kończy się przepięknym szczęśliwą wieść o zbliżającej się narodzin dziecka. Młoda para jeszcze nie ma dzieci, jest w bardzo wczesnych dni od stosunków rodzinnych. Uczą się postrzegać siebie jako coś całości i zjednoczona, tworzą świadomości pojęcia „my”. Para używana do siebie, do swoistego ograniczenia jego wolności osobistej, wewnętrznej wspólnej koegzystencji studiów na tym samym terytorium. Etap ten jest bardzo duża – to będzie opierać się wszystkie kolejne istnienie rodziny. A to zależy od tego, jak wygodne to będzie.

 2. Drugi etap tworzenia rodziny

  Drugi etap jest bardzo krótki – trwa dokładnie tyle, ile ciąża. Pomyślny przebieg tego etapu, przyszli rodzice powinni jak najwięcej, aby spędzić razem, rozmawiać o przyszłości, planach akcji. Pomoże to jak najszybciej, aby przyzwyczaić się do nowych ról – matek i ojców. Co do zasady, szczęśliwych rodzin, którzy są mężem i żoną szczery ze sobą, a przypadki depresji poporodowej w noworodków matek są bardziej rzadkie.

 3. Trzeci etap założenia rodziny

  Rodzicielstwo. Głównym etapem istnienie rodziny – wynosi od pojawienia się dziecka i jego pełnego rozwoju, jak człowiek. Oczywiście, głównym zadaniem rodziny w tym okresie jest edukacja dzieci, przygotowanie ich do życia w społeczeństwie.

 4. Czwarty etap założenia rodziny

  Obejmuje ona te małżonków, których dzieci już zatrzepotała w niezależnym życiu. Zaczyna się w chwili, gdy dominująca opuszcza ostatnie schronienie dorosłych dzieci. Jako dalszy przepływ życia rodzinnego – zależy od samych małżonków. Mogą one stać się przygnębiony – zwłaszcza kobiety. W psychologii istnieje coś takiego jak „syndrom pustego gniazda”. Niestety, w tym okresie istnienia rodzinie ma w znacznym wzrostem rozwodach.

  Wynika to z faktu, że para rozpocząć zbieranie na siebie, aby spróbować dowiedzieć się najmniejsze błędy, które przez lata nie zwracał uwagi. A napompować wszystkie dane, niesamowitej wielkości katastrof. Ale niektóre pary, a wręcz przeciwnie, zaczynają zwracać większą uwagę na siebie. Ich relacja pojawi się ponownie stracił w romans z życia codziennego. Okres ten kończy się wraz ze śmiercią małżonka. Życie konkretnej rodziny jako jednostki społecznej, jest zakończona.

Gatunek rodziny

Wszystkie powyższe jest prawdziwe w odniesieniu do tradycyjnych, znanych nam wszystkie modele rodziny. Ale czas mija, ludzie i zwyczaje różnią. Obecnie istnieje wiele form relacji między mężczyznami i kobietami, którzy nazywają siebie rodziny. Oczywiście, w rzeczywistości relacji jest bardzo trudne, aby zadzwonić do rodziny, ale należy pamiętać o ich istnienie wciąż stoi. Przynajmniej dla wspólnego rozwoju. Tak więc:

 • Tradycyjne małżeństwo

Tradycyjne małżeństwo nazywa się właśnie forma rodziny, do którego ludzie przyzwyczaili się przez lata. W tej formie rodziny na czele potrzeb dzieci i ich procesu edukacyjnego i prawa. Dla pary, jest to najbardziej konserwatywna forma małżeństwa – maksymalna liczba różnych zakazów.

 • ślub cywilny

Zwolennicy cywilnego – oficjalnie niezarejestrowany – małżeństwa twierdzą, że różni się od tradycyjnej rodziny tylko braku stempla w paszporcie. Przeciwnicy, z drugiej strony, twierdzą, że małżeństwo cywilne różni się od konwencjonalnych lub wymijających relacje tylko pozostać we wspólnej przestrzeni życiowej. Jednak, ściśle mówiąc, to wszystko zależy od każdego człowieka i powagi jego intencji. W ostatnich dziesięcioleciach, ta forma małżeństwa zyskuje popularność.

Nawiasem mówiąc, nie tak dawno temu, władze zdecydowały się wprowadzić zmiany w prawodawstwie. Osoby żyjące w małżeństwie cywilnym przez ponad rok, w obecności świadków, że były one wspólne gospodarstwo domowe mają prawo do wszystkich takie same prawa i obowiązki jak oficjalnie zarejestrowanego ślubie pary.

 • Okresowo przerwany przez małżeństwo

W tym przypadku, w większości przypadków para wydawać się razem, ale za dopuszczalne do okresowego rozproszenia i żyć samodzielnie, niezależnie od siebie. I nie zawsze powodem tego jest kłótnia. Czasami ludzie po prostu chcą odpocząć od siebie. Dla tych rodzin sposobem na życie jest całkowicie normalne.

 • Poznaj rodzinę

Co do zasady, osoby te są oficjalnie zarejestrowane swoje małżeństwo, ale żyjących w różnych okolicznościach oddzielnie. Może to być praca lub nauka w innym mieście, a może po prostu wspólne pragnienie. Najczęściej żona okresowo odwiedza męża, przygotowuje swoje posiłki, robić prace domowe. Edukacja dzieci i zajmuje się głównie właśnie matki. Jednak czasami, i vice versa.

 • Muzułmańska rodzina

Nie różni się od tradycyjnej muzułmańskiej rodzinie. Prawie nic, poza tym, że człowiek może mieć kilka żon. Cóż, trzeba powiedzieć, że prawa kobiet są łamane granicę jak najwięcej. Jednak w ostatnich latach kraje muzułmańskie stopniowo zaczęli nawet porzucić poligamii do monogamii.

 • Szwedzka rodzina

Dla mentalności naszego narodu jest coś takiego jak szwedzkiej rodziny, bardziej zrozumiały. Jednak w niektórych krajach ta forma rodziny rozłożone bardzo szeroko. Błędem byłoby sądzić, że ci ludzie żyjący szwedzką rodzinę, wiąże tylko seks. Zazwyczaj taka rodzina – to własny mały świat jest mały i przyjazny, pełen przyjaźni, wzajemnego zrozumienia i zaufania. Jednakże w odniesieniu do edukacji dzieci, rzecz jasna, ta forma rodziny nie jest najlepsza.

 • Bezpłatne rodziny

Free – czyli jak to jest często nazywany, otworzył rodzinę – jest to rodzina, w którym małżonkowie nie mają ograniczeń dotyczących intymnych relacjach poza rodziną. Czasami ta decyzja jest samogłoska, czasami – nie. Ale pozostaje faktem.

Oczywiście, psychologia relacji rodzinnych – znacznie szerszym pojęciem. Ale powiemy tylko o podstawach. I nie miało to przez przypadek – to jest głupie, aby rozpocząć badanie zaawansowanych matematyki, nie wiedząc, prostych działań arytmetycznych, prawda? Życzymy wszystkim zdobyta wiedza poszła tylko dla dobra swojej rodziny – nadzieję, silny i szczęśliwy.

load...