Przestrzeń osobista: mit czy rzeczywistość?

Każdy z nas ma własną przestrzeń osobistą. To nie jest tylko mitem przez psychologów, ale jest to prawdziwy fenomen. Zgadzasz się, że będzie niewygodnie na myśl, że teraz ktoś jest w domu, od swoich przyborów do jedzenia, spania w swoim łóżku. Każda z tych imprez jest traktowane przez nas jako wtargnięcie i wyzwala reakcje ochronnych w celu przywrócenia komfortu i bezpieczeństwa. W tym wszystkim przejawia naszą przestrzeń psychiczną.

load...

Co to jest?

Jej terytorium jest nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt. Większość z nich to „znaki”, i czuje się spokojny i bezpieczny spacerując w jej przestrzeni. Pod wieloma względami nasze zachowanie jest podobne do zachowania zwierzęcia my „mamy dopiskiem” terytorium naszego domu i dobytku projektu, położyć silny drzwi przy wejściu do mieszkania i umieścić na palcu na męża.

W rzeczywistości, osobista przestrzeń osoby – to te wszystkie rzeczy i zdarzenia, które możemy wyciągnąć z całego bogactwa życia, jak istotne dla nas. Obejmuje on swoje ciało, rzeczy z „terytorium”, relacje z innymi i czasu. Wszystko to jest wypełniona specjalnym i tylko osobistego znaczenia. Na przykład, przedstawiony wam na uchwycie może być uchwyt i może być twój pen – podmiot, w którym warto zainwestować pewien sens i do której przymocowane są. Porozmawiamy bardziej szczegółowo na temat poszczególnych składników przestrzeni psychologicznej.

  • Nasze ciało jest podstawą dla wszystkich innych fragmentów przestrzeni osobistej. Zaczyna się od jego rozumienia swego „ja” – moim ramieniu, nodze itp … Dzięki niemu, możemy nawiązać kontakt ze światem, przywiązują się do ludzi, możemy zdefiniować swoje terytorium i zaczyna wykonywać żadnej aktywności. Z ciałem związany naszą postawę wobec ich wygląd: jesteśmy albo zaakceptować lub odrzucić.
  • „Jej terytorium” po raz pierwszy pojawia się w obrazie świata dziecka w momencie gdy zaczyna raczkować i przenieść z jednego pomieszczenia do drugiego – zaczyna wyznaczają przestrzeń prywatna nieosobowe. Dziecko rozumie, że istnieją inni ludzie. „Jej terytorium” odgrywa ważną rolę w naszym życiu: możemy kontrolować intensywność komunikacji, intensywność napływające informacje do nas, chroni przed wszystkimi nadmiarze, może odzyskać i stworzyć coś. Bardzo często „nasze terytorium” jest zawarte w naszym domu.
  • Przedmioty osobiste stawić się osobiście w momencie, gdy dowiaduje się, aby wchodzić w interakcje z nimi. Są alegoryczne wiadomość o tym, kim naprawdę jesteśmy – co nasze cechy charakteru, predyspozycji i zainteresowań. Ze względu na pewne tematy możemy uczyć się, pracować i tworzyć. Inne rzeczy, mówić o naszych ról i status w społeczeństwie, pomaga nam określić swoje granice.
  • Przestrzeń prywatna w relacji – to jest droga rozwijać i utrzymywać relacje. Każdy z nas określa krąg bliskich przyjaciół, a także tych, których opinia jest dla niej ważne. Możemy ustalić relacje o różnym stopniu bliskości, aż intymne. Czas osobisty przejawia się także w związku – czasami chcemy być sam, a czasami – z kimś innym, a my decydujemy, kiedy atakują te chwile.

Granice przestrzeni psychologicznej

W ludzkiej przestrzeni psychologicznej ma swoje granice. Są one chronione nas przed próbami włamania, pomóż nam oderwać się od wszystkiego, co jest dla nas naturalne tło życie. Więc wspierać ich własne bezpieczeństwo, wolność i niezależność. Granice przestrzeni osobistej jest zdefiniowany przez naszego stosunku do społeczeństwa i innych ludzi.

load...

Mogą one być sztywne lub elastyczne. Twarde granice są praktycznie odporne na innych ludzi – człowiek prawie nie pozwól nikomu w życiu, odpowiednio, w celu ustanowienia z nim bliskie i pełne zaufania relacje mogą być bardzo trudne. Jednocześnie on też nikt specjalnie nie „wspinać”. Granice niewyraźne – jest wręcz przeciwnie zjawisko. Taka osoba jest otwarta dla wszystkich, w stanie dzielić wszystkie intymne szczegóły jego życia nowego przyjaciela, bez uczucia dyskomfortu. Często zachowuje się natrętne do innych, zadając im taki sam poziom intymności i otwartości, dlatego, aby komunikować się z nimi jest bardzo trudna.

Oczywiście, nie jest to „złoty środek”. Taka osoba zmienia ich granice zamknięte, w zależności od sytuacji. Z przyjaciółmi i rodziną, że jest otwarty. Jak gości, ale z umiarem. W stanie wytrzymać w formalnym porozumiewania się na odległość. Ogólnie rzecz biorąc, przyjazny innym ludziom poczuć się częścią społeczności. Ta elastyczność jest bardzo dobre dla życia, ponieważ sytuacje są różne, a wszystkie one muszą się dostosować.

Ale Twój psychologiczny przestrzeń – to nie tylko swoje rzeczy, dom i przyjaciół, to również pewna odległość, którą przyznaje się do siebie różnych ludzi, którzy nie doświadczają dużo dyskomfort. Osobista przestrzeń – obszar, w którym otoczenie nie może wejść bez Twojej zgody, a każdy ma swój poziom dostępu. W psychologii, postanowił przeznaczyć 4 strefy przestrzeni psychologicznej:

  1. Strefa ramię – – intymnej 40-60 cm od ciała. W tym obszarze bez dyskomfortu może obejmować tylko osoby najbliżej nas – przyjaciół, krewnych i przyjaciół.
  2. Osobisty – od 45 do 150 cm od ciała. W tej strefie są zwykle związane biznesu i formalny związek. Jest w tej przestrzeni wolą być nauczycielem i uczniem na treningach.
  3. Społeczna – od 150 do 400 cm. W obrębie tej strefy, gramy dla innych osób lub innej roli: roli sprzedawcy, kupujący, kierowcy, itd. …
  4. Publiczne – o 400 centymetrów. To nie ma górnej granicy, więc jest najbardziej wolny. Zdrowi ludzie prawie nie czuje żadnego dyskomfortu podczas inwazji w nim (w przeciwnym razie bylibyśmy wszyscy zmarli dawno temu, korzystając z transportu publicznego!).

Podsumowując, chciałbym powiedzieć, że potrzeba osobistej przestrzeni jest tak samo ważne jak potrzeby żywności, snu, bezpieczeństwa i komfortu. Bez nich, stajemy się chorzy i skurcze istoty, niezdolne do jakiegokolwiek działania produktywne. Dlatego należy zachować swoje miejsce bezpiecznie i nie wahaj się, aby oznaczyć swoje granice w kontaktach z innymi ludźmi. Ale nie zapomnij wziąć poważnie i szanować osobistą przestrzeń innych, a także będą cię szanować.

load...