Przepuklina dysku: przyczyny, objawy, leczenie przepukliny odcinka lędźwiowego i szyjnego działów

Rozpoznanie przepukliny międzykręgowej lub przepukliny dysków, lekarze często dają głos pacjentów w wieku 25-55 lat. U osób, choroba o nazwie rdzenia przepukliny. Krążek jest obecnie (wypukłości) do kanału kręgowego. W większości przypadków przyczyną choroby jest uszkodzenie kręgosłupa lub osteochondrosis.

load...

Przepuklina płyty – jeden z najgroźniejszych chorób kręgosłupa. Gdy krążek wybrzusza się do kanału kręgowego, korzeni nerwowych i rdzeń kręgowy są ściśnięte. Głównym objawem przepukliny kręgosłupa – silnego bólu pleców, która ogranicza działalność człowieka, a czasem prowadzi do niepełnosprawności.

Zawartość:

Co to jest przepuklina kręgosłupa

Poszczególne kręgi w kręgosłupie są połączone gęste krążki międzykręgowe. Składają się z elastycznego rdzenia, która znajduje się w środku dysku i tkanki, w postaci stałych, pierścieni, które otaczają rdzeń. Elastyczność i wytrzymałość kręgosłupa zapewnia krążków międzykręgowych. Czasami przepuklina dysku pojawia się na tle innych chorób. W szczególności, bóle krzyża charakteryzuje niszczenia dysków, co stwarza warunki do powstania przepukliny międzykręgowej.

load...

Przepuklina kręgosłupa dotyka około 100 osób na 100 000 populacji. Najczęściej jest zlokalizowana w odcinku lędźwiowym, rzadziej przepuklina dysku lub piersiowe kręgosłupa szyjnego. Powodem jest to, że w obszarze lędźwiowym stanowiła największe obciążenia. Przepuklina dysku u osób powyżej 60 roku życia są rzadkie, a dzieci są zwykle wrodzone.

Dlaczego istnieją międzykręgowy przepukliny

Wśród przyczyn rdzenia przepukliny można wywołać ból pleców, złą postawę, uraz, zaburzeń metabolicznych, chorób zakaźnych. Występuje przepuklina płyt, zazwyczaj ze względu na wzrost ciśnienia wewnątrz dysku. Dlaczego jest to ciśnienie wzrasta? Główne powody są następujące:

 • Cofać lub silne uderzenie w plecy;
 • Ostry zakręt w stronę ciała;
 • Podnoszenie ciężarów z ziemi.

Odpowiednio zidentyfikować kilka grup ryzyka należą osoby, które mają predyspozycje do rozwoju choroby:

 • Ludzi, którzy codziennie podnosić ciężary (budowniczych, Movers, instalatorzy); osób
 • Którzy codziennie spędzają więcej niż cztery godziny dziennie przy komputerze lub za kierownicą.

W jaki sposób choroby: główne objawy

Przejawy choroby zależy od stopnia jego rozwoju, jak również lokalizacji przepukliny i jego wymiarów.

Ból w okolicy lędźwiowej tylnej

Najczęstszym przepuklina kręgosłupa lędźwiowego. Jej głównym objawem jest ból w plecach. Kiedy przepukliny jest jeszcze mały i nie wystaje do kanału kręgowego (początek choroby), pacjent skarży się na tępy ból w dolnej części pleców. Ten zmienny tępy ból (lumbago). Charakterystyczne jest zwiększony ból podczas kichania i kaszlu, aktywność fizyczną (bieganie, podnoszenie ciężarów), długotrwałe stojącej lub siedzącej.

Wtórne objawy pojawiają się bardziej jako przepukliny lub nagłego załamania. Ból jest coraz silniejszy, to rozciąga się od tyłu do biodra, pośladki, nogi (rwa kulszowa). W tym przypadku, pacjenci skarżą się na ostry ból fotografowania, które występują po gwałtowną zmianą pozycji ciała lub po podnoszenie ciężarów. Ponadto, pacjenci skarżą się na częściowe drętwienie niektórych części skóry na stopach. Czasami pacjenci opisują swoje nogi jako „bawełna”, a czasem nawet stracić zdolność do samodzielnego chodzenia (zdrętwiałe nogi).

Bardzo ważne! Jeśli cierpisz z powodu bólu pleców na dłużej niż dwa tygodnie, lekarz w każdym razie nie samoleczenia. Leczenie przepukliny kręgosłupa ludowe środki bez nadzoru lekarza może skończyć się bardzo smutny.

Ograniczające mobilność talii

Powstaje on z powodu silnego bólu. Powrót mięśnie napięte do góry, dzięki czemu pacjent może nie w pełni wyprostować plecy. Po upływie sześciu miesięcy lub rok po wystąpieniu przepukliny u pacjenta występuje skrzywienie kręgosłupa (skoliozy) kifozy lub które nie mogą pozostać niezauważone przez bliskich.

Mrowienie w nogach i zaburzenia narządów wewnętrznych

Mrowienie w jednej lub obu nóg, osłabienie, drętwienie – częsty objaw przepukliny kręgosłupa. Sugeruje to, że korzenie rdzenia kręgowego są ściśnięte przepukliny.

Istnieje również zatrzymanie moczu i nietrzymanie moczu, zaparcia lub biegunki, impotencję u mężczyzn.

Przepuklina klatki piersiowej i kręgosłupa szyjnego pojawia się tylko ból w plecach nie rozciąga się na nogach i ramionach. Nie mrowienie palców, filc ból stawu barkowego w czasie pracy.

Diagnostyka i leczenie przepukliny międzykręgowej

Zdiagnozował przepuklinę kręgosłupa tomografii komputerowej oraz magnetycznego rezonansu jądrowego segmentu dotkniętego. Metody te pozwalają nam dokładnie określić, gdzie znajduje się przepukliny, co jego rozmiar.

Leczenie międzykręgowy przepukliny przeprowadzić skomplikowane i zależy od stopnia zaawansowania choroby. Używane środki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne, leki, które przywrócą krążków międzykręgowych, fizjoterapia, ćwiczenia terapeutyczne. W niektórych przypadkach operacja jest pokazana. Ale self-przepuklina kręgosłupa jest nie do zaakceptowania jako niezależny diagnozy.

Należy zachować szczególną ostrożność, aby zbadać pacjentów z bólem pleców posiadać następujące cechy:

 • Pojawiły się po ostatnich urazów kręgosłupa;
 • Występują na tle o wysokiej temperaturze;
 • Nie

 • Połączone z ruchami;
 • Pojawiła się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania; Ból
 • Przypominają porażenia prądem elektrycznym;
 • Podane w żołądku, odbytnica lub krocza, obie stopy do pochwy;
 • Wystąpić podczas stosunku płciowego;
 • Pojawiają
 • Podczas posiłku;

 • Na tle bólu występuje zaburzenia miesiączkowania;
 • Jest osłabienie w nogach;
 • Słabość nóg podczas chodzenia jest zwiększona.

Decyzję w sprawie lekarza chirurgicznego odbywa się na podstawie danych z badania pacjenta w ostrej fazie. Operacja odbywa się albo natychmiast albo z opóźnieniem przez określony okres czasu. Istnieją przypadki, gdy operacja – jedyny środek, który może uratować pacjenta z poważnymi konsekwencjami choroby. Operacja jest pokazana w tych przypadkach, gdy leczenie zachowawcze jest nieskuteczne. Usunięte przepukliny i stabilizacji kręgosłupa. Oczywiście, operacja – to duże ryzyko uszkodzenia rdzenia kręgowego i nerwów, ale mimo to pozostaje skuteczne środki leczenia.

Wideo chirurgicznym usunięciu przepukliny dysku

load...