Przekrwienie błony śluzowej nosa. Przyczyny, leczenie

Katar. Dla niego używane do i nie uważają go ponad wszelkie szczególne, godne uwagi. Oczywiście, zatkany nos dostarcza chorego na wiele niedogodności: czerwony nos, ból głowy, chusteczki i ukosa spojrzenia ludzi, którzy myślą, idziesz siedliskiem infekcji.

load...

Przyczyny przeziębienia

Jednak uczucie zatkanego nosa nie zawsze jest spowodowane przeziębieniem. Skąd zimno? Co jest powszechnie znane jako nie dość eufoniczny słowo „smark” w medycynie nazywa katar. Nieżyt nosa – jest to proces zapalny, który obejmował błony śluzowej jamy nosowej. Oczywiście, aby ten proces zapalny ewoluowała, trzeba mieć powód. Najczęściej ten staje się penetracja przyczyna do organizmu ludzkiego różne wirusy.

Jednak oprócz wirusa istnieje wiele różnych powodów, które mogą powodować uczucie zatkanego nosa. Powody te obejmują:

 • Zimne środowisko otaczające powietrze, lub nagłe zmiany temperatury.
 • Jedzenie pikantne żywności lub ostrych przypraw.
 • Powiększone migdałki, głównie u dzieci.
 • Ekspozycja na różne bodźce środowiskowe.
 • Błon śluzowych nosa dymu tytoniowego, zwłaszcza w biernego palenia.
 • Obecność w jamie nosowej ciał obcych.
 • Posiadające różne zaburzenia strukturalne, takie jak odchylenie przegrody nosowej.
 • Różne reakcje alergiczne.
 • Obecność polipów w jamie nosowej.
 • Różne nowotwory z nosa.

Aby wiarygodnie ustalić, które powodują katar spowodowane w każdym przypadku, chory powinien szukać pomocy medycznej od lekarza.

Katar

Lekarze odróżnić dwa typy form nieżytu nosa: przewlekłego i ostrego przebiegu. Ostre zapalenie błony śluzowej nosa jest często oznaką ostrych chorób układu oddechowego, takich jak SARS i grypy. Udział tych koncie przeziębienia za około 70% wszystkich dolegliwości, są one najczęściej u dzieci i młodzieży.

load...

Katar przepływa klasycznego typu, w trzech etapach:

 • Odruch etap

Przekrwienie błony śluzowej nosa zaczyna się z pierwszym odruchu, scenicznej. Przebiega w następujący sposób. Chory ciało ludzkie jest przechłodzona, zmniejszenie odporności i naczynia błony śluzowej nosa znacznie rozszerzony. W rezultacie po raz pierwszy pojawia jasne – wyraźne suchości błony śluzowej, a następnie obrzęk, co powoduje wyciek z nosa.

 • Etap nieżytowe

W drugim etapie nieżytowym zapaleniem błony śluzowej nosa, błony śluzowej aktywacji wirusa. Ponieważ obrzęk śluzówki niej rosnących zwiększoną ilość krwi, co prowadzi do rewitalizacji gruczołów wytwarzających śluz. Chory mówi dość obfity wysięk z nosa, o płynnej konsystencji. Znacznie zmniejszona zdolność do postrzegania zapachów.

W tym samym czasie u człowieka chorego zaczynają wykazywać uszkodzenia innych organów związanych z jamy nosowej – istnieje zwiększone łzawienie, zmiany głosu, nie ma zatorów przewód słuchowy.

W trzecim etapie choroby jest w znacznym stopniu zmniejszyły się obrzęk śluzówki, przywracało zdolność do zapachu i normalne oddychanie. Sami wydzielina z nosa staje się znacznie grubsze. A jeśli zmieni kolor na ciemno – żółty lub żółto – zielony kolor, lekarz może podejrzewać połączenia wtórnego, zwykle zakażenia bakteryjnego.

Przewlekły nieżyt

Druga forma bieżącej nieżyt nosa – przewlekła. Postać przewlekła choroby występuje najczęściej w wyniku niewłaściwego leczenia ostrych formach zapalenia śluzówki nosa. Ponadto, przewlekły nieżyt nosa może być spowodowane przez czynniki, takie jak choroby alergiczne, zaburzenia procesów profesjonalnych niekorzystne czynniki krążenia nosowych błon śluzowych. Istnieje kilka rodzajów przewlekłego nieżytu nosa.

 • Przewlekły nieżyt nosa przerostową

W przypadku, gdy pacjent ma tę postać przewlekłego nieżytu nosa, lekarz stwierdza proliferacji i znaczący wzrost błony śluzowej i w szczególnie ciężkich przypadków, a kości. Najczęściej takie patologie powodować ogólnoustrojowe ostrego nieżytu nosa. Poza tym, dla takiej zmiany z bardzo dużym prawdopodobieństwem prowadzi do niekontrolowanego stosowania zwężających naczynia kropli.

Pacjent w tym przypadku skarży się na systematyczne wydzielina z nosa, trudności w oddychaniu i bóle głowy nosa. W dużej mierze zaburzenia węchu i smaku zmienia się głos. Ze względu na fakt, że chory jest zmuszony do oddychania przez usta, błona śluzowa jamy ustnej jest stale suche. Prowadzi to do ciągłego uczucia pragnienia.

 • Przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa

W takim przypadku, jeśli osoba cierpi z powodu tej postaci zapalenia błony śluzowej nosa, jest to znaczące zmniejszenie grubości błony śluzowej nosa. Wskutek chorego skarży się na uczucie suchości i ciała obcego w nosie. Wydzielina z nosa nie obfite, ale są one bardzo grube i podsyhaya stworzyć skórkę. Te skorupy można ukryć pod zakażenia bakteryjnego. Najczęściej takie uczucie zatkanego nosa występuje w wyniku niekorzystnych czynników zawodowych. Rokowanie w takich przypadkach jest na tyle korzystna.

 • Alergii nosa

Katar spowodowane przez alergie, jak to niemal zawsze postać przewlekłą. W zależności od częstości występowania przewlekłych ataków nieżytu nosa wyróżnić dwie formy – stałe i sezonowe.

Człowiek, skłonnej do reakcji alergicznych, natychmiast po tym jak był w kontakcie z alergenami, nie jest zły zimny, obfity wyciek, kichanie. Jednakże, przekrwienie błony śluzowej nosa bez nieżytu nosa jest również miejsce. W tej samej sprawie, jeśli kontakt z alergenem nie jest obecny, osoba jest praktycznie zdrowy.

 • Przewlekłe naczynioruchowego nieżytu nosa

Taki katar pojawia się, gdy istnieje nieprawidłowych zmian w naczyniach błony śluzowej nosa, z powodu zmian w organizmie. Wśród takich zmian obejmują wszelkie wahania poziomu hormonów. Nawiasem mówiąc, to dlaczego tak wiele kobiet w ciąży często skarżą się na niezrozumiały często występuje katar.

Leczenie nieżytu nosa

Cieknący nos nie jest sama na organizm ludzki ma niebezpieczeństwa. Jednakże, jeśli leczenie przeziębienia jest źle lub zatkany nos nie jest traktowany w ogóle, zakażenie może rozprzestrzeniać się daleko poza jamy nosowej. I to jest niemal pewne komplikacje: ethmoiditis, zapalenie zatok, zapalenie gardła, zapalenie krtani, i ostre zapalenie ucha środkowego.

Dlatego ważne jest, aby prawidłowo leczyć przeziębienie. Wielu wierzy, że aby leczyć katar nie ma sensu, ponieważ szybko odchodzi. Jednak takie podejście jest błędne korzeń. Całkowicie bezużyteczne, aby wykreślić z ich życia, i do podejmowania ryzyka i dowiedzieć się, czy powikłania nie są tego warte.

Aby rozpocząć leczenie nieżytu nosa jest konieczne jak najszybciej. Po pierwsze, ludzki pacjent jest przypisany do ścisłego reżimu domu. Po pierwsze, osoba dostaje szansę na odpoczynek, a po drugie, eliminując w ten sposób ryzyko zarażenia ARI otaczających ludzi.

Natychmiast nemedekamentoznuyu powinna rozpocząć terapię. Najskuteczniejszym obróbka cieplna: chory powinien być jak najszybciej się unosić nogi, wypić gorącą herbatę i zrobić inhalację. Nawiasem mówiąc. Jeśli chory ma skłonność do reakcji alergicznych, będzie bardzo skuteczne inhalacje z olejów z eukaliptusa, mięty i drzewa herbacianego. Mogą one być przeprowadzane, nawet jeśli nie jest to inhalator. Kilka kropli wystarczy wlewu litr gorącej wody i wdychać oparów oleju uprzednio pokryte głowicy ręcznikiem.

Należy również zwrócić szczególną uwagę na to pytanie, jako higieny nosa za okres choroby. Dla skutecznego leczenia jest to konieczne do właściwego czyszczenia jamy nosowej śluzu.

W żadnym wypadku nie należy natychmiast vysmarkivat oba nozdrza. Musisz to zrobić, jeden po drugim, i zwrócić uwagę na fakt, że musi być usta lekko otwarte. Taki środek pozwoliłby uniknąć nadmiernego podciśnienie i, w konsekwencji, uszkodzenia naczyń. I, oczywiście, korzystne jest stosowanie jednorazowych chusteczek, aby uniknąć ponownego siebie.

Farmakoterapia lekarz wybiera w zależności od dlaczego nie było przekrwienie błony śluzowej nosa, a także dokładnie na jakim etapie choroby. Na przykład, leki zwężające naczynia powinien być stosowany tylko w początkowym stadium choroby. Co więcej, ich stosowanie powinno być krótkie – nie więcej niż pięć dni. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zmian patologicznych naczyń.

W drugim stadium choroby, kiedy organizm próbuje pozbyć się własnych bakterii i jest tam duży zimno, można mu pomóc. Irygacji nosa wskazane jest roztwory soli lub wywar z rumianku i nagietka.

W tym samym przypadku, gdy wyciek z nosa spowodowane reakcji alergicznych organizmu, należy zastosować następujące środki. Po pierwsze, maksymalne ograniczenie kontaktu z chorym alergenów. A po drugie, chory powinien jak najszybciej zacząć brać leki przeciwhistaminowe. Nawiasem mówiąc, leki te powinny być przepisywany wyłącznie przez lekarza.

W każdym razie, jeśli masz zatkany nos, leczenie jest konieczne. Nie lekceważ potencjalne ryzyko przeziębienia. Wszelkie zmiany patologiczne w organizmie człowieka musi być wyeliminowany tak szybko, jak to możliwe.

load...