Podstawowe rodzaje i formy komunikacji

Zawartość:

Czy zauważyłeś, że zupełnie inaczej interakcji z ludźmi? W tym samym czasie, można krzyczeć na syna dla innej złym znakiem, a rozproszony przez dzwonek, spokojnie wziąć list od listonosza. Wiele udało się nawet uśmiechnąć się do nieznajomego i rozmawiać o niczym, pomimo faktu, że w duszy szalejącej burzy. A chodzi o to, że różne rodzaje komunikacji obejmują różne zachowanie tej samej osoby. Ponadto, możemy opisać zupełnie inny i to samo, w zależności od tego, kto jest przed nami. Na przykład, może ona chwalić głośno bluzkę, którą nakłada na sprzedającego, a następnie odszedł na kilka metrów od sklepu do skarżą się na jej przyjaciel zaproponował agresywnych kolorów ubrań. Inny przykład: kobieta jest szczęśliwy dar do męża w dniu 8 marca, a wieczorem moja matka powiedział przez telefon, że małżonek błędnie wybrał rozmiar sukni. Uświadomiłem sobie męża, który przeliczył się z darem? Oczywiście, że tak. Oczy druga połowa mówiła głośniej niż słowa.

load...

Tak więc stopniowo przeniósł się jakie są główne rodzaje i formy komunikacji są. Psychologowie rozróżniają werbalnych i niewerbalnych sposobów wymiany informacji. W pierwszym przypadku jest ona przekazywana przez słowa. W drugim – mimika, gesty, spojrzenia.

Werbalne typ komunikacji

Jest to zwykły tryb przekazywania informacji u ludzi. Dziecko z pomocą mama krzyk donosi, że był głodny i nadszedł czas na zmianę pieluchy. Młodzieniec prosi swoją dziewczynę za ręce, mówiąc te słowa zapamiętane. Jego zachowanie już dawno poinformował o poważnych zamiarach, ale brak uznania nie może mówić o swojej ukochanej, że ona – panna młoda. Ze słowami podjęcia pracy, według wzrostu wynagrodzeń i ostatecznie przeminie. Jednak same nowości można powiedzieć całkiem inaczej. Smutne, zabawne, z poczuciem wartości, dumy, pogardy, a nawet krzyknąć. I słowa zmieni ich emocjonalne.

Na przykład, wyrażenie „jak się masz” może oznaczać poważne zaniepokojenie (jeśli poprosić pacjenta) oraz formalnością (zainteresowanych od znajomego na ulicy), a przejaw uwagi (gdy młody człowiek pyta ładny pracownika). A jeśli dodamy do tego właściwą intonację, rozmówca może uzyskać znacznie więcej informacji, niż zostało zawarte we wniosku.

Typ komunikacji słownej dzieli się na trzy grupy:

 • Znaczenie słów. Tutaj główną rolę odgrywają prawidłowym formułowaniu zwrotów, sprytnego użycia słów. Wszystko to zależy od środowiska, edukacji i ludzkiego nastroju w tej chwili.
 • Wyraziste jakość głosu. Termin ten odnosi się do płacz, śmiech, westchnień, Szeptanina, a nawet ciszy. Zgadzasz się, że za pomocą tego prostego listę narzędzi komunikacji werbalnej można uzyskać od rozmówcy dużo.
 • Zjawiska akustyczne mowy. Ten modulacji wysokości głosu (Sharp, gładkiego), szybkość mowy intonacji tonu i dykcji. W skrócie, wszystkie rzeczy, w których odziać słowa dla lepszego zrozumienia znaczenia innych. Na przykład, wyrażenie „Iwanow – kłamcą”, wypowiedziane głosem, nie może powodować żadnej uwagi. A jeśli te same słowa krzyczeć krzyczeć na demonstracji? Oczywiście, efekt będzie bardziej skuteczne.

load...

Poziomy komunikacji werbalnej

Niewątpliwie jest to bardzo ważne w komunikacji jest sposób mówisz do człowieka budującego dialogu, wzywając odpowiedzi. Psychologowie wyróżnić sześć poziomów komunikacji werbalnej:

 1. Business style obserwowane w środowisku pracy między przełożonym a podwładnym, partnerów i współpracowników. Tu, w trakcie komunikacji jest ocena właściwości roboczych od rozmówcy, a ich działalność podkreślił, szacunku rozmowę z odniesieniem do „ty”.
 2. Prymitywny styl: uciekać się do niej ludzi o niskim rozwoju kultury lub po prostu pijany. Na przykład, pijany człowiek może łatwo rozmawiać z każdym przechodniów, opowiadając o swoim losie, a jednocześnie być na tyle znajomości. Nie był zainteresowany ani nazwy ani Zdaniem rozmówcy. Celem rozmowy – po prostu porozmawiać. W tym przypadku osoba ma dla niego wartość nie jest (jeszcze pijany, którzy wyznają), i mógłby równie dobrze mówić na ławce w parke.Takogo stylu komunikacji jest czasami sama posiadanych przez niektórych handlowców i innych podróżnych w pociągu. Ale zakładamy, że prymitywny styl komunikacji wykorzystuje tylko niski poziom kultury narodu, byłoby źle. Bardzo często uciekają się do podobnych metod inteligentnych i wykształconych ludzi, którzy próbują wyjaśnić coś do drugiej strony, będąc pewnym, że dana osoba nie jest w stanie zrozumieć istotę problemu. Jest bardzo ważne, aby nie przekroczyć linię. Być może twój sąsiad nie zna trzecie prawo Newtona, ale co sądzisz go głupcem, rozumie natychmiast. Nie należy lekceważyć ludzi i rozmawiać z nimi celowo proste zwroty. Rozmowa może być całkowicie zredukowany do żartu, a następnie do niczego wyjaśniać nie jest konieczne, a stosunki sąsiedzkie nie pogarszać.
 3. Zmanipulowana styl. Ten poziom komunikacji ma zastosowanie do tych ludzi, którzy są na trzeba coś (może to być pracownicy działu sprzedaży lub dyplomaci). Podczas rozmowy, starając się zidentyfikować źródło w swoich słabości i grać z nimi, aby osiągnąć pożądany. Bardzo często zmanipulowana styl zasłonięte przez służalczość, pochlebstwa, nadmierną uwagą.
 4. Styl gry jest używany do komunikowania się z przyjaciółmi lub między mężczyzną i kobietą. Na przykład, shortstop i rozmawiać jednocześnie żart. Dziewczyna próbuje flirtować z jej chłopak lubił (tego samego rodzaju gry). Ten rodzaj rodzajów komunikacji są najbardziej swojsko wszystkim.
 5. Maski stylu. Ten poziom komunikacji tkwi w praktycznie każdej istoty ludzkiej. Więc komunikować się z sąsiadami, starych przyjaciół, nauczycieli swoich dzieci. Bez względu na nasz nastrój, będziemy, jeśli to konieczne, umieścić na masce życzliwości i wyrywa listę zwrotów akcji, aby nie pojawić się niegrzeczne. I dla każdego rozmówcy możemy schować własną maskę. Nauczyciela idziemy do ciężkiej matki. Spotykamy znajomych w postaci „Życie jest dobre”. A sąsiad przez ścianę, można spróbować na masce sprawiedliwego oburzenia, jeśli jesteśmy przekonani, że to pójdzie w złej wierze lub JEKA kolejny wzrost płacić czynsz.
 6. Duchowy styl. Więc komunikować się tylko bardzo blisko siebie ludzi: męża i żony, matki i córki, bliskich krewnych. W celu dotarcia do poziomu duchowego, ludzie powinni być na tyle dobrze, by wiedzieć siebie i mieć zaufanie do drugiej osoby. Zdarza się, że jedna osoba chce iść do poziomu duchowego komunikacji werbalnej, odsłaniając komuś swój sekret. A w odpowiedzi na tylko usłyszeć śmiech lub oburzenie przestępstwa. Dlatego psychologowie powinni bardzo ostrożnie wybierać rozmówców do rozmów Frank, zwłaszcza, że ​​niektórzy ludzie nie potrafią trzymać język za zębami, a tajne mogą zostać upublicznione.

Typ komunikacji niewerbalnej

To jest nasz język ciała. Wszystko, czego nie mogą (lub nie chcą), aby wyrazić słowami. Bardzo często taka komunikacja jest bardziej wymowna. Jednak nie wszystkie. Naukowcy udowodnili, że kobiety są bardziej podatne na rodzaj komunikacji niewerbalnej. Krótko mówiąc, są one w stanie lepiej czytać ludziom „między wierszami”. Jako przykład, doświadczenie, w którym wzięło udział pary. Zostały one podzielone według płci, a biorąc pod uwagę kilka opcji do słuchania dziecko płacze. Kobieta natychmiast dostrzec, gdzie dziecko płacze z głodu, i gdzie są one zabezpieczone przed mokrych pieluszek. Podczas gdy mężczyźni byli w stanie określić przyczynę dzieci niezadowolenia. Zanim dotarli jedynie słowny kontakt dziecka.

Nawiasem mówiąc, rodzaj komunikacji niewerbalnej jest bardzo aktywnie badane przez naukę. Istnieje kilka obszarów, które pracują na rozeznaniu języka ludzkiego ciała:

 • Takesika – analizuje przyczyny kontakcie w trakcie komunikacji (przytulanie, całowanie, dotykanie, drżenie rąk, odpychając).
 • Kinestika – definiuje zewnętrznych przejawów ludzkich emocji i uczuć. Zhestika studia przepływu pewnych części ciała, mimiki – ruch mięśni twarzy, pantomima zagłębia ruchliwości całego ciała: chodzie, postawie, pozycji.
 • Proksemiki – analizuje znaczenie ludzi w odległości komunikacji. Jak blisko jest osoba po drugiej stronie biorącej udział w rozmowie, określa jego stosunek do tych drugich.

Istnieją cztery rodzaje odległościach między ludźmi:

 1. Strefa intymna. To 15-45 centymetrów. Pozwoliło mu tylko znajome, bliskich przyjaciół. Do tej strefy charakteryzuje kontaktu dotykowego, zaufania, niskim głosem, dotykowym. Nauka twierdzi, że naruszenie ludzkiej strefy intymnej pociąga za sobą pewne zmiany fizjologiczne w organizmie :. Zwiększone wydzielanie adrenaliny, przyspieszenie czynności serca, przepływ krwi do głowy, itp Jeżeli osoba przedwcześnie najechał strefę intymną, zawsze jest postrzegane jako atak na integralność. Zdarza się, że w zatłoczonym transportu ludzie są zbyt blisko siebie, że przynosi pewien dyskomfort dla pasażerów. Psychologowie doradzają w momentach przeciążenia obrócić się plecami do podróży, inwazji strefę intymną, nie patrzeć w oczy i nie rozmawiać z nimi. Tak więc podróż odbędzie się dużo łatwiejsze.
 2. Prywatne lub osobiste strefy. Czy 45-120 cm. Odpowiednie do codziennych rozmowach z przyjaciółmi i współpracownikami. Wiąże się to jedynie wizualny kontakt wzrokowy między ludźmi, którzy wspierają się do rozmowy.
 3. Strefa społeczna. Jest to 120-400 cm. Obserwowane zwykle podczas oficjalnych spotkań w różnych pomieszczeniach w kontaktach z tych ludzi, którzy nie znają się bardzo dobrze.
 4. Strefa publiczna. Jest to więcej niż 400 cm i obejmuje człowieka ze szerokiego grona odbiorców i grupy ludzi. Jednak niektórzy ludzie mogą być znacznie bliżej do głośnika. Jednak nie możemy pozwolić osoby ściśle otoczony przez dużą liczbę osób. Wiele psychicznie zagubiony w tłumie.

Stanowisko rozmówców przy stole

O jakie stanowisko osoba bierze ze stołu, to jest możliwe, aby ocenić jego stosunek do całej sprawy. Wiedza ta jest szeroko stosowana w negocjacjach, kiedy można po prostu przeszczepione ludzkie i nieznacznie osłabić jego pozycję. Teraz bardziej szczegółowo o sobie pozycje:

Corner – najbardziej nadaje się do komunikacji pomiędzy nauczyciela z uczniem, szef podwładnych. Obie strony posiadają niezbędną przestrzeń do wymiany poglądów. Kątownika służy zatem symboliczną barierę chroniącą przed nieuczciwymi ataków. Rozmówcy poglądy nie przecinają się, co również przynosi komfort psychiczny. A kiedy podniósł trudnych pytań w dyskusji, osoba zawsze może skupić się na treść odpowiedzi, wysyłając oczy na nieruchomym obiekcie.

Obie strony siedzą naprzeciwko siebie. To stanowisko konkuriruyusche defensywa, która jest używana w sporach, ostre dyskusje, debaty. Jego zaletą jest to, że pozwala zobaczyć dobre wyraz twarzy przeciwnika popełnione gestów, które różnią się w zależności od stosunku do rozmówcy przedmiotu dyskusji. W tym przypadku tabela jest tak zwana ochrona psychologiczny.

Obie strony znajdują się w różnych rogach stołu. Jest to niezależna pozycja, która informuje o ludzkiej niechęci do porozumiewania się. Nie trzeba dodawać, że ma to negatywny wpływ na cały proces komunikacji? Można spróbować zmienić sytuację, przeszczepioną ludzką. Ale istnieje ryzyko, że druga osoba nie zaakceptuje zmiany i wyjść z pokoju przed rozpoczęciem negocjacji.

Obie strony siedzą. Stanowisko to współpraca kierunkowe. Tu, między ludźmi nie ma barier, a sama natura komunikacji jest poufna. W tej pozycji, a uczestnicy rozmów można dyskutować niemal wszystkie tematy i problemy, ponieważ jego boki zaakceptować siebie.

Te oczy przeciwstawne

Jak dobrze rozpoznawalny ludzkie emocje i intencje w jego oczach. Najlepiej jest poznać człowieka, który podczas spotkań natychmiast ocenić, jak respondent patrzy na niego. Ponadto, widok może określić status społeczny, obecność lub brak problemów, a nawet zdrowia ludzkiego. Na przykład student tydzień przed udzieleniem, babcia z emerytury minimalnej i samotna matka patrzeć na świat wokół tych samych oczach. Ze smutkiem. Chociaż sukcesy biznesmen patrzy na innych pewnie i odważnie. Ten sam wyraz w jego oczach widać na dziecko, które rozwija się w nienaruszonym rodziny. Nie ma żadnych problemów, a dorastała w przyszłości osoby jest optymistyczne.

Dokładniej opinią rozmówcy w zależności od sytuacji, jest:

 • Świecki. W tym przypadku, wzrok spada do linii warg lub tuż poniżej poziomu oczu rozmówcy. Metoda ta przyczynia się do łatwego i łatwej komunikacji i wykorzystywane przy przyjęć, spotkań i przyjęć.
 • Biznes. Tutaj widok jest ustalona na poziomie rozmówcy czoła. Przyjmuje się, że jest to poważna atmosfera partnerstw biznesowych;
 • Intymne. Ten człowiek nie patrzy w oczy swego rozmówcy, do innych części ciała poniżej twarzy (do wysokości klatki piersiowej). To pokazuje zainteresowanie ludzi do siebie. Intymne spojrzenie może towarzyszyć rozszerzonymi uczniów (w oczekiwaniu na zabawy).
 • Ukosa. Mówi o podejrzanej lub krytycznego nastawienia do rozmówcy.

Oczy, czoło, usta, brwi, usta, podbródek, nos – część twarzy to najlepiej wyrazić podstawowe ludzkie emocje. Pozytywne emocje (miłość, radość, zaskoczenie) można określić szybsze i łatwiejsze, trudniejsze postrzegane negatywne ludzkie emocje (gniew, smutek, pogarda). Główny ciężar w definicji prawdziwych uczuć rozmówcy są usta i brwi.

Gesty

Dają się komunikować najwięcej informacji. Można wsiąść do stołu stanowisko, że wziąłeś, ukryć pogląd, kontrola słowa, gesty, ale nadal będą mieć prawdziwe nastawienie rozmówcy problemu. Psychologowie zidentyfikowali sześć grup gestów:

 1. Gesty ilustratorów. Należą do nich: gesty sprawozdawczym (znaki, gdy osoba, która ma coś wskazuje palcem), piktogramy (obrazy figuratywne obrazy, które rysuje źródło w powietrzu, na stole) kinetografy (wszystkie rodzaje ruchów ciała) an_5- „bity” (dla psychologiczny sygnał wizualny od rozmówcy), ideography (ruchy rąk, która łączy człowieka z wyimaginowanymi przedmiotami).
 2. Gesty regulacyjnych. To celowe ruchy rękoma, wskazując, wyrażając stosunku człowieka do czegoś.
 3. Gesty godło. Profilowane zamienniki frazy lub słowa do komunikowania się. Na przykład, może to być skompresowane z rąk, symbolizujące przyjaźń i współpraca (jak w handshake), lekko podniesione dłoni oznacza w wielu przypadkach, na powitanie, i podniósł ręce nad głowę są interpretowane jako pożegnanie.
 4. Gesty adaptery. Dość specyficzne ruchy rąk. To części ciała drgały rozmówcę w komunikacji. Drapanie, dotykanie, głaskanie ciała obce ciała. Łatwy poshlepyvanie tasowanie partnerem wszystko, co jest w zasięgu ręki (przycisk, notatnik, ołówek, i tak dalej. N.).
 5. Gesty efektorowych. Ten ekspresyjne ruchy mięśni twarzy i ciała z pewnymi emocjami.
 6. Mikro-gesty: subtelne zmiany w interlokutora: zwiększona liczba mrugnięć, nagłe zaczerwienienie policzków, warg, itp drga.

Psychologowie mówią – kiedy ktoś chce pokazać swoje emocje i uczucia, a potem chciał uciekać się do pomocy gestów. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się prawdziwego znaczenia pewnych gestów w celu ustalenia prawdziwe intencje rozmówcy. Gesty wyposażone jest następujący: oni wzmacniać działanie słabych zaburzeń pokazując obudowy ciała i ruchów ręki; tłumić silne emocje, ograniczając ruch ciała. Fałszywy ruch, skierowany do oszukania rozmówcy, głównie zaangażowanych kończyny, a po mięśnie twarzy są wykorzystywane.

Można zdefiniować następujące typy gestów, które często pojawiają się w komunikacie:

 • Gesty oceny. Kiedy osoba ciągnie się wzdłuż palca policzki, drapiąc się po brodzie, wstaje i zaczyna chodzić po pokoju (ocena informacji) i inne.
 • Zaufanie gesty. Rozmówca kołysanie na krześle lub palca łączy się z kopułą piramidy.
 • Gesty niepewności i nerwowości. Człowiek mrowienie palców dłoni przeplotem swoimi, stukając w stół palcami. Zdarza się, że rozmówca wyraża brak zaufania, że ​​przed usiąść, dotyka z tyłu fotela.
 • Gesty samokontroli. Rąk ludzkich demonstracyjnie trzymane za plecami jedną ręką ściska inną. Może to być również pozycji siedzącej na krześle rozmówcy w podłokietniku ściskając ramionami i innych.
 • Oczekiwania gesty. Osoba powolne ruchy wyciera ręce w szmatką lub zacierając ręce.
 • Gesty odmowy. Rozmówca kładzie ręce na klatce piersiowej, pleców przechyla obudowa ciało dotyka dłoń do czubka nosa, rąk i innych krzyży.
 • Gesty lokalizacja. Tu, w trakcie komunikacji ludzi ciągle dotykając innej osoby, kładąc dłonie na jego klatce piersiowej i innych.
 • Gesty dominacji. W tym przypadku ręce są ostre, odważne trzepotanie spadkową et al.
 • Gesty nieszczerość. Twój partner kłamie, jeśli podczas rozmowy zakrywa jej usta i nos stale dotyka (ponad ukrytych postaci dłoni obejmujących się na usta). Zdarza się, że dana osoba nie leży tyle wątpliwości co do prawdziwości jego słów.

Niewątpliwie jest to bardzo ważne, jakie rodzaje umiejętności interpersonalnych użyć w rozmowie. Jednak o wiele ważniejsze niż kontrolą gestów i postaw rozmówcy, a nie próbować powstrzymać niechciane samo emocji, i komunikować się tylko z ludźmi, których kochasz i zaufania. Następnie wszystkie zwroty będą ustawieni prawidłowo, a postawa będzie mówić o uczciwości i otwartości, a nie jęczeć złapać rozmówcę na kłamstwach. Dlatego starannie wybierać przyjaciół i zaufanie swoich przyjaciół.

load...