Pocenie się w nocy. Uciążliwość lub problem?

Zawartość:

Jak wiecie, we śnie człowiek spędza około jednej trzeciej całego życia. Nie jest to zaskakujące, gdyż sen jest niezbędny dla człowieka. Jednak nie zawsze jest spokojny i spokojny sen: bezsenność, koszmary i inne problemy są bardzo częste. W tym poty nocne – problem znany wielu ludzi. I to pocenie się może być tak obfita, że ​​dana osoba ma prawo do zmiany nocnej bielizny i pościeli.

load...

Oczywiście, o dowolnej spokojny sen w takim przypadku nie można mówić. A człowiek zaczyna szukać sposobów, aby pozbyć się tej plagi. Zwłaszcza, że ​​nocne poty może wskazywać wiele poważnych schorzeń. Dlatego w żadnym wypadku nie pozwól proces ma swój bieg.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Po pierwsze, porozmawiajmy o tych przypadkach, w których jest to konieczne, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Bardzo często terminowe Apel o pomoc medyczną mogą wykryć chorobę na jej początku. Tak, a leczenie należy rozpoczynać w odpowiednim czasie, który jest również bardzo ważne. Tak więc:

 • Regularne pocenie się w nocy więcej niż dwa razy w tygodniu.
 • Gorączka, zmęczenie, zawroty głowy.
 • Inne zaburzenia snu – bezsenność, bezdech senny i spacerowe snu.

Najczęściej powtarzające się ataki pocenie się w nocy jest znakiem walki organizmu z gorączką. Zazwyczaj występuje w różnych chorobach zakaźnych – ostre choroby układu oddechowego, SARS, grypa. A zatem, w dodatku do pocenia u ludzi nie jest gorączka, kaszel, wyciek z nosa, ból gardła i innych objawów towarzyszących chorobie.

W bardziej rzadkich przypadkach powodować obfite pocenie się w nocy są bardziej poważne i niebezpieczne choroby, takie jak:

 • Naruszenie normalnego funkcjonowania układu immunologicznego.
 • Różne choroby wątroby, w tym zapalenie wątroby.
 • Gruźlica płuc, wszystkich form przepływu.
 • Choroby układu krążenia, w tym białaczki.
 • Choroby układu krążenia, w tym choroby niedokrwiennej serca i udaru.
 • Choroby przewodu pokarmowego, zwłaszcza w jelicie grubym.

Jak wiecie, do diagnozowania tych chorób nie jest możliwe. A jeszcze bardziej nie do przyjęcia samoleczenia. Dlatego, konsultacja lekarza jest koniecznością.

load...

Na szczęście, te poważne choroby są niezwykle rzadkie. Najczęstszymi przyczynami nadmiernego pocenia się w nocy jest dużo bardziej nieszkodliwe. Na przykład, zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, obfite tłustych przed snem, koszmary. Ponadto, zwiększone pocenie się w nocy, jest typowa dla większości kobiet w okresie menopauzy.

Nie zapominaj, że ludzie, którzy w ciągu dnia pocenie bardzo obficie przynajmniej pocimy nocą. Wynika to z indywidualnych cech ciała każdego osobnika. I częściej niż nie ma patologii.

Nie możemy zapominać o różnych sytuacjach stresowych. Stres i silne emocje – w tym pozytywne – są wysoce prawdopodobne, aby wywołać obfite pocenie się w nocy. Dlatego też, jeśli w nocy został on budzi się zlany zimnym potem, przede wszystkim analizować swój stan emocjonalny. Być może jesteś zbyt zmęczony, by pracować? Albo emocjonalna atmosfera w domu jest słaba? Wszystko to może poważnie wpływać nie tylko pot, ale także na ogólny stan organizmu.


Co można zrobić samemu?

Więc sprawdziłem z lekarzem. Lekarz nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Jestem pewien, że on da szereg zaleceń, które pomogą zmniejszyć pocenie się. Ale nie zapominajcie, że zależy od ciebie dużo. W większości przypadków, stosowanie się do prostych reguł pozwala, jeśli nie całkowicie wyeliminować pocenie się w nocy, albo co najmniej sprowadzić do minimum. To właśnie na tych zasadach i dowiesz się.

 • Temperatura powietrza w sypialni

Pierwszą rzeczą jaką należy zwrócić uwagę – to jest od temperatury powietrza. Jeśli sypialnia jest zbyt gorąco, nie zdziw się, pocenie się. W ten sposób organizm po prostu reguluje temperaturę ciała, aby uniknąć przegrzania. Idealnie, temperatura nie powinna być większa niż 18 – 20 stopni, i w każdej porze roku.

Szczególnie istotne w tym problem w lecie, kiedy jest bardzo gorąco. Jeśli masz szansę, spróbuj kupić klimatyzację – będzie usunąć wiele problemów. Ale nie zapominaj o zasadach korzystania z klimatyzacją i zdecydowanie nie nadużywać ich, aby uniknąć przeziębienia. Należy również pamiętać, że klimatyzacja bardzo suche powietrze, więc trzeba stale nawilżać.

Należy zwrócić uwagę na kocu – nie jest konieczne, aby owinąć się zbytnio, ponieważ nie tylko prowadzić do nadmiernego pocenia się, lecz także do przegrzania. Podobne zjawisko może również stanowić poważne zagrożenie dla wszystkich ważnych narządów i układów organizmu. Dlatego usunięcie kołdry z pierza z daleka – lepiej, aby uzyskać je w razie potrzeby.

 • Proszku dla niemowląt

Czasami można usłyszeć porady przed użyciem snem znanych antyperspirantów, takich jak dezodoranty. Jednak lekarze nie polecam bardzo, aby to zrobić, ponieważ organizm musi „odpocząć”, przynajmniej w nocy. Jedyną rzeczą, która może być używana – jest to najbardziej zwyczajne dziecko proszek, bez żadnych dodatków. Stosuje się w proszku obszarów problemowych, wyjątkowo suchej skóry, w celu uniknięcia tworzenia się grudek.

 • Woda

Jeśli pocą się obficie, istnieje ryzyko odwodnienia. W związku z tym konieczne jest uzupełnianie utraconych płynów. Jeśli zwykle obfite pocenie się, należy pić co najmniej dwa litry płynów dziennie. I jeszcze jedna szklanka płynu trzeba pić tuż przed snem. Wielu wierzy, że doprowadzi to do większego pocenia. Jednak lekarze twierdzą inaczej.

Nie należy również zapominać o chłodnej duszy. Weź go przed snem – i pocenie się będzie znacznie mniej. Ale nie przesadzaj – prysznic powinny mieć temperaturę pokojową, a nie zimno. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, aby złapać przeziębienie. I trzeba się pocić z innego powodu – z powodu podwyższonej temperatury ciała.

 • Kontrola hormonalnych

Kobiety, jeśli cierpi na nadmierne pocenie się, zwłaszcza w nocy, konieczne jest przede wszystkim do lekarza – endokrynologa. Zazwyczaj, problem ten jest typowy dla kobiet w wieku powyżej 45 lat. Około połowa wszystkich kobiet cierpi nie tylko z tak zwanych „uderzenia gorąca”, ale także z pocenie się w nocy. Dzieje się tak z powodu spadku poziomu estrogenów u kobiet zgiełku.

Często w takich przypadkach lekarze uciekają się do terapii hormonalnej – kobieta wybrana specjalnych preparatów zawierających ten sam hormon progesteron. Lekarz zaleci badania krwi, z pomocą którego ustala się na podstawie stanu hormonalnego kobiety. Jeśli to konieczne, zostanie przypisany do odpowiedniego leczenia, co zwiększa poziom hormonów i złagodzić stan.

 • Kontrola temperatury ciała

Jeśli oprócz nocnego pocenia, czujesz się inne objawy choroby – wymioty, osłabienie, objawy ostrej niewydolności oddechowej, SARS i grypy, przede wszystkim mierzyć temperaturę ciała. Jeśli jest powyżej 5 i 38 stopni, każdą przeciwgorączkowego leku. Jednak być przygotowany na to, że w około godzinę, kiedy temperatura ciała zaczyna spadać na pocenie się, podczas gdy można dodatkowo zwiększyć. Jest to normalny proces i nie powinno cię przestraszyć. Nie zapomnij zmienić bieliznę do wyschnięcia.

Nie należy jednak nadużywać leków przeciwgorączkowych – jeżeli nie nastąpi poprawa w godzinach porannych, należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy po prostu „zestrzelić” temperaturę – ważne jest, aby natychmiast rozpocząć odpowiednie leczenie. Co do zasady, silne ożywienie po pocenie się w nocy zatrzyma.

 • Aktywność fizyczna

W żadnym wypadku nie pozwalają na jakiekolwiek aktywności fizycznej przez co najmniej dwie godziny przed snem. To doprowadzi nie tylko do nadmiernego pocenia się w czasie snu, ale także do nadmiernego podniecenia nerwowego. W rezultacie sen jest niespokojny, relaks człowiek nie uda.

Oprócz obciążeń fizycznych przed snem należy odmówić wziąć gorący prysznic lub kąpiel. Prowadzą one również do stanu pobudzenia centralnego układu nerwowego, przyczyniają się do ciężkiego pocenie się. Jak wspomniano powyżej, to rozsądniej wziąć chłodny prysznic.

 • Jedzenie

Prosta prawda, który mówi, że nie jest konieczne, aby je później niż dwie godziny przed snem, jest znany dla wszystkich bez wyjątku. Jednak ich obserwować, nie wszystkie, i bardzo marne. Jeśli jesteś obfity obiad przed pójściem do łóżka, jedzenie w nocy będzie w żołądku. Może również wywołać obfite pocenie się, a ogólny stan zdrowia bardzo cierpi.

Należy także uważać na to co jesz na kolację. Unikaj tłustych, pikantnych, smażonych potraw. Wszystkie posiłki powinny być łatwe do szybkiego przyswojenia. W skrajnym przypadku, gdy głód jest zbyt silny, można wypić drinka przed snem szklankę kefiru. Nawiasem mówiąc, o napoje. W nocy, nie można korzystać z mocnej herbaty i kawy – są one również bardzo negatywnie wpływają na organizm ludzki. Podwyższone ciśnienie krwi, temperaturę ciała. Może to spowodować nie tylko zwiększone pocenie się, i niespokojny sen.

 • Alkohol i palenie

Zarówno alkoholu i nikotyny silnie hamowania czynności ośrodkowego układu nerwowego. I nie można jednak wpływać na stan organizmu ludzkiego. W tym jakość snu – staje się bardzo niespokojny. Człowiek może koszmary, sen jest stale przerwany. I nadmierne pocenie się w tym przypadku – to zjawisko powszechne. Więc spróbuj zrezygnować z tych złych nawyków – prawdopodobnie organizm powie „dziękuję”. Cóż, jeśli całkowicie zrezygnować z alkoholu i nikotyny nie można, to przynajmniej szczypta ich stosowania do minimum.


Prowadzenie dziennika

Jeśli okaże się, że trudno jest zrozumieć przyczyny nadmiernej potliwości stale, lekarze zalecają, aby zachować pewien rodzaj pamiętnika, w którym trzeba dokładnie spisać wszystko, co można zapamiętać. Zanotuj wszystkie szczegóły, nawet na pierwszy rzut oka, dość małe – do ubrań nosisz.

Przede wszystkim regularnie oznaczyć temperaturę powietrza w sypialni, w tym jego wahania w ciągu dnia. Upewnij się, że to, czego ukrywanie – arkusz jest taki sam koc. Jeśli budzisz się w nocy, zbyt ostrożnie spisać wszystko co zauważy. Może miałaś koszmar? W uzupełnieniu do pocenia się, gdy występują inne objawy – takie jak kołatanie serca lub zawroty głowy?

Wieczorem, przed pójściem do łóżka, napisać wszystko, co stało się z wami w ciągu dnia. Szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na jedzenie, które zjadłeś. I to nie tylko przed pójściem spać, ale także w ciągu dnia. Ten blog jest niezbędne do wykonywania przez okres co najmniej dwóch tygodni. Dla pełnego obrazu nie można w ciągu kilku dni. Co więcej, taki dziennik jest użyteczny nie tylko dla Ciebie, ale także z lekarzem, jeśli sam określić przyczynę nadmiernej potliwości, a ty się nie uda.

Bądź przygotowany na to, że identyfikacja przyczyn ciężkiej nocy pocenie się – zadanie nie stanowi najprostszy. A czas potrzebny nie jest tak mało, więc być cierpliwym i nie rozpaczaj. Prędzej czy później będziesz w stanie poradzić sobie z tą plagą. I niech twoje sny być słodki i spokojny!

load...