Pierwsza pomoc w razie wypadku

Niestety, postęp technologiczny przynosi człowiek nie istnieją tylko w naszych czasach z dobrodziejstw cywilizacji, ale także zwiększone ryzyko wystąpienia różnych urazów. Dlatego każda nowoczesna kobieta powinna wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Dość często życie człowieka zależy właśnie od prawidłowej dostarczyła pierwszy opieki przedmedycznej. W tym artykule opisano algorytm pierwszej pomocy w najbardziej typowych wypadków. Pierwsza pomoc przy urazach krajowych w wielu wypadkach uratować życie.

load...

Zanim jednak mówić o tym, chciałbym dać ogólne porady dotyczące wszystkich wypadków, bez wyjątku, czy to jest pierwsza pomoc dla odmrożenia lub pierwszej pomocy krwawienia:

 • Najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić – to się ustatkować. Panika – najgorsza asystent. Należy także pamiętać, twój strach zostaną przeniesione do poszkodowanego, który bez tego bardzo bolesne i przerażające.
 • Spróbuj tak szybko, jak to możliwe, aby zatrzymać niszczące działanie czynników na ciele poszkodowanego. Należy jednak pamiętać o własnym bezpieczeństwie – na przykład pod wpływem węgla osoby tlenkiem muszą być doprowadzone do świeżego powietrza, tak szybko jak to możliwe, ale w tym samym czasie, nie zapomnij użyć środków w kasie, takich jak mokry ręcznik, dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli okaże się, pierwszej pomocy dla urazami elektrycznymi, trzeba przestrzegać kilku prostych zasad, które zostaną omówione poniżej.
 • Natychmiast konieczne do spowodowania brygadę „pierwszej pomocy”. Podczas rozmowy telefonicznej, spróbuj cierpliwie i jak najwięcej szczegółów, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania dyspozytora. Wierz mi, kierownik jest zainteresowany wieku pacjenta i okoliczności wypadku nie są z czystej ciekawości. Z tych informacji, to zależy od tego, co zespół lekarze muszą mieć bardziej wykwalifikowaną pomoc, jak to możliwe.
 • Wyraźnie wyjaśnić dyspozytora jak dostać się do sceny, w razie potrzeby, jeśli adres jest trudno znaleźć, spróbuj wyjść i spotkać się z samochodu „pierwszej pomocy”. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas.
 • Nie wahaj się prosić o pomoc od ludzi wokół ciebie – czasami jest to bardzo potrzebne. Jeśli jesteś na zewnątrz, na pewno ludzie będą sami oferują swoją pomoc. Jeżeli wypadek miał miejsce w siedzibie, sąsiedzi też nie dadzą Ci pomóc, nawet najbardziej podstawowe, takie jak na spotkanie z karetkę.
 • Jeśli osoba poszkodowana jest przytomna, należy spróbować jak najwięcej, by go uspokoić i wzbudzić zaufanie korzystnego wyniku.
 • Jeśli osoba jest nieprzytomna, należy sprawdzić jego puls i oddech. Z braku nim natychmiast rozpocząć resuscytacji – CPR i uciskanie klatki piersiowej. Nie zatrzymuj się, aż ich przybycie brygada „pierwsza pomoc”, bez względu na to, ile czasu minęło.

Urządzenia sztuczne oddychanie i masaż serca

To zatrzymanie krążenia jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci u osób z takimi wypadkami jak utonięcie, zatrucia, poważnych obrażeń lub porażenia prądem. A czas spędzony masaż serca może uratować życie mężczyzny. Jednak ważne jest, aby przeprowadzić masaż serca należy do niego wprowadzone. Należy także pamiętać, że masaż serca odbywa się zawsze w połączeniu ze sztucznym oddychaniem. Resuscytacja należy rozpocząć wraz z pojawieniem się ofiarą ludzkich oznak śmierci klinicznej.

Początek śmierci klinicznej mogą znajdować się na następujących podstawach:

 • Brak impulsu dużych żył, zwłaszcza w tętnicy szyjnej, która znajduje się na szyjce.
 • Brak oddechu.
 • Brak reakcji źrenic na światło, ich ekspansji. Jednakże w tym punkcie, którzy nie mają przeszkolenia medycznego, to nie jest konieczne, aby poruszać.

Należy mieć na uwadze, że przeprowadzenie resuscytacji wskazany tylko w pierwszych 4, maksymalnie 5 minut, po wystąpieniu śmierci klinicznej. Ponadto później zostanie uruchomiony sztucznej wentylacji i masażu serca, tym bardziej będzie cierpieć z powodu niedotlenienia narządów wewnętrznych, zwłaszcza w mózgu.

load...

Jednak nie byłoby to smutne, istnieją przypadki, w których resuscytacja nie ma sensu, na przykład, w przypadku gdy więcej niż 10 minut po zatrzymaniu krążenia. W tym przypadku, osoba nie będzie w stanie wskrzesić nawet cud, a nie reanimacji. Wyjątkiem są te przypadki, w których zatrzymanie krążenia wynika z długiej i ciężkiej hipotermii. W tym przypadku, czas krytyczny wzrosła do 30 minut.

Nie należy również zrobić sztuczne oddychanie i uciskanie klatki piersiowej, „na wszelki wypadek” – w przypadku, gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, ale funkcję i czynność serca oddychanie nie jest wciśnięty.

Ta sama technika resuscytacji. W przypadku klinicznej śmierci poszkodowanego należy umieścić z powrotem na twardej powierzchni, na barkach osoby trzeba dołączyć coś – na przykład walcowane rolkowe ubrania. Jest to niezbędne w celu zapobieżenia przyklejaniu się języka ludzkiego gardła ofiary, co stanowi przeszkodę do sztucznego oddychania.

Ci, którzy będą przeprowadzać resuscytację, konieczne jest siedzieć po lewej stronie poszkodowanego, połóż dłonie na sercu, przekroczył jeden na jeden i zaczynają rytmicznie naciskać na piersi z prędkością jednego przycisku na jedną sekundę. Poczucie masażu serca jest dociskany do serca między grzbietem i sprężonego piersi, w wyniku krwi jest wyciskany z jam serca tak, że obieg jest utrzymywany sztucznie.

Z powodu ucisków klatki piersiowej w organizmie człowieka dotkniętego zostanie całkowicie przywrócony przepływ krwi w najważniejszych ważnych narządów, takich jak serce i mózg. Jednak, jak to jest dobrze znane, obieg niezbędne jest najpierw dopływ tlenu do korpusu. A w przypadku braku oddychania tlenu we krwi wziąć znikąd. To jest to, czego potrzebujesz wraz z masażem serca CPR. Podczas wdychania powietrza do płuc występuje tlenu organizmu i zmniejsza ryzyko śmierci komórek mózgowych.

Przed przeprowadzeniem sztuczne oddychanie usta i nos muszą wstępnie oczyścić ofiarą obcych obiektów, mułu, piasku, wymiocin i krwi. Po tym, trzeba mocno trzymać poszkodowanemu osobę do nosa i wdychać powietrze w usta. Po dwóch rozewrzeć nos, a następnie wydech wydarzy pasywne. Można również zrobić sztuczne oddychanie, trzymając usta i wdychać powietrze przez nos.

Podobnie jak skuteczna reanimacja trwa, może być oceniana według następujących kryteriów. Sztuczne oddychanie może być uznany za skuteczny w przypadku gdy:

 • Ofiara pojawiła wyizolowane ludzkie ruchy oddechowe. Jednak w tym okresie zatrzymania resuscytacji jest nadal niemożliwe.
 • Pełne przywrócenie funkcji niezależnego układu oddechowego. Dopiero wtedy wentylacja mechaniczna może być zatrzymany.

A uciskanie klatki piersiowej jest uważane za skuteczne, jeśli czynność serca jest w pełni przywrócone. Aby ocenić czy to nastąpiło, to jest możliwe, z następujących cech:

 • Odbarwienie skóry.
 • Zniknięcie odcieniem niebieskawym widocznych błon śluzowych i płytki paznokci.

Pierwsza pomoc przy urazach

Pierwsza pomoc przy urazach często pozwala zaoszczędzić nie tylko zdrowie, ale również życie ludzkie. Dlatego tak ważne jest, aby być w stanie prawidłowo i terminowo pierwszej pomocy przy urazach dowolnego pochodzenia. Oczywiście, istnieją pewne wspólne metody pielęgnacji. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że pierwsza pomoc dla urazu głowy jest znacznie różni się od pierwszej pomocy w przypadku urazu kręgosłupa.

Jednym z najczęstszych urazów urazowe – urazy mózgu, takie jak wstrząsy i pęknięcia sklepienia lub podstawy czaszki. Często ludzie udarowe są wzdłużnie lekko i bardzo marne – jest to bardzo poważne uszkodzenie mózgu. Często jest zamknięty uraz czaszkowo głowy w wyniku upadku lub uderzeniu o tępym narzędziem. Często towarzyszą concussions urazów mózgu. Dlatego jeśli ktoś ma uraz głowy, pierwsza pomoc powinna być zapewnione niezależnie od stanu ofiary zdrowia.

Podejrzewać obecność ofiary ludzkiego mózgu wstrząs mózgu mogą być następujące objawy:

 • Utrata przytomności, nawet krótkotrwałe.
 • Mdłości lub wymioty, jedno- i wielokrotnego.
 • Poszkodowany może skarżyć się na zawroty głowy i szum w uszach.
 • Można wyobrazić sobie wyraźny bladość.
 • Często zaatakowaną osobę notatki zwiększona senność.
 • W cięższych przypadkach może to być krótkotrwała amnezja – utrata pamięci.

Jeśli uraz głowy pierwsza pomoc u ludzi powinny być dostarczone natychmiast. W takim przypadku, jeśli osoba jest nieprzytomna, przed przybyciem medyczne muszą obrócić osobę na boku, tak, że w przypadku wymiotów, uniknąć wymiocin w drogach oddechowych i uduszenie. Jednakże, jeśli ofiara podejrzenie urazu kręgosłupa, w żadnym wypadku nie należy próbować przekształcić go na bok do zespołu Soon „pogotowie” – wystarczy obrócić w bok głowy. Po trzymany podano pierwszej pomocy w uraz głowy, konieczne jest dostarczenie w obiekcie medycznym na pełne badania i leczenia.

Pierwsza pomoc medyczna przy urazach należy podać wyłącznie w zależności od rodzaju urazu ofiary. Na przykład podczas wypadków samochodowych najczęściej występują urazy klatki piersiowej, pierwsza pomoc w tym przypadku jest następująca.

Jednym z najbardziej niebezpiecznych urazów klatki piersiowej były rany kłute klatki piersiowej. Gdy rany kłute mogą obserwować objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, to duszność, krew z rany pęcherzyków powietrza. Gdy osoby dotknięte oddech słychać odgłos gwizdania, wynikające z faktu, że powietrze jest zasysane do rany.

W takim przypadku, jeśli masz do czynienia z tego rodzaju urazu, trzeba najpierw zamknąć ranę. Jest to konieczne, aby zapewnić, że dotknięte ludzie mogliby oddychać. W tym celu, pokrywa ranę z gipsu poprzez umieszczenie go na gęstym materiale, który nie przechodzi powietrze. W tej samej sprawie pod ręką nie ma nic odpowiedniego, nawet wystarczy przytrzymać ranę ręki. Następnie natychmiast wezwać straż „pierwszej pomocy”.

Ale nawet jeśli dana osoba ma łagodny uraz klatki piersiowej, opieka w nagłych wypadkach należy podać natychmiast. Następny częstotliwości uraz – złamania żeber, które mogą być zarówno proste i złożone. W prostych złamań obszaru dotkniętego szybko staje się opuchnięte, powodując silny ból, który jest powiększony w komisji ruchów oddechowych. Jedyne, co można zrobić na własną rękę, to naprawić ręka człowieka ofiary, z których złamane żebro.

W niektórych przypadkach, bardziej złożone złamania żeber, które pociąga za sobą uszkodzenia pewnych narządów wewnętrznych. W efekcie może wystąpić krwawienie wewnętrzne. Człowiek czuje się w ten sposób bardzo spragniony, trudności w oddychaniu, krew może wyjść z jego ust. Twoje działania powinny być następujące: staram się dać pacjentowi najbardziej wygodną pozycję i zabezpieczyć ramię. Jednak można to zrobić tylko w przypadku, jeśli jesteś do końca pewien, że kręgosłup nie boli ludzi.

Pierwsza pomoc w urazach kręgosłupa powinien być stosowany z dużą ostrożnością, ponieważ ruch pokrzywdzonego do zespołu wkrótce „karetka” może doprowadzić do dalszego uszkodzenia kręgosłupa. Aby podejrzewasz, że ten rodzaj urazu może być w przypadku, gdy dana osoba ma takie objawy, jak:

 • Ostry ból w szyi lub pleców.
 • Urazowe uszkodzenie mózgu, towarzyszy utrata długotrwałej świadomości.
 • Zauważalne nienaturalna pozycja szyi lub kręgosłupa.
 • Drętwienie kończyn, niemożność poruszania nimi.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to natychmiast wezwać straż „pierwszej pomocy”. Przed przybyciem lekarzy naprawić pokrzywdzonego głowę nieruchomo. Można użyć wszelkich środków będących w ręku – walcowane na ręcznik lub ubranie. W takim przypadku, jeśli dana osoba wykazuje oznaki śmierci klinicznej, należy natychmiast rozpocząć resuscytację, ale należy uważać, aby nie zmieniać pozycję ciała ludzkiego.

Pierwsza pomoc dla urazu brzucha zależy również od rodzaju urazu w poszkodowanego. Uraz brzucha są dwojakiego rodzaju:

 • Zamknięty uraz jamy brzusznej. Co do zasady, najczęściej zamknięty uraz występuje w wyniku upadku na brzuchu lub uderzyć go. Bardzo często wynikiem takiej ekspozycji na traumatyczne naczyń występuje pęknięcie otrzewnej i w efekcie tworzy wewnętrzny krwawienia. Najczęściej atakuje wątrobę, nerki i śledzionę.

  Objawy takie urazy są nagłe bóle brzucha, ciężkie mimowolne napięcie mięśni brzucha, bladość i utrata przytomności.

  W ciężkich przypadkach może wystąpić wstrząs urazowy. Jest to konieczne, aby pomóc poszkodowanemu do podjęcia najbardziej wygodną pozycję dla niego i od razu zadzwonić do „pogotowie”. W żadnym wypadku nie jest możliwe, aby lekarze szybko pić poszkodowanego lub dać żadnych – żadnych środków przeciwbólowych. Jeśli jest to możliwe, zalecane jest stosowanie zimnej kompres brzucha.

 • Otwarty uraz jamy brzusznej nazywa przenikliwy rany kłute, pociągający za sobą uszkodzenia narządów jamy brzusznej. W ciężkich przypadkach, ewentualnej utraty narządów wewnętrznych. Najczęściej wchodzą pętle jelit, co powoduje, że osoby dotknięte gwałtownie rośnie wstrząs urazowy.

Niestety, bardzo często na widok tych ran są osoby bliskie poszkodowanego bez wykształcenia medycznego są zagubione i zacząć panikować. W żadnym wypadku nie należy próbować samemu próbować wyprostować wytrąconych narządy wewnętrzne – muszą być pokryte czystym materiałem i nie dotykać przed przybyciem „pierwszej pomocy”.

Pierwsza pomoc w zatruciach

Pierwsza pomoc w zatruciach, okazały się być prawidłowe, oraz w celu zminimalizowania negatywnego wpływu toksyn w organizmie, a czasem nawet uratować osobę. Jednak udzielania pierwszej pomocy w przypadku zatrucia konieczne jest, aby wiedzieć dokładnie, co powoduje zatrucie człowieka.

Najczęściej pierwsza pomoc dla zatrucia pokarmowego. Po tym wszystkim, tego typu zatrucia jest liderem. Najczęstszą przyczyną takiego zatrucia zostanie zanieczyszczony bakteriami produktów: botulizm, E. Coli, Staphylococcus lub Salmonella. Objawy zatrucia ten obejmuje:

 • Nudności i wymioty.
 • Biegunka.
 • Ból o różnym natężeniu, zarówno w żołądku i regionu jelit.

Pierwsza pomoc dla zatrucia pokarmowego jest bardzo prosta – trzeba upewnić się, że chora osoba, reszta łóżko na jeden dzień, aby ograniczyć spożycie żywności, ale o to, że chory pić dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu.

Jednak w niektórych przypadkach, pierwsza pomoc dla zatrucia pokarmowego należy dostarczyć do pracowników służby zdrowia:

 • Jeśli zatrute dziecko poniżej 5 roku życia lub osoby starszej.
 • Jeśli temperatura ciała chorego na więcej niż 39 stopni.
 • Jeśli wymioty jest ciągłe, męczące znaków.
 • Jeśli objawy zatrucia pojawiły się po zastosowaniu grzybów.

Jednym z najbardziej niebezpieczne – zatrucia grzybami, pierwszej pomocy często może uratować życie. Jeśli zatrucie jest spowodowane przez grzyby, należy natychmiast wezwać pogotowie. Przed przyjazdem Lekarze starają się wywoływać wymiotów u osoby zatrutej. Aby to zrobić, daj mu pić około litra wody, aby rozcieńczyć go z nadmanganianu potasu. Na litr wody wystarczy dwa lub trzy kryształy – roztwór powinien mieć blado – różowy kolor. Pozostałości grzyby muszą przejść medycznych.

Pierwsza pomoc dla tabletek zatrucia jest w przybliżeniu taki sam schemat. Jednak trzeba określić z pewnością, jakie i ile tabletek podjęto zatrutego człowieka. Najbardziej trudne do zrobienia, więc jeśli ofiary – małe dziecko. Udzielanie pierwszej pomocy w przypadku zatrucia pigułki dla dzieci, należy pamiętać, że u dzieci poniżej jednego roku nie może powodować wymioty sztucznie, gdyż może to doprowadzić do zatrzymania akcji serca! Opakowanie leku jest zobowiązany przesłać Brygady „pierwszej pomocy”.

Pierwsza pomoc w zatruciach lekami powinny być dostarczone natychmiast. Zatrucie lekiem rozwija się bardzo szybko – w ciągu 30 minut. Ofiara mając takie objawy, jak:

 • Sinicą odcień skóry.
 • Ręce i nogi spowodowane skurczem naczyń krwionośnych rośnie zimno.
 • Pacjent zapada w patologiczną senność.

Jeśli pierwsza pomoc dla narkotyczne zatrucia nie zostaną dostarczone w odpowiednim czasie, u człowieka bardzo szybko się konwulsje, paraliż mięśni połykania i zatrzymania akcji serca. Dlatego pierwsza pomoc w przypadku zatrucia lekami jest to pożądane, tak szybko jak to możliwe.

Jednak, niestety, jest praktycznie niemożliwe do zrobienia w domu, więc należy natychmiast zadzwonić „pogotowie”. Przed przybyciem karetki Jedyne, co można zrobić, to spróbować wywołać wymioty, stosują lodu do głowy i nóg, a wręcz przeciwnie, umieścić w gorącej wodzie. W żadnym wypadku nie pozwól snu człowieka.

Pierwsza pomoc dla zatrucia alkoholem jest to konieczne w przypadku, gdy zatruta alkoholem jest w śpiączce i nie reaguje na próby, aby go obudzić. Jeżeli dana osoba ma zatrucie alkoholem, pierwsza pomoc będzie wyglądał następująco:

 • Pozostawić ofiarą wdychać amoniaku. Kontynuuj dać zapach amoniaku tak długo, jak nie opamięta.
 • Następnie zadzwonić zatrutego wymioty, podając mu szklankę wody wcześniej. Można jednak wywoływać wymiotów tylko wtedy, gdy dana osoba nie jest „spada” śpi.
 • Na głowie zastosować zimny kompres.

Musimy także pierwszej pomocy w nagłych wypadkach do ostrego zatrucia chemikaliami. Pierwsza pomoc dla zatrucia amoniakiem jest konieczna w przypadku, gdy ofiara:

 • Ostry ból gardła, suchy i trzaski.
 • Możliwe obrzęk krtani i płuc.
 • W tym przypadku roztwór amoniaku zatężono wewnątrz istnieje silne uszkodzenia śluzówki i martwicy żołądka i przełyku.

Pierwsza pomoc medyczna w przypadku zatrucia ma na celu wyeliminowanie toksycznego amoniaku na organizm. Uszkodzone obszary skóry i błon śluzowych należy dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, wypić ofiary ciepłe mleko z sodą i natychmiast wezwać „pogotowie”. W takim przypadku, jeśli zatrucie chlorem, pierwsza pomoc będzie następujący:

 • Gdy chloru zetknie się ze skórą lub błonami śluzowymi, należy natychmiast przemyć je dużą ilością wody.
 • Jeśli chloru dostaje się do organizmu przez płuca, należy natychmiast zaprzestać jej wpływ na człowieka, należy natychmiast wynieść poszkodowanego na świeże powietrze i wezwać „pogotowie”.

Pierwsza pomoc dla zatrucia rtęcią i tylko w powstawaniu osobę wymiotów. Po tym, należy natychmiast wezwać „pogotowie”. Zanim lekarze szybko dać osobie węgiel aktywowany w tempie jedna tabletka na 5 kg masy ciała.

Pierwsza pomoc dla zatrucia siarkowodorem jest zapewnienie, że chorej osoby do przepływu tlenu. W ciężkich przypadkach zatrucia możliwego wystąpienia śmierci klinicznej. W takim przypadku należy natychmiast rozpocząć resuscytację.

Pierwsza pomoc dla zatrucia dymem zależy od stanu osoby poszkodowanej. Jeżeli dana osoba ma zatrucia tlenkiem węgla, pierwsza pomoc będzie utrzymanie prawidłowej funkcji układu oddechowego i krążenia. Należy pamiętać, że takie zatrucie powoduje również wymioty, więc należy sprawdzić, czy dróg oddechowych z wymiocinami ofiary. Przed przybyciem „pierwszej pomocy” stale monitorować oddech danej osoby. Przy pierwszych objawach czynności serca i oddychania, natychmiast skierował na oddział intensywnej opieki medycznej.

Pierwsza pomoc dla zatrucia farby odbywa się w taki sam sposób jak każdy pierwszej pomocy dla zatrucia pestycydami:

 • Jeżeli osoba oddycha oparów farby, należy doprowadzić ją do świeżego powietrza.
 • Jeśli farba dostaje się do organizmu przez przełyk, konieczne jest, aby wywoływać wymiotów, natychmiast wezwać „pogotowie”.

Pierwsza pomoc dla odmrożenia kończyn

Frostbite – dosyć częstym zjawiskiem. W wyniku narażenia na działanie niskich temperatur, skóra jest naruszenie obiegu, w cięższych przypadkach zakrzepicy z późniejszym martwicę tkanki.

Pierwsza pomoc dla odmrożenia należy podawać przy pierwszych objawach, ale, niestety, często nie udaje. Tłumaczy to fakt, że ludzie z odmrożenia prawie nigdy nie odczuwania bólu.

Najczęściej jest potrzebna pierwsza pomoc dla odmrożenia kończyn, ponieważ są one najbardziej cierpią . Pierwsza pomoc dla odmrożenia rąk jest to, że poszkodowany jest niezbędne do ciepłego pomieszczenia. W żadnym wypadku nie mogą zacząć zacierać ręce ze śniegiem lub coś – albo bezpośrednio w zimnym, ponieważ może to spowodować uszkodzenie skóry i późniejszego stanu zapalnego.

W pokoju, trzeba zanurzyć ręce w zimnej wodzie, stopniowo podnosząc jego temperaturę. Jest to konieczne, aby zapewnić, że krążenie w naczyniach stopniowo przywrócone. Po przywróceniu czułość można szlifować ręce płynów zawierających alkohol. Jednak przeprowadzenie pierwszej pomocy na odmrożenia, w żadnym wypadku nie należy używać czystego alkoholu, ponieważ może to spowodować oparzenia chemiczne. Pierwsza pomoc jest w ten sam sposób, ale można dodać proszek gorczycy w kąpieli stóp z odmrożone nogi.

Często w zimie zamarza u ludzi nosami. Pierwsza pomoc dla odmrożenia nosa jest ten sam system, który we wszystkich innych przypadkach odmrożeń, ale zamiast alkoholu trzeba używać tłuszczu śmietanę.

Jeszcze raz chciałbym przypomnieć prostą zasadę – jeśli ty lub twoi bliscy mają do czynienia z sytuacją, która zagraża życiu lub zdrowiu, najważniejszą rzeczą jest to, aby nie stracić spokój i samokontroli. I nadzieję, że nigdy nie trzeba wprowadzać w życie te informacje.

load...