Pierwsza pomoc na ukąszenia owadów

Za oknem lato, który przynosi ludziom wiele pozytywnych emocji – Morze, słońce, podróż do kraju, natura. Ale nigdy nie wiadomo, co może wymyślić w lecie? Jednak latem oprócz wszystkich ich wdzięki, niestety, prezentów i niespodzianek. I wiedzieć, co pierwsza pomoc na ukąszenia owadów jest niezbędna.

load...

Na przykład, ukąszenia owadów. Pozornie prosty mały kłopot, który nie warto zwracać uwagę na to. Ale czasami nawet prosty komary mogą dostarczyć wiele przykrych chwil. A jeśli komar gryzie dziecko, konsekwencje mogą być poważniejsze niż zwykłe swędzące pęcherze. Alergia na jad owadów u dzieci – to zjawisko powszechne.

Cóż, jeśli nie chodzi o komary, konsekwencje mogą być bardzo nieprzewidywalne. Poniżej mówimy o rodzaju ukąszenia owadów, ich skutków i leczenia. Być może wielu z was twierdzą, że nie wszystkie owady opisane poniżej znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ale nie zapominajcie, że na wakacjach w najbardziej prestiżowych ośrodkach nikt nie jest wolny od tego, co ukąszenia jadowitych owadów ominie je. To, co zostanie omówione w tym artykule. Będzie to dotyczyć takich kwestii, jak co zrobić z ukąszeniami owadów, jakie są konsekwencje i komplikacje.

Ukąszenia owadów, takich jak wiele owadów błonkoskrzydłych, robaków i koni, jeleni muchy może powodować u osób z osłabionym układem immunologicznym są bardzo ciężka reakcja. Ponadto, ukąszenia owadów u dzieci powoduje rozwój dostatecznie poważne reakcje toksyczne. Te efekty toksyczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również życia ludzkiego. Jednak należy zauważyć, że ukąszenia owadów są śmiertelne znacznie rzadziej niż ukąszenia jadowitego błonkoskrzydłe. Ale w każdym przypadku, ukąszenia owadów wymagają leczenia, a czasem dość poważny.

Ukąszenia owadów błonkoskrzydłych

Przez błonkoskrzydłe naukowcy odnoszą jako naszych zwykłych trzmiele, pszczoły, osy i szerszenie. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu gryzie osa lub pszczoła, więc sobie wyobrazić, co to jest – proste.

load...

Ukąszenia owadów są następujące objawy:

 • Ostry ból w momencie ukłucia.
 • Zaczerwienienie skóry w okolicy ukąszenia.
 • Ponadto, bardzo często może powodować obrzęk w miejscu ukąszenia i okolice – użądlenia owadów powodują obrzęk często.
 • Prawie zawsze ugryziony miejsce swędzenie.

Jednakże wyżej opisane najprostszy reakcji na użądlenia Hymenoptera, który nie wymaga interwencji medycznej. Jednak taka reakcja nie zawsze tak jest, niestety. W celu wykrywania i zapobiegania komplikacjom kłopotów, każdy powinien znać typowe możliwe reakcje ludzkiego ciała na wyrzuty błonkoskrzydłe. Ta wiedza jest bardzo cenna, ponieważ mogą zaoszczędzić nie tylko swoje życie, ale życie tych wokół ciebie. Poniżej opisano podstawowe typy reakcji, które występują w reakcji na ukąszenie Hymenoptera:

 • Lokalna reakcja.

Miejscowe reakcje zwane reakcje skórne w miejscu użądlenia. Jeżeli dana osoba ma predyspozycje do Reakcje alergiczne na ukąszenia tych owadów, tkanki na ukąszenia w dużej mierze na spuchniętą od dłuższego czasu. Zaczerwieniona skóra wygląda, czuje się bardzo gorący, wyraźny ból przy dotknięciu. Taka ciężka lokalna reakcja na użądlenia pszczoły lub osy często wiąże się zapalenie stawów najsilniejszych tych, które są w bliskiej odległości od lokalizacji ukąszenia.

Wystarczy, jak poważne są konsekwencje miejscowej reakcji na ukąszenia, to zależy w dużej mierze od ukąszenia lokalizacji. Na przykład, jeśli dana osoba stała się osa lub pszczoła, otrzyma najsilniejszy obrzęk stóp, która zajmie dużo nieprzyjemnych chwil, ale nie śmiertelne. Jednakże, jeśli ktoś przypadkowo zauważył na jabłko lub innych pokarmów i osa żądło jest w gardle lub jamie ustnej, skutki braku terminowego medyczny będzie o wiele bardziej tragiczna. W szczególności taki zgryz lokalizacja często prowadzi do niedrożności (obrzęk), a nawet oskrzeli krtani. Jak to się skończy – jasno i ludzie, którzy nie mają wykształcenia medycznego.

Jeżeli użądlenia owadów mężczyzna w oku, zwłaszcza w powiece, czego konsekwencją może być częściowa lub całkowita utrata wzroku w wyniku rozwoju człowieka zostaje ugryziony przez perforacji gałki ocznej, obiektyw procesu zapalnego, torebki zaćma. Terminowe szukać pomocy medycznej, można znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich powikłań.

 • Reakcje toksyczne dla owadów gryzie Hymenoptera.

Jeżeli dana osoba zostaje ugryziony przez pszczołę lub osę nie jest jeden lub dwa razy, a seria ukąszeń, bardzo duża szansa na rozwijanie wzajemnych reakcji toksycznych. Poszkodowany mężczyzna mówi gwałtowne reakcje miejscowe, które zostało opisane trochę wyższe, a ponadto szereg objawów zatrucia (zatrucie) korpusu, takie jak nudności, wymioty, biegunka, gorączka, a nawet utrata przytomności.

W takim przypadku, jeśli ciało poszkodowanego jest szczególnie podwyższona wrażliwość na użądlenia pszczół, do powyższych objawów są często łączone przez silny ból głowy, drżenie i skurcze mięśni, a nawet drgawki. Kiedy czas rozpoczęciem leczenia objawów toksycznych reakcji znika po tylko jeden dzień.

 • Anafilaktyczny reakcja organizmu ludzkiego.

Anafilaktyczny, lub jak to jest często nazywany ogólnoustrojowe reakcje ciała ludzkiego na użądlenia Hymenoptera. Takie reakcje mogą być bardzo różne – przed światłem prowadzi do śmierci w ciągu kilku minut po ukąszeniu. Co do zasady, można przypuszczać, aby być tak gwałtowna reakcja na ukąszenie owada. Zgodnie z ogólną zasadą, im szybciej rozpocznie się pierwsze objawy, tym bardziej nasilone są, tym trudniej będzie reakcja. Na początku człowiek obchodzony swędzenie oczu, łzawienie oczu, obrzęk twarzy. Po nich na organizm człowieka ugryziony przez wysypki podobnej do spalania z pokrzywa i suchym kaszlem.

Jeśli nie natychmiast zapewnić pomoc medyczną dla rannych, będzie rozwijać coraz to nowe objawy, takie jak skurcze brzucha, ciężkich wymiotów wyczerpującym, sinica, świszczący oddech, skurcz krtani, a nawet obrzęku płuc. W ciężkich przypadkach, istnieje podział krwawe plwociny, spontanicznego aktu oddawania moczu i defekacji, wstrząsu i śmierci. Przeciętny śmierć następuje w ciągu 30 – 40 minut, a bardzo rzadko – dla 3 – 5 minut.

Pamiętaj, że często wspólna lokalna reakcja może się szybko rozwijać i przenieść się do wstrząsu anafilaktycznego. Jest to bardzo trudne do samodzielnego określenia, co jest rzeczywiście będzie reakcja na użądlenia pszczół. Dlatego manifestacją pierwszych objawów należy natychmiast wezwać pogotowie lub niezależnie dostarczyć poszkodowanego do placówki medycznej, nie patrząc na dziecko ugryziony przez pszczołę lub osoby dorosłej. A gryzące owady kłujące mogą być bardzo dotkliwe.

 • Późna reakcja organizmu ludzkiego na użądlenia owadów.

Czasami osoba ukąszona przez osę lub pszczołę, on ściera zgryz i zapomnieć o żądło. I po 10 – 14 dniach, człowiek zaczyna skarżyć się gorączka, wysypka, bóle głowy, zapalenie węzłów chłonnych i ogólne złe samopoczucie. Nikt w głowie nie kojarzyć ze sobą to ugryzienie choroby i owady. I zamiast szukać przyczyny choroby, trzeba pamiętać, jak leczyć ukąszenia owadów.

Zapobieganie użądlenia pszczół

Na wstępie należy podać jedno proste, ale bardzo ważną radę. Jeśli można natknąć się rój pszczół, w każdym razie nie rób żadnych gwałtownych ruchów – najczęstszy błąd – aby rozpocząć wymachując rękami. Tak więc, tylko przyciągnąć większą uwagę na owady. Spróbuj szybkim tempie, aby opuścić miejsce skupiska pszczół, ewentualnie pozostawiając przez gęstą roślinność – jak krzewów.

W żadnym wypadku nie zabijają osę lub pszczołę, będąc w bezpośredniej bliskości ich krewnych. Kruszywo owad przydziela specjalne substancje, które powodują roju do prawdziwej wściekłości. Tak więc, narażasz się na ryzyko zawału innych owadów.

W rejonie budynków mieszkalnych i handlowych, każdej wiosny, aby zrobić dokładną kontrolę nad terytorium, w celu zidentyfikowania os i pszczół gniazd. Te gniazda powinny być zniszczone w regularnych odstępach czasu, gdy staną się dostępne, aż do mrozów. Jednak należy pamiętać, że taka praca pociąga za sobą pewne ryzyko ugryzienia, więc lepiej jest powierzyć tej pracy specjalną kampanię przeciwko owadom. A jeśli w twojej miejscowości takie firmy nie, to osoba, która nie wiadomo, skłonność do reakcji alergicznych na użądlenia Hymenoptera.

Jeśli cierpi na reakcje alergiczne na jad pszczół, w każdym przypadku, wyjazd z miasta nie ulec pokusie, aby chodzić boso po trawie – są często pszczoła czy osa. Sensu narażać się na dodatkowe ryzyko ukąszenia owadów w.

Jest to kolejny mały trick, który jest właściwy wybór ubrań dla wyjazdów z miasta. Unikać jaskrawych kolorów ubrań, i dać pierwszeństwo neutralnych kolorach – zielony, beżowy, biały. Jasnym kolorze odzieży przyciąga owady.

Hymenoptera często również obejmować różne zapachy perfum. Spróbuj przed wyjazdem z miasta, aby nie używać po goleniu balsamy, szampony o ostrym zapachu, perfumy, wody toaletowe. To również znacznie zmniejsza ryzyko użądlenia pszczół.

Jeśli często opuszczają dom lub na wsi, pracy w ogrodzie w ogrodzie lub w kuchni, nosić odzież zakrywającą ramiona i nogi. Przy wyborze ubrań unikać ubrań z dużą ilością zagięć, które mogłyby stać się zaplątać owad. Pamiętaj, że skóra i zamszowa może doprowadzić do wściekłości błonkoskrzydłych.

Jeżeli dana osoba jest uczulona na użądlenia Hymenoptera, to w żadnym wypadku nie należy kosić trawę, zbierać kwiaty. Muszą też być bardzo ostrożnym podczas pikników, a także kilka drzew owocowych, zwłaszcza jeśli są zepsute owoce pod spodem.

Pierwsza pomoc na użądlenia pszczół

Jak wynika z powyższego, wszystkie przypadki gwałtownych reakcji na użądlenia owadów błonkoskrzydłych mechanizmy powinny być traktowane przez lekarzy. Jednak bardzo rzadko narażoną osobę na pszczoły lub osy ukąszenia w szpitalnej poczekalni. I dlatego pierwsza pomoc na ukąszenia owadów powinny być dostarczane bezpośrednio na miejscu.

Pierwsza pomoc na ukąszenia owadów powinna być następująca:

 1. W takim przypadku, jeśli rana od ukąszenia Sting w lewo, należy jak najszybciej usunąć. Szczególnie ważne jest, aby zrobić to w przypadku, gdy wielu ukąszeń. Potrzeba ta wynika z faktu, że worek z trucizny nadal pulsować przez pewien czas po pszczołę lub osę zabity.

  W każdym razie, nie wyjmować żądła ręcznie lub kleszczy – w ten sposób tylko wycisnąć resztki trucizny w ciele ofiary. Aby usunąć końcówkę wycierania kęsa wacik zwilżonej alkoholem z cieczą, a następnie zawijany wokół wierzchołka gwintu przekroczyć jego końców i szarpn. To pozwala szybko usunąć żądło od ukąszenia.

 2. Po tym należy zastosować do obszaru dotkniętego z lodem. Zmieścić nawet improwizowane środki, takie jak pakiet pierogi z zamrażarki. Ice pomoże zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się obrzęków, a w dużej mierze zapobiega wchłanianiu trucizny. Ice można pozostawić na 30 – 40 minut, po czym trzeba zrobić przerwę dziesięć minut.
 3. Jeśli istnieje środki antyalergiczne, konieczne jest, aby dać je bezpośrednio do poszkodowanego. To samo odnosi się do leków przeciwbólowych, które mogą znacznie zmniejszyć ból i dyskomfort osoby dotkniętej. W takim przypadku, jeśli ukąszenie nastąpiło w rękę lub nogę, poszkodowany powinien być pakowany i mały wyciąg kończyny – przyczyni się do znacznego zmniejszenia obrzęku.
 4. Jest również możliwe, aby nasmarować zgryz nadtlenek wodoru lub słonej wody w ilości 1 łyżka soli na kubek wody.
 5. Do czasu przybycia lekarza „pierwszej pomocy” niech poszkodowany pić tyle, ile to możliwe.

Gryzienie muchy i komary

Jak wiadomo, osy i pszczoły – nie są jedynymi, których ukąszenia owadów mogą powodować bardzo poważne powikłania. Następna w częstotliwości są komary ukąszenia. Komary należą do rzędu małych owadów wysysających krew. Żyją głównie w południowych regionach o klimacie suchym i gorącym. Głównym zagrożeniem od ukąszenia komara – jest ryzyko przeniesienia infekcji, takich jak bartonellozy, gorączka i malaria.

Komary są najbardziej aktywne wieczorem, tuż przed zachodem słońca. Najczęściej, komary gryzą osobę na ulicy, ale czasami komary przenikać przez otwarte okna i drzwi w pomieszczeniu.
Na miejscu ukąszenie komara jest zawsze blister swędzenie, ból podczas badania palpacyjnego nim. Wiele użądlenia bardzo negatywny wpływ na ogólny stan organizmu człowieka. Najbardziej wrażliwe na ukąszenia komara dzieci.

Często przenikanie do ciała ludzkiego substancji trujących zawartych w ślinie komarów, osoba rozwija nadwrażliwości i w rezultacie nie flebtodermiya nosi nazwę swędzenia skóry. Poza tym choroby komary mogą prowadzić do pokrzywki alergicznych. W tej chorobie na twarz, dłonie i stopy nie urticating różowy płyn zawierający wewnątrz. Po 2 – 3 tygodniach choroba prowadzi własną, nie powodując żadnych szkód dla zdrowia ludzkiego.

I w pierwszym iw drugim przypadku złagodzić stan poszkodowanego w następujący sposób: pacjent musi zapewnić stały pobyt w chłodnym pomieszczeniu, chłodny prysznic, przeciwalergiczne sparing diety. Pęcherze należy zastosować dowolny żel z ukąszeniami owadów, mających na celu zmniejszyć swędzenie.

Jednak na ukąszenia komarów są często przyczyną wielu ludzi całkiem poważne odpowiedzi.
Reakcje te, jak również jako reakcję na jad pszczoły, są podzielone na dwa podgatunki:

 • Natychmiastowa reakcja.

Bezpośrednią reakcję organizmu na ukąszenie komara zazwyczaj objawia się zaczerwienieniem skóry w miejscach ukąszenia, pęcherze i ból. Z reguły natychmiastowe objawy reakcji znikają bardzo szybko.

 • Przedłużeniu czasu reakcji.

Manifestacja długotrwałych reakcji charakteryzujących się wyraźnym obrzękiem, ciężka wysypka, gorączka, objawy zatrucia – nudności i wymioty. W ciężkich przypadkach może spowodować martwicę skóry.

Nie mniej nękany chałupników i grzybami krwiopijne owady, takie jak muchy, bąki, gadflies. Chociaż, w uczciwości, należy zauważyć, że ukąszenia tych owadów rzadko powoduje komplikacje, takie jak wyrzuty błonkoskrzydłe. Często, jednakże, ukąszenia owadów krwiopijnych powoduje, że wszystkie rodzaje reakcji alergicznych. I reakcja alergiczna na jad owadów występuje w ogóle na – swój własny sposób.

Komary

Niestety, często komary nie są traktowane poważnie przez ludzi i, w konsekwencji, prawie zawsze gryzie siedzenia pozostaje nieleczona. Może to jednak prowadzić do różnych powikłań, ponieważ komary są często nosicielami różnych chorób. Najbardziej podatne na infekcje jest ciało dziecka, więc rodzice zauważyli moje dziecko ukąszenie komara należy traktować go natychmiast lub roztworu alkoholowego lub roztworu zieleń brylantowa, po prostu – zieleń brylantowa.

Także u dzieci znacznie częściej niż u dorosłych, są reakcje alergiczne na ukąszenia komarów, a także występować w bardziej wyraźny formie. Bardzo często, że dziecko staje się jak balon w jeden dzień pobytu w kraju. W celu ograniczenia tego rodzaju reakcje alergiczne, rodzice mogą skorzystać leków przeciwalergicznych, takich jak Zyrtec lub Fenistil.

W celu złagodzenia stanu dziecka i zmniejszyć swędzenie od ukąszenia owadów, które tak martwi, można użyć Fenistil maść. Jeśli leki nie są w zasięgu ręki, można użyć sposobu starców – płyny z sodą. W tym celu wytwarza się roztwór sody szybkości jedną łyżkę w szklance ciepłej przegotowanej wody.

Jest również popularnym maść na ukąszenia owadów, co jest bardzo łatwe do przygotowania – do tego trzeba, aby stopić w kąpieli wodnej 100 g masła, dodać pół puszki wietnamskiego balsam „gwiazdką”, dokładnie i miejsce mieszać w szklanej misce. Przechowywać maść musi być w lodówce, w miarę potrzeby.

Ukąszenia węży

Opuszczając mężczyzna miasto mogło pułapka innego niebezpieczeństwa – ukąszenia węża. Na terenie całej Polski znajduje się dostatecznie dużej liczby gatunków węży, którego jad jest tak potężny, że może przynieść znaczne szkody dla zdrowia ludzkiego, a nawet prowadzić do śmierci. Wąż gryźć dość dużo bardziej niebezpieczne niż ukąszenia owadów, a nawet pająki.

Muszę jednak powiedzieć, że opinii na temat tego, że wszystkie jadowite węże są bardzo agresywne i zaatakować pierwszą osobą niesłusznie. W rzeczywistości, pierwszy wąż nigdy nie atakują ludzi, ale tylko w przypadku, gdy dana osoba jest zakłócany węża. A nawet jeśli dana osoba odbywa się w bliskiej odległości od węża, ona woli czołgać się, ale nie atakują. To jest tylko wtedy, gdy dana osoba kroki na węża, może atakować i gryźć go.

Jednak zdarza się, i zdarza się dość często. Terminowo i prawidłowo, aby zapewnić pomoc medyczną dla ukąszeniu węża może uratować ludzkie życie. Ale przed rozpoczęciem pomocy medycznej, należy upewnić się, że dana osoba rzeczywiście został ukąszony przez jadowitego węża.
W takim przypadku, jeśli osoba została ukąszona przez jadowitego węża nie gryźć, można znaleźć dwa rzędy cienką niewielkich rozmiarów, w lewo zębów węża. W tej samej sprawie, jeśli ukąszenie było zadane był jadowity wąż w miejscu ukąszenia pozostaje również dwa paski zadrapania na zębach, ale na koniec zrazy będą widoczne wyraźne i głębokie nakłucia kłów.

Również snakebite posiada następujące cechy:

 • Jak wspomniano powyżej, w miejscu ukąszenia węża powinny być dwa zadrapania z nakłuć od kłów na końcu.
 • W miejsce ofiary wąż zgryzu jest osoba odczuwa silny ból, a produkowane znaczny obrzęk wokół ukąszenia.
 • Ofiara z człowieka bardzo szybko rosną objawy, takie jak nudności, wymioty, gorączka, objaw silnego osłabienia mięśni.
 • Prawie zawsze wąż ugryziona osoba czuje wybór zimnym lepkim potem.
 • Nie mniej wskazuje znak ukąszenia jadowitego węża jest pojawienie się tzw „zjawy” w oczach.
 • W zależności od rodzaju wąż ugryzł osobę, nie może być znaczne trudności w oddychaniu.

W przypadku, gdy ty lub ktoś blisko Ciebie ugryziony przez węża, najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić – jest, aby spróbować uspokoić i wysłać kogoś – albo szukać pomocy medycznej. Przed przybyciem straży „pierwszej pomocy” należy wykonać następujące czynności:

 • Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się trucizny w ciele ofiary, ograniczyć jego mobilność.
 • Jeśli wąż ugryziony w nogę, konieczne jest, aby podnieść trochę, jeśli pod ręką – ręka jest konieczne ustalenie w zgiętej pozycji.
 • Natychmiast po Wąż ugryzł mężczyznę, trzeba zacząć ssać jad z ust rany. Aby to zrobić, należy skompresować tkanki otaczające zęby i gryzie, lekko ściskając je zacząć ssać jad, wypluwając go regularnie. Tak więc możliwe jest, aby usunąć 50% ciała złowionych w jadzie, co znacznie odciąża poszkodowanego. Nie trzeba się obawiać, że trucizna dostanie się do organizmu.
 • Gdy jad z rany zostaną usunięte, rana powinny być dezynfekowane za pomocą wszelkich dostępnych środków do was jako praktykant.
 • Po tym, należy zastosować ścisłą ciśnienia bandaż. Ale pamiętaj, że zakres, jak wzrośnie obrzęk, łagodzą bandaż.
 • Przed przybyciem „pierwszej pomocy” pacjenta jest konieczne, by zakończyć i dać mu duże ilości alkoholu.

Ponadto, istnieje wiele rzeczy, które ukąszenia węży Nie wolno w żadnym wypadku nie może, ponieważ w ten sposób można tylko zaszkodzić osobie dotkniętej:

 • Nie można dokonać cięć w dziedzinie ukąszenia. Nie pomoże zapobiec wchłanianiu trucizny, ale może prowadzić do infekcji rany z dużym prawdopodobieństwem.
 • Co innego, aby wypalić ranę od ukąszenia węża. Taki środek, trzeba tylko dostarczyć poszkodowanego do dodatkowego bólu. Wąż zęby są rozmieszczone w taki sposób, że jad w tkankę na głębokość około jednego centymetra. W związku z tym spalanie nie daje nic, z wyjątkiem dodatkowej szkody dla skóry.
 • Nałożyć opaskę uciskową powyżej ukąszenia. Zatem niemożliwe jest pijany tylko do poprawy, ale znaczące pogorszenie lub śmierć – może być.
 • Daj zaatakowaną osobę napojów alkoholowych. Alkohol jest nie tylko antidotum, ale wręcz przeciwnie, w znacznym stopniu utrudnia zawarcie z ludzkiej jadu węża, kilkukrotnie zwiększając swój negatywny wpływ.

Nałożyć opaskę uciskową powyżej ukąszenia. Opaski na chorej kończyny pogarsza stan ofiary, i zwiększa prawdopodobieństwo śmierci.

I wreszcie chciałbym dodać – należy pamiętać, że w tym artykule opisano tylko ogólne typy reakcji na ukąszenia owadów i węży, a także standardowych metod pierwszej pomocy. Jednakże w każdym przypadku mogą być indywidualne reakcje, często zupełnie nieprzewidywalne. Więc jeśli zauważy, że coś jest nie tak, natychmiast szukać fachowej pomocy medycznej – bo ukąszenia jadowitych węży i ​​owadów są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego. I przewidzieć, jakie będą skutki ukąszeń owadów, jest prawie niemożliwe.

I pamiętaj – dużo bardziej wydajne, aby zapobiec różnego rodzaju ukąszenia, niż radzić sobie z ich konsekwencjami. Rzeczywiście, w naszych czasach na półkach aptek ogromny wybór. I zdobywania funduszy przed ukąszeniami owadów nie będzie miał trudności. Wszelkie krem ​​od ukąszenia owada w stanie niezawodnie chronić siebie i swoich bliskich. Jeśli będzie podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności, twój lato nie będzie nękany przez którąkolwiek z małych irytujących zjawisk jak komary i osy.

load...