O edukacji seksualnej dzieci

„Mamusiu, skąd się biorą dzieci?” To pytanie wszyscy rodzice boją. Ale prędzej czy później każdy będzie musiał odpowiedzieć. Wielu dorosłych wierzy, że edukacja seksualna wśród dzieci w wieku przedszkolnym zaczyna się w tym momencie. Ale to nie jest przypadek – edukacja seksualna zaczyna się dużo wcześniej. I to właśnie na barkach rodziców spada ten obowiązek. I od tego, jak dobrze rodzice radzą sobie z tym trudnym obowiązku, to zależy całe życie przyszłego dziecka, jego postrzegania świata. Chodzi o edukacji seksualnej, porozmawiamy teraz do ciebie.

load...

Każda osoba po urodzeniu idzie drogą rozwoju psychoseksualnego. Dziecko utworzyła swoje poglądy na kwestie seksualności i zależy od osobistych preferencji. I to natychmiast rozpoczyna się bardzo formacji po urodzeniu dziecka. Na przykład, noworodek jest bardzo zależna od dotykowej kontaktu z rodzicami – a zwłaszcza z matką.

Obserwować zachowanie dziecka w momencie, kiedy go zabrać do rękojeści, głaskanie, pielęgniarstwa. Najprawdopodobniej w twarz dziecka zostanie zapisany satysfakcję, będzie uśmiech, ładna pokryahtyvat, agukat. Dorośli nawet nie wiem, ale to jest tylko wyrazem tzw seksualności dziecięcym. Chociaż, oczywiście, nic niemowląt i seksualność dorosłych nie są.

Jak tylko maluch rośnie i rozwija jego koordynację ruchową, staje się niezwykle ciekawski. Zaledwie sześciu miesięcy – rok życia zaczyna aktywnie badać wszystkie części jego ciała, w tym narządów płciowych. I wielu rodziców, widząc to zaczynają panikować i wierzą, że ich dziecko ma jakieś Eksperta patologii.

Jednak tak nie jest! Dla dziecka, takie zachowanie – jest normalną praktyką. Studiuje wszystkie części jego ciała – nosa, ust, uszu, ramion, nóg, narządów płciowych. Dla niego, takie działania nie mają konkretnej patologii. Niektóre dzieci, badając ich genitalia całkowicie stracić zainteresowanie nimi. Inni, zauważając tych przyjemnych uczuć, które pojawiają się w trakcie badania narządów płciowych zaczynają celowo starają się powtórzyć je jeszcze raz i jeszcze raz. Podobne zjawisko jest całkowicie normalne i nie oznacza odchylenie od normy.

load...

Około dwóch lat dziecko wie, jak odnoszą się do wszystkich części ciała. I około trzech lat dziecko jest zupełnie w stanie odróżnić chłopca z dziewczyną jest od płci, zamiast spódnic i łuków. W tym samym okresie, dziecko w pełni świadomi ich przynależności do określonej płci. Kończy się proces przez około cztery lata.

I to do czterech lat dziecko jest w końcu tworzą pełną świadomość siebie jako chłopca lub dziewczynki. Ponadto w tym okresie dziecko wznawia zainteresowanie w narządach płciowych – zarówno jego własne i innych. I to jest bardzo ważne, że rodzice są w stanie tworzyć prawidłową postawę wobec swoich narządów płciowych i ciała w ogóle. W żadnym przypadku nie skupiał się na tym, że dziecko dotyka genitaliów – w ten sposób, grozi mu zaszczepić ideę, że genitalia są czymś wstydliwym i zabronione.

W wieku około pięciu lat, dzieci zaczynają zdawać sobie sprawę, nagość i wstydzi się rozbierać. Nie śmiej się dzieckiem i nie należą do jego wstydu lekko. To jest czas, aby zacząć traktować tego rodzaju zachowania dziecka z szacunkiem. Jeśli dziecko potrzebuje pomocy od swoich rodziców, na przykład, podczas pływania, to lepiej zrobić to rodzica tej samej płci dziecka. Jest z przestrzeganiem tych prostych reguł i edukacja seksualna zaczyna się w rodzinie.

Wolność informacji lub blokada?

Około 4 – 5 lat, dziecko staje się świadome faktu, że dorośli w świecie, istnieją pewne tabu seksualne. Wychowanie seksualne dzieci w tym okresie musi być szczególnie aktywne. Pamiętaj, aby porozmawiać z dzieckiem na odpowiednich tematów. Dziecko woli biegać po domu nago? Wyjaśnij, że do tego nie jest akceptowana. Chłopak pyta skąd się biorą dzieci? Pod żadnym pozorem nie powinno tuszować ten temat, nie śmiej się go i nie zamierza odpowiedzieć.

Spróbuj w przystępnej formie dla Twojego dziecka, aby wyjaśnić, jak to jest poczęcie i urodzenie dziecka. Oczywiście, wiele matek i ojców stają się speszony, nie wiedząc, jak przedstawić te informacje. Aby pomóc im przyjść specjalną literaturę. Istnieje wiele książek poświęconych tej kwestii, jak wychowanie seksualne dzieci w wieku przedszkolnym. Jednak zanim dziecko czytać określonej książki, należy uważnie przeczytać go dla siebie. Co do zasady, po przeczytaniu takiej literatury kilka lat dziecko stracił wszystko.

Ale być bardzo ostrożni i ostrożnie zlać wszystkie informacje, które dziecko otrzymuje od ekranu telewizora i książek. W tym okresie bardzo ważne jest, że dziecko nie widać żadnych wyraźnych scen też, a nawet więcej scen przemocy. Skąpe jest jeszcze tak mała, że ​​nie będzie w stanie odfiltrować istotne informacje. Iw rezultacie dziecko może dostać dość poważny uraz psychiczny, które będą odczuwane przez całe życie.

Jestem rośnie!

Ale tu dziecko dorasta i pojawiają się nowe pytania. Najczęściej dzieje się to w momencie, gdy dziecko idzie do szkoły, zwłaszcza gdy ogród nie poszedł Pipsqueak. Nie jest to zaskakujące – dzieci uwielbiają dzielić się takimi informacjami. I może być różny od tego, który jest dostępny od dziecka. Ignorować pytania dziecka w żadnym wypadku nie może być – edukacja seksualna dla młodszych uczniów jest równie ważne.

Oczywiście, rozmowa na tematy intymne – nie jest łatwym zadaniem. Rodzice mają wiele pytań i wątpliwości. Nagle dadzą dziecku zbyt małe lub odwrotnie, zbyt wiele informacji? Nagle zaczynają mówić zbyt wcześnie lub zbyt późno? Jakie słowa mogą być wykorzystane, a co – nie można? Wszystkie emocje są zrozumiałe i naturalne. Do tej pory nie istnieje jeden uniwersalny schemat, więc rodzice muszą budować rozmowę, biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • Osobowość dziecka

Osobowość dziecka nie może być oddzielona od seksualności, a także seksualność – od jednostki. Dlatego edukacja seksualna wśród dzieci w wieku przedszkolnym jest nierozerwalnie związany z edukacją konwencjonalnej. Po prostu, nie starają się wychować dziecko seksualnie – po prostu kocham i prowadzić normalnego procesu edukacyjnego.

  • Edukacja seksualna i dojrzewanie płciowe

Zbyt wielu rodziców uważa, edukacja seksualna powinna rozpocząć się w okresie dojrzewania. Ale to jest fundamentalnie złego – psychologów dziecięcych twierdzą, że edukacja seksualna powinna rozpocząć się na długo przed nadejściem wieku. Po tym wszystkim, w młodym wieku dziecka będzie na karcie Ogólne zrobić z życiem. Oczywiście, dziecko sam nie zdaje sobie sprawy, ale wszystkie informacje są zdeponowane w jego podświadomości. A mózg wyodrębnić go w odpowiednim momencie. I kto wie, jakiego rodzaju informacje?

  • Zaufanie

Aby proces dojrzewania, aby były skuteczne, konieczne jest, aby zbudować najbardziej zaufania relacje z dzieckiem. Dziecko musi mieć pewność, że jego dom w każdym przypadku, aby zrozumieć i wsparcie zawsze, bez względu na to co się dzieje. Tylko w tym przypadku nie ma gwarancji, że dziecko przyjdzie do domu ze swoimi problemami, a nie przyjaciół.

  • Pracować na

Przed wyruszeniem na edukację dziecka, należy pamiętać, że trzeba zacząć od siebie. Z pewnością każdy z nas ma pewne problemy natury seksualnej, albo pewne kompleksy. Pierwszą rzeczą do zrobienia – wziąć je pod ścisłą kontrolą. Oczywiście, aby pozbyć się ich w ten sposób jest mało prawdopodobne, ale można zmniejszyć ryzyko przeniesienia tych problemów dziecka. Wziąć to bardzo poważnie – Liczne badania psychologiczne wykazały, że najczęstsze problemy seksualne są dziedziczne.

Sprawiają, że nie jest tak trudne, ponieważ takie dyskusje nie są przeznaczone do dyskusji na osobiste życie rodziców. Te rozmowy są bardzo niepożądane w każdym wieku dziecka, nawet jeśli od dawna rodzic sam. Jedyną rzeczą, którą należy zrobić rodzice – dziecko zaszczepić odpowiednie nastawienie do ciała i proces poczęcia. Pamiętaj, że ciało ludzkie jest niczym się wstydzić, a także w procesie zapłodnienia. Każdy z nas urodziło się w ten sam sposób.

Nawiasem mówiąc, rodzice, co jest bardzo trudno rozmawiać na takie tematy szczerych ze swoich dzieci, psychologowie powinni pamiętać siebie jako dziecko. Jeśli środek ten nie pomoże, to będzie najbardziej rozsądne, aby poprosić o profesjonalną pomoc – seksuologa lub psychologa.

To nie jest dziecko!

Czas leci, dziecko rośnie – i to ma znaczenie przestaje być tak niewinny jak wcześniej. I na tym etapie należy unikać jak te, większość rodziców zaczynają. I nawet jeśli dziecko miało samą inicjatywę, po prostu poszedł w kierunku rozmowy. I bardzo dużo na próżno – to sprzyja powstawaniu nieprawidłowego widzenia płci dzieci, które mogą pozostać na całe życie.

Główną rzeczą, która powinna inspirować rodziców – jest idea, że ​​seks jest absolutnie normalną częścią życia każdej osoby. I tak w każdym razie nie jest to konieczne do postrzegania go jako coś wstydliwego lub tabu. Chociaż, oczywiście, aby przekazać te informacje do dziecka nie jest łatwe. Nauczyciele dziecięce oferują następujące wskazówki:

  • Naturalność

W każdym razie nie jest czerwona i nie okazywać zakłopotania podczas rozmowy. W tym przypadku, dziecko będzie z pewnością uczcić ten fakt. I omówić wszystkie kwestie związane z edukacji seksualnej w zrelaksowany sposób, jak wszystkich innych wątków. Nie jest konieczne, aby włączyć te rozmowy do nudnego wykładu. Porozmawiaj z dzieckiem na ulicy, podczas kolacji, oglądając telewizję.

  • Sposób opowiadania

Zbyt wielu rodziców obawia się, że ich dziecko będzie słuchać o seksie więcej niż być jego wiek. Jednak to nie jest tak – pamięć dziecka jest bardzo selektywny – może trudno zapamiętać informację, że byłoby niezrozumiałe lub nudne. I pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby wyróżnić się nie tylko prawą stronę procesie biologicznym, ale także emocjonalne. Pomoże to dziecko pełniej przyswajać wszystkie informacje, a rodzice będą mogli kierować swoje myślenie w dobrym kierunku.

  • Dominująca aktywność

W takim przypadku, jeśli rodzice uważają, że nadszedł czas, aby porozmawiać z dzieckiem na taki drażliwy temat, a czas byłoby właściwe, konieczne jest najpierw podjąć inicjatywę i rozpocząć rozmowę. Pamiętaj, że nie powiedział, że edukacja seksualna jest integralną częścią ogólnej edukacji dziecka?

W związku z tym, w edukacji seksualnej są wszystkie te same zasady – czasami o wiele bardziej skuteczne wyprzedzeniem, aby zapobiec powstawaniu pewnych pytań niż usłyszeć je w niewłaściwym czasie. Jeśli dziecko złapie cię zaskoczyć, można łatwo zgubić. Ale jeśli czujesz, że dziecko nie jest gotowe do omówienia tych kwestii, nie nalegam. Tylko niech wie, że może on w każdej chwili wrócić do tej rozmowy.

Właściwe słowa.
Psychologów dziecięcych Zachęcam rodziców, aby uniknąć nazwiska „dzieci” genitaliami. Dowiedz się z tą samą intonacją sami wypowiedzieć słowa „ręka”, „noga” i „członkiem”. Liczne badania wykazały, że dzieci, które praktycznie od kołyski usłyszał prawidłową definicję, doświadczenie szczelność nie będzie żadnych w łożu małżeńskim, albo w gabinecie lekarskim.

Już uczniem!

Edukacja seksualna od młodszych uczniów – najbardziej proste, jak pierwsza fala ciekawość i zainteresowanie w bok seksualnego życia ludzkiego zostało pozostawione, a drugi jest jeszcze daleko. Dlatego w tym okresie, rodzice powinni szczepić tylko dziecku prawidłowych poglądów na temat relacji między płciami, aw szczególności dla chłopców, bardzo ważne jest prawidłowe postrzeganie dziewcząt i kobiet.

Teraz jest czas, aby nauczyć dziecko, aby służyć rękę dziewczyny na wyjściu z przełęczy transportowej w drzwiach, przyczyniając się ubrać. Smiled? I to jest dokładnie to, co jest tak często brakuje w wielu mężczyzn. I ten etap edukacji jest ściśle związane z edukacji seksualnej.

Nawiasem mówiąc, wychowanie seksualne dziewczynek w tym wieku nieco trudniejsze – w rzeczywistości to jest teraz czas, aby powiedzieć córce, że miesiączka jest, dlaczego istnieje, co do których potrzebne są środki higieny w tym okresie. Nie należy zakładać, że 7 – 8 lat, informacja ta jest jeszcze za wcześnie – w nowoczesnych dziewcząt często miesiączka zaczyna się bardzo wcześnie. I znacznie gorzej jest, gdy stwierdzi, dziecko nagle – Twoja córka jest przestraszony. Na Zachodzie ten temat od dawna zawarte w programie edukacji seksualnej studentów. Nasza szkoła jest podobnych dyscyplin jeszcze nie oferują tak wiele zaszczytne zadanie spoczywa wyłącznie na barkach rodziców.

I – nastolatek!

Edukacja seksualna nastolatków – najtrudniejsze zadanie. Po analfabetyzmu seksualnej w tym wieku, z bardzo dużym prawdopodobieństwem może doprowadzić do poważnych problemów, takich jak choroby przenoszone drogą płciową i niechcianych ciąż. Oraz o emocjonalnej stronie problemu i nie zapomnieć. Nie chcesz, aby Twoje dziecko wchodzi w dorosłość z pewnych kompleksów? Tak, rozmowa o edukacji seksualnej w tym wieku są niezbędne.

Prawie zawsze jest to w okresie dojrzewania dziecko spotyka swoją pierwszą miłość. I pomoc rodziców jest bardzo ważne w tym okresie. Zasadą jest, że dziecko nie jest jeszcze w stanie wybrać sobie dziewczynę lub chłopaka. Dlatego też po prostu tworzy w głowie idealny obraz. A czasem przypadkowo odnajduje go w taki czy inny sposób osobę. I nie zawsze ma rację. To tutaj, że rola rodziców jest bardzo ważne. Oczywiście, nie jest konieczne, aby przejść do dziecka obsesyjno prywatności. Ale, mimo wszystko, „na bieżąco” po prostu trzeba dziecku nic głupiego nie zrobić.

Dziewczęta wydają się być przyciągane seksualnie do płci przeciwnej jest wyrażona znacznie mniej wyraźne niż u chłopców. Zasadą jest, że dziewczyna szuka miłości, czułości, opieki i czułości. Najczęściej dziewczyna przyjmuje młodzieńca jako przyjaciela, a nie partnera seksualnego. Spacery w świetle księżyca, taniec, poezja – nie jest to wyczerpująca lista sen o swojej córce.

Chłopców, wręcz przeciwnie, to celowo dążyć do kontaktu seksualnego. I rodzice muszą upewnić się, że jest bezpieczny. Wyjaśnij dziecku, co antykoncepcji, delikatnie doradzić najlepsze rozwiązanie dla niego. Jeśli nie można przekroczyć siebie i rozmawiać ze swoim dzieckiem w takim rażącym temacie, przynajmniej zadbać o to, aby wszedł w posiadanie niezbędnej literatury.

Z reguły dzieci są rzadko szuka dziewczyny lub chłopaka wśród rówieśników. Nie jest to zaskakujące, ponieważ dziewczęta dojrzewają znacznie wcześniej. Zaczynają pilnować chłopców w dół, a te w odwecie zaczynają boleć dziewczynki. To zupełnie naturalne, że dziewczyna będzie wyglądać za przedmiot zainteresowania wśród dzieci starszych. W tym czasie rodzice powinni być szczególnie ostrożni – edukacji seksualnej dla młodzieży nie powinno być dozwolone dryfować.

Niestety, edukacja seksualna w szkołach uczniów jest ograniczona do maksymalnie wyjaśnienia aspektów fizjologicznych życia seksualnego. Dlatego rodzice powinni zwrócić uwagę na to emocjonalna strona zagadnienia. Po tym wszystkim, jako nastolatek, co do zasady, że dziecko ma do czynienia z terminem takich jak pierwsza miłość. I jak słodkie wspomnienia nie pozostawi o siebie, całkowicie zależne od swoich rodziców.

Pamiętaj, aby porozmawiać z synem lub córką o przyjaźni, szacunku, honoru dziewczyny, męskości. Naucz dziecko prawidłowej postawy wobec płci przeciwnej – to prawdopodobnie nadal będzie dziękuję za to. Nie chcesz dorosnąć, syna znanego kobieciarza i egoistą, a jego córki – cynicznie sukę lub dziewczynę lekkich obyczajów? Dlatego, trochę czasu i wysiłku, aby komunikować się ze swoimi dziećmi – i trzeba wszystko się uda! Po tym wszystkim, edukacja seksualna w szkołach jest mało prawdopodobne, aby poradzić sobie z tym zadaniem.

load...