Noworodków. Charakterystyka rozwoju i opieki

Każda kobieta w ciąży wyglądać i zapartym tchem czeka na narodziny jego szczątków. W jej wyobraźni obraz wymiata cute aniołów. Jednak to, co małe, że matka widzi w sali porodowej, najczęściej bardzo daleko od oczekiwań matki. Ale to zajmie miesiąc – i inne dzieci zmieni się nie do poznania. Więc, co się dzieje z nowonarodzonych okruchów w pierwszym miesiącu życia? Jaka powinna być opieki noworodka dziecko?

load...

Nowonarodzone dziecko kąpielowy Cechy

Co do zasady, w pierwszą noc po wypisie ze szpitala jest istotne dla wszystkich rodziców młodego imprezy – kąpiel noworodka. W takim przypadku, jeśli dziecko nie jest pierwszym w rodzinie, pływanie nie powoduje szczególne trudności dla rodziców. Ale jeśli pierwszym miękiszu w rodzinie, młody ojciec i matka są zdezorientowani. Wszelkie maleństwo przeraża ich – noworodek płacze lub czkawka, ale oni już nie wiedzą, kim biec po pomoc. W pierwszym miesiącu życia staje się prawdziwym chrztem bojowym, a próba sił. Jest to dla nich i niezbędne informacje są wymienione poniżej.

Okruchy kąpieli w pierwszych dwóch tygodniach życia aż rany pępowinowej uzdrowił całkowicie, trzeba tylko użyć przegotowanej Oda, w których pożądane jest, aby dodać trochę nadmanganianu potasu. Ale uważaj – woda powinna mieć delikatny różowawy odcień. Nawiasem mówiąc, należy zwrócić uwagę na następujące warunki – w każdym razie nie dodajemy bulion bezpośrednio w wannie. Mangan ma tendencję do powodowania bardzo poważne oparzenia nie tylko błony śluzowe, lecz również na skórę. A jeszcze bardziej miękkie, jak nowo narodzone dziecko.

Aby w żaden sposób temu zapobiec, lekarze powinni kultywować nadmanganian potasu w następujący sposób. Mieszać kilka kryształów manganu w ogóle – dowolny mały pojemnik, napełnia się wodą i całkowicie rozpuszczają się. Następnie z pojemnika, wlać roztwór manganu w komorze, ale tylko poprzez tkaninę gazy! Środek ten jest konieczny, aby całkowicie wyeliminować możliwość uzyskania nierozpuszczone kryształ manganu na wrażliwą skórę dziecka.

Nawiasem mówiąc, rodzice powinni zwrócić uwagę na inny bardzo ciekawy aspekt. Bardzo powszechnie uważa się, że noworodek musi być kąpane w ziołach – rumianku, tymianku i innych. Jednak wszyscy lekarze, pediatrzy, bez wyjątku, bardzo negatywny stosunek do tej praktyki. Jest to wyjaśnione w bardzo prosty sposób – wszystkie zioła, bez wyjątku, są bardzo silne alergeny i mogą powodować ataki alergii w tartej.

load...

Brązowy kolor

Prawie wszyscy rodzice noworodków mają do czynienia ze zjawiskiem skorupy na głowie okruchy. Mają rodzaju żółtawych łusek i bardzo szybko rosną, jeśli nie są one czyste. Strupy rośnie z niewiarygodną prędkością i pod koniec pierwszego miesiąca życia, cała głowa jest pokryta okruszków z litego dużym skorupy.

Co jest przyczyną tych skorup – nie wiadomo nawet do lekarzy. Jednak lekarze nadal wędrują do wersji alergicznej natury pochodzenia tego zjawiska. Albo, jako drugą opcję – reakcji organizmu noworodka okruchy na dysbioza tranzyt jelitowy, które zostaną omówione trochę później.

W celu uniknięcia rozprzestrzeniania skorupy masowych, rodzice będą musieli zrobić trochę wysiłku. Około piętnaście minut przed kąpielą zastosowanie do okruchów skóry głowy lekko gotowane olej, wstępnie schłodzić do temperatury pokojowej, a po dente ciepłe okruchy na czapce. Kąpiel dziecka wytrzeć głowę miękką gąbką, a następnie lekko pocierać ręcznikiem – Najczęściej strupy odpaść łatwo. Po prostu nie dostać zbyt gorliwy i zdzierać strupy z głowy gwałtownie – pod nich może zostać zlikwidowana.

Krzesło noworodek

Co do zasady, w pierwszych dniach po urodzeniu okruchy przeznaczono pierwsze odchody o prawie czarny kolor i lepką konsystencję. W medycynie, pierwsze krzesełko dla dziecka nazywa smółki. W zasadzie całkowite oczyszczenie okruchy z smółki następuje w ciągu dwóch pierwszych dni. Ale bardzo często zaczyna przemijające okruchy Zapalenie jelit.

Stan ten charakteryzuje się obecnością okruchów następujących objawów:

 • Szybki krzesło – częstotliwość stolca może wynieść około dwudziestu razy dziennie.
 • Specyficzna konsystencja stolca dziecka. Kał staje się nierówna, ma plamy śluzu grudek.
 • Zmiana koloru krzesła. Być może pojawienie się zielone lub białe plamki.

W przypadku, gdy okruchy nie mają żadnych problemów zdrowotnych, podobny stan postanawia na własną rękę, bez – jakiejkolwiek interwencji zagranicznej. Noworodek krzesło staje się normalną barwę żółtą, pasty spójności i typowy zapach kwaśnego mleka.

Przemijające bakterie przerost

Jak wszyscy wiemy, noworodek rodzi się z całkowicie sterylnym przewodu pokarmowego. W celu wypełnienia jelita dziecka mikroflory, co jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania, trzeba co najmniej kilka tygodni.

Co więcej, w większości przypadków, podczas sprawdzania mikroflorę jelitową występuje brak równowagi – rozmnażać bakterie oportunistyczne znacznie bardziej aktywne niż, na przykład, wymagane dla normalnego lactobacilli trawienie okruchy procesu. Warunek ten jest znany jako przemijające okruchy dysbioza. Uważny matka zawsze zauważy objawy dysbioza mieć dziecko:

 • Cal noworodek ma ciemnozieloną barwę.
 • Krzesełko dla dziecka ma konsystencję cieczy i spieniony.
 • Chłopak cierpi na kolkę jelitową i zwiększonej produkcji gazu. Dziecko może wykazywać wyraźne oznaki niepokoju – płacz, zadbany nogi się pod nim, odmówić jeść, spać źle.

Oczywiście, warunek ten jest bardzo zmartwiony i uciska nie tylko malutkie dziecko, ale do jego rodziców: w rzeczywistości patrzeć jak Twoje dziecko cierpi z powodu bólu – nie dla osób o słabym sercu.

W większości przypadków, jak dziecko pracuje samodzielnie, bez ingerencji z zewnątrz. Jednak lekarze nadal preferują trochę pomóc jemu i zalecić leczenie pomaga normalizować mikroflorę znacznie szybciej niż jeśli występuje naturalnie, a zatem, że dziecko czuje się znacznie mniejszy dyskomfort. Aby ustabilizować mikroflora jelitowa ogół lekarze stosują terapię wspomagającą – preparaty zawierające bakterie kwasu mlekowego, niezbędne dziecka.

Żółtaczka noworodków

Czasami okruchy matki noworodka do czynienia z następującą sytuacją. Pierwszy dwa – trzy dni matka podziwia jej okruchy, nic niezwykłego nie zauważać. A potem nagle odkrywa, że ​​okruchy skóry nabył żółtawy odcień, a białek oczu może nawet nabyć odrębną barwę żółtą. Co więcej, podobne zjawisko występuje nie tak rzadko – około połowa wszystkich przypadków.

Co nazywa się żółte zabarwienie skóry i błon śluzowych? Podczas rozwoju płodu w organizmie okruchy produkowane substancję jako hemoglobiny płodowej. Jest to istotne dla płodu, ponieważ jest odpowiedzialna za dostarczanie tlenu z krwi matki do łożyska, a tym samym dla płodu. Po okruchy rodzi się potrzeba hemoglobiny płodowej znika, aw ciele dziecka rozpoczyna się proces zastępowania, w którym hemoglobina płodowa jest wydalany okruchy, a na jego miejsce jest dojrzały.

W celu pozostawienia ciała, stężenia hemoglobiny płodowej jest zniszczony, podkreślając jednocześnie bilirubina, która jest żółta. W przypadku, gdy dla niektórych – każdy powód jest jeszcze niedojrzały wątroba dziecka nie ma czasu, żeby wyprowadzić najwięcej bilirubiny z organizmu, zaczyna być złożony w skóry i błon śluzowych, co w rezultacie, i nabyć ten sam odcień żółtawy, która przeraża wszystkich młodych matek bez wyjątku.

W takim przypadku, jeśli jest bardzo ciężki, a badania krwi dla noworodka zheltushki pokazuje, że poziom bilirubiny przekracza limit, lekarze mogą zdecydować o potrzebie specjalnego traktowania. Dzieci mogą nawet odebrać mamę w pokoju dziecka, ale szczerze mówiąc, ostatnio dzieje się coraz mniej.

Informacje te są często spotykane w źródłach medycznych, żółtaczka noworodków trwa około dwóch tygodni. Jednak, jak pokazuje praktyka, w rzeczywistości, żółtaczka nie wcześniej niż miesiąc idzie. Istnieją specjalne zalecenia dla tych rodziców, których okruchy cierpią z powodu tej choroby:

 • Spacery z dzieckiem.

Wiadomym jest, że promienie ultrafioletowe mieć destrukcyjny wpływ na bilirubiny – pod ich wpływem szybko zepsuje i wydalane z organizmu. Dlatego lekarze zalecają jak najwięcej być z dzieckiem na ulicy, bez zakrywania twarzy. Jeśli wierzysz w znaki ludzi, i obawia się, że wścibskich oczu może zaszkodzić dziecku, wybrać na spacer opuszczonych miejsc. Nawiasem mówiąc, nie należy zapominać o jeszcze jeden szczegół – Promienie UV przenikają przez chmury warstwie, bez – żadnych przeszkód. Chodzenie w pochmurną pogodę, nie mniej przydatna niż słońce.

 • Poite okruchy wodach.

Co do zasady, jeśli miękisz jest całkowicie zdrowy i jest karmione piersią, pierwsze kilka tygodni, lekarze nie zalecają okruchy dopaivat wodą. Ale jeśli dziecko noworodków żółtaczka dopaivat nie tylko możliwe, ale konieczne. Jednakże, nie jest zbyt gorliwy i poite dziecko trochę wody z butelki – w pierwszej kolejności, dziecko może zostać porzucony ze względu na sutek z piersi, a po drugie, ze względu na dużą objętość wody dziecko będzie jeść mniej mleka, a tym samym przyrost masy ciała słabo. Okruchy Vodichku należy podawać z łyżeczką, nie więcej niż jednej łyżce co godzinę.

Zauważ, że wszystkie powyższe środki są konieczne tylko wtedy, gdy żółtaczka noworodków wyrażone wystarczająco mocno. Jeśli choroba jest smarowane objawy i nie przeszkadza dziecko i matkę, wszelkie podjęte środki nie muszą w żółtaczki noworodka bez śladu znikają na własną rękę.

Waga noworodka

Utrata wagi noworodków jest bardzo popularnym powodem do paniki ogromnej liczby młodych matek. O drugim dniu, lekarze rozpoznano u noworodka znacząca utrata masy ciała – w przybliżeniu około pięć procent. Nie trzeba dodawać, że matka nie może pomóc, ale martwić się o jego okruchy, ale w rzeczywistości te obawy w prawie wszystkich przypadkach, są absolutnie bezpodstawne – waga noworodka dziecko bardzo szybko powrócić do normy.

Wyjaśnia to utrata masy ciała jest dość prosta. Jelito dziecka jest całkowicie wolne od smółki, które, jak już wspomniano, jest bardzo gęsta i ma dużą masę. Oraz, dodatkowo, w ciągu kilku pierwszych dni dziecko zjada niewiele, co również wpływa na masę ciała. Jednak ta strata jest całkowicie normalna waga fizjologiczna i nie powinny być powodem do niepokoju.

Nawiasem mówiąc, wiele matek zapytać zawsze to samo pytanie. Jak uważają przyrost masy ciała? Od ciężaru, który był przy narodzinach lub masy przy wypisie ze szpitala? Lekarze odpowiedzieć na to pytanie jest jasne – z masą urodzeniową, a waga przy wypisie nie warto zwrócić szczególną uwagę, czy utrata masy ciała nie przekracza 10%.

Przypadki niedrożności gruczołów łojowych

Ponadto, bardzo często na wpół upieczone mamusie zapytać ich lekarzy jaką białymi plamami na twarzy są okruchy. Wybuchy jak białych guzków zlokalizowanych głównie w obszarze nosa, policzków i czoła. Podobne zmiany wynikają z powodu zablokowania gruczołów łojowych.

Te guzki mogą okresowo dochodzi do stanu zapalnego i spuchnięte. W takim przypadku, jeśli okruchy oni również stają się gorące, można je przetrzeć wacikiem, dryblingu w alkoholowym roztworem nagietka. Jednak po raz kolejny, że jest konieczne, aby przypomnieć młodym mamom, że skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, można łatwo spalić. Dlatego też nie jest konieczne, by przeprowadzić kauteryzację wysypki czysty roztwór alkoholu nagietek – należy najpierw rozpuścić czystej przegotowanej wody w stosunku jeden do jednego.

Żadne inne leczenie zablokowania gruczołów łojowych w okruchów nie wymagają – około półtora – dwa miesiące wysypki znikają. Wiele matek zrobić poważny błąd, gdy próbują wycisnąć zawartość tych guzków. To nie jest wcale niemożliwe do zrobienia – można spowodować ból jego okruchy, a co najważniejsze, ryzyko przynieść bakterii chorobotwórczych, które mogą powodować silny proces zapalny, do ropnia, wymagające interwencji chirurgicznej.

Kryzys seksualny

Często u noworodków można zaobserwować następujące: gruczołów sutkowych są uszczelnione i pęcznieją w znacznym stopniu chłopców występuje obrzęk moszny, a dziewczęta mogą pojawić się krwawą wydzielinę z pochwy. Jest rzeczą naturalną, że takie zjawiska nie są trochę przestraszona młoda matka.

Jednak w rzeczywistości, to stan noworodka jest spowodowana wyłącznie z przyczyn naturalnych. Podczas porodu i karmienia piersią w tartej ustrojowych od matki dostaje ogromną ilość hormonów płciowych. To właśnie one powodują okruchy podobnych zjawisk.

Nie ma lekarstwa na ten stan noworodków nie wymaga. Jedyną rzeczą, którą trzeba zrobić w przypadku, gdy noworodek obserwowano krwawienie z pochwy – to zmyć żetony ze słabym roztworem nadmanganianu potasu. Aby dowiedzieć się, jak gotować, było napisane powyżej. W żadnym wypadku nie próbować wycisnąć mleku płynnym spuchnięte gruczoły! To może prowadzić do poważnych powikłań.

Noworodki rumień

Czasami znaleźć u noworodków jest coś takiego jak fizjologicznego rumień. Charakteryzuje się rumień, zaczerwienienie skóry, które jest spowodowane przez fakt, że statki okruchy jest znacznie zwiększona, a przepływ krwi jest znacznie zwiększona. Charakterystyczny czerwony kolor skóry zaczyna się w pierwszych godzinach po urodzeniu. Wzrost zaczerwienienia trwa kilka dni, osiągając swój szczyt w drugim – dzień trzeci.

Fizjologiczne rumień wymaga absolutnie żadnego leczenia i postanawia na własną rękę, około 7 – 10 dni życia noworodka. Jedyną rzeczą, że lekarze zalecają, aby zrobić dla młodych matek, ten dzień leżał nagi dziecko do podejmowania basenów. Kąpiel powinna trwać około 60 minut, ale tym razem zaleca się podzielić na 4 dawek.

Należy stosować się do temperatury otoczenia – należy pamiętać, że nie powinna być niższa niż 20 stopni. Noworodka układ termoregulacji jeszcze niedojrzały i niedoskonałe, jednak w niskiej temperaturze nie wyklucza wychłodzenie skrawki iw konsekwencji dziecko może zachorować.

Toksyczny rumień występuje nieco rzadziej, ale wystarczająco często. Rumień toksyczny charakteryzuje się występowaniem na skórze noworodka Krosta czerwone-jak pęcherze z zawartością cieczy wewnątrz. Z reguły, rumień toksyczny jest niezależny choroby, ale występuje jako komplikacja fizjologicznej noworodków rumień. Z reguły takie powikłanie powstaje wtedy, gdy dziecko jest zbyt gorący lub jest podrażnienie skóry, na przykład silne pocieranie ręcznikiem.

Gdy rumień toksyczny, a także przy fizjologicznym, Lekarze przepisują nowonarodzonych okruchy basenów. Jest to również bardzo przydatne do kąpieli z roztworem nadmanganianu potasu. Ale w żadnym wypadku nie próbować samodzielnego diagnozowania i leczenia tej choroby. Niebezpieczeństwo toksycznego rumień jest bardzo duże ryzyko jej tle ropne zapalenie skóry. Ropne zapalenie skóry charakteryzuje się występowaniem na skórze wielu wysypka ropiejące.

Moczowych noworodki kryzys

Wszystkie odpady owocowe z jego ciała zostały usunięte poprzez usunięcie łożysko. I po okruchy urodził, musi poradzić sobie z tym zadaniem na własną rękę. W niektórych przypadkach, jeśli okruchy pąki na tyle dojrzała, że ​​może po prostu nie poradzić. W rezultacie pojawia się kryzys moczowy, co objawia się następującymi cechami:

 • Mocz jest bardzo skoncentrowany – ma bogaty odcień.
 • Moczu często spada sole wytrącają się w postaci krystalicznej soli.
 • Dziecko w momencie oddawania moczu wykazuje oznaki niepokoju – Sucitu stóp, płacząc. Ból wynika z tego, że sole moczu przechodzi przez cewki, i drażnić szkodzić go. Najczęściej jest to zauważalne u chłopców.

Aby wyeliminować ten bolesny stan dziecka jest konieczne jak można pić. Zwiększona zawartość cieczy ciała bardzo rozcieńczone stężenia soli z moczem, ułatwi stan dziecka. Jak już wspomniano, dla niemowląt powinno być dopaivat chłodny gotuje się wody, w małych porcjach, łyżki.

Często kąpać dziecko – o trzy – cztery razy dziennie. Nawiasem mówiąc, proces oddawania moczu w wodzie jest o wiele łatwiejsze i mniej bolesne. Z reguły, na przykład moczu kryzys przechodzi całkowicie niezależnie od siebie, bez – żadnej interwencji obcego, około 6 – 7 godzin po urodzeniu. Jednakże, jeśli widzisz, że kryzys daje okruchy kara bolesna, należy zwrócić uwagę na to lekarze.

Noworodki drżenie

Drżenie występuje u około 95% wszystkich noworodków. Co do zasady, dla dzieci charakterystycznego drżenia brody. Przejawia się on, gdy dziecko płacze lub głodny – przyjrzymy się bliżej, można zauważyć, drżenie podborochek okruchy. Rodzice nie powinni się obawiać takiego drżenia – w ten sposób przejawia się niedojrzały układ nerwowy okruchy systemowych. Zwykle około trzech miesięcy w tym stanie przechodzi własnych.

Ale w tym przypadku, jeśli po trzech miesiącach od wstrząsów nie tylko nie znikają, ale nawet nie maleje, rodzice powinni alarm i skonsultować się z pediatrą, neurologa, aw razie jego nieobecności – do pediatry. Jednakże chciałbym ostrzec rodziców o niektóre niedoskonałości medycynie domowej: nasi lekarze lubią się bawić bezpiecznie i wziąć całą odpowiedzialność.

Bardzo często takie dzieciaki jeszcze w szpitalu położniczym, lekarze zdiagnozowali, że w następujący sposób: „encefalopatia okołoporodowego”, a zatem przepisać leki, które często są zupełnie niepotrzebne. Jeśli twoje okruchy wprowadziły taką diagnozę, należy skontaktować się kilka innych specjalistów i usłyszeć ich opinie. W żadnym wypadku nie ujawniają poprzednią diagnozę lekarzy.

Przemijająca gorączka noworodka

Przemijająca noworodkowa zwana gorączka gorączka w pierwszym tygodniu życia. Temperatura normalnego noworodka wynosi około 37, 5 stopni. Jednak często to wzrasta do 38, 5 i wyższych stopni i posiada około dwóch-trzech dni. W szczególnym literaturze i pozostawiono do ogrzania do 40 ° C, a rodzice powinni zasięgnąć leczenia, w temperaturze powyżej 38 wynosi 5 °.

Temperatura dziecka mogą być podnoszone i innych powodów, w żaden sposób związane z nieustalonych gorączka i nie proszą o pomoc, ryzykujesz brakuje początek poważnej choroby. I nawet, jeśli temperatura u niemowląt jest konsekwencją tego jest przejściowa gorączka, należy pamiętać, że samo w sobie powoduje dyskomfort i okruchy hipotermia może nawet prowadzić do drgawek gorączkowych. Nie jest konieczne, aby przejść do kliniki z temperaturyaschih dziecka – znacznie bardziej rozsądne, aby zadzwonić do lekarza lub domu brygada „pierwszej pomocy”, jeśli to się dzieje w weekendy lub w nocy.

Jeżeli lekarz potwierdził obecność jest przemijające okruchy gorączka, a temperatura wzrosła nieznacznie, można złagodzić stan swoich skarbów. Wymagane dopaivayte okruchy vodichkoj chłodne i czyste z łyżką, skąpane w ciepłym, ale nie gorącej kąpieli. Zakończyć zimną kąpiel perfuzję.

Zez fizjologiczny

Zaraz po urodzeniu, prawie wszyscy bez wyjątku, dzieci są zbyt słabe mięśnie oczu, które posiadają gałki ocznej. Dlatego rodzice często mogą obserwować, jak oczy lub okruchy „idą na stos” na wylewki, lub odwrotnie, w różnych kierunkach. Oczywiście, rodzice boją się zobaczyć to zdjęcie. Jednak martwić się o to tylko w przypadku, jeśli taki stan się utrzymuje, a po trzech miesiącach.

Moje codzienne noworodka

Ściśle rzecz biorąc, wszystkie warunki noworodka dnia sprowadza się do karmienia i snu, a także dla wieczornej kąpieli. Po pierwszym miesiącu jego życia dziecko dużo śpi. Nawiasem mówiąc, neurologów dziecięcych vrachi- ostrzec młodych matek, że jeżeli noworodek nie dobrze spać, jest to powód, aby szukać pomocy medycznej od lekarza.

Jednakże, jeśli zauważyłeś niepokojące i niespokojny sen swoje okruszki, starannie upewnić – nie przeszkadza tam coś do niego, zimno, ból, niewygodne ubrania, pieluchy, huddling pościel. W niektórych przypadkach może się obudzić pipsqueak nie kontroluje ruchy uchwytów.

Zbyt wiele matek tylko marzyć o dziecku coraz snu jak najszybciej przez całą noc. Ale cechy organizmu noworodka okruchy są takie, że w ciągu pierwszego miesiąca życia, a często nie tylko pierwszy, budzi się w nocy z powodu głodu. A moja mama w żadnym wypadku nie powinien przegapić nocne karmienie. Dla niedojrzałości przewodu okruchy systemu pozostają bez jedzenia przez całą noc – niemożliwe. Nawiasem mówiąc, jest to niedojrzały układ trawienny jest powodem, że noworodek pluje się.

Prawie wszyscy rodzice pobożnie wierzyć, że małe dziecko nie jest w stanie przyzwyczaić się do pewnego trybu dnia. Jednak pogląd ten jest nie tak – nowo narodzone dziecko jest w stanie dostosować się do konkretnego trybu dzień tylko jeden tydzień. W celu prowadzenia okruchy do reżimu być rygorystycznie konsekwentna w swoich działaniach – kąpać dziecko, zrobić mu masaż i poszedł do łóżka w tym samym czasie. I wszystkie procedury higieniczne muszą być wykonywane w tej samej kolejności.

Kąpać okruchy, ułatwiają masaż relaksacyjny, umieścić na pieluchy i umieścić go na nim, lub swaddle. Nawiasem mówiąc, lekarze zalecają swaddled w pierwszym miesiącu przynajmniej okruchy nogi, więc nie się budzić. Zazwyczaj noworodka spać spokojniej w takich przypadkach.

Następnie wyłącz górne światło, włącz słabe światło nocne sprawiają, że wszystkie inne dźwięki cichsze – TV, muzyka, wyłączyć głośnych urządzeń działających. Z góry, w godzinach wieczornych, przygotować wszystko, co może być potrzebne podczas nocnego karmienia i zmiany pieluchy: czystych pieluch, pieluch, chusteczek nawilżanych. Podczas nocnego karmienia nie ma potrzeby rozmawiać z dzieckiem, jak to zrobić w nocy.

Rodzice często pytają o w jakiej sytuacji może być najlepiej określone okruchy w łóżku. Lekarze – pediatrzy uważają, że dobrą rzeczą, aby umieścić dziecko na boku lub na brzuchu, ale nie nad grzbietem. Spanie na plecach dziecka mogą wymiotować i dusić. Ale pozycja okruchy na brzuchu ułatwia odprowadzanie gazu, zwłaszcza gdy umieszczony pod brzuchem intratny pieluchy.

Młodzi rodzice nie powinni zapominać, że w trybie dnia każde dziecko powinno zawierać codzienne spacery. I noworodka pipsqueak nie jest wyjątkiem od tej reguły. W pierwszym tygodniu po wypisie ze szpitala chodzenia powinna wynosić około 10 – 20 minut, w zależności od pory roku i warunków pogodowych. Pod koniec pierwszego miesiąca życia podczas chodzenia powinna być stopniowo zwiększana do 30 minut. Chodzenie z nowonarodzonych okruchy trzeba przynajmniej dwa posiłki dziennie.

load...