Nie zapiętych pasów – nie jesteśmy w niebezpieczeństwie?

Pasy bezpieczeństwa – nosić czy nie? Kwestia ta dzieli wszystkich kierowców na dwa obozy nie do pogodzenia. Wydawałoby się, co tam się kłócić, bo w SDA podana jest jasny i jasnej odpowiedzi? Ale pomimo wzrostu grzywien dla odwołań reklamy społecznej do roztropności, niektórzy kierowcy nadal uparcie ignorują ten ważny szczegół samochodu.

load...

Wynika to z różnych powodów – ktoś po prostu niewygodne, ktoś całkowicie opiera się na poduszki. Inni mówią okazjach, gdy nie ma na sobie pas bezpieczeństwa jest podobno uratował człowieka – on po prostu „przeleciał” przez przednią szybę i tak żyje. Wszyscy – jego argumenty. Dlaczego takie zaufanie?

O ramiączkach

Pasy bezpieczeństwa są podwójne, potrójne i wielopunktowy – liczba punktów mocowania do ramy. Multipoint stosowane w kokpitach samochodów wyścigowych i samolotów sportowych. Ale o dwa i trzy-punktowy powinien porozmawiać.

Dwupunktowy pas naramienny. W tym modelu, taśma biegnie od ramienia do biodra. Takie pasy są szeroko stosowane w 1960 roku. Ale, na podstawie badań, model ten został uznany za nieudany – pasażerów podczas wypadku jest często „wymknął się” spod paskiem na ramię.

Pasie dwa pas bezpieczeństwa. Pierwszy pas biodrowy został wynaleziony przez Anglika George Cayley w XIX wieku.

Aż do 1980 roku, pasy biodrowe są szeroko stosowane w samochodach. Jednak niektóre badania dał powody, aby sądzić, że napięcie pasa tej konstrukcji w czasie wypadku może doprowadzić do przemieszczenia kręgów, aw konsekwencji paraliż. Był nawet specjalny termin – „syndrom pas siedzenie”.

load...

Teraz rozumiem, dlaczego pas nadal sprawia wiele nieufność! Ale to jest – w przeszłości. Do tej pory, prawie wszystkie kraje rozwinięte, samochody wyposażone są w innych – trzypunktowym – Pasy.

Trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. Jego wynalazca – Nils Bohlin – uwzględniać wszystkie niedociągnięcia pasa biodrowego i barkowego. Postanowił w dowolnym momencie miał najwyższe obciążenia w czasie wypadku, dokonaniu niezbędnych obliczeń, dowiedzieć się najlepszą lokalizację elementów złącznych i utworzyć nowy projekt. Pierwsze trzypunktowe pasy bezpieczeństwa zostały zainstalowane w samochodach Volvo w 1959 roku.

Niektóre dane statystyczne

Do tej pory w większości cywilizowanych krajów, stosowanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe zarówno dla kierowcy i dla pasażerów samochodu. Dlaczego taka jednomyślność?

Oczywiście zasada ta nie pochodzi od „z sufitu”. To zaufanie opiera się na wynikach badań naukowych i licznych awariach.

Na przykład, 8 lat po fakcie, jak w Szwecji zaczął używać pasów bezpieczeństwa, Grupa Volvo dostarcza szczegółowy raport na temat wypadków w tym kraju. IT 30 000 wypadków drogowych były dokładnie analizowane. Na podstawie tych danych stwierdzono, że bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, zapiąć pasy, wzrosła o około 50-60%. W przyszłości, wyniki te zostały potwierdzone i badania innych.

Co możemy ryzykować?

50% – suche dane statystyki. Co mówią?

W rzeczywistości oznacza to, że połowa z tych, którzy zginęli w wypadku, może przetrwać, jeśli zdecydowaliśmy się wygina się. Co więcej, dotyczy to zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Po nie pasów tylne siedzenie pasażera, może to doprowadzić do tego, że w momencie zderzenia ciało zamieni się w coś w rodzaju skorupy, która pędzi z wielką prędkością i miażdży wszystko na swojej drodze. Konsekwencje tego straszny nawet wyobrazić.

Koncerny motoryzacyjne wydają miliony dolarów na rozwój nowych jednostek i struktur w celu zapewnienia bezpieczeństwa. I poprawie budowę pasa. Dbają o naszym życiu. Dlaczego jest to, że nie zawsze dbają o nią?

Oczywiście, ktoś uczy się na błędach innych, ktoś – na własną rękę, niektóre – nie uczyć się wcale. Niestety, taki błąd jest odpięty pas bezpieczeństwa, to może być bardzo kosztowna – często dana osoba po prostu nie ma szans, aby go naprawić. Dlatego dzieje się na drodze, należy zapiąć pasy.

I szczęśliwy, że sposób!

load...