Neuro-Linguistic Programming: zło czy dobro?

Czym jest Neuro-Linguistic Programming (w skrócie – NLP)? Ostatnio, po prostu zrób to, co mówią o nim jako doskonałe narzędzie, które może znacząco poprawić jakość swojego życia. Prawda czy fikcja? I dlaczego trzeba to NLP? Postaramy się dać odpowiedź na te pytania.

load...

Po raz pierwszy NLP był termin ukuty przez Richard Bandler i John Grinder. Badali najskuteczniejszych rodzajów psychoterapii i doszedł do wniosku, że mają podobną strukturę. Ukazując istotę tego i starał się go opisać w sposób abstrakcyjny, oni stworzyli koncepcję NLP.

Podstawowe zasady NLP

Neuro-Linguistic Programming – jest to kierunek w praktycznej psychologii, która jest oparta na osobistym doświadczeniu jednostki: jak organizować informacje od zmysłów, jak to opisać w języku i jak działać, aby osiągnąć swój cel. NLP – to nie jest ostateczna prawda, lecz model, który może być używany, aby spróbować i dostać jakieś wyniki. Istnieje wiele pomysłów na których można by oprzeć koncepcję programowanie neurolingwistyczne:

  1. Brak wspólnego dla wszystkich obiektywnej rzeczywistości. Każdy z nas postrzega rzeczywistość w inny sposób, na podstawie ich własnych ustawień, doświadczenia i innych cech. Dlatego NLP jest uważana za skuteczną współpracę z tej subiektywnej percepcji.
  2. Zasada jedności mowy, świadomości i aktywności. Stanowią one system, którego elementy wpływają na siebie. Nasz światopogląd określa naszą osobowość, percepcja, zachowania, mowy (i vice versa). W związku z powyższym, za pośrednictwem dobrze skonstruowanego działania i mowy, możemy wpływać na osoby i dostosować swój wewnętrzny świat – spojrzenie na świat, postrzegania i postaw. Głównym wnioskiem z tej zasady: każde zachowanie można zrozumieć, opisać i zmienić (nawet najbardziej niebezpieczne i ujemne).
  3. Ludzkie zachowanie jest zawsze w oparciu o niektóre z jego pozytywnej intencji. Kiedy dana osoba zdecyduje się coś zrobić, to w głowie wybiera najlepszy z jego punktu widzenia opcja, i wdrożyć go. Ponieważ niektóre z jego cech, nie widzi innych więcej opcji wygraną. Zwolenników NLP uwierzyć, że człowiek może pomóc zmienić negatywne zachowania, jeśli rozszerzyć zakres dostępnych opcji i atrakcyjną zachowanie.
  4. Aby skutecznie komunikować trzeba mieć dobry kontakt między ludźmi ( „Rapport”). Cechuje ją łatwość komunikacji, poczucie pewności siebie i samopoznania, uzyskanie zadowolenia ze współżycia. Na przykład, dla skutecznej terapii Pierwszą rzeczą jaką musisz nawiązać kontakt między klientem a terapeutą. Ustanowienie skutecznego kontaktu jest zasada „lustrzanego odbicia” – terapeuta dostosowuje się do klienta, wybierając podobny intonację, rytm oddychania, postawy, gestów, mimiki i samych innych objawów.
  5. Prawidłowe postrzeganie porażki. Ty, jak każdy inny człowiek, z pewnością martwi ich awarie? Ale zwolennicy NLP oni radują! Chodzi o to, że każdy wynik jest postrzegana jako sprzężenie zwrotne, w tym awarii. Jest to sygnał, który mówi nam, że jest to konieczne w celu skorygowania w celu osiągnięcia wyników.
  6. Wybór jest zawsze. Skuteczne stosowanie DPL jest związany z możliwością przekwalifikowania sytuacji impasu w sytuacji wyboru. Do tego trzeba być w stanie zrozumieć, skąd ten wybór alternatywy i co posiada. Dzięki możliwości wyboru i aktu, człowiek może pozostać elastyczny, a to jest gwarancją jakości i szczęśliwego życia.
  7. Wydajność komunikacji określa reakcję rozmówcy. Najważniejszą rzeczą – nie informacje, które przekazują i jak dowiedział się źródła i jak zareagował na to. Można nawet mówić o sens życia, ale jeśli ludzie nie rozumieją dobro It – zerowy.
  8. Ideą istnienia systemów reprezentacyjnych. W rzeczywistości, to przez co kanały osoba otrzymuje informacje ze świata zewnętrznego. Wszyscy z was zapewne słyszał o trzech rodzajów ludzi: wizualizacje (do postrzegania świata, głównie za pośrednictwem wzroku), audialy (za pośrednictwem słuchu) i kinestetycznych (poprzez dotyk, smak i zapach). Określenia ich reprezentacyjny systemu jest proste: starać się opowiadanie o czymś ważnym dla Ciebie i dowiedzieć się, jak często używają słów związanych z zasięgu wzroku, słuchu lub kinesthetics. Najwięcej z nich, i będą traktować Cię dominującego systemu reprezentacyjne. Taka wiedza może być przydatna, na przykład, gdy jesteś gotowy do egzaminu.

Obszary zastosowania NLP

I dlaczego jest to potrzebne, to neurolingwistyczne programowanie? Pytanie jest bardzo ważne, ponieważ istnieje stereotyp, że NLP – to jest coś, używane do manipulowania ludźmi, a zatem jest to coś złego. Rzeczywiście, NLP jest aktywnie wykorzystywany jako narzędzie nieświadomego wpływu na ludzi w sprzedaży, zarządzania i relacji osobistych, a to może być frustrujące dla tych ludzi.

load...

Jednak, podobnie jak każdego innego zjawiska, ma pozytywne strony. NLP jest w stanie poprawić jakość życia ludzi, gdy jest on stosowany w psychoterapii, szkolenia z rozwoju osobistego, szkolenia, rozdzielając długotrwałych konfliktów, analizę przyczyn ludzkiego zachowania (w prawo, na przykład), poprawa umiejętności komunikacyjnych, itd. …

Dlatego niemożliwe jest powiedzieć na pewno, co NLP – złe lub dobre. To wszystko zależy od osoby używania i wykorzystuje. Dlatego każda osoba, w tym ci, może trwać od NLP jest najlepsza w celu dokonania pozytywnych zmian w ich życiu.

load...