Nasz drugi chleb, albo jak uprawiać ziemniaki

„Antoshka, Antoshka, niech kopać ziemniaki!” Słowa piosenki dziecięcej Ta znana wszystkim. Ale żeby kapać ziemniaki, konieczne jest najpierw rośnie. W naszym kraju, ziemniak zawsze była jednym z podstawowych artykułów spożywczych. Nic dziwnego, że ludzie nazywają „drugim chleb”. Dlatego jest uprawiana wszystkich, którzy mają taką możliwość, i, oczywiście, pragnienie. Należy zauważyć, że wydajność olejku roślinnego hodowli w ogrodach i ogródkach przydomowych jeszcze bardzo niskie.

load...

Ale potencjał najlepszych odmian ziemniaka wynosi do 700 ton na hektar, a nawet więcej. Powodem jest to, że ziemia kocha umiejętne i wielką starannością. Depozyt ziemniak wysokiej wydajności – jest użycie dobrych elitarnych odmian, a także właściwych technik rolniczych. Jak rosną ziemniaki dostać wielkie żniwo? Jakie są różne metody uprawy? To co omówimy w tym artykule.

Najbardziej właściwe i doświadczeni hodowcy przeznaczyć na uprawy ziemniaka znacznie krótszym czasie, ale przyniosły mu wielkie żniwo znacznie lepszej jakości niż większość innych rolników. Wybór odmian sadzenia, uziemienie up – każdy hodowca ma swoje sztuczki i sekrety jak uprawiać dobry plon ziemniaków.

Ziemia dla ziemniaków

Do uprawy ziemniaków potrzebują luźne, żyzne, lekko kwaśne gleby. Przygotowanie gleby zazwyczaj rozpocząć się jesienią. Ziemia powinna być oczyszczona z chwastów – mniszek lekarski, perz, siać-oset, i zniszczyć go od szkodników – medvedok, beetle, drutowce, maj i ich larwy chrząszcza, larwy stonki ziemniaczanej. Następnie wykopać ziemię do głębokości łopatą bagnetowym. Podczas orki jest orka na głębokość 25-30cm. Przed tym, pożądane jest, aby nawozów – za metr kwadratowy mieszany wiadro obornika lub kompostu zgnił i trzydziestu gramów superfosfatu, piętnaście gramów potasowych i fosforowych nawozów.

Nawozy azotowe są pozostawione do wiosny, ponieważ są one bardzo łatwe do rozpuszczenia. Jeśli w ogrodzie kwaśny glebie, która może być określona przez wzrost chwastów nie – szczaw, skrzyp, banan, w ziemi na jesieni, a dalsze 300-500g wapna i sody na metr kwadratowy. Rozbić grudki i wyrównywania ziemi wykopać nie jest konieczne, ponieważ duże grudki ziemi śniegu zatrzymać lepiej. W związku z tym, to gromadzą się więcej wilgoci, i pozostawiona w ziemi szkodniki śmierci.

load...

Preparat sadzeniaków

Wielu ogrodników pyta jak uprawiać ziemniaki z nasion. Najlepszym materiałem do sadzenia ziemniaków bulwy lub z sadzenie latem dwóch roślin, ale jest możliwe stosowanie konwencjonalnych żarówek, co powoduje z jednorazowej sprężyny sadzenia. W rozcieńczeniu bulwach ziemniaka, przed zbiorami należy zauważyć najlepsze krzewów. Następnie należy wybrać zdrowego bulwy poprawną formę. Jeśli żniwa w buszu będzie co najmniej jeden pacjent owoc, to dziura i reszta bulw nie lepiej zostawić bramę.

Wybrane bulwy powinny być dobrze wysuszone, a następnie stanąć na świetle otoczenia w ciągu od połowy do dwóch tygodni krajobrazu. W tym celu, ziemniaki budzi się w jednej lub dwóch warstwach, okresowo przewrócić. Kiedy cały miąższ z powierzchni do środka bulwy będą miały zielonkawy kolor, krajobrazu mogą być wykończone. Te bulwy są przechowywane aż do wiosny, nie przewracając. Należy pamiętać, że te bulwy nie może jeść ani sam, ani być zjadane przez bydło, ponieważ zawierają SOLONIN – substancje trujące.

Jeśli chcesz uzyskać wczesny plon ziemniaków, to powinno być dobrze przygotowane przed siewem. Przez trzy lub cztery tygodnie przed sadzeniem bulw ziemniaka powinna być umieszczona w ciepłe światło pokojowej kiełkowania. Ziemniaki można kiełkować w pudełkach z wilgotnego trociny, które są umieszczone w pomieszczeniu o temperaturze 12-14 ° C W tym okresie, kiełki zaczynają tworzyć i rozwijać system korzeniowy.

Mogą kiełkować i ziemniaki w workach polietylenowych, które trzeba wyciąć otwory do cyrkulacji powietrza. Torby wisiał w jasnym, ciepłym pomieszczeniu na niskich wysokościach. W tej pozycji, wszystkie bulwy pokryte są równomiernie, więc nie ma potrzeby ich zmiany. Zapobiega to bakterie z wycieleniu.

Rosnące sadzonki i ziemniaków

Po kiełkującego bulwy nich można zacząć rosnąć sadzonek. Zrób to w skrzynkach lub w grubych papierowych toreb wypełnionych ziemią. Sadzonki powinny być przedwschodowe w ciemnym i chłodnym miejscu, w którym temperatura 10-12 ° C, Kiedy sadzonki pojawiły, sadzonki powinny zostać przeniesione do jasnym miejscu, a posadzone w ziemi może być już w połowie kwietnia. Jeśli nagle uderzył mrozy, zakład lub gleby spud filmu portu. Ta metoda może dostać ziemniaki pod koniec maja.

W przypadku ziemniaków, aby ułatwić do opieki, wyróżniać ziemi przed sadzeniem lub sadzenia ziemniaków na kablu. Odległość między rzędami wynosi 60 cm, a między krzaki ziemniaków – 30 cm, ziemniaki posadzone na głębokości 6-10 cm, gdy gleba ogrzewa się nie mniej niż 5 ° C. Przed pierwszym obluzowania lub nawet podczas sadzenia do gruntu zastosować nawóz azotowy.

Jest to praktyka uprawy wczesnych ziemniaków z bulw o długich pędach. W tym ich 30-40 dni kiełkowały w temperaturze 12-14 ° C w ciemni, zwilżających wody je okresowo aż do długich zarazków. Do uprawy bulw pobranych z dużej liczby zarazków wagi 70-100g. Te bulwy sadzi, i ciągnąc kiełki prisypaya ich ziemię, przez co uzyskuje się mnogostebelchaty Bush. Każdy macierzystych podziemne bulwy są tworzone. Metoda ta pozwala na sadzenia dwukrotnie zapisać nasion i zbiorów będzie zwiększona półtora do dwóch razy. Taki sposób stosuje się w uprawie ziemniaka dobrej nawadniania.

Sadzonka pojawienie może być przyspieszone poprzez pokrycie black film zalesione. Film został usunięty po wschodach. Może i wyjść, ale rosną kiełki się, że jest to konieczne do dokonania Przecinanie na każdym krzaku. Metoda ta jest bardzo łatwa do pielęgnacji ziemniaków, ponieważ film trwa dłużej pod wilgotności gleby i chwasty nie kiełkują.

W trosce o ziemniakami

W trosce o ziemniaki powinny rozpocząć niemal natychmiast po wylądowaniu. Wielu ogrodników często pomyłki podczas opóźniania opiekę aż do pierwszych kiełków. Fakt, że w glebie kiełkowanie bulw stale potrzebuje dostępu powietrza, którego odbiór można zapewnić wyłącznie poluzowanie. Ponadto, wiele chwastów z ziemi na długo przed pędów ziemniaka. Te chwasty rosną szybko, zużywa dużo składników odżywczych i wilgoci, które odbywają się z dala od upraw. Zatem hamują one ziemniaki, co z kolei wpływa na ilość jego zbiorów. Dlatego ważne jest, aby oczyścić i pozbyć młode pędy chwastów, które są zabijane na najmniejsze uszkodzenia zębów brony lub prowizji. Z tych samych głęboko zakorzenionych chwastów jest znacznie trudniejsze do walki. Konieczne jest również, aby rozluźnić glebę po podlaniu i deszczu, jak tam jest stałe skorupy na powierzchni, który jest niezgodny z normalną cyrkulację powietrza, co znacznie opóźnia kiełkowania ziemniaków.

Gdy sadzonki są wysokiej jakości, gleba należy poluzować, podczas usuwania chwastów wokół każdego krzewu, a nie tylko między rzędami. Na stałe i gęste spulchniania gleby należy zrobić głębszy. Jeśli ziemia jest liście, powinny być one podnoszone ręcznie. Przy zagrożeniu mrozem jest konieczne, aby stworzyć zasłonę dymną kiełkowania ziemniaków. W tym celu, po stronie zawietrznej krawędzi ogrodzie położył stos chwastów i gałązek i spalenie ich gwałtowny spadek temperatury. Jeśli śmieci jest bardzo suche, a następnie tworząc dużą ilość dymu, konieczne jest posypać ziemię. Przed mrozy sadzonek, szczególnie w nocy, można również wypełnić ziemię. Po zamrożenie będzie gleba jest rozłożone z prowizji.

Nawożenie ziemniaka

Ziemniaki doprowadzane z odchodów, rozcieńczonej w wodzie. Do tego odchodów ptasich rozcieńczone w dużej pojemności naploennoy wody połowa wynosi 80-100g na metr kwadratowy. Po upływie kilku dni, to roztwór zaczyna wędrować, a po zakończeniu fermentacji jest rozcieńczony wodą w stosunku 1:10. Roztwór ten wlewa się do ziemi wokół rośliny w ilości 1,5-2 litrów na bawełnę. Należy zachować ostrożność, aby upewnić się, że rozwiązanie nie dostać się do liści, w przeciwnym razie będą one sparzyć.

Ziemniaki można karmić i płynny nawóz. Należy pamiętać, że potrzeba czegoś wyżywić jedno – lub ptasie odchody lub obornika. Nadwyżka w tym przypadku nie odgrywa w ręce ziemniaków. Po nawożenia gleby nie jest konieczne, do wzgórza lub poluzować.

Aby uzyskać wysokie plony ziemniaków powinny być regularnie podlewane glebę, bo we wzroście ciepła i suszę krzewów jest zawieszony, ale spadek po deszcze powodują brzydotę bulw i ich proliferacji. Ziemniaki są pojone wieczorem, w wysokości co najmniej dwa do trzech litrów na krzaku. Podlewanie należy wykonać od 3 do 4 razy w tygodniu. Bardzo ważne jest podlewanie w czasie kwitnienia i tworzenia bulw. Następnego dnia, po podlaniu jest konieczne, aby rozluźnić ziemię motyki ręcznych.

W trosce o ziemniakach, trzeba, aby uniknąć uszkodzenia liści, gdyż zmniejsza to wydajność. Ogrodnicy, którzy mają niewielką wiedzę szczególnie wzrostu ziemniaczanej, strach zbyt wiele roślin ziemniaka. I nie bez powodu. Silne zdrowe zieleni, a wręcz przeciwnie, korzystne i zapewnia wysoki plon bulw. Spadek zbiorów odbywa się, gdy jest brak światła, lub azotu w glebie. W celu usunięcia tych wad, należy zasilać rośliny bogato siarczan lub chlorek potasu i superfosfat, które przyczyniają się do powstawania bulwy. Należy również pamiętać, że sadzenie ziemniaków nie jest umieszczony w silnie zacienionych miejscach.

Hilling ziemniaki

Po wierchuszka wzrosła do 15-20 cm, konieczne jest, aby rozpocząć roślin Hilling. Na szczytach motyki zgarnąć ziemię tak, że tuleja została utworzona wokół małego pagórka, który zamyka dolną część łodygi z liśćmi. Przed Hilling ziemniaki nadają się do podawania albo nawozy organiczne. Powinny one rozproszyć między rzędami pięć cali od łodyg. Kiedy te nawozy Hilling zakopane pod krzakiem.

Na każdą roślinę wyjmuje się obliczenia nawozu: superfosfatu – 5-6 g, siarczanu lub chlorku potasu – 3-4 g azotanu amonu – 2-3 g Gdy stosuje się jako nawóz płynny nawóz odstęp rząd środkowy kopania płytkie rowki, co czyni rozwiązaniem. Wiadro wody ma dwie łyżki potasu i nawozów azotowych i cztery łyżki fosforu. Na każdym krzaku podjęte 1,5-2 litry takiego rozwiązania.

Szkodniki, choroby ziemniaków

Gardener w ziemniaku wegetacji należy przeprowadzić niezbędne środki w celu ochrony przed chorobami i szkodnikami zapobiegania. Spowodować wielkie szkody dla chorób wirusowych ziemniaka. Tylko zdrowe nasiona powinny być sadzone w celu zwalczania tej plagi. Mogą rosnąć na miejscu.

Aby to zrobić, po zbiorze wczesnych upraw trzeba zniszczyć wszystkie chore rośliny, które zostały zidentyfikowane w okresie wegetacji. Największym zagrożeniem jest choroba grzybowa. Dlatego też, w celu zapobiegania trzeba poświęcić jeden lub dwa natrysku – na początku kwitnienia, a następnie na początku pojawienia się zarodku. Dla ziemniaka bulwy powinny być monitorowane w czasie przechowywania, ponieważ kilka tygodni czyszczenia pola mogą być problemy.

Największym zagrożeniem dla ziemniaków jest stonka ziemniaczana. On i jego larwy są bardzo żarłoczne. Liść uszkodzenia powodują one istotnego wpływu na plon. Kontrolować Colorado potato beetle roślin leczonych środkami chemicznymi lub biologicznymi.

I stosować inne taktyki. Liście ziemniaczane i gleby wokół krzewu muszą być regularnie sprawdzane. Chrząszcze leżał sbiralsya i larw na naczynia, który jest nafta lub nasycony roztwór soli. Terminowe pielenie, Hoeing i Hilling również pomóc w zwalczaniu stonki ziemniaczanej.

Czyszczenie i przechowywanie ziemniaków

Przy odpowiednim przygotowaniu bulw i prawidłowej pielęgnacji gleby i strzela dobry plon ziemniaków jest dla Ciebie. Sadzenie lato zbierane wczesną jesienią. Bulwy z jej sklepu lepiej i zaczynają rosnąć w kwietniu. Należy zauważyć, że bulwy ziemniaka jest żywym organizmem, w którym procesy fizjologiczne dzieje i po oczyszczeniu. Usuń je uważać: nie można rzucać, należy starannie umieszczone w workach lub pojemnikach. Należy zachować ostrożność, w tranzycie. Temperatura przechowywania była obniżana stopniowo doprowadzając do 1-3 ° C

Przy temperaturach poniżej zera ziemniaka mogą zostać utracone, więc jest to nie do przyjęcia. W temperaturze zera skrobi w bulwach ziemniaczanych przekształca się cukrem, z którego bulwy słodki. Jednak proces ten jest odwracalny, a smak ziemniaka zostanie przywrócone, jeśli ma wytrzymać kilka dni w temperaturze pokojowej. Ziemniaki należy przechowywać w ciemnym składowania o wilgotności względnej 80-90%: piwnice, piwnice, podziemne. Sucha masa przechowywania bulw jest stracone. Niedopuszczalne i wysoka wilgotność. Dlatego pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane. Ziemniaki mogą być przechowywane i składowane czasowo – rowów, dołów, pale. Przechowywane one również dobrze ziemniaki.

load...