Nadmiernej potliwości: Przyczyny i leczenie

Zawartość:

Dlaczego człowiek musiałby systemu potovydelitelnaya? To nie jest tak rozproszone po całym ciele około 3 mln gruczołów potowych … Pocenie spełnia kilka ważnych funkcji w organizmie:

load...
  1. Usuwanie nadmiaru płynu.
  2. Wydzielanie się szkodliwych substancji z organizmu.
  3. Chłodzenie ciała w zbyt wysokiej temperaturze otoczenia.
  4. Spadku temperatury ciała w chorobach.

Istnieją również inne funkcje, takie jak przydział potowych feromony – substancje, że jego zapach przyciąga płeć przeciwną. Ponadto, ciężkie pocenie się występuje, gdy napięcie nerwowe. W takim przypadku, układ nerwowy jest aktywny, który jest odpowiedzialny za pracę narządów wewnętrznych (współczulnego).

Głównymi przyczynami pocenie

Istnieje wiele sytuacji, w których absolutnie zdrowi ludzie pocą się. Ciepło na ulicy, a ciężka praca fizyczna. Zdarza się, że silne emocje sprawiają, pot człowieka (kto z nas nie jest pokryta potem, kiedy nos samochodu spakowane?) … Strach, podniecenie, również przyczyniają się do silnego pocenia się.

load...

Ale oprócz zdrowej reakcji na działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych, ludzie znaleźć chorobę, w której jest zwiększone pocenie się w odpowiedzi na niewielkie bodźce. Ta pula może dosłownie płynącego strumienia, czasami powoduje tak silne pocenie gruczoły nie można ustalić. W takich przypadkach mówimy o chorobie, która nazywa się nadmierna potliwość.

Lekarze dzielą nadmierne pocenie się na dwie duże grupy: uogólnioną (ogólne), gdy cała powierzchnia skóry jest pokryta potu i lokalnym, pocenie się, gdy jeden lub kilka obszarów (np dłonie i pachy). Wiele osób cierpi przez wiele lat, nie wiedząc, że jest to prawdziwa choroba, która w większości przypadków mogą być skutecznie leczone.

Przyczyny nadmiernej potliwości całego ciała

Przyczyny nadmiernej potliwości całego ciała jest bardzo zróżnicowana. Przedstawiamy tylko najważniejsze z nich:

  • Ostre choroby zakaźne;
  • Przewlekłe zakażenia (gruźlica, AIDS);
  • Choroby endokrynologiczne (wysoka funkcja „tarczycy”, menopauza, cukrzyca);
  • Ostre zatrucie;
  • Procesy nowotworowe;
  • Niektóre choroby dziedziczne.

W większości przypadków leczenie ciężkiego potu, który towarzyszy ciężkie choroby nie odbywa się oddzielnie. Jest ona traktowana przez choroby podstawowej i stopniowo normalizować alokacji potu.

Skąd lokalną nadmierne pocenie

Ale przyczyny nadmiernej potliwości na dłoniach lub podeszwach stóp, co do zasady, nie może być postrzegane. Lokalny nadmierna potliwość jest często oddzielne leczonej choroby i dermatologów (choroby skóry przez specjalistów), a nawet kosmetyczki i lekarzy.

Niektóre choroby, w których usprawnioną pocenie oddzielne strefy, lecz są one nieliczne, i są od dawna znane lekarzom. Przykładem cukrzycy, w której występuje nadmierne palmy wilgoć i pod pachami, ale nogi cierpi sucha.

Lokalny nadmierna potliwość może wpływać jeden obszar (dłonie, stopy, pachy) lub więcej stref (dłoniowo-podeszwowego kształt, dłonie i pachy, twarz i pod pachami). Sposób leczenia jest wybierany w zależności od lokalizacji.

Terapie miejscowe giperpotlivosti

Gdy poszczególne strefy nadmierna potliwość są różne zabiegi – od prostego przyjęcia kojących naparów ziołowych przed zabiegiem. Ale wszystko jest w porządku.

Farmakoterapia pocenia

W leczeniu nadmiernego pocenia się bardzo ważne w celu stabilizacji układu nerwowego pacjenta. Aby to zrobić, zastosuj kojące opłat apteki, które są warzone zgodnie z instrukcją i pić kilka razy dziennie (lub tylko w nocy, patrząc zgodnie z zaleceniami lekarza).

Ale są przypadki, kiedy ludzki układ nerwowy jest wstrząśnięty do granic możliwości. Najczęściej jest obserwowany w ciężkich etapach pocenia. W formie palmy osoby po prostu próbuje się wycofać, oddalają się od społeczności, bo nie może zrobić proste zadanie – na dokumentach z jego dłonie są mokre ślady, drobne przedmioty spadają z śliskimi rękami.

Przez długi pobyt w tym stanie może doprowadzić do wyczerpania nerwowego i depresji. U tych pacjentów, a nawet myśli samobójcze. Więc przepisany silniejsze leki uspokajające i antydepresyjne – uspokajających. Są one sprzedawane tylko na specjalnych receptur.

Giperpotlivosti Leczenie toksyną botulinową

Tak, ale nie zdziw się! Botoxu i Dysport dziś nie tylko wygładza zmarszczki na twarzy, ale również z powodzeniem konkurować ze zwiększonym poceniem się. Rąk, stóp, pach i pachwin, a nawet odciąć preparaty toksyny botulinowej przez specjalną techniką.

Po pierwsze, określenie granic nadmierne pocenie się, stosując test jodowo-skrobiowy. W tym celu, na przykład pod pachami roztwór jodu stosuje się pierwszą, a następnie posypuje się skrobią miejsca. Okazuje się jasno określony obszar, który następnie wszedł w przygotowaniach.

Ta metoda leczenia jest dobra, że ​​pocenie się jest natychmiast zatrzymany (przerwane połączenie z nerwów gruczołów potowych, pot przestaje być produkowany). Wady tego sposobu to jego wysoki koszt. Ponadto, po 6-8 miesiącach, procedura musi zostać powtórzona, ponieważ lek jest stopniowo wchłaniany, pocenie się.

Fizjoterapia z palmy pocenie i podeszew

Naukowcy z początku ubiegłego wieku przyniosły wodę, przez którą przechodzi słaby prąd elektryczny, ma właściwości lecznicze. Jednak pierwsze urządzenia do obróbki wody zjonizowanej są zbyt duże, używany tylko w szpitalach.

Dziś niech przenośnych urządzeń do jonoforezy, które traktują nadmierne pocenie się w klinice iw domu. Zwykle pojawia się w sposób następujący: lekarz przepisuje pacjentowi dłoniowo-podeszwowego formie nadmierna potliwość jonoforezy. Następnie w instytucji medycznej wybrany czas leczenia i prądu, zalecenia dotyczące niezależnego korzystania z urządzenia.

Procedura aplikacyjna nie powoduje żadnych problemów i nie ma skutków ubocznych. W zestawie z urządzeniem znajdują kąpieli 2 stóp i 2 – dla rąk. Szczotki i dłonie są umieszczone w tackach wypełnionych czystą wodą. Następnie urządzenie do jontoforezy aktywny i prąd jonizuje wody w procedurze. Mniej tej an_1 jest to, że powinien być leczony ciągle, procedurę prowadzi się około 1 raz na tydzień. Ale efekt jest bardzo dobry, pocenie się dłoni i stóp jest znacznie zmniejszona.

Chirurgiczne leczenie giperpotlivosti

Lekarze opracowali szereg operacji w pniu nerwu współczulnego (przechodzi wokół kręgosłupa i reguluje funkcjonowanie narządów wewnętrznych, w tym pocenie się). Lekarzy na całym świecie, natomiast nie chirurgii endoskopowej, gdy istnieje duże nacięcie i do małego otworu w szyjce wprowadza endoskopu giętkiego.

Na koniec endoskopu przymocowane instrumenty i małej kamery, której obraz jest na monitorze. Zatem, chirurg może zobaczyć, co robi, bezpośrednio na ekranie.

Znaczenie pracy polega na tym, że chirurg umieszcza specjalny zacisk na część pnia nerwu, które jest odpowiedzialne za pocenie dłoni. Wcześniej w tym miejscu po prostu wyciąć, ale operacja ta jest nieodwracalna i jeśli pacjent nie jest zadowolony z wyniku, a następnie powrót wszystkich „, jak to było przed” niemożliwe.

Pacjenci są zwykle bardzo podoba mi się efekt zabiegu endoskopowego, palmy, które były zawsze mokre i zimne, są od razu suche i ciepłe. Co więcej, efekt ten nie jest tymczasowy, ale trwałe, utrzymuje się przez całe życie. Istnieją jednak niepożądane skutki uboczne – zwiększone pocenie się w innych miejscach, czasem nieoczekiwane (na plecach lub brzuchu). Jeżeli daje się bardzo silne dolegliwości, przeprowadza się drugi etap, zacisk jest usuwany z nerwów i wszystko powraca do swojego pierwotnego stanu. Trzeba powiedzieć, że operacja w celu usunięcia klipu sprawia, że ​​niezwykle rzadko (około 2% przypadków). Ludzie wolą dłonie były suche i wilgoć na plecach lub brzuchu jest znacznie łatwiejszy w obsłudze.

Leczenie nadmiernego pocenia antyperspirantu

Gdy pocenie się pod pachami i na nogach mogą być traktowane antyperspirantów. Jest ona traktowana, ponieważ właściwe i regularne stosowanie tych narzędzi znacznie zmniejsza potliwość.

Co masz na myśli, prawidłowe zastosowanie? Po tym wszystkim, często działają? Przed pójściem do pracy lub na imprezę umieścić na antyperspirant skóry. Okazuje się, że to jest całkowicie błędne! Efekt terapeutyczny może być osiągnięta przez zastosowanie środków do całkowicie czysty i suchy skórę, a przed snem, podczas gdy aktywność gruczołów potowych jest minimalne. I w każdym przypadku nie może być stosowany w wysokich temperaturach lub antyperspirant przed treningu!

Substancja czynna zawarta w większości tych środków – chlorek glinu, powoduje przewodów gruczołów potowych zwężenia, które prowadzą do potu powierzchni skóry. Dlatego też, gdy rozmaz do intensywnego wysiłku fizycznego, taka sytuacja jest otrzymywany: pot nadal intensywnie produkowane, a pory są zwężone. To prowadzi do obrzęku tkanek i może następnie rozwinąć zapalenie gruczołów potowych – hydradenitis.

I jeszcze jedna wskazówka – zawsze wyglądają przy stężeniu chlorku glinu na opakowaniu. Począwszy zawsze mają bardzo małych stężeniach – 12%.

Poza tymi sposobami, istnieje wiele różnych receptur przy użyciu środków ludowej. Ktoś je komuś pomóc – nie tak. W każdym przypadku, przed rozpoczęciem leczenia nadmiernego pocenia się, należy skonsultować się z lekarzem.

load...