Mięśniaki macicy w czasie ciąży


Zawartość:

Dość często u kobiet w wieku rozrodczym mam pytanie związane z możliwością ciąży w mięśniaka macicy lub po operacji, aby go usunąć. Ważne jest, aby podjąć właściwą decyzję o taktyce każdego pacjenta indywidualnie. Czy moje mięśniaki macicy a ciąża?

load...

Mięśniak – łagodny guz składa się z tkanki mięśniowej.

Okazuje się, gdy komórki mięśni macicy aktywnego zaczynają dzielić. Lekarze nie znaleźli się aż do końca, dlaczego tak się dzieje, ale najbardziej prawdopodobną przyczyną jest nazywany stymulacji hormonalnej oraz zwiększone wydzielanie estrogenów.
Powrót do spisu treści

Czy to możliwe, aby zajść w ciążę z powodu mięśniaków macicy?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę:

  • Węzeł mięśniak Localization

Jeśli lokalizacja węzła mięśniak wystąpił w ścianie macicy lub jamą tak, że wnęka ma kształt albo w szyjce macicy, a ciąża jest fizjologicznie niemożliwe. Miejsca takie miejsca działają jako spiralę, to rodzaj antykoncepcji. Plemniki prostu pozostają na powierzchni i węzły te nie docierają do jajowodów. Dlatego, jaj i plemników spotkać. Węzły te należy usunąć!

load...

W przypadku małych wielkości i lokalizacji mięśniaków w samej lub na zewnątrz (subserous lokalizacja) ściany macicy, przy braku odkształcenia wnęki do pozostałej ciąży może wystąpić zadowalających. W przypadku opisanych węzłów może planować ciąży. Nadal występują dalsze problemy, mogą być one związane z rozrodczym ale częstotliwość ich statystyk około 15-20%.

Jeśli nie jest węzłem z cienkiego trzpienia ryzyko skręcania w czasie ciąży, będzie to prowadzić do natychmiastowej operacji, a prawdopodobieństwo przerwania. Jeśli przygotowujesz się zostać matką, węzły te powinny być najpierw usunięte.

  • Skłonność do wzrostu mięśniaków

Jeżeli wyniki USG i obserwacje mięśniak rośnie szybko, to znaczy zwiększa w wielkości 1,5-2 razy w okresie sześciu miesięcy, planuje ciążę z mięśniaka macicy jest niemożliwe. W tym przypadku, istnieje wysokie ryzyko rozwoju mięśniaków macicy podczas ciąży, to możliwe zakłócenia w sile węzła mięśniak zwiększa ryzyko poronienia. W tym przypadku należy najpierw przeprowadzić leczenie chirurgiczne.

  • Wielkość mięśniaków

Jeśli duże mięśniaki (wielkość macicy większa niż 10-12 tygodni. Ciąży, a w przypadku zapłodnienia in vitro w obecności mięśniaków większych niż 4 cm), planuje zajść w ciążę nie powinny, szanse na poronienie i pojawienie niedożywienia w czasie ciąży, co może prowadzić do natychmiastowej operacji , A ciąża jest mało prawdopodobne w tym przypadku, ponieważ 60-70% pacjentów stwierdzono patologię śluzówki macicy, uniemożliwiając implantacji zarodka.

Czy mięśniaki macicy rozwija się w czasie ciąży? Przewidywać „zachowanie” mięśniaków nie jest możliwe w tym czasie. Jest ona uwarunkowana genetycznie czynnik. Statystycznie węzłów 65-75% spadek o około 30%, 25-35%, ale mięśniaki podczas ciąży może rozwijać się, i bardzo szybko, a z reguły nie jest to wzrost o 100%.


Powrót do spisu treści

Jak usunąć mięśniaki podczas planowania ciąży?

Kwestia sposobu zabiegu chirurgicznym w przypadku mięśniaków macicy raczej skomplikowane. Laparoskopii, z jednej strony, ma kilka zalet, głównym z nich – zmniejszenie prawdopodobieństwa zrostami miednicy. Następnie będzie utrzymywać drożność jajowodów, co jest ważnym czynnikiem w zapłodnionego jaja. Przy laparotomii prawdopodobieństwo tworzenia zrostów jest znacznie wyższa, a ich wygląd staje się możliwe, w miednicy i brzucha. W przyszłości będzie, oprócz niepłodności, powikłań w układzie żołądkowo-jelitowym.

Jednak z drugiej strony, uważa się, że w przypadku dużych wielkości mięśniaków, w laparoskopii, nie zawsze jest możliwe, aby w macicy to pożądane. Jest to związane z techniką laparoskopowej.

Gojenia jakość spoiny Macica może różnić się u pacjentów, i zależy od kilku czynników:

  1. Cechy organizmu
  2. Jakość szycie blizny macicy (powstawanie blizn, odpowiednio dopasowane, warstwa po warstwie szwami)

Zatem optymalna (maksymalnie) ilość węzłów w celu ewentualnego laparoskopii pacjenta, planuje zajść w ciążę. – 5-6 cm do szycia w tym przypadku specjalne umiejętności chirurga. W przypadku nowych technologii dla stron macicy szycie opracowanych już duże rozmiary, które pozwalają na ścianie w celu jej wzmocnienia, ale prawdopodobieństwo ryzyka pęknięcia macicy w bliźnie w tym przypadku zawsze wyższe.

W obecności przerzutów do węzłów, większe niż 9-10 cm, ryzyko pęknięcia na blizny nad ryzykiem tworzenia zrostów po laparotomii. Tutaj lekarze często odmawiają przeprowadzenia laparoskopii i laparotomii, biorąc pod uwagę potrzeby reprodukcyjne kobiet.

Częstotliwość tworzenia zrostów po laparoskopowych znacznie niższe niż laparotomii (laparotomii). Ale dla dużych węzłów mięśniaków, endometriozy i zapalenia przydatków, cech genetycznych w okresie pooperacyjnym istnieje ryzyko ponownego wystąpienia zrostów. Zgodnie z danymi statystycznymi, prawdopodobieństwo powstawania zrostów wyższe, gdy węzeł mięśniak jest zlokalizowana w macicy tyłu. Przyczyny tego faktu nie są obecnie jasne.

Jeśli jest jednoczesne choroby (Chlamydia, endometrioza, rzeżączkę i inne.) U pacjentów, którzy są zainteresowani w ciąży, po około 6-8 miesiącach przeprowadzono laparoskopię sterowania, aby ocenić stan jajowodów. Kwestia reoperacji jest zawsze rozwiązywane indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele czynników i indywidualnych cechach.

Po laparotomii z okazji usuwania mięśniaki duże, ze względu na fakt, że z dużym prawdopodobieństwem zrostów stanowiących kontrolę laparoskopia przeprowadza się w większości przypadków w celu przywrócenia drożności jajowodów.


Powrót do spisu treści

Kiedy mogę zajść w ciążę po operacji?

Po operacji usunięcia mięśniaków, niezależnie od metody laparotomii lub laparoskopii (), można zajść w ciążę po 8-12 miesiącach, to zależy w większości przypadków na pilocie wielkości węzła . Dzięki niewielkim rozmiarom (3-4 cm) jest możliwe, aby zaplanować ciążę w ciągu ośmiu miesięcy. Takie ograniczenia związane z fizjologicznych właściwości regeneracji mięśni macicy. Szwy resorpcji na średniej całkowicie kończy się dopiero po 90 dniach pracy. Zważywszy, że rozmiar macicy podczas ciąży znacznie zwiększa przerośnięte mięśnie są rozciągnięte i bardzo mocna, jest konieczne, aby leczenie blizn była pełna.

Wskazania do cesarskiego cięcia po takiej operacji ustala się indywidualnie za każdym razem, i zależy od wielkości mięśniaków, które zostały usunięte, ponieważ To wpływa na wielkość blizny z jej poprzednim miejscu, z załączonymi wskazań (wiek ciąży, czas trwania leczenia niepłodności, obecność stanu przedrzucawkowego), danych ze wspólnego nam podczas ciąży.

Ogólnie, usunięcie mięśniaków do 3-4 cm, przy braku powikłań, młody wiek, zadowalające według amerykańskiego stanu blizny możliwe przeprowadzenie naturalny poród.


Powrót do spisu treści

Pęknięcia macicy i wielokrotne mięśniaki

Po operacji usunięcia mięśniaków po uprzednim cesarskiego cięcia, w każdym przypadku, obecność blizn pęknięcia macicy jest prawdopodobne podczas ciąży. Według niektórych raportów częstości luk około 6%, ale nie jest to dokładna postać.

Prawdopodobieństwo pęknięcia jest trudne do określenia, ponieważ jest określona przez poszczególne cechy tkanki mięśnia macicy, to jest praktycznie niemożliwe do oszacowania. Pacjenci, którzy mają blizny na macicy, bardziej uprzejmy postawę w zarządzaniu ciąży, trzeba stale kontrolować przepływ krwi w żwaczu, jego stan wymaga terminowego opracowała plan porodu, hospitalizacji z wyprzedzeniem przed dostawą, etc.

W większości przypadków, mięśniaki reprezentowane przez wiele węzłów. Sytuacja z planowaniem ciąży jest dość złożona z wielu mięśniaków. W niektórych przypadkach, macica jest zlokalizowane w różnych węzłach w różnych rozmiarach, jeśli wszystkie one usunięte, zdrowe tkanki trudno zostać.

Tylko te mięśniaki są usuwane w tych przypadkach, które zapobiegają ciąży, to znaczy zlokalizowane tak, aby ingerować w zarodku, aby dołączyć lub miejsc, które mają tendencję do szybkiego wzrostu. Po urodzeniu, jest już możliwe, aby usunąć pozostałe węzły lub prowadzić usunięcie podczas cesarskiego cięcia. Usuń wszystkie mięśniaki w planowaniu i przygotowaniu do ciąży w przypadku dużej liczby nieodpowiednie, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na samą możliwość zajścia w ciążę, podczas ciąży i porodu.

load...