Metody leczenia nadżerek

Zdrowie kobiet jest bardzo delikatna i często kobiety cierpią z powodu różnych chorób. Jednym z najczęstszych – to nadżerek. Niestety, choroba ta co najmniej raz w życiu do czynienia co druga kobieta w wieku rozrodczym. Istnieje wiele metod leczenia, w tym leczenia erozji i ludowych środków zaradczych. Jednak pomimo faktu, że nazwa tej choroby jest prawie ustach, niektóre z kobiet przed końcem to, co jest istotą tej choroby.

load...

Nadżerek jest łagodny proces występujący w kanale szyjki macicy. Gdy szyjki macicy erozja nabłonka podszewka odcinka szyjnego pochwy, wrzód, gdy patrzy się uwidocznić wady nabłonka. Objawy nadżerek nie jest bardzo jasne. W tym przypadku, jeżeli obszar uszkodzenia nabłonka niska, choroba może przebiegać bezobjawowo. W tym przypadku, chorobę można określić jedynie przez przypadek, w profilaktycznej badanie ginekologiczne.

Dlatego ważne jest, aby niezwłocznie odwiedzić ginekologa – bo im wcześniej choroba jest zdiagnozowana i leczenie rozpoczyna się, tym bardziej będzie to sukces, a tym mniej czasu to zajmie. Często wykryte podczas rutynowej kontroli losowej, erozja w czasie rozpoczętego leczenia znika w ciągu jednego – dwóch tygodni, bez powodowania zdrowie kobiety jest absolutnie nic złego.

W tej samej sprawie, jeśli uszkodzenie nabłonka jest na tyle obszerna, kobieta często obserwowane objawy, takie jak:

 • Ból o różnym stopniu nasilenia, które występują podczas stosunku płciowego. Może to być łagodne dolegliwości, i może być tak poważne, że ból normalny stosunek płciowy jest praktycznie niemożliwe.
 • W niektórych przypadkach, kobieta może wystąpić niewielkie posokę plamienia, niezależnie od fazy cyklu menstruacyjnego.
 • Kobiety często skarżą się na obfite białe i nawet ropa.

Przyczyny nadżerek

W zdecydowanej większości przypadków nadżerek występuje z powodu wcześniejszego zapalenia błony śluzowej kanału szyjki macicy, a także, gdy kobieta jest w ogóle – lub zmiany patologiczne i deformacji trzonu macicy i pochwy. Przed choroby zapalne, co z kolei rodzi przez następujące czynniki:

load...
 • Regularne podrażnienia belyami, wyróżniać się z kanału szyjki macicy. W rezultacie, łuszczenie może wystąpić maceracji nabłonka, co prowadzi do utworzenia dostatecznie dużej wrzodziejące erozji. Po dotknięciu ich erozji natychmiast rozpocząć niewielkie krwawienie. Takie lekarze nazywają erozji nadżerek prawda. W przypadku, erozja wystaje poza kanał szyjki macicy, tak zwanego fałszywego erozji, co jest bardzo trudne do leczenia i stale dostarcza wielu nawrotów.
 • Często przyczyną nadżerek są różne infekcje, choroby przenoszone drogą płciową, w szczególności takie jak: chlamydia, wirusa opryszczki pospolitej i ureaplasmosis.
 • Ponadto, nadżerek może powodować zaburzenia mikrobiotsinoz (mikroflory pochwy).
 • Jeśli kobieta miała chirurgia – usuwanie guzów, aborcja – może się zdarzyć zranienia błony śluzowej, aw konsekwencji rozwoju nadżerek.
 • Często nadżerek jest wynikiem pourazowego bariery śluzówki i antykoncepcji chemicznej. Przy wyborze metody antykoncepcji koniecznie skonsultować się z lekarzem, który pomoże Ci wybrać metody najbardziej sparing.
 • Wadliwe działanie układu odpornościowego są bardzo często prowadzi do rozwoju nadżerek. Jeśli kobieta cierpi na często pojawiające się nadżerek, które są trudne do wyleczenia, doświadczony lekarz powinien wysłać do swojego pacjenta do lekarza – immunolog.
 • Częste zmiany partnerów seksualnych może również spowodować uszkodzenie błony śluzowej szyjki macicy i nadżerki.

Powikłania nadżerek i metod diagnostycznych

Pomimo faktu, że, jak wspomniano powyżej, erozja szyjki – łagodnym procesie, choroba ta nie jest nieszkodliwy. W niektórych przypadkach może to odbywać się całkowicie na własną rękę, bez żadnych – jakiejkolwiek interwencji medycznej, ale częściej niż nadżerek jest bodźcem do rozwoju różnych chorób nowotworowych.

Ponadto, obecność kobiety nadżerek może powodować występowanie następujących chorób:

 • Erozja jest często prawdziwa brama wjazdowa na patogeny wirusem herpes simplex i chlamydia.
 • Erozji szyjki macicy jest najbardziej korzystny grunt dla wirusa brodawczaka ludzkiego. Ten wirus może powodować wiele chorób, począwszy od wspólnych brodawki do poważnych stanów przedrakowych.
 • Obecność erozji kobiety, nie jest trudne w leczeniu i stale krwawienia, lekarze uznać za stan przednowotworowy kanału szyjki.

Z reguły, pierwszy nadżerek jest wykrywany przez zwykłego ginekologicznych badania z zastosowaniem luster. Jeżeli lekarz wizualizuje uszkodzenie błony śluzowej szyjki macicy, kobieta przypisany dodatkowe badania diagnostyczne za pomocą specjalnego urządzenia optycznego, który nazywa się Kolposkop.

Podczas kontroli kobiety Kolposkop stosując jako zasadę, że lekarz ma kawałek z uszkodzonego nabłonka obszaru szyjki. Procedura ta nosi nazwę biopsji. Jednak w niektórych przypadkach, lekarz nie zdecyduje się na przeprowadzenie biopsji, i zrobić cytologię wymazu. Jednak jeden rodzaj badań, a po drugie mają ten sam cel – określenie potencjalnych istniejące komórki rakowe.

Wiele kobiet boi się wszelkiego rodzaju inspekcji na ginekologa, a zwłaszcza badań. Jednak w rzeczywistości, boi się absolutnie niczego – prawie wszystkie zabiegi są całkowicie bezbolesne. Ale odmowa wglądu i analizy mogą prowadzić do najbardziej nieprzewidywalne, a czasem tragicznymi konsekwencjami.

Metody leczenia nadżerek

Metody leczenia nadżerek jest bardzo zróżnicowana. W każdym przypadku lekarz dobiera się optymalne i najbardziej delikatny sposób leczenia, biorąc pod uwagę wszystkie indywidualne cechy każdej kobiety. Przy wyborze sposobu leczenia, lekarz powinien brać pod uwagę takie czynniki, jak przyczyna tej choroby, w trakcie i stopnia szyjki macicy. Nowoczesne leczenie nadżerek, oferuje bardzo szeroki wybór.

Poniżej przedstawiono główne sposoby leczenia nadżerek, na każdej z których będzie mowa w dalszej części bardziej szczegółowo:

 • Laserowe leczenie nadżerek.
 • Radiowave leczenie nadżerek
 • Leczenie nadżerek, azot
 • Zachowawcze leczenie nadżerek
 1. Leczenie nadżerek laserem stała się ostatnio coraz bardziej powszechne. Powód jest dość prosty – światło lasera bardziej efektywnie i bezpiecznie, lekarz może monitorować zarówno głębię i siłę penetracji lasera do nabłonka. Lekarz kieruje promień lasera do obszaru dotkniętego ściśle nie przekroczyć granicę, aw każdym razie bez wpływu na zdrowe tkanki szyjki macicy. Inną ważną zaletą tej metody jest fakt, że u pacjentów z komórek szyjki macicy po prostu wyparować. W związku z powyższym, w miejscu kauteryzacji jest żadne zmiany blizny. Dlatego ta metoda leczenia nadżerek jest najbardziej optymalna dla pierwiastek kobiet.
 2. Leczenie nadżerek za pomocą fal radiowych – jest to stosunkowo nowa metoda leczenia w związku z tym jego skuteczność i skutki uboczne nie są jeszcze w pełni poznane. Zasada tej obróbki jest następująca: w uszkodzonych obszarach nabłonka kanału szyjki macicy przez fale radiowe uderzenia. Najczęściej stosuje się urządzenie Surgiton. Przedstawiciele tej metody leczenia kobiet nacisk na fakt, że takie leczenie jest całkowicie bezbolesny i po pozostawia ślady na nabłonek. Jednak większość lekarzy odnosi się do takiego sposobu leczenia, a sceptycznym, preferując standardowych opcji.
 3. Leczenie nadżerek azotem nazywa kriochirurgii. Ta metoda leczenia jest uszkodzony obszar nabłonka szyjki macicy zależy od ciekłego azotu. Ciekły azot ma bardzo niską temperaturę i powoduje zablokowanie i następnie śmierci uszkodzonych komórek, oczywiście bez naruszania zdrowego nabłonka. Sposób ten jest całkowicie bezkrwawy i bezbolesny, a ponadto również nie powoduje następnie blizn.
 4. Konserwatywne leczenie obejmujące stosowanie niektórych leków. Preparaty te stosowane są do uszkodzonego nabłonka szyjki karbu. Leki powodujące śmierć uszkodzonych komórek i stymuluje zastępowanie nimi zdrowe. W tym celu najczęściej stosowane następujące preparaty:
 • Solkovagina. Najczęściej jest ona wykorzystywana przez lekarzy ginekologów do leczenia szyjnego pozamacicznej lub pseudo. Leczenie odbywa się tylko w instytucji medycznej ginekologa, który wykonuje przetwarzanie uszkodzonych obszarów szyjki macicy wacikiem, który został nasączoną roztworem leku.
 • Vagothyl działa na tej samej zasadzie, co więcej, ma silne działanie przeciwbakteryjne wobec wielu drobnoustrojów. Stosuje się leki do uszkodzonego nabłonka jako lekarz w instytucji medycznej.

W każdym przypadku, niezależnie od tego, jaką metodę leczenia wybrać, zanim zaczniesz musisz przejść przez szereg szczegółowych badań:

 • Kolposkopia wyników.
 • Badania ginekologiczne mikroflorę smugi.
 • Rozpoznanie PCR na obecność choroby, takie jak MójKomp i Ureaplasma, Trichomonas, wirusa opryszczki, wirusa brodawczaka ludzkiego i chlamydię.
 • Próbka Cytologia erozji nabłonka.
 • Jeśli istnieją wskazania – wyniki biopsji.
 • Jeśli istnieją wskazania – USG jajników i macicy ciała.
 • Wyniki badań krwi na HIV i kiły i wirusowego zapalenia wątroby typu B i C.

Zbyt wiele kobiet boi się leczeniu nadżerek, obawiając się historie o różnego rodzaju powikłań. W rzeczywistości jednak, efekty leczenia nadżerek są nieistotne i nie mają na zdrowia kobiet bez żadnego negatywnego wpływu.

Leczenie nadżerek środków ludowej

Wymienione metody leczenia nadżerek w placówce opieki zdrowotnej. Jednak nie należy zapominać o leczeniu raka szyjki erozji domu, stosując receptury tradycyjnej medycyny. Istnieje spora liczba tych przepisów, i można wybrać jeden najwłaściwszy. Jednak w żadnym wypadku nie może być samo-diagnozowana nadżerek i odmawiają odwiedzić ginekologa.

Leczenie nadżerek jest możliwe tylko wtedy, gdy mała wielkość erozji i nie jest w stanie z systemem . W przeciwnym razie, leczenie w domu, nie tylko nie przyniesie absolutnie żadnych korzyści, ale także może znacząco wpłynąć na zdrowie chorej.
Istnieje kilka sposobów leczenia najczęstszych Ludowej nadżerek. Poniżej Buda opowiadał o każdym z nich bardziej szczegółowo:

 • Leczenie raka szyjki erozji ziół
 • Leczenie raka szyjki erozji miodem
 • Glistnika leczenie nadżerek
 • Leczenie erozji szyjki cebuli
 • Leczenie raka szyjki erozji propolisu
 • Leczenie mumia nadżerek
 • Leczenie raka szyjki erozji rokitnika
 • Leczenie raka szyjki erozji homeopatii

1. Sposób leczenia raka szyjki erozji ziół znanych kobiet w wieku. Aby przygotować bulion i napary następujące zioła stosowane są najczęściej:

 • Aby usunąć stan zapalny żeńskich narządów płciowych oraz do szybszego bliznowacenia nadżerek, tradycyjnej medycyny zaleca stosowanie wywar z dziurawca. Aby go umieścić w misce emaliowanej jedną łyżkę suchego surowego łyżką i wypełnić go z 200 ml. Wrzącej wody, a następnie gotować przez 10 minut w niskiej temperaturze. Następnie zdjąć z ognia, odcedzić używając tkaniny gaza, chłodny. Użyj wywar do podawania doustnego, na pół szklanki raz dziennie, na pusty żołądek.
 • Bedstraw kwiaty są również w stanie w jak najkrótszym czasie, aby przynieść ulgę dla kobiet cierpiących na nadżerek. Przygotować bulion, dodać trzy łyżki suchych kwiatostanów bedstraw w 300 ml wrzącej wody. Zagotować rosół przez 5 minut, następnie ochłodzić i przecedzić przez gazę tkaniny. Weź pół szklanki wywaru dwa razy dziennie z posiłkami. Przebieg leczenia powinien wynosić co najmniej 10 dni.
 • Świeże pokrzywy blizny nadżerek niemal na naszych oczach. W leczeniu stosowane świeżego soku z pokrzywy. Take 5 – 6 dużych gałązek pokrzywy, umyć pod bieżącą wodą. Następnie starannie posiekać liści i łodyg, a następnie użyć gazy wycisnąć sok. Sok ten jest konieczny do impregnowania zwykły tampon oraz wkładanie go głęboko do pochwy, zaciśnięte na szyjce. Tampon powinien być pozostawiony przez co najmniej dwie godziny. Leczenie należy kontynuować aż do całkowitego bliznowacenia nadżerek.
 • Kłącze Bergenia pomocy kobietom nie tylko pozbyć się nadżerek, ale również będzie mieć destrukcyjny wpływ na zjadliwej mikroflory pochwy. Aby przygotować bulion będzie trzeba wziąć trzy łyżki suszonych kłączy Bergenia, wlać 200 ml. Wrzącej wody, doprowadzić do wrzenia na małym ogniu, gotować przez 30 minut. Bulion powinien natychmiast osuszyć i owinąć ręcznikiem. Użyj bulionu dzień później do nawadniania. Przed strzykawką bulion musi być lekko podgrzać – maksymalnie zbliżonej do temperatury ciała. Douche konieczne raz dziennie, przed snem. Przebieg leczenia powinien trwać około dwóch tygodni.
 • Bardzo dobrym narzędziem do leczenia nadżerek jest alkoholanu Mar’ina root. Zioło to ma również drugą nazwę – piwonii. Do przygotowania nalewki, trzeba wypełnić w 500 ml. Wódki pięć łyżek Marjino root. Następnie dokładnie wymieszać wszystkie składniki i umieścić nalewki w lodówce. Aby nalewka jest gotowa do użycia, powinny być przechowywane w lodówce przez co najmniej miesiąc. Następnie wziąć jedną łyżkę nalewki trzy razy dziennie, bezpośrednio przy posiłkach. Wlew Drink muszą być wykonane w ciągu 15 dni, po czym trzeba zrobić przerwę pięć dni i powtórzyć kurs ponownie. Leczenie powinno być przeprowadzane przed i pełne odzyskanie nie nastąpi.
 • Jest równie skuteczny w przypadku aktów szyjki erozji i zwykłej glistnika. Dla glistnika leczenia, trzeba wziąć trzy łyżki suche glistnika zioła, umieścić w misce emaliowanej, zagotować litr wody i wlać go celandine. Domagaj celandine przez około godzinę. Następnie napar może być szczepu za pomocą tkaniny, gaza podzielony na 6 równych części i wlać do pojemników. Przed strzykawką infuzji należy rozcieńczyć ciepłą wodą. Przebieg leczenia powinno być 21 dni.
 • Jeżeli wyżej opisane sposoby pomógł Ci niską skuteczność, należy spróbować wywar z piołunu. Aby przygotować bulion wlać dwie łyżki posiekanej suchą trawę, szałwia litr wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez około 10 minut. Następnie przecedzić rosół przez szmatką muślinu i wlać do szklanego naczynia. Bulion powinny być przechowywane w pamięci w lodówce. Przed strzykawką wywar piołunu rozcieńczyć z wodą w stosunku od 1 do 10, ogrzać do temperatury ciała i natryskiem przed snem. Przebieg leczenia powinien trwać aż do całkowitego wyzdrowienia.
 • Aby przygotować następujące przepisy trzeba będzie jedną łyżkę zielonej herbaty i dwie łyżki suchej kwiatostany nagietka. Wymieszać wszystkie składniki w pojemniku kwarta i zalać litrem wrzątku. Zamknij pokrywę i owinąć ręcznikiem. Domagać się w ciągu kilku dni, odcedzić używając gazy. Przed strzykawką rozcieńczyć przegotowaną wodą w stosunku 1 do 1. Natryskiem raz dziennie, przed snem i po douching wejść w głąb pochwy wacikiem zamoczonym w bulionie nierozcieńczonej i zostawić go na noc. Leczenie powinno być kontynuowane aż do całkowitego wyzdrowienia.
 • Leczenie nadżerek wykorzystaniem drzewa aloesu pomaga nawet w najcięższych przypadkach. Odcięte od drzewa liści aloesu bush 10 duże. Należy zauważyć, że roślina nie powinny znajdować się pod trzema. Umieścić gałązkę aloesu w lodówce przez 10 dni. Następnie przejdź przez mięso szlifierka liści aloesu, wycisnąć przy użyciu szmatki gazą. Sok z aloesu zmieszany z miodem naturalnym w równych proporcjach. Następnie topi się w łaźni wodnej o temperaturze 100 gramów smalcu. Po schłodzeniu się lekko, ale zanim zgęstnieje wprowadzić do niego mieszankę miodu i soku z aloesu. Następnie mieszanina ostygnie, forma jej świec i umieścić je w lodówce. W dniu należy stosować dwie świece – jedną rano, kolejny w nocy. Pamiętaj, że boczek jest w stanie wyjść na ubrania tłuste miejsce, więc należy stosować jednorazowe podpaski codziennie.

2. W leczeniu raka szyjki erozji miodu znane niemal każdej kobiety. To leczenie zwykle daje bardzo dobre wyniki. Ale jest też konieczne, aby przypomnieć, że stosowanie takiego leczenia jest dozwolone jedynie w przypadkach, gdy nie wiadomo o braku damskiej reakcji alergicznych na miodu i innych produktów pszczelich.

Leczenie powinno być jak następuje. Rozpuścić jedną łyżkę miodu dowolnego w szklance ciepłej przegotowanej wody, korzystać z tego rozwiązania dla douching dwa razy dziennie – rano i przed snem. Po douching wieczorem musi wprowadzić głęboko do pochwy miodu świecy.

Aby przygotować świece miód, potrzebne są następujące składniki:

 • 5 łyżek miodu.
 • 150 g masła.
 • 5 gramów propolisu nalewki.

Stopić wszystkie elementy składowe do stanu ciekłego w kąpieli wodnej, dokładnie wymieszać, ostudzić i tworzą świecę. Umieszczać świece w lodówce. Nocą świeca wprowadzić głęboko do pochwy. Z reguły wystarczająca 7 – 10 dni od takiego leczenia – i erozji znika bez śladu.

3. Glistnik jest także wielkim uzdrowicielem ludowa i uzdrowicielem dolegliwości wielu kobiet. Gdy nadżerek pomoże douching silny wywar z glistnika. Aby zrobić to, czego potrzebujesz pięć łyżek mielone świeże glistnik zioła, a następnie wlać do 0, 5 litra wrzącej wody i gotować przez jedną godzinę.

Po tym, chelidonia bulion konieczne domagać się w ciągu dnia. Następnie przecedzić przez gazę i użyć szmatki do nawadniania. Natrysk musi być nie więcej niż jeden dzień. Przebieg leczenia powinna wynosić około 5 zabiegów. Po tym, należy odwiedzić lekarza, aby monitorować stan erozji.

4. Leczenie nadżerek z łuku w następujący sposób. Ruszt 3 duże cebule, umieścić je w misce emaliowanej, zalać szklanką wody. Doprowadzić do wrzenia na małym ogniu i gotować przez pół godziny. Po tym, szczep bulion gaza przez tkaninę, dodać 5 łyżek soku z liści aloesu.

Dobrze wymieszać i umieścić w szklanej misce. Użyj mieszaniny wymaganego do gazą. Od bandaża lub gazy ściereczką przetoczyć wacik, moczyć go w otrzymanej mieszaninie i głęboko wejść do pochwy, popychając szyjki macicy. Pozostawić na noc tampon. Pierwszych kilka procedur, kobieta może wystąpić łagodny dyskomfort i pieczenie – jest to normalna reakcja organizmu. Kiedy te efekty uboczne nie trzeba przerywać leczenia. Przebieg leczenia powinien trwać co najmniej jeden miesiąc, po którym należy udać się do lekarza w celu oceny stanu nadżerek.

5. W leczeniu nadżerek, istnieje kilka receptur propolis. Oto najważniejsze z nich:

 • Pierwszy przepis – mieszanka propolis i mleczko pszczele. Jego wytwarzania należy wymieszać 25 g wazeliny, 10 g pokruszonych propolisu i 1 g mleka matki. Mieszanina powinna być nakładana na wacikiem i wprowadzić w głąb pochwy. Procedura powinna być zwinny, raz dziennie, przed snem, pozostawiając go tam przez całą noc.
 • Drugi przepis. Należy zakupić w aptece 3% roztwór alkoholu z propolisu. Od gazą wymaz z rolki tkaniny hojnie rozpylać w roztworze propolis i wprowadzić w głąb pochwy, wciśnięty do szyjki macicy. Tampon powinien być pozostawiony w pochwie w ciągu 10 godzin, więc ma większy sens, aby zrobić tę procedurę w nocy. W żadnym wypadku nie należy używać tamponów w 10% roztworze propolis – może to spowodować poważne oparzenia błony śluzowej pochwy i szyjki macicy. W przypadku, gdy nie jesteś w stanie znaleźć 3% roztwór propolis, można rozcieńczyć 10% nalewki z przegotowaną wodą w proporcji 1 do 3. Czas trwania leczenia nie powinien trwać dłużej niż jeden tydzień.
 • Przepis na trzecią. Aby zrobić to, wymieszać 3 łyżki roztworze alkoholu i 5 łyżek roztworze propolis. Otrzymaną mieszaninę powinien być rozcieńczony wodą w stosunku 1: 1 i użyto do nawadniania. Douche konieczne raz dziennie, przed snem. Przebieg leczenia powinien trwać co najmniej jeden tydzień.

6. Leczenie nadżerek za pomocą mumii odbywa się zgodnie z następującą zasadą: „Przygotować słaby roztwór sody w ilości jedną łyżkę sody litrze ciepłego przegotowanej wody. Prosprintsuytes dokładnie, a następnie zanurzyć w roztworze zwykły mumii bawełnianego tamponu i wchodzi w głąb pochwy. Pozostawić wacik do 12 godzin.

Przebieg leczenia należy kontynuować przez 14 dni, po czym trzeba zrobić przerwę pięć dni. Po tej obróbce ponownie. Co do zasady, nawet w bardzo ciężkich przypadkach, pełne odzyskanie jest wystarczająca 3 cykle leczenia. Jednak po każdym cyklu, należy odwiedzić ginekologa – poprawę możliwości przyjdzie po pierwszym cyklu.

7. To jest również bardzo skutecznym sposobem leczenia są wymazy z olejkiem rokitnika. Kup w aptece zwykłe rokitnika ropy i bawełny tamponów. Przed pójściem do łóżka obficie namoczyć tampon w oleju i wprowadzić do pochwy, mocno dociśnięta do szyjki macicy. Zostaw całonocnej pad. Przebieg leczenia – dziesięć procedur. Jeśli to konieczne, po tygodniu leczenia można powtórzyć.

8. W niektórych źródeł istnieją liczne informacje na temat leczenia nadżerek za pomocą homeopatii. Jednak lekarze nie zalecają stosowanie homeopatii na własną rękę, bez recepty. Jeśli chcesz wypróbować leki homeopatyczne – zawsze skonsultować się z lekarzem – homeopata.

Jak widać, rodzaje leczenia nadżerek jest bardzo zróżnicowana. Jednak, aby wybrać najbardziej odpowiednią metodę leczenia przyczyni się do lekarza – ginekologa. W żadnym wypadku nie można ignorować wizyty u lekarza i jego zaleceń. Nie tolerują dyskomfort i mam nadzieję, że problem sam się rozwiąże. Zdrowie kobiet – naszym największym atutem, a w każdym razie jest to niemożliwe, aby traktować ją nieodpowiedzialnie i beztrosko!

load...