Menu dla błony śluzowej żołądka: brać pod uwagę zalecenia dietetyków

Zawartość:

Ludzie, którzy mają problemy z żołądkiem, trudno jest opracować odpowiedni dla siebie dietę. Po tym wszystkim, gotowane jedzenie powinno być zarówno proste, przydatne i pożywne. Poza żołądka należy wziąć pod uwagę szereg przeciwwskazań: nie może być smażone, wędzone, pikantny, słony, słodki, etc.

load...

Menu dla błony śluzowej żołądka są bardzo surowe i nie mają zwykłe gadżety. Pacjenci nie mogą zjeść posiłek tłuszczowy, gruba żywności, zimne, gorące posiłki, alkohol (drażni). Od marynat i napojów gazowanych również dać. Jeśli nie przestrzegać zasad, można dokonać bardziej poważny problem – wrzodu, wrzód.

Ale to nie znaczy, że resztę swojego życia, będziesz musiał jeść owsiankę. Bądź kreatywny i eksperymentować w kuchni. Jednak należy wziąć pod uwagę zalecenia dietetyków i gastroenterologów. I spisać listę produktów, dla których można zjeść, a które mają dać.

Dieta dla błony śluzowej żołądka

Ci, którzy mają do czynienia z tą chorobą wie, że jedzenie powinno być spożywane w małych porcjach. Częstotliwość – co najmniej 5 razy dziennie. W tym samym czasie przerwy między posiłkami powinien być mały, – nie więcej niż dwie godziny. Dobrze, jeśli można jeść w tym samym czasie w ciągu najbliższego miesiąca.

load...

Ale jeśli w między obiad i podwieczorek, śniadanie i obiad będzie chciał jeść, nie próbować przekąskę w podróży. Są ciasta, ciastka lub kanapki suche racje – oznacza to zaszkodzić ich zdrowiu. Ponadto każdy stałego pokarmu należy dokładnie żuć.

Prawidłowe odżywianie

Zazwyczaj lekarzy u pacjentów z zapaleniem błony śluzowej żołądka opracowanie menu pokarmowy, w zależności od stopnia zapalenia, poziom wydzielania kwasu solnego oraz obrazu klinicznego jako całości. Jeśli nie było zaostrzenie choroby, pierwszy dzień pożądane jest do powstrzymania się od jedzenia. Pozwolenie jest ledwo ciepły napój herbata bez cukru, nie gazowanej wody mineralnej.

Gdy silny ból minie, można przełączyć się do galaretki, płatki owsiane gotowane w wodzie, puree. Przydatne są gotowane na twardo kurze lub jaj przepiórczych. Stopniowo zgodą lekarza można podawać w diecie, oraz inne produkty.

Uwaga dieta dla żołądka z sobą są bardzo różne. Jeśli pacjent ma niską kwasowość, to jest konieczne, aby przygotować dania, które stymulują produkcję soku żołądkowego. Odwrotnie, podniósł ją, nie zaleca się spożywanie fast foodów.

Ale istnieją ogólne wytyczne, które są odpowiednie dla każdego. Z ciekłej wody – (bez gazu, aromatów, barwników i innych substancji chemicznych), słabo zaparzonej herbaty, produktów mlecznych (szczególnie ser). Żywność – puree gotowane warzywa, mięso, ryby, zupy i lekkie Kaszy. Jeśli silny ból, to zaleca się, aby zmniejszyć ilość tłuszczu. Przygotowanie sałatki, zupy i smażonych potraw, należy pamiętać, że w ciągu dnia można zjeść nie więcej niż 1-2 łyżeczki

Niska kwasowość: komponować menu

Co można jeść

Po pierwsze, trzeba jeść tylko legenky bulion aż ustępuje ból. Jak tylko pierwsze objawy będą żołądka (nudności, skurcze mięśni, zawroty głowy), można zacząć rozszerzać dietę. Pierwszy – zupy i kaszy, woda i herbata. Po dwóch lub trzech tygodni – małe porcje ugotowanego makaronu, klopsiki, warzywami, puree do blendera lub maszynki do mielenia mięsa. Nie zapomnij o zieleni. Wyjątek – szpinak i szczaw.

Czego nie jeść

Śledzie, cebula i czerwony kawior kanapki z dozwolona tam tylko w święta. Pokarmy, które powodują fermentację w żołądku, może ponownie doprowadzić do zaostrzenia. Również po prostu zapomnieć o napojów gazowanych. Od czasu do czasu można pić kawę z mlekiem lub śmietaną. Pokarmy zawierające błonnik gruboziarnisty, świeży chleb i zwykłe produkty bogate, mleko, ostre i wędzone żywności – to wszystko jest surowo zabronione błony śluzowej żołądka. Zasada, jeśli naprawdę chcesz, możesz być trochę w tym przypadku nie ma zastosowania.

Jak jeść w pierwszych dniach

Szacowany dietetycznego menu dla osób z zapaleniem błony śluzowej żołądka:

 • Naczynie Side – puree warzywne lub kasza, gotowane w wodzie: śniadanie. Herbata z mlekiem odtłuszczonym.
 • Obiad: Pieczone jabłka lub jogurt.
 • Obiad: Perov – bulion z kurczaka z klopsikami światła lub filety. Udekorować (kasza) z kotletem, parzona. W razie potrzeby można zastąpić mięso z ryb. Kompot z suszonych owoców lub herbaty.
 • Przekąska: herbatniki wafla z galaretką lub jogurtu.
 • Naczynie Side – puree warzywne: kolacja. Deser – fat twaróg.

Przed pójściem do łóżka zaleca się również, aby wypić szklankę kefiru. Przynajmniej raz dziennie, należy jeść płynnej żywności. Pamiętaj, aby zjeść śniadanie gorące. I nie ma kanapki z serem i kiełbasą. I jeszcze jedno – część. Jeśli po jesz, twój żołądek zaczyna boleć lub czuć ciężki, wyciąć wielkość posiłków.

Zwiększona i normalne kwasowości

Pierwsze 2-3 tygodnie menu Dieta dla żołądka z podwyższonym i normalnym kwasowości nie różni się od zwykłej. Dopiero z czasem można zwiększyć ilość żywności i wielkości porcji. Ale, oczywiście, musi przestrzegać ograniczeń, które należy powiadomić lekarza.

Co można, a czego nie może jeść z zapaleniem błony śluzowej żołądka

 • Chleb

Dlatego zaleca się, aby użyć chleb dwudniową z mąki premii, nesdobnye bułeczki i ciastka. Tradycyjne ciasta z dżemem, owocami i serem są również dozwolone, ale nie więcej niż dwa razy w tygodniu. Wyjątkiem są produkty żyto i bogaty, a także naleśniki.

 • Pierwsze danie

Dozwolone roślinny, mleko, zupy makaron. Jedynie mięso kurczaka powinien być używany do gotowania brzeczki. Filet przed jedzeniem lepiej ręcznie rozłożyć na włóknach. Jako wypełnienie można wybrać krem, spuścić olej lub czystej żółtka. Ale w żadnym wypadku nie gotować zupy silna mięsa, grzyby, warzywa czy ryby. Zabrania się jedzenia okroshka, zupy, marynaty.

 • Zboża i makarony

U pacjentów z zapaleniem błony śluzowej żołądka jest lepiej gotować kaszę lub płatki owsiane na wodzie. W celu dywersyfikacji diety, zrobić pudding ryżowy, suflet, makaron gotować. Wybierz dobrze ugotowane miękkie zbóż i makaron. W przypadku pszenicy, kukurydzy, jęczmienia i roślin strączkowych, to wszystko musi być wyłączone z diety.

 • Mięso i ryby

Zagotować rosół powinien być na młodej wołowiny, cielęciny i królika, kurczaka lub indyka. Dietetyczne mięso klopsiki, pulpety. Ryby, filety można piec w piekarniku. Tylko w ten sposób nie można używać oleju, tłuszczu, majonez, przyprawy i marynaty. Cóż, jeśli masz możliwość przygotowania posiłków dla pary.

Zapalenie błony śluzowej żołądka u pacjentów nie powinny być podawane smażone, wędzone jedzenie. W żadnym wypadku nie gotować tłustych mięs (jagnięcina, kaczka, gęś, wieprzowina, ryby). Staraj się nie kupować puszkach i gotowanych mięs. Środki konserwujące, stabilizatory i barwniki obecne w takich zakąsek może powodować nasilenie.

 • Produkty mleczarskie

Jeśli ty lub twoi krewni problemy żołądkowe, nie należy eksperymentować z serem i produktów kwaśnych. Dlatego starannie wybrać jogurt, jogurt, Rjażenka. Należy pamiętać, że mleko można dodać tylko w przypadku zboża i herbaty. Co do sera, to lepiej gotować dania (zapiekanki, ciasta, sery), a nie do wykorzystania w zwykłej postaci.

 • Jajka

Gotowane kurczaka gotowana lub jaj przepiórczych (ale nie kaczka lub gęś) – prawdziwe zbawienie dla pacjentów z zapaleniem błony śluzowej żołądka. Są one zalecane do jedzenia w porze lunchu i obiadu, aby zaspokoić apetyt spowodowane. Jednakże, smażyć lub gotować gotowane ciągle nie jest jeszcze w pełni zdrowy człowiek.

 • Warzywa i owoce

Zatem, warzywa mogą być gotowane, gotowane na parze, wcierać przez maszynkę do mięsa. Jeśli to możliwe, kupić nowe ziemniaki, marchew, cukinia, kalafior. Od czasu do czasu zrobić z dyni owsianka z mlekiem. Ale pomidory, cebula, zwykła kapusta, grzyby, pikle i marynaty nie może jeść. Ponadto, nie psuje żołądek surowe jagody i niedojrzałych owoców. Wolę kompot, galaretki, galaretki, soki niekwasowe.

Jak jeść w czasie zaostrzeń

Przykładowe menu na tydzień przy błony śluzowej żołądka, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie ograniczenia, przedstawia się następująco:

Poniedziałek i środa

 • Śniadanie: płatki, kompot.
 • Placki serowe: obiad.
 • Obiad: zupa z grzankami, tłuczone ziemniaki z ryb, owoców kompot.
 • Przekąska: herbata i ciasteczka z wafli lub krakersy.
 • Obiad: kotlety parowe, kasza lub makaron, słaba herbata.

Wtorek i czwartek

 • Śniadanie: ser, ciasta piec pieczone jabłka i kompot.
 • Obiad: galaretki lub galaretki.
 • Obiad: zupa, kasza, ryb i wody mineralnej bez gazu.
 • Przekąska: herbata z rolki wczorajszym.
 • Kolacja: zapiekanka, budyń.

Czwartek i sobotę

 • Śniadanie: owsianka, kurczaka parzona herbata.
 • Obiad: ciastka ser, kompot.
 • Obiad: zupa, gulasz warzywny (wytarty), woda.
 • Przekąski: ciastka i herbata z mlekiem.
 • Obiad: pieczone mięsa, warzyw i bulionu z bioder.

Piątek i niedzielę

 • Śniadanie: gotowane jajko na miękko, herbata.
 • Obiad: twaróg budyń z kompotu.
 • Obiad: zupa, ziemniaki puree z gotowanego kurczaka, galareta.
 • Podwieczorek: jogurt owocowy z ziemniakami lub grzankami.
 • Obiad: gotowane warzywa lub kasza z rybą.

Nie jest konieczne, aby stosować do tych przepisów lub wytwarzania tych naczyń. Jednak, co stanowi menu dietetycznego, należy pamiętać wszystkich powyższych zasad. Nie naiwne wierzyć, że problemy żołądkowe rozwiązane przez nich samych. Jeśli nadal zachować stary sposób życia (picie, palenie, jedzenie tłustych), sytuacja będzie się rozwijać jedynie gorzej.

load...