Manipulacja ludźmi i jak temu przeciwdziałać

Są ludzie, którzy wiedzą, jak sprawić, by wszyscy wokół niego tańczyć do ich melodii, jakby kogoś i nie chcą dołączyć do grona „tancerzy”, na pewno żal odtwarzacza stary. Takie okazy rasy ludzkiej opanowali ukrytej manipulacji ludźmi, a oni go używać, czasem nawet nieświadomie, w celu osiągnięcia pożądanego zachowania innych.

load...

Oczywiście, każdy z nas popiera ideę dobra i usługi dla innych, ale to nie znaczy, że powinniśmy dać się manipulować. Chodzi o zrozumienie, że jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie; a jeśli robimy coś wbrew ich woli, aby zadowolić kogoś, możemy odmówić więc od siebie. Chcemy opowiedzieć o manipulatorów i jak nauczyć się im oprzeć.

Zacznijmy od definicji. Manipulacja – ten jest używany, gdy utajone lub jawne przemoc, zastraszanie, przymus, ciśnienie; kiedy wasze mózgi „myte”, aby zacząć robić coś, czego nie chcesz. Na przykład, który stał się popularny w naszym nowym objaśniającej słowniku manipulacji Webstera osoby jest definiowana jako zarządzania i kontroli, umiejętnego wykorzystania wpływu na inną osobę, często niesprawiedliwego, nieludzkiego i często przy użyciu podstępu, gdy fakty i zdarzenia są osadzone na korzyść własnych celów manipulatora. W stosunkach ludzkich manipulacji można zdefiniować jako wszelkie próby kontrolowania poprzez przymus (jawnej lub ukrytej) myśli, uczuć i zachowań innej osoby.

Kiedy dajemy innym, możemy porzucić siebie

Oczywiście, ludzie pomagają sobie nawzajem. Wszystko robimy czyjąś prośbę, i często prosić o cokolwiek. Ale istnieje znacząca różnica pomiędzy złożeniem wniosku o pomoc z próbami manipulowania. Czy chcesz, aby zrozumieć różnicę między manipulacją z jakiegokolwiek innego działania? Jesteśmy gotowi do wyjaśnienia.

Kiedy robimy coś dla kogoś, zwykle coś dla siebie. Jakby wymiany jednakowej wartości. Ale manipulacja wyklucza takiej wymiany. Na przykład, przychodzi do ciebie pracownika – nie jest dziewczyną, więc znajomego – i mówi: „I przeniósł się do nowego mieszkania, tam są wszystkie okna mocno spryskane farbą i wybielić I naprawdę potrzebują pomocy, nie jest tak dużo pracy, że jednego nie mogę sobie poradzić, jeśli.! ty mi nie pomożesz, ja nawet nie wiem, co robić. Mam nadzieję, że bardzo dużo i nie chcą, aby być rozczarowany w was. „

load...

Tak, ona próbuje manipulować, starając się wywrzeć presję na ciebie i powodować uczucie litości. Ona jest biedny, nieszczęśliwy, i jak to powinno być przykro za wszystko! Nie ma jednak pełnoprawnym wymiany – chce cię wymieniać swoją pracę i swoje wyjście na swojej obietnicy „Nie rozczarujesz się” w was! Prawidłowe natychmiast odrzucić znajomego; e nikt nie powinien, a jej cierpienie – to, ogólnie rzecz biorąc, jest to problem. A ty nie masz nic do wyjaśnienia czy przeprosin. Ale kontrolerzy zazwyczaj nie są zadowoleni z poddaniem się i próbując wyciągnąć nas dalej do rozmowy. Mogą być one bardzo trwałe i doprowadzi jeden argument za drugim, chcąc zniszczyć naszą odporność.

I w tej samej sytuacji zrobiłbym ludzi, zwyczaje, które nie obejmują manipulowanie ludźmi? Aby zbliżyć byś swojego przyjaciela i powiedział: „Potrzebuję waszej pomocy Pomogę ci ten weekend w domku, i możesz mi pomóc w następny weekend do mycia okien w nowym mieszkaniu” Widzisz różnicę? Man oferuje współpracę, która jest dokładnym przeciwieństwem manipulacji. W tej sytuacji, będziesz zadowolony, aby pomóc, ponieważ oboje mieli okazję wykonywać swoją pracę w czasie o połowę, a nawet pracy, będzie więcej zabawy razem!

Nasza jakość, które odgrywają w rękach manipulatorów

Niektóre cechy naszego charakteru sprawia, że ​​jesteśmy narażeni. A zanim zaczniesz do czynienia z osobą, która stara się wpływać na nas, że jest to konieczne, aby zmienić coś w sobie. To samo można używać manipulatora?

  • Kiedy czujemy się przydatne i kochał tylko kiedy możemy dbać o potrzeby innych. Często pójść do tej pory, że są skłonni zapłacić cokolwiek innego kosztem własnego dobrego samopoczucia. Na przykład, możemy kupić coś naprawdę dobrego do swojego partnera lub znajomego, coś, na które nigdy nie wydawać pieniądze na siebie. Manipulatory bardzo przyciąga do tego typu ludzi, i nie wahaj się skorzystać z tej szczególnej cechy osobowości.
  • Kiedy musimy uzyskać aprobatę i uznanie innych. Głównym problemem może być strach przed odrzuceniem lub opuszczony – to może być tak silny, że można zrobić wszystko, aby uniknąć uczucia związane z tym strachem. Manipulator współpracuje ze swoim strachem, nieustannie grożąc jej urzeczywistnienia w swoim życiu.
  • Kiedy boimy się wyrażać negatywne emocje. Chociaż ekspresja złości i udziału w konflikcie bo nikt nie ma miłe niektórzy ludzie zadają sobie wiele trudu, aby uniknąć konfrontacji. W tych aspektach manipulatory łatwiej uzyskać jego – trzeba tylko podnieść głos.
  • Gdy nie możemy powiedzieć „nie”. Jedną z cech zdrowego związku jest mieć granic osobistych. Aby trzymać się tych granic, czasem trzeba powiedzieć „nie”, gdy ktoś wkracza na naszym terytorium osobistego. A jeśli boją się konfliktów, które mogą powstać na skutek nieprzestrzegania, staniesz się zabawką w rękach manipulatorów.

W każdym przypadku konieczne jest, aby mieć jasne wyobrażenie o własnym „ja”, w przeciwnym razie będzie to bardzo trudne do zaufania własnego uznania i podejmować decyzje na ich korzyść. Bez jasnej definicji siebie, możemy stać się łatwym celem dla manipulatorów.

Techniki, które są konwencjonalnie stosowane manipulatory

Niestety, często spotykają się z ludźmi, którzy zrobią wszystko, żeby dostać to, czego chcą. Zawsze czujemy się nieswojo, gdy jesteśmy manipulowani; ale najgorsze jest to, że nie zawsze rozumieją, co się naprawdę dzieje. Mamy nadzieję, że wiedza z konwencjonalnymi metodami manipulatorów pomoże Ci zrozumieć sytuację, i będzie w stanie bronić swoich interesów. To, co zwykle zrobić:

  • Zaczynają wywyższy was. Aby osiągnąć swoje manipulatory często zaczynają się chwalić w swoim adresem. A kiedy jesteś szczęśliwy i zrelaksowany, będą prosić, aby robić to, co chcą. Komplement człowiekiem całkiem uzasadnione przekonanie, że to będzie bardzo trudno potem powiedzieć mu „nie”. W końcu nie chcemy zawieść go lub dać mu powód do myślenia, że ​​nie zasługują na te komplementy … Więc myślę manipulator. Ale nie powinien iść na niego od czasu do czasu; Lepiej powiedzieć, że myślisz, że nie zasługuję na te komplementy, a następnie stanowczo odmówić.
  • Próbując czujesz się winny. Takie taktyka manipulacji był udany w każdym czasie i na każdym poziomie relacji międzyludzkich. Tutaj Smutne jest to, że ofiarą tej taktyki nie jest podatny na wymagania manipulatorów, bo tak chce, ale dlatego, że czują się oni „powinni” robić. W relacjach osobistych tworzy współzależności, co jest bardzo szkodliwe dla stosunków i dla zdrowia psychicznego.
  • Mam nadzieję, że nie uda ci pamięć. Manipulatory go wywołały dość często! Można mówić mu powiedzieć (jeśli na przykład członek rodziny), masz jakieś plany na pewnej kwoty pieniędzy, które można umieścić off, a po chwili, nagle ogłosił, że obiecał mu coś kupić coś z pieniędzmi. I opowiedzieć swoją rozmowę zupełnie inaczej, zniekształcony swoje słowa na ich korzyść. A jeśli nie będzie świadkiem, który mógłby obalić jego słowa, czy nie można udowodnić, czy zacząć wątpić w siebie, jak to było w rzeczywistości. I tu znowu – i winy wstał, i to – dodatkowa dźwignia wpływu na ciebie (patrz tuż powyżej)! Więc być przygotowani na to, że ramię jest całkiem gotowy pójść i oszustwa.
  • Staje się jak zdarta płyta. Jednym z najbardziej oczywistych form zachowania manipulatora. Człowiek pyta i pyta o to samo, przychodzi do ciebie coś z jednej lub drugiej stronie … I twierdził, zmieniając tonu, ale wniosek jest powtarzane i powtarzane aż nie wybuchnął cierpliwość i nie robić nic, jeśli tylko zza ciebie!
  • Może uciekać się do zastraszania. Jeżeli dana osoba widzi, że nie można dostać to, czego chce, zaczyna cię przestraszyć. W toku jest to wszystko, co jest bogata w wyobraźni: ktoś „natychmiast” skoki ciśnienia lub zawał serca, niektóre zdecydowanie odmawia jedzenia, ktoś nawet groził upadek pod pociąg. Co do zasady, to wszystko jest dość poważny, powoduje żadnej szkody dla siebie, takie osoby nie będą; Opierają się one na tym, że mamy do poświęcenia własnych interesów ze względu na ich dobre samopoczucie, a często się to uda.

Istnieje szeroki wachlarz taktyk stosowanych przez manipulatorów – od słownych gróźb próbach organizowania sytuacji zgodnie z ich intencjami. Na przykład, jedna z najczęstszych form manipulacji staje się „trawienie” – utworzenie dwóch ludzi przeciwko sobie nawzajem. Manipulator mówi do każdego – tyle mówi się o nim z innymi, a potem robi to samo z drugim. Zatem, robi ci ludzie nie mają zaufania do siebie, a on pozostaje w pozycji kontrolowania sytuacji. Mogą korzystać z aktywnych metod oddziaływania na nas – złość, krzyk, prowokują agresję. Lub mogą stosować metody bardziej pasywne – Sulky, milczący lub nawet ekspresyjne nas ignorują.

Jak odpowiedzieć na manipulację ukryty

Bezpośrednie, otwarte groźby nie są w większości zbyt sprytni znaków. Wykwalifikowani manipulatory wpływa na nas bardziej subtelnie zastraszenia zawoalowanej groźby. Czasami utajone zagrożenie może nie być widoczne na pierwszy rzut oka. Czasami włożyli specjalne znaczenie nie w tym, co powiedzieć lub zrobić, aw rzeczywistości jaka metoda lub ton one wykorzystać, gdy robi coś lub mówiąc. Coś w rodzaju białych i puszyste aniołów, spod szat, które wychodzą kopyta i ogony. Ci ludzie są w stanie tyle wpływ na nasze umysły, że związek zdrowia stopniowo przekształcić wyzysku.

Jak najlepiej reagować na zachowania i taktyki manipulatorów, którzy starają się zdominować i podporządkować sobie całą swoją kontrolę? Trzeba zacząć od siebie: musimy pozbyć się niepewności, lęku i depresji, która jest w stanie przynieść stałą komunikację z osobą ze skłonnością do manipulacji i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Nie przyjmujemy żadnych wymówek dla gwałtownym lub innego niewłaściwego zachowania! Jeśli czyjeś zachowanie jest niewłaściwe, a nawet szkodliwe, wszystkie uzasadnienia dla takiego zachowania, co ten człowiek ma do zaoferowania, to nie jest zupełnie bez znaczenia. Cel nie może uzasadniać środki osiągnięcia. Pamiętaj, że gdy dana osoba rozpoczyna swoje „wyjaśnień”, natychmiast próbuje ponownie rozpocząć pracę dla Ciebie. Jeśli jest to dla ciebie obcy ludzie, można po prostu zatrzymać wszystkie relacje z nim; sytuacja jest bardziej skomplikowana, jeśli jest to ktoś bliski.

Twoja pozycja powinna być mocno oprzeć się manipulacji nie może być! Manipulator nie będzie ograniczony do jednego lub dwóch przypadków, będzie dążyć do wykorzystania swoich taktyk stale. Ale jak tylko przestanie odpowiadać na jego manewrów, ostrość automatycznie przesuwa się z wami (gdzie próbował wysłać ukochanej) do jego wybryków. A tam twój bliski będą zmuszeni zmienić coś w sobie!

Dlaczego ludzie chcą manipulować innym?

Choć trzeba być czujnym, ale bać się innych ludzi, którzy próbują manipulować nadal nie warto. Ich wysiłki mogą dać możliwość pomóc człowiekowi, aby stać się inna, lepsza, niż jest teraz ty. Oczywiście, jeśli ta osoba jest blisko ciebie i jego los nie obchodzi. Ponadto, jeżeli rozumie dlaczego on próbuje manipulować, Twój strach zostaną zastąpione przez współczucie. I z powodu swojej postawy pojawiła sympatii dla niego nie wyrośnie wzajemnej agresji.

Dlaczego niektórzy ludzie używają manipulacji człowiekiem, przez które chcą coś osiągnąć? Tak, ponieważ są one słabe. Słaby człowiek nie powinien się bać, może tylko żałować. Jego słabością jest w wielu formach i obejmuje uczucia nieadekwatności i niekompetencji. Ci ludzie starają się uczynić inni robią to, co robią, jak myślą, nie może zrobić. Starają się zrekompensować ich uczucia bezsilności, mający władzę nad innymi.

Ponadto, ludzie, którzy czują się wadliwy, a nawet żyć nędzne życie, a chcieliby zobaczyć inne nieszczęśliwe. Kiedy uda im się zatruć komuś życie, że produkt jest ulga siebie, ponieważ ból innych rozprasza ich uwagę od własnego bólu. Myślenie niektórzy fani manipulowane nieco zniekształcony, a oni albo zaczynają wierzyć, że mają prawo żądać czegoś od innych, lub czują nasze oddziały, a więc są one przysługuje prawo do specjalnych przywilejów – tak mówią.

Bez względu na skłonność do manipulacji, w każdym przypadku, tendencja ta jest oparta na słabości. Tak więc, gdy dana osoba zdecyduje się pójść do zwykłej siebie przez co czujesz się winny, nie poddawaj się i nie odwracaj ich słabość do niego. Jeśli natkniesz się na manipulacji – nie poddawał się obawiać, zwłaszcza jeśli starają się przestraszyć. Nie bój się stracić przyjaźni, nie uzasadniają oczekiwania i rozczarowujące jej przyjaciół. Jesteś odpowiedzialny za swoje życie, a nie dla własnego losu.

Żyjemy, aby pomóc innym; ale nie możemy pomóc innym, gdy zaangażowany w rozwiązywaniu ich problemów. W jaki sposób możemy uzyskać inni być silna, jeśli sami są słabi? Jak chcemy innych do ochrony swoich praw, jeśli nie będziemy chronić własną rękę? B, i to na całym świecie istnieje wiele nieszczęścia, świat potrzebuje dużo ludzi, którzy są w stanie rozprzestrzeniać radość. Jednak, gdy robimy to, co nie chcemy tylko, aby przyczynić się do nieszczęścia w świecie. Niech wzrośnie radość!

load...