Liana bylina ogród. Pozdrowienia z dżungli!

Pamiętacie kreskówkę o Mowgli i Tarzan? Co było dżungli, elastyczne winorośl plecionki, wspinać się po pniu drzewa i węża na ziemi? To te same właściwości – starają się warkocz, wspinać się i czołgać się na bok – i mają pnączy wieloletnich ogród. Coś w rodzaju rodzaju pozdrowienia z dżungli. Oczywiście, uprawiane winnice i uszlachetniony w naszych ogrodach nie jest dużo przypominają dzikich mieszkańców lasów deszczowych, ale nadal.

load...

Mimo to, są one podobne w tym, że również trzeba coś oprzeć się na czymś i pochylić się czegoś trzymać się. I to jest to nieodzowne własnością winorośli w projektowaniu krajobrazu. Z ich pomocą możliwe jest, aby sprawić, że ogród jest szczególnie piękne, dekorowanie unpresentable ścian i ogrodzeń, a także każdy pionowy podwieszone i blisko-Ziemia przestrzeń. Jakie są więc winorośl do ogrodu, a co wybrać do raju? Spójrzmy prawdzie w oczy.

Botaniczna wyposażony winorośl

Liana – to rośliny, które mają bat-jak pnie i gałęzie. Oni nie mogą dorastać we własnym zakresie i potrzebują wsparcia (tutaj jest tryb „pasożytniczy” istnienia!). Wsparciem dla winorośli są inne rośliny (drzewa i krzewy), skały i kamienie, ściany domów, ogrodzeń. W ogrodzie konstrukcja dla wspinaczy używać specjalnego wsparcia dekoracyjny: krata, pergole, łuki.

W celu utrzymania na winorośli noszących wykorzystywać różne (czasami bardzo przebiegły) urządzenia. Niektóre z nich nie są szczególnie filozofowania, wystarczy owinąć wokół wsparcia, inni określają na jej długie gałęzie elastycznych. Są tacy, którzy, na przykład, glicyny, splatają wsparcia tylko wierzchołek. Inne pnącza przylgnąć do czegoś specjalnego pędów, wąsów (winorośli), a inne są używane do tych celów, korzeni-przyssawką (trąbka, bluszcz).

Ale niezależnie od metody „attachment” wszystkie wieloletnie winorośli można podzielić na dwie główne gatunków botanicznych: Woody i rośliny. Pierwszy rosną jak drzewa, każdy sezon wznowienie wzrostu i nadąża już regenerować pni i gałęzi. Zielnych winorośli na zimę zachować tylko korzeń, a ich część antena umiera co roku jesienią. Na wiosnę winorośl (podobnie jak wiele kwiatów, bylin) wytwarzany z korzenia nowych pędów z ozdobnymi liśćmi i pięknymi kwiatami. Nawiasem mówiąc, w zależności od tego, co jest (kwiaty lub liście) atrakcyjne lub że winorośl roślinne można podzielić na dwie duże grupy.

load...

Winorośle dekorativnolistvennye

Oczywiście, prawie wszystkich (lub prawie wszystkich) rośliny kwitną! Tylko w niektórych dużych kwiatów, jasny, jasny, i inne – są małe i niepozorne. Ale te „inne”, co do zasady, są po prostu wspaniały liści, a które są wyceniane w projektowaniu ogrodu. Wśród znanych winorośli Dekorativnolistvennye siebie jest winogrona dziewczynki.

Wielu ogrodników nie szczególnie przeczytać ten skromny winorośl, ale na próżno. Po pierwsze, roślina jest bardzo odporne na mróz. Po drugie, uprawy winogron jest bardzo dziewczęcy i bardzo szybko. Po trzecie, jest to absolutnie bezbolesne przycinanie transfery, dzięki czemu można łatwo monitorować jego wzrost i postęp w dziedzinie topiary. Ponadto, dziewczęcy winogrona – gęsto liściaste winorośli i pozwala na tworzenie „prawie” nieprzeniknioną ścianę zieleni i dobrze chronione przed słońcem. Jesienią tego winorośli jest tak elegancki i różnorodny, które z powodzeniem zastępują wszelkie jesienne kwiaty.

Bluszcz rośnie „powoli, ale na pewno”. Jego kręcone zieleni jest doskonałą przykrywką dla zacienionych zakątkach ogrodu. Może być używany do dekoracji pnie drzew, wycisnąć w górach alpejskich oraz w ogrodzie różanym. Ponadto, bluszcz jest idealny do pionowych ścian krajobrazu, biorąc pod uwagę, że zachowuje kolor zielony w zimie. A na górze, że nie zniszczyć cegły lub betonu lub drewna

Winorośle warunkowo Dekorativnolistvennye (Wszakże one kwitną!) Dołącz chmielu, Actinidia, chińskiej magnolii winorośl, wiciokrzewu-wiciokrzew. Wiciokrzew kwiaty krótkotrwały, ale jest niezwykłe w formie liści i jasny (ale niejadalne) owoców. Lemongrass i aktynowców, wręcz przeciwnie, jest często uprawiany jako upraw ogrodniczych. Ale hop, oczywiście, piękne i pyshen. Ale kiedy posadził w swoim ogrodzie, pozbyć się go można z trudem. Pełzające korzenie hop uwikłać całą okolicę, uwalniając coraz to nowe pędy we wszystkich zakątkach ogrodu.

Dlatego należy zachować ostrożność przy wyborze tych roślin. Mogą one być bardzo agresywne i jak chwasty, przyniesie Ci wiele kłopotów, a nawet trudnych problemów. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy jakichkolwiek niespodzianek „brudnych sztuczek” są zdolne do winorośli, które pan zamiar ozdobić swój ogród, wykorzystując je jako zielone ścian i dachów.

Winorośl z pięknymi kwiatami

Kwitnące pnącza w ogrodzie – to tylko wybawieniem dla każdego ogrodnik. Z ich pomocą możliwe jest, aby zmienić absolutnie każdy ogród, przekształcając go w dzieło sztuki. Pokryte kwiatami łuków i pergoli i stają się tak zwane „twist” i doskonale uzupełniają już ugruntowaną architektury ogrodowej. Mogą być stosowane jako rośliny okrywowe, a do dekoracji budynków, i aby poszczególne elementy uderzające krajobrazu.

„Najczęściej najbardziej” z nich – jest wspinaczka róże i powojniki. Słusznie top one listę kwitnące pnącza do ogrodu. Żadna inna roślina (z serii podobne) nie są w stanie konkurować z nimi w pięknem i przepychem kwiaty kwitną. Dlatego też o nich – trochę więcej.

Wspinaczka róże. Większość odmian kwitną tylko raz w sezonie, zwykle na przełomie maja i czerwca. Ale jak będą się rozwijać! Roślina jest tylko pełne kwiatów – to umopomrachayusche piękne! I kwiaty na róż pletistyh może być biały, czerwony, żółty, różowy i wszystkie odcienie. Niech krótkim okresie, ale twój ogród (lub jego część) jest owiana eleganckiej różowej piany. Efekt jest po prostu wspaniałe! Nikt nie może przejść obok bez zatrzymywania się i podziwiając swoją wspinaczka róża.

Ale jeśli takie krótkotrwałe i obfite kwitnienie czujesz się niewystarczające, wybierz wspinaczka gatunek róży, które mogą kwitnąć przez całe lato. Tak, istnieją. Na przykład, róża New Dawn. Ten energiczny (do trzech metrów wysokości) roślina z jasnoróżowym, prawie białe kwiaty, które wydzielają przyjemny zapach z nutą jabłka. Liści w jej ciemnozielone, grube i porządku, z błyszczącym połysku. Kwitnie nieprzerwanie i żyje długo. Brytyjskie parki mają ten wzrósł różnorodność, która jest już ponad sto lat!

Clematis – kolejny książę ogrodzie. Uważa się, że roślina jest kapryśna i kapryśny. Jest to częściowo prawda, ale powiedz mi, kto wśród arystokratów nie niegrzeczne? Ze względu na niezwykłe piękno powojników, niektóre z jego kaprysu zupełnie wybaczalne. Odmiany winorośli wielki tłum, i są one podzielone na grupy: Zhakmana, Lanuginoza Florida Vititsella. Na każdej z tych grup można mówić dużo i zawsze. W związku z tym możemy zauważyć jedynie, że ta klasyfikacja pozwala na grupy Clematis w kolorze i kształcie i kwiatów, a także praktyki rolniczej.

Inne winorośle wieloletnia Kwitnienie wydajność i róże i powojniki, ale nie mniej dekoracyjne, a zatem nie są mniej popularne wśród ogrodników. Trąbka – winorośli drzewiastych z ażurowej liści i czerwonych lub pomarańczowych gramofonów. Kwitnie Wisteria chic różowe lub liliowe pędzle, ale nadaje się tylko do południowych regionów. Hortensja uzwojenia daje kwitnienie w lipcu i sierpniu. Jej kwiatostan w postaci parasoli dotrzeć dwadzieścia centymetrów średnicy.

We wcześniejszych okresów (czerwiec, lipiec) kwitnie kalistegiya – wspinacz zielnych do czterech metrów wysokości. Kwitnie obficie, małe (ale bardzo atrakcyjny) biały frotte i różowe kwiaty. Azarina – niezbyt wysoki winorośli, kwitnące w drugiej połowie lata, aż do pierwszych przymrozków. Wiele gatunków (pnącza pokojowej znany) Passiflora dobrze żyć w otwartym terenie i nadają się do ogrodu. Kwiaty w jej duże i pachnące, jak przedstawicieli obcych flory.

Opisują różnorodność wieloletnich pnączy po prostu nierealne. Wśród nich są niewymagających przedmiotów, są też takie, które będzie musiał majstrować. Ale powinieneś być w stanie wybrać to, co jest dobre dla ciebie, a to będzie prawdziwą ozdobą ogrodu. Ponieważ winorośli w ogrodzie – to nie tylko piękne, ale często również przydatne! Więc należy uregulować rodzaju „Pozdrowienia z dżungli” na swojej stronie, a na pewno będziesz zadowolony z wyniku.

load...